Skocz do zawartości
g_o_n

30l - Biłgoraj, poczatki.

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy

Popełniliśmy 5 tygodni temu akwarium 30l.

Aby było systematycznie najpierw sprzęt:

- akwarium 40x25x25 (byłe krewetkarium);

- filtr FZN-3  zasypany gruzem koralowym, wata, chemi pure blue nano ;

- grzałka 25w;

- Światło Led od kolegi z forum ;)

- 2kg żywej skały;

- żywy piasek: Premium Coral Sand "Blue Treasure"

- sól: Blue Treasure;

- Świecenie obecnie 11 godzin niebieskie, 10 godzin białe - co tydzień zwiększamy o 1 godz.

- bakterie: Microbe-Lift Specjal Blend,

- dolewka grawitacyjna;

- Odpieniacz Resun sk-300

Testy z ostatniego tygodnia (robimy w niedziele - dzisiaj wieczorem będą aktualne): Zasolenie 1,024, NO3 - 25 (systematycznie spada), PO4 - 0. (aktualnie: NO3:0; PO4:0; KH:8.9)

Życia po za glonami, bakteriami i okrzemkami - brak.

Zdjęcia niestety na razie nic ciekawego nie wyszło i nie jest bardzo reprezentacyjne:

2ZavRr.jpg

3eGicx.jpg

usBvVb.jpg

 

Teraz do meritum, kilka pytań:

1. Usuwać okrzemki, glony czy tez zostawić?

2. Dosypać jeszcze piasku ?

3. Co zrobić żeby nam nie wywiewało piasku i odsłaniało szybki z przodu akwarium ? Ustawić w przyszłości jakąś szczepkę czy jest jakiś inny sposób?

4. Czy te glony wyglądające na nitkowate zielone są niebezpieczne - czy zupełnie naturalne.

5. Jaka obsadę proponujecie i kiedy można bezpiecznie ją wpuszczać?

6. Czy nie usunąć przypadkiem absorbentu bo jakoś dziwny jest ten 0 poziom P04 a nie chcielibyśmy zagłodzić bakterii ( doczytałem to w którejś z wypowiedzi z wpisów na forum)

 

Prosimy o wyrozumiałość i pobłażliwość gdyż raczkujemy w temacie morskiego, pomimo iż dużo czytamy szczególnie na tym forum.

 

Edytowane przez g_o_n
Aktualizacja danych o akwarium (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz do meritum, kilka pytań:

1. Usuwać okrzemki, glony czy tez zostawić?

Absolutnie nic nie usuwaj, akwarium jeszcze dojrzewa, choć spadające NO3 sugeruje, że może to być już ostatnia prosta :)

2. Dosypać jeszcze piasku ?

Ilość piasku jest OK

3. Co zrobić żeby nam nie wywiewało piasku i odsłaniało szybki z przodu akwarium ? Ustawić w przyszłości jakąś szczepkę czy jest jakiś inny sposób?

Kwestia ustawienia cyrkulacji, jeżeli nie masz, a ruch wody wymusza tylko kaskada, to albo musisz ją przestawić albo zmienić ustawienie skały tak, aby ograniczała prąd wody

4. Czy te glony wyglądające na nitkowate zielone są niebezpieczne - czy zupełnie naturalne.

Glony są naturalnym etapem dojrzewania, kiedy te ustanie, glony znikną

5. Jaka obsadę proponujecie i kiedy można bezpiecznie ją wpuszczać?

W 30l nie poszalejesz, podejrzewam, że skończy się na jakichś garbikach jak Błazny czy Chryspitera, może być jakaś babeczka jak np Gobidon, na początku czyli w zasadzie teraz możesz wpuścić ekipę czyszczącą w postaci ślimaków kopiących i jakichś na szyby np Turbo, może być też krabik u mnie czerwononogi pustelnik posprzątał ładnie skały ze glonów

6. Czy nie usunąć przypadkiem absorbentu bo jakoś dziwny jest ten 0 poziom P04 a nie chcielibyśmy zagłodzić bakterii ( doczytałem to w którejś z wypowiedzi z wpisów na forum)

Wg mnie absurd, ponieważ dojrzewanie w sposób naturalny z zasady ma doprowadzić do wyzerowania wartości NO3 i PO4, używanie absorbentów "usztucznia" ten proces, masz LEDy, jeżeli świecisz pełnym czasem 12h to zmniejsz o połowę aby nie stymulować wzrostu zieleniny

 

trzymam kciuki i powodzenia :D

 

EDIT:

podsumowując: jeszcze trochę cierpliwości, mniej światła i regularnie bakterie 

Edytowane przez CNA (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź CNA :)

Właśnie zrobiliśmy testy i NO3= pomiędzy 5 a 10 bliżej 10; (tak to jest z tymi kolorkami że nie jestem pewien) PO4 = nadal 0.

Sugerujesz usunąć absorbent ? Po jego usunięciu pojawi się PO4?

Co do obsady zastanawiamy się nad krewetką Lysmata debelius; jakaś babeczka malutka, może błazny? a z krabików pomponiarz lub marmurkowy chociaż jakoś mało info na forum o nich. Jeżeli chodzi o pustelniki to z tego co czytałem to właśnie czerwononogie to rozrabiaki a niebieskie bardziej spokojne :)

Korale to na razie same miękkie, zoanthusy, sahro i oczywiście xsenia pulsująca na osobnej skałce bo żonka się w niej zakochała.  Korale można wpuszczać przy 0 lub jakich wartościach PO4i NO3 ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, g_o_n napisał:

Dzięki za odpowiedź CNA :)

Właśnie zrobiliśmy testy i NO3= pomiędzy 5 a 10 bliżej 10; (tak to jest z tymi kolorkami że nie jestem pewien) PO4 = nadal 0.

Sugerujesz usunąć absorbent ? Po jego usunięciu pojawi się PO4?

Co do obsady zastanawiamy się nad krewetką Lysmata debelius; jakaś babeczka malutka, może błazny? a z krabików pomponiarz lub marmurkowy chociaż jakoś mało info na forum o nich. Jeżeli chodzi o pustelniki to z tego co czytałem to właśnie czerwononogie to rozrabiaki a niebieskie bardziej spokojne :)

Korale to na razie same miękkie, zoanthusy, sahro i oczywiście xsenia pulsująca na osobnej skałce bo żonka się w niej zakochała.  Korale można wpuszczać przy 0 lub jakich wartościach PO4i NO3 ?

 

Zdecydowanie wstrzymaj się z dokładaniem życia do zakończenia procesu dojrzewania. Możesz podać bakterię które wspomogą ten proces. Koralowce miękkie super wybór :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usuń absorbery, lej bakterie i czekaj aż dojrzeje. 

Światła nie ruszaj, później jak zwiększysz to Ci wysypie glonem. Niech dojrzewa na takim świetle jakie ma być docelowe.

Ja mam dwa pustelniki czerwone w kostce 40l i są świetne :) fakt, korale muszą być przyklejane bo zrzucają ze skały. Do piasku polecam rozgwiazdę, ja u siebie wrzuciłem po 2 miesiącach i żyje sobie dobrze :)

No i odpieniacz, dużo ludzi twierdzi że w małym akwarium nie potrzebny i się mylą. W małym jest bardzo potrzebny, ja co 3 dniu wylewam pełen brązowy kubek w resunie. obsada to dwa błazny, 3 krewetki sexy, rozgwiazda, dwa kraby i ślimaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@natan2012: bakterię podaję zgodnie z instrukcją (no prawie bo pierwsze dawki nie doczytałem że powinny być zwiększone w morskim) cały czas od początku założenia.

Chodzi mi dokładnie o określenie jaki punkt możemy uznać za zakończenie dojrzewania zbiornika ? Ewentualnie modyfikując pytanie jakie parametry są optymalne do zasiedlenia zbiornika koralami?

@elespero: jak wsadzę odpieniacz do tak małego szkiełka to nie wiele tam już się zmieści ;) miejsca rzeczywiście mało więc nie dziwię się że większość, którym "idzie" morskie zwiększają zbiorniki, jednak to szkiełko ma jest moją pierwsza próbą ruszenia morskiego mimo iż wcześniej bawiłem się w morskie ale to inna bajka. Wracając do tematu planuję regularne podmiany zamiast odpieniacza. Tylko muszę jeszcze doczytać kiedy jest najbardziej optymalny czas aby je zacząć. Wydaje mi się że na logikę najlepiej będzie po zakończeniu dojrzewania i wprowadzeniu pierwszego życia.

 

Panowie i panie pytanie z innej beczki: nie wiedzie może dlaczego przytyka mi się wężyk od kroplówki w dolewce grawitacyjnej ? chodzi 2 max 4 dni i przepływ drastycznie spada pomimo odkręconego na max ledwie się sączy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam testów na KH.  Zmieści się tyle że nie będzie pracował tak jak powinien - za niskie lustro wody a po 2 o połowę zmniejszę sobie miejsce na złoża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, g_o_n napisał:

Niestety nie mam testów na KH.  Zmieści się tyle że nie będzie pracował tak jak powinien - za niskie lustro wody a po 2 o połowę zmniejszę sobie miejsce na złoża.

Włąsnie resun tak najlepiej pracuje,  ale masz żywą skałę. Ja mam w jednej komorze gruz a w drugiej resuna i wszystko śmiaga jak należy.

Jak możesz nie mieć testu na KH? Jest to najważniejszy test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, g_o_n napisał:

Niestety nie mam testów na KH.  Zmieści się tyle że nie będzie pracował tak jak powinien - za niskie lustro wody a po 2 o połowę zmniejszę sobie miejsce na złoża.

święta trójca to w zasadzie obowiązek -> Mg, Ca i KH, wg mnie nawet ważniejsze niż NO3 i PO4, ponieważ te 3 wartości są podstawą suplementacji i dobrej kondycji korali

Edytowane przez CNA (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@elspero : Może źle się wyraziłem nie mam jeszcze testu na KH, bo nie uważałem że jest mi niezbędny podczas dojrzewania zbiornika gdy nie mam jeszcze żadnego życia koralowego. Możesz mi wytłumaczyć łopatologicznie dlaczego jest to wg. ciebie najważniejszy test ?

@CNA: Mg i Ca przy SPS i ewentualnie LPS - rozumiem ale przy miękkich koralach te wartości są aż tak ważne ? Jestem świeżakiem i nie chcę spierać się z bardziej doświadczonymi kolegami ale przecież nie suplementuje się Mg i Ca przy miękkich koralach? Miękasy są twarde i nie potrzebują jakiegoś super hiper ustalonego środowiska i suplementacji w/w składników aby one były w punkt? Chyba że się mylę i czegoś nie doczytałem więc proszę o korektę.

Na chwilę obecną nie porywam się na coś więcej jak miękkie, a właściwie czekam jeszcze na dojrzenie baniaczka.

Pamiętajcie, że jestem świerzaczkiem i dopiero się uczę więc pytam i mam nadzieję że bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki ( jakoś jeszcze żadna się nie wypowiadała ;) ) wyprowadzą i wyprostują jeżeli piszę jakieś głupoty za co z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ musisz utrzymywać stały poziom KH, podczasz dojrzewania jest to równie ważne jak już z życiem. 

Przy dużych wachaniach KH ginie życie, występują plagi itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, g_o_n napisał:

@CNA: Mg i Ca przy SPS i ewentualnie LPS - rozumiem ale przy miękkich koralach te wartości są aż tak ważne ? Jestem świeżakiem i nie chcę spierać się z bardziej doświadczonymi kolegami ale przecież nie suplementuje się Mg i Ca przy miękkich koralach? Miękasy są twarde i nie potrzebują jakiegoś super hiper ustalonego środowiska i suplementacji w/w składników aby one były w punkt? Chyba że się mylę i czegoś nie doczytałem więc proszę o korektę.

No jasne, że tak, w prawdzie miękkie nie budują wapiennego szkieletu ale pobierają Mg z wody, ja mam akwarium tylko miekkie i LPS i mimo używania dosyć bogatej soli RedSeaSalt, używam również Ballinga, ponieważ Mg ginie w oczach, Ca również ucieka, od kiedy suplementuję powyższe Euphyllie wypuszczają nowe główki, zatem warto nie tylko przy full SPS  


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@elespero :  A mógł byś mi powiedzieć jakie powinny być poziomy KH i od czego zależą ? Bo jakoś nie spotkałem się na razie z jakimś artykułem który wyjaśniał by tą sprawę. Jaki poziom KH jest prawidłowy dla danego baniaka? czy zależy to od:

- obsady;

- rodzaju akwarium;

- widzimisię właściciela.

Jedyne z czym się spotkałem to że dla sps raczej nie zaleca się mniejszego niż 8. Podobno przy wyższych kh około 10 glony padają ale miękkie też nie bardzo im pasuje.

Jak ktoś mógł by wyjaśnić albo rzucić linkiem - był bym wdzięczny.

@CNA: Czy przy tak małym szkiełku jak moje nie wystarczą regularne podmiany ? Nie będą uzupełniane brakujące elementy? Bo przeglądając forum tylko w 1 przypadku spotkałem się z suplementacją w 30l. przy czym to akwarium jest odjechane w kosmos i nawet nie liczę startować do tego poziomu na chwilę obecną.

 

Edit: Zauważyłem strasznego ortografa i musiałem poprawić :)

Edytowane przez g_o_n (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, g_o_n napisał:

@CNA: Czy przy tak małym szkiełku jak moje nie wystarczą regularne podmiany ? Nie będą uzupełniane brakujące elementy? Bo przeglądając forum tylko w 1 przypadku spotkałem się z suplementacją w 30l. przy czym to akwarium jest odjechane w kosmos i nawet nie liczę startować do tego poziomu na chwilę obecną.

przy 30l wystarczą same podmianki, natomiast nie może to być sól uboga, ponieważ na przestrzeni tygodnia wyniki będą się rozjeżdżać

Co do wysokiego KH, potwierdzam od kiedy podbiłem zielone znikneło a pojawiają się wszędzie piękne fioletowe glony wapienne, parametry w mojej stopce są aktualne


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja KH trzymam w granicach 8.2-8.5, takie mam wachania. Mam same miękkie i pasuje im to. 

Poziom KH zależy od obsady, KH jest konsumowane przez korale.

Na reefhub jest artykuł o KH.

Jeżeli do tych 30 litrów wpuścisz parę błaznów, jakąś krewetką, kraba i ślimaki to odpieniacz będzie potrzebny. Masz za mało złoża biologicznego w takim akwarium.

 

Kompletną bzdurą jest to ze w małym akwa nie trzeba odpieniacza, jest to słabo stabilny system. 

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie ważne jaki litraż. Odpieniacz to podstawa. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

elespero - mógł byś podrzucić jakieś fotki jak masz umieszczony ten odpieniacz w filtrze ? wyrzucony jeden z koszyczków ? Ja mam oba właśnie załadowane gruzem koralowym, który uzupełnia mi ilość złoża. Zaczynam się zastanawiać poważnie nad tym odpieniaczem tylko to jest dokładnie Resun SK-300 ?? Dzięki za artykuł - już znalazłem, chodzi pewnie o ten:

https://reefhub.pl/kh-czy-alkalicznosc-o-co-w-tym-chodzi/ ?

edit: Zamieścił mi się post 2x nie wiem czemu. A artykuł dam żonce do poczytania jest Chemiczką z wykształcenia to jej bajka - dla mnie czarna magia ;)

Edytowane przez g_o_n (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam akwarium 40l i nie suplementowałem i kh mi spadło do 5!! a robiłem podmiany co tydz 15%, na dniach podjade zbadac Mg i Ca ale prawdopodobnie też jest na niskim poziomie mimo ze stosuję bogatą sól w te pierwiastki blue treasure, i co ciekawe mam zbiornik 7 miesiecy i mam te same glony nitkowate.

 

tu ten wątek

 

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dlatego już nie raz pisałem o tym że między bajki można włożyć to że same podmiany wystarczą ;) guzik prawda heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Dlatego już nie raz pisałem o tym że między bajki można włożyć to że same podmiany wystarczą ;) guzik prawda heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fresz33 napisał:

Dlatego już nie raz pisałem o tym że między bajki można włożyć to że same podmiany wystarczą ;) guzik prawda heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Dlatego już nie raz pisałem o tym że między bajki można włożyć to że same podmiany wystarczą ;) guzik prawda heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

o właśnie i ja się pod tym podpisuję :) , ale żeby o tym wiedzieć i być świadomym trzeba robić testy przy okazji każdej podmianki bo zużycie suplementów się waha 

2 minuty temu, fresz33 napisał:

Dlatego już nie raz pisałem o tym że między bajki można włożyć to że same podmiany wystarczą ;) guzik prawda heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Dlatego już nie raz pisałem o tym że między bajki można włożyć to że same podmiany wystarczą ;) guzik prawda heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

o właśnie i ja się pod tym podpisuję :) , ale żeby o tym wiedzieć i być świadomym trzeba robić testy przy okazji każdej podmianki bo zużycie suplementów się waha 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli radzicie odpieniacz resun 300 wsadzić do kaskady zamiast jednego koszyczka z gruzem koralowym. Zmierzyć poziom KH, Ca i MG oraz ewentualnie regulować ich poziomy?

Tylko jak regulować poziomy w tak małym baniaku szczególnie, iż nie zakładam wsadzenia jakiś wymagających korali. Ewentualnie w odległej przyszłości coś.

Czym zwiększać lub zmniejszać KH? Bo na Mg Ca przyjdzie czas.

Czyli radzicie odpieniacz resun 300 wsadzić do kaskady zamiast jednego koszyczka z gruzem koralowym. Zmierzyć poziom KH, Ca i MG oraz ewentualnie regulować ich poziomy?

Tylko jak regulować poziomy w tak małym baniaku szczególnie, iż nie zakładam wsadzenia jakiś wymagających korali. Ewentualnie w odległej przyszłości coś.

Czym zwiększać lub zmniejszać KH? Bo na Mg Ca przyjdzie czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, g_o_n napisał:

Czyli radzicie odpieniacz resun 300 wsadzić do kaskady zamiast jednego koszyczka z gruzem koralowym. Zmierzyć poziom KH, Ca i MG oraz ewentualnie regulować ich poziomy?

Tylko jak regulować poziomy w tak małym baniaku szczególnie, iż nie zakładam wsadzenia jakiś wymagających korali. Ewentualnie w odległej przyszłości coś.

Czym zwiększać lub zmniejszać KH? Bo na Mg Ca przyjdzie czas.

Czyli radzicie odpieniacz resun 300 wsadzić do kaskady zamiast jednego koszyczka z gruzem koralowym. Zmierzyć poziom KH, Ca i MG oraz ewentualnie regulować ich poziomy?

Tylko jak regulować poziomy w tak małym baniaku szczególnie, iż nie zakładam wsadzenia jakiś wymagających korali. Ewentualnie w odległej przyszłości coś.

Czym zwiększać lub zmniejszać KH? Bo na Mg Ca przyjdzie czas.

masz swierzy zbiornik wiec raczej na początku NO2, NO3, NH4, a Mg i Ca jak bedziesz miał koralowce bo teraz nie ma co tego konsumowac, ja podwyższam KH wodorowęglanem sodu:) na aledrogo za 10zł z przesyłka mój dziś do mnie dotarł.

http://allegro.pl/soda-oczyszczona-wodoroweglan-sodu-1kg-czysta-i6687774738.html

 

ta ilość przy tym litrażu starczy na baaaardzo długo:)

 

 

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, g_o_n napisał:

Czyli radzicie odpieniacz resun 300 wsadzić do kaskady zamiast jednego koszyczka z gruzem koralowym. Zmierzyć poziom KH, Ca i MG oraz ewentualnie regulować ich poziomy?

Tylko jak regulować poziomy w tak małym baniaku szczególnie, iż nie zakładam wsadzenia jakiś wymagających korali. Ewentualnie w odległej przyszłości coś.

Czym zwiększać lub zmniejszać KH? Bo na Mg Ca przyjdzie czas.

Czyli radzicie odpieniacz resun 300 wsadzić do kaskady zamiast jednego koszyczka z gruzem koralowym. Zmierzyć poziom KH, Ca i MG oraz ewentualnie regulować ich poziomy?

Tylko jak regulować poziomy w tak małym baniaku szczególnie, iż nie zakładam wsadzenia jakiś wymagających korali. Ewentualnie w odległej przyszłości coś.

Czym zwiększać lub zmniejszać KH? Bo na Mg Ca przyjdzie czas.

powiem Ci tak: na początku swojej morskiej przygody uciąłem sobie dłuższą pogawędkę z pewnym gościem który zajmuje się zakładaniem i serwisowaniem akwariów, powiedział mi, że dobrze dobrane proporcje skały do objętości akwarium do ilości korali do ilości/wielkości ryb, pozwalają na zachowanie równowagi systemu bez konieczności nadmiernego używania chemii i innych absorbentów złych/niepożądanych/toksycznych substancji. W środowisku naturalnym nikt nic nie absorbuje, a produkty przemiany i rozkładu są wchłaniane przez życie. Poszedłem tym tokiem myślenia i zamiast ryb w pierwszej kolejności zacząłem obsadzać akwarium różnymi koralami, że miałem w założeniu miekkie i LPS mam zoa, sarco, 3 euphyllie, gorgonie, quadri, discosomy, caulastree ... korale suplementuję pomimo podmianek na bogatej soli. Efekt jest taki że mam 6 ryb w 66 litrach netto, NO3 mam 2,5 -3, PO4 - 0 wprawdzie mierzone kropelkami więc na pewno coś jest ale system jest zdrowy, niemal samowystarczalny w kontekście negatywnego działania substancji przemiany materii 

35 minut temu, g_o_n napisał:

Czyli radzicie odpieniacz resun 300 wsadzić do kaskady zamiast jednego koszyczka z gruzem koralowym. Zmierzyć poziom KH, Ca i MG oraz ewentualnie regulować ich poziomy?

Tylko jak regulować poziomy w tak małym baniaku szczególnie, iż nie zakładam wsadzenia jakiś wymagających korali. Ewentualnie w odległej przyszłości coś.

Czym zwiększać lub zmniejszać KH? Bo na Mg Ca przyjdzie czas.

Czyli radzicie odpieniacz resun 300 wsadzić do kaskady zamiast jednego koszyczka z gruzem koralowym. Zmierzyć poziom KH, Ca i MG oraz ewentualnie regulować ich poziomy?

Tylko jak regulować poziomy w tak małym baniaku szczególnie, iż nie zakładam wsadzenia jakiś wymagających korali. Ewentualnie w odległej przyszłości coś.

Czym zwiększać lub zmniejszać KH? Bo na Mg Ca przyjdzie czas.

powiem Ci tak: na początku swojej morskiej przygody uciąłem sobie dłuższą pogawędkę z pewnym gościem który zajmuje się zakładaniem i serwisowaniem akwariów, powiedział mi, że dobrze dobrane proporcje skały do objętości akwarium do ilości korali do ilości/wielkości ryb, pozwalają na zachowanie równowagi systemu bez konieczności nadmiernego używania chemii i innych absorbentów złych/niepożądanych/toksycznych substancji. W środowisku naturalnym nikt nic nie absorbuje, a produkty przemiany i rozkładu są wchłaniane przez życie. Poszedłem tym tokiem myślenia i zamiast ryb w pierwszej kolejności zacząłem obsadzać akwarium różnymi koralami, że miałem w założeniu miekkie i LPS mam zoa, sarco, 3 euphyllie, gorgonie, quadri, discosomy, caulastree ... korale suplementuję pomimo podmianek na bogatej soli. Efekt jest taki że mam 6 ryb w 66 litrach netto, NO3 mam 2,5 -3, PO4 - 0 wprawdzie mierzone kropelkami więc na pewno coś jest ale system jest zdrowy, niemal samowystarczalny w kontekście negatywnego działania substancji przemiany materii 

 

EDIT:

zapomniałęm wspomnieć o 4 krewetkach i 2 krabach :rolleyes:

Edytowane przez CNA (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja:

NO3: 5

PO4 : 0

Temp: 26,00

zasolenie: 1.022

 

Wyjęty absorbent, lekkie czyszczenie szybek i skałek, nadal zielono nitkowato. Okrzemki w odwrocie.

Testy na KH i odpieniacz w drodze ( zawalił nam dostawca - nazwy sklepu nie chcę wymieniać ;) )

Prawdopodobnie wyszło nam kilka gąbek fioletowych na skałkach - niestety innego życia brak, a tak liczyliśmy, że coś wyjdzie z żywej skały.

Pojawiają się chyba glony wyższe - wyglądają na początku jak listki rosną do formy spłaszczonej łodyżki.

 

Kiedy zrobić 1 podmiankę ?

Czy możemy już wpuszczać ekipę glonożerno-brudzącą (bo po ostatnim dokształcaniu się ciężko nazwać ją czyszczącą - artykuł na reefhub), w sensie ślimaki turbo jakiś do piasku ewentualnie krewetka?

Przy jakich parametrach włożylibyście do baniaka pierwsze korale? (pytanko od mojej piękniejszej połówki).

Edytowane przez g_o_n
poprawa błędu ort. dopisanie unformacji o glonach (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.