Skocz do zawartości
Nailo

Piasek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam małe przemyślenia pytanie.

Jako iż ja już swój zbiornik zasypałem i coś tam sobie żyje :) ale mam znajomego który taki zbiornik stawia będzie w Grecji i myśleliśmy czy taki piasek z morza nada się do takiego akwarium i czy np piasek z polskiego morza też się nada. Co myślicie co sądzicie, może ktoś próbował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polskie morze to raczej słonawe jezioro niż słone morze. Ale pytanie w sumie ciekawe.

Zaraz pojawi sie "paczkowany piasek z Bałtyku" w sklepach ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie :) niby tak ale bakterie są zbiornik działa :) jako piach w sumie mogłoby pykac wiadomo że nie będzie jak te pakowane ale naturalne :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem mogą być nie proszeni goście oraz syf, który się zbiera na brzegu. Piach to groszowa sprawa w ogólnym koszcie akwarium. Użycie piasku z plaży to jak podcieranie d*py papierem ściernym, da się ale czy warto sam sobie odpowiedz. Pakowane piaski to aragonit a nad naszym morzem to raczej jest kwarcowy, nie będzie stabilizował wapnia i kH.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad polskim morzem jest kwarc - nadaje się raczej do DSB - po sprawdzeniu czy nie ma śmieci, kapsli, petów :) - u nas sporo zanieczyszczeń, w sumie jest kilka miejsc naprawdę odludnych z których piasek spokojnie by się nadawał na DSB.

Co do piachu z grecji to jeśli to plaża aragonitowa to spokojnie się nadaje, ale trzeba zbierać suchy bo mokry zgnije jeśli będziemy go transportować przez jakiś czas.

Jak stawiałem piko rafkę 18L to użyłem 2L piasku zebranego z Fureteventury :)  nic się specjalnego nie działo z nim, tylko musi być suchy i bez śmieci, ale tam jest czyściutko, zero przemysłu zero dużych portów - tylko jeden na całą wyspę. A ja mam zawsze wolne miejsce w bagażu to zabrałem sobie trochę suchej skały i piasek - niestety na suchej wyskoczyła Aipitasia :/ musiały być jakieś formy przetrwalnikowe.

 

edit: pakowany suchy piach to to samo dokładnie co byś sam zebrał tylko sieją przez sito by nie było śmieci - a i tak się znajduje śmieci i plastik a czasami drut stalowy ( znalazłem w żywym markowym ) - wolny od śmieci jest piach z kopalni kamienia mielony na młynie ( np piasek od Reef Flowers ) 

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.