Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie skałę trafiłeś  . Ja już na początek , pierwszego dnia przy zalaniu wsadziłem kilka korali i ślimaki . Jak będziesz w mojej okolicy wleć dostaniesz coś na start czym w razie W nie będziesz się musiał przejmować .A poza tym jak widzisz już posiadasz "mięsne" życie w bańce i raczej ma się dobrze .
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mała aktualizacja. Pojawił się brązowy osad na piasku i trochę na skale. Szyby również zaczęły zachodzić. Chyba okrzemki. 32a8c7e2fc8ebad4c23669cc062fc21a.jpg9804d933f61601593c6f1ee78e6e6ccb.jpg7f76225f8de43257738d4f298c7119ff.jpg01124bf210a457fa054b14ad60001b18.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie okrzemki. Już jest brązowo jeszcze tylko brązowe zniknie pojawią się glony zielone nitkowate ewentualnie w innych kolorach. Parametry się ustabilizują i można wpuszczać życie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja. 3 tydzień za nami. Dalej brązowo. Miejscami zielono. Nowy lokator ślimak Turbo oczyszcza miejsca które są zielone. Kolejna dawka bakterii dodana. Życie które wypełzło ze skały chyba ma się dobrze za wyjątkiem kraba którego nie widzę od dłuższego czasu. 101b8c6bc9e56faeaec1f1e71b2d36fe.jpgc5c7de5773ac08ad778085c9ea40342a.jpg1bcf7b5e8a24af19881c3497b1fb96c6.jpgf3361ecc8312a4e9c194fe9df3864bec.jpg73aef5f4ea5e930787390a34271a46a6.jpgab6b91e2bad8fe9ce99160ec19f3298c.jpg8510e916125c513bd007217ce4bc6b0c.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie spokojnie dojrzewa i o to chodzi :)

Zastanawiasz się jakie korale planujesz ? Ślimaki na pewno przydadzą ci się kopiące przy takiej ilości piasku bo widać że dużo gazów ci się tam tworzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Akwarium dojrzewa. Ja piasku utworzył się mini trawniczek z glonów. Kolor brązowy i miejscami zielony. Co ciekawe skala bez nalotu. Ja w oczekiwaniu aż baniak dojrzeje wymyśliłem rozbudowę hardware. Mam pudełko przelewowe więc dorobię hydraulikę i sympa [emoji2]. Dzięki temu ilość wody w obiegu się zwiększy. Planuje w nim DSB i refugium. Co do obsady to jeszcze nie wiem. Muszę poczytać o koralach które mi się podobają. Póki co mogę je wymienić:
- montipora talerzowa
- stylophora Milka
- seriatopora caliendrum
- seriatopora hystrix
- xenia
- pavona
- caulastrea
- euphilia
- ricordea
- briareum

Może coś wybiorę z powyższej listy. Tymczasem świeże foty:

15236b74fdb34b3b4be8101e899ad607.jpg773fa6789160ab162b0ad25f77446f7c.jpg96420a036a4a167557e0e23dd0b421a2.jpg65bb4ec10ec92c19af947bbf0d7e744a.jpge6894993f9be1cfb72d981856be9ebdd.jpg8a353304250548d9add3a05b2b7c12e4.jpge0b9273d6bef6e2d5d40b1603591cfca.jpge61d9c58348a5990d1444701a48d9558.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2017 o 22:37, grzechotnic napisał:

montipora talerzowa
- stylophora Milka
- seriatopora caliendrum
- seriatopora hystrix
- xenia
- pavona
- caulastrea
- euphilia
- ricordea
- briareum

SPS w takim małym baniaku mogą być problematyczne szczególnie że potrzebują większego oświetlenia i cyrkulacji. Dodatkowo na pewno wejdzie ci balling. Praktycznie jeden zbiorniczek tutaj na forum widziałem o podobnym litrażu który skutecznie miał piękne sps-ki. W kilku jeszcze dosyć ładnie rosła milka. Ale przyznam cel odważny i będę chętnie obserwował postępy, niestety nie pomogę w kwestach utrzymania gdyż nie mam doświadczenia z twardymi.

xsenia i briareum (jakaś konkretna odmiana?) radziłbym ci umieścić na oddzielnych skałkach a nie na głównej skale bo potrafią zdominować zbiornik jak podpasują im warunki. Jak będą na małych skałkach na piachu - będzie im trudniej. Briareum potrafi też ładnie rosnąć na szybach - to bardzo fajnie wygląda i jest jakąś opcją :)

caulasterea - powinna ci rosnąć jeżeli u mnie daje radę ;) i się dzielić tylko lubi dużo światła i nie za bardzo duży przepływ.

euphilia i ricordea - sam się zastanawiam bo mi się podoba i szukam jakiś małych szczepek.

Zoa,  Duncanopsammia ,  Capnella , pseudogorgonie cię nie interesują? Mogę polecić bo u mnie fajnie rosną i są w różnych odmianach kolorystycznych (przynajmniej niektóre).

 

Co do pudełka przelewowego, DSB i refugium niestety nie pomogę bo się nie bawiłem w to ale na forum jest trochę tematów. Powodzenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dziś mija 24 dzień od zalania szkła. Jak pisałem będzie rozbudowane o mini sumpa. Obecnie czekam właśnie na niego ponieważ węże, pudło przelewowe już jest. Kupiłem również refraktometr więc jestem w stanie Wam powiedzieć, że zasolenie wynosi 1,025. Glony nitkowate zielone powoli zaczęły ustępować. Dziś wyczyściłem szyby z zielonego nalotu oraz nieco odkurzyłem piasek. W ostatnim tygodniu zakupiłem ślimaka kopiącego. Chyba to babylonia. Ciężko zrobić mu zdjęcie ponieważ zazwyczaj wystaje tylko trąbka z piasku. Mam też rurowkę - SABELLAE SPECTABILIS. Świetnie wygląda i mam nadzieję, że da jakoś radę. Robię codzienne dolewki wody RODI i raz w tygodniu podaję bakterie. Obecnie tak to się prezentuje:

 

c68ef7a5449aae79e76136466f5de50d.jpg

 

4ba88b70828483774d7d464bf89c10d0.jpg

 

42dca7279eeabf74c655fc1f65d18e43.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
SPS w takim małym baniaku mogą być problematyczne szczególnie że potrzebują większego oświetlenia i cyrkulacji. Dodatkowo na pewno wejdzie ci balling. Praktycznie jeden zbiorniczek tutaj na forum widziałem o podobnym litrażu który skutecznie miał piękne sps-ki. W kilku jeszcze dosyć ładnie rosła milka. Ale przyznam cel odważny i będę chętnie obserwował postępy, niestety nie pomogę w kwestach utrzymania gdyż nie mam doświadczenia z twardymi.
xsenia i briareum (jakaś konkretna odmiana?) radziłbym ci umieścić na oddzielnych skałkach a nie na głównej skale bo potrafią zdominować zbiornik jak podpasują im warunki. Jak będą na małych skałkach na piachu - będzie im trudniej. Briareum potrafi też ładnie rosnąć na szybach - to bardzo fajnie wygląda i jest jakąś opcją [emoji4]
caulasterea - powinna ci rosnąć jeżeli u mnie daje radę [emoji6] i się dzielić tylko lubi dużo światła i nie za bardzo duży przepływ.
euphilia i ricordea - sam się zastanawiam bo mi się podoba i szukam jakiś małych szczepek.
Zoa,  Duncanopsammia ,  Capnella , pseudogorgonie cię nie interesują? Mogę polecić bo u mnie fajnie rosną i są w różnych odmianach kolorystycznych (przynajmniej niektóre).
 
Co do pudełka przelewowego, DSB i refugium niestety nie pomogę bo się nie bawiłem w to ale na forum jest trochę tematów. Powodzenia.
 



Zoa,  Duncanopsammia ,  Capnella , pseudogorgonie cię nie interesują? Mogę polecić bo u mnie fajnie rosną i są w różnych odmianach kolorystycznych (przynajmniej niektóre).


Zoa wprowadzi się jako pierwszy koral. Capella i pseudogorgonia wyglądają nieźle. Zobaczę czy uda mi się je kupić u mnie w okolicy.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 18.08.2017 o 20:39, grzechotnic napisał:

Mam też rurowkę - SABELLAE SPECTABILIS. Świetnie wygląda i mam nadzieję, że da jakoś radę. Robię codzienne dolewki wody RODI i raz w tygodniu podaję bakterie. Obecnie tak to się prezentuje:

Przepiękny zwierzak :) Trzymam kciuki żeby dał radę. Można wiedzieć gdzie dostałeś ? Od kogoś z forum czy sklep? Zoaski też bardzo śliczne i duże kolonie, powinny się fajnie rozrastać. Ro dolewasz ręcznie czy planujesz jakąś dolewkę? Nawet zwykła grawitacyjna bardzo ułatwia sprawę i parametry tak nie skaczą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2017 o 20:39, grzechotnic napisał:

Robię codzienne dolewki wody RODI

Zapodaj dolewkę koniecznie , z dolewaniem z ręki trochę zabawa i niepotrzebne skoki .
No i lux pierwsze korale najbardziej cieszą :D . 
 

Dnia 18.08.2017 o 20:39, grzechotnic napisał:

Dziś mija 24 dzień od zalania szkła

No to już z górki .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, g_o_n napisał:

Przepiękny zwierzak :) Trzymam kciuki żeby dał radę. Można wiedzieć gdzie dostałeś ? Od kogoś z forum czy sklep? Zoaski też bardzo śliczne i duże kolonie, powinny się fajnie rozrastać. Ro dolewasz ręcznie czy planujesz jakąś dolewkę? Nawet zwykła grawitacyjna bardzo ułatwia sprawę i parametry tak nie skaczą.

Zwierzak faktycznie czadowy. Korona rozłożona praktycznie non stop. Kupiłem go w sklepie w Kielcach:
http://www.sohal.pl/produkt/136/sabellastarte_spectabilis__rurowka.html
RODI leję z ręki ale oczywiście planuję zautomatyzować proces. Sumpik ma być z końcem miesiąca gotowy to podłączę go i dolewkę będę chciał zorganizować w nim. Zoaski są bardzo fajne i kolonie pokaźne. Kupiłem je od użytkownika forum i jestem z nich bardzo zadowolony. Jakoś zdjęć mnie załamuje ale może pobawię się aparatem i postaram się cyknąć coś co będzie się nadawać do oglądania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwiedzamy ten sam sklep  , zreszta nic dziwnego jak w okolicy nawet dalszej nic nie ma a tu wybór całkiem niezły . Ryby ma w super kondycji a i właściciel spoko nie odmówił pomocy jak mi w niedzielę pompa siadła . 
Coś z SPS planujesz ? .
 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie wracam z krótkiej wizyty w sklepie. Postanowiłem zrobić testy wody. Na dziś wygląda to tak:
Zasolenie: 1023,5 -  trochu nisko chyba. Podnosić przy podmianach?
NO3: - 0 
PO4: - 0,02
Czyli chyba nie jest źle. Zastanawia mnie natomiast zielony nalot na szybach. Rośnie glonisko i utrudnia obserwację zbiornika. Zastanawiam się jak je zwalczyć. Chyba, że to kwestia dojrzewania i powinno ustać. 

Mam też kolejne pytanie. Czy już pora na podmiankę? Mam kilka kolonii zoasów i briareum od soboty zatem dziś trzeci dzień. Z życia na chwilę obecną rurówka i dwa ślimaki. Oraz sporo wężowideł, kiełży oraz i tu pytanie do Was. Wieczorem po zgaszeniu światła na szybach pojawia się mnóstwo białych  kropeczek - robaczków. Są dosyć szybki ale tak małe, że nie jestem w stanie opisać ich wyglądu. Aparatem chyba nie dam rady ich uwiecznić z powodu wielkości. Co to może być?

Nawiązując do pytania SU1 to z SPSów poda mi się:
Stylophora Milka
Seriatopora caliendrum
Seriatopora Hystrix
Pavona Cactus 

oraz wiele innych. Co się uda to się oczywiście w praniu okaże. 

 

 

Edytowane przez grzechotnic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie robaczków sprawdź poszukaj tutaj:

Możliwe że to  mysis - jeżeli tak to rurówka i korale będą  bardzo się cieszyć.

Glony na szybkach powinny zejść po dojrzewaniu, jeżeli nie będą możesz sobie sprawdzić jeszcze KH - przy niskim nasilają się glony.

Podmiankę w sumie możesz już zrobić, tyle tylko, że jak zaczniesz - to już systematycznie :) 

Nie orientujecie się jak jest w tym sklepie z wysyłką, dobrze pakują? Bo u mnie jak zawsze wszędzie daleko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, g_o_n napisał:

Nie orientujecie się jak jest w tym sklepie z wysyłką, dobrze pakują? Bo u mnie jak zawsze wszędzie daleko ;)

Nie mam pojęcia jak pakują bo kupuję na miejscu. Jeśli jednak nie masz zaufania ja mogę kupić i ci wysłać. Mam pudełko w środku wyłożone styropianem jak coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję jak coś to dam znać na pw. najpierw jednak zobaczę może coś bliżej znajdę - zawsze to lepiej "dotknąć" tego co się kupuje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybka aktualizacja. Jest kilka nowych zwierzaków. Sump ma być lada dzień więc za niedługo może coś nowego wrzucę.83d8874dd795225476177d90983e458a.jpg93e090239e2393e3d60d0a170869b91a.jpg0bf4376636471efc31b76e68f79d0673.jpgf4d4f31e1d66c473061e0293027c82fc.jpgf53576496cf843d55ea3c2bd8f060c76.jpged1025608ae3998e7845b172f0fcac07.jpg04c057b10b0556caaaad047fd977da3c.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rhodactisa fluo trzymaj zdala od reszty skały bo później będziesz miał problem z jego rozrostem a pewnie będziesz chciał jeszcze jakieś inne koralowce ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiany, zmiany w hardwarze :) W niedzielę udało mi się spiąć kostkę z sumpikiem w szafce poniżej. Całość przelewa się za pomocą pudełka. W sumpiku tylko siporax i DSB. Jak mi się uda spotkać jakiegoś makroglona to też dorzucę. Póki co walczę w poziomem wody  ponieważ woda spływająca przez rewizję troszkę chlupie co wkurza mnie i małżonkę. Ciężko wyregulować zaworem zrzutowym taką ilość wody aby pudełko odbierało ją tylko zrzutem a nie rewizją. Udało mi się to osiągnąć dławiąc pompę powrotną ale to z kolei odbija się na jej żywotności jak i zwiększa jej głośność.

Jak uda mi się cyknąć foty to się pochwalę. Korale mają się dobrze. Pompują się. Mam za to osad na szybach taki ni to zielony ni to brązowy. W każdym razie utrudnia obserwację. Póki co zamówiłem węgiel wrzucę do sumpa i zobaczę czy się sytuacja nie poprawi.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem zawory zarówno na zrzucie jak i na rewizji. Metoda prób i błędów okazało się że zaworem na rewizji jestem w stanie regulować poziom wody w ostatniej komorze pudełka. Teraz poziom wody jest dokładnie pomiędzy zrzutem a rewizja, i jest bezszelestnie. Bez dlawienia pompy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz to jest pomysł....na to nie wpadłem. Co prawda jest zagrożenie, że może przelać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć na szybko. Martwi mnie nalot na szybach. W ciągu 4 dni tak zarosły.6f70537ada2992c8ee02c10f34674d5e.jpgb5b6924380044fa3a8ff1c34b3c61054.jpg22edc0e13222ddef05ae99e5e3068122.jpgaef5d6dba4d3f3e47a5c795345d0f629.jpge5b3a1dcfa27404c8b2f318d22f39162.jpg5634218f9d82c2bf9ff525603ca9e413.jpga5e87834a82b68229bff81e260809cfc.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.