Skocz do zawartości
12dot12

Pierwsza solniczka - druga przymiarka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Jakiś rok temu pisałam tu na Nano-Reef w kilku tematach, zadawałam trochę pytań. Wtedy nie miałam właściwie możliwości założenia solniczki, choć o tym marzyłam, zbierałam tylko informacje; dzisiaj się to trochę zmieniło (niestety tylko trochę, bo miejsca nadal mam mało - ale przecież mogę mieć rafkę w "kostce") i postanowiłam założyć wreszcie pierwszy słony baniak, zwłaszcza że przez ten rok przybyło mi dużo doświadczeń ze słodkowodnymi, myślę że sporo się nauczyłam - przede wszystkim "mam już we krwi" używanie RO i TDS, radzę sobie z testami, wiem już jak kluczowe jest utrzymanie stałości parametrów (sorry za te różne wahnięcia parametrów, moje słodkowodne rybki! - ryby z jezior/rzek też są wrażliwe na zmiany, choć ich reakcją częściej jest osłabienie/choroba, niż padanie), ogólnie dostałam niezłą lekcję pokory. To chyba dobre przygotowanie do słonowodnej akwarystyki?

No ale dość przydługiego wstępu :D czas na konkrety. Mój plan jest taki:

* Kostka, najlepiej coś m/w 50x50x50 (podoba mi się zestaw Sera Marin Biotop Cube 130, nie wiem co o nim sądzicie? - znalazłam podzielone opinie)

* w tej kostce żywy piasek, żywa skała, ŁATWE miękkie korale (namówiliście mnie! :D mam nadzieję, że te piękne zielone+czerwone fluorescencyjne są łatwe w prowadzeniu...), może jakiś mało inwazyjny makroglon i rybki, najlepiej nemateleotris i/lub pterapogon (podobają mi się też loretki, apogony, chromisy, piżamki i garbiki). Właściwie najchętniej bym zrobiła szczelnie zakryte nano dla nemateleotris, które mi się podobają najbardziej - jeśli to możliwe, to jedna magnifica, jedna decora - wybaczcie jeżeli piszę głupoty, jeszcze się nie znam za dobrze. Ewentualnie dla parki pterapogonów.

* ponieważ nie mam miejsca na sumpa, wolę wewnętrzny wklejony filtr (w zestawie Sera taki jest).

Teraz czas na kilka wątpliwości:

* Temperatura w domu. Mieszkam w kamienicy z cegły, która latem mocno się nagrzewa. Dwa ostatnie lata były chłodnawe, a i tak - mimo szczelnego zaciemnienia okien - w moich "słodkich" woda osiągała 28 st. C (podczas mojego wyjazdu na 2 tygodnie rodzinka sprawdzała). Czy w ogóle porywać się na solniczkę, jeżeli nie mam w domu klimatyzacji i bardzo ograniczone opcje chłodzenia?

* Bliskość okna i kaloryfera. Od okna jestem w stanie akwarium odizolować zasłoną+parawanem, mogę je dodatkowo okleić na tym boku czymś wyciemniającym, ale jakaś wątpliwość pozostaje. Okno jest na szczęście nie zachodnie, tylko południowe, z największą ekspozycją na słońce rano. Moje "słodkie" 40 l stoi właśnie tam, gdzie bym postawiła nano-rafkę, mam więc już trochę doświadczenia z izolowaniem go od słońca.

* Wielkość zestawu - szafka, jaką planuję zamówić, będzie miała 50 cm głębokości (najlepsza jeśli chodzi o zgranie z innymi meblami by była 40 cm, ale to 10-cm poświęcenie mogę jeszcze zrobić), zaś zestaw Sery ma 50-kilka cm głębokości... mebla głębokiego na 60 cm już nie dam rady zmieścić. Czy ewentualnie dołożyć szerszy blat do tej szafki, czy wystawanie kilku cm to nie problem?...

* Obok solniczki będzie stało akwarium słodkie, moje 200 l. Obawiam się trochę, że niebieskie światło z morskiego dogodzi trochę glonom w słodkowodnym.

* No i cichość zestawu. Dla mnie to bardzo ważne, bo w pokoju z akwariami śpię.

Może na razie tyle, bo i tak przynudzam, za co przepraszam ;) I z góry przepraszam za wszelkie głupoty jakie mogłam palnąć, nie miałam nigdy morskiego akwarium i jestem początkująca w tym temacie.

Co o tym myślicie? Macie jakieś rady? Czy zostać przy takim planie, czy na razie zrezygnować i odłożyć to na lepsze czasy, ewentualnie próbować wymyślić inną lokalizację (choć z tym będzie ciężko)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że zrobienie zestawu "pod siebie" jest lepszym rozwiązaniem. Daje większe możliwości doboru sprzętu, który można zastąpić bez problemu innym.  Zrobisz sobie panel i będziesz miała coś ala sump.

Temperatura da się opanować. Zawsze można zrobić jakiś system chłodzenia.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,fajnie sie czyta taki opis...Moze zaczne od temperatury.U mnie w lecie moze ona naprawde podskoczyc do niebezpiecznych wartosci i wtedy ja zbijam wiatraczkami i daje rade.Wiatraczki moga byc dedykowane np.cztery czy szesc na jednej belce,albo jakiekolwiek inne,byle dobrze dmuchaly.Wazna rzecza jest mocno wzburzona powierzchnia,gdyz wtedy woda szybciej paruje,co sie przeklada na obnizenie temperatury.Jezeli szafka jest troche mniejsza to mozesz tak jak napisalas polozyc jakis blat pod wymiary zbiornika.Kostka 50X3 jest fajna,choc ja juz nie zrobie niczego co jest wyzsze nizeli 40cm...Poprzez panel samo akwarium wystawowe sie zmniejsze,ale ja jestem zwolennikiem,jezeli juz mowimy o panelach najwieszkszych jak to tylko mozliwe...Musi tam reka sie nie tylko zmiescic,ale tez miec pole manewru,gdyz inaczej bedziesz sie wsciekac za kazdym razem podczas czyszczenia...Ja bym stawial na sump,jezeli dasz rade wygospodarowac troche miejsca a w takim przypadku liczy sie miejsce wzdluz a nie wszerz...Jestes niepewna czy sie za to zabierac...jezeli sie nie zabierzesz to bedzie Cie to nekalo przez caly czas...Pozdrowki...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nęka mnie już od roku :P w końcu na pewno to zrobię.

Roman.P - mi się też najbardziej podoba opcja zrobienia i szafki, i szkła na wymiar, tylko nie wiem czy to nie za drogo... ale pewnie i tak to zrobię przy moich "ograniczeniach przestrzenno-lokalowych".

Iceberg - wiatraczki świetny pomysł. Widziałam gdzieś nawet coś takiego. Bardzo hałasują?

A czemu nie zrobisz już nic wyższego niż 40 cm? Chodzi o moczenie rąk po pachy? Wg mnie "graniczne" jest 50 cm (tyle ma moje 200 l), ale to słodkowodno-roślinne doświadczenia. Miłośnicy skalarów czy paletek idą nawet w 60 cm (wysokość ryb + danie im przestrzeni do pływania); myślałam, że rafowe spokojnie może być wyższe.

Jak macie jakieś jeszcze podpowiedzi albo odpowiedzi na moje wątpliwości z 1-szego posta, to poproszę, chętnie skorzystam :) póki nic jeszcze nie kupiłam i nie zmajstrowałam, na tym etapie chciałabym zaprojektować coś, co będzie dobrze działało. Jakieś sugestie na temat sprzętu? (powiedzmy że kupię gołe akwarium z wklejonym miejscem z tyłu na media filtracyjne, co robić dalej?)

 

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następnym etapem będzie dobór sprzętu. Lampa, odpieniacz, pompa obiegowa, pompy cyrkulacyjne, dolewka.

Tak jak rafał napisał. Nie da rady upchać sumpa w szafce?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku decyzja padla na mini sump, glownie ze wzgledow estetycznych i praktycznych - wiecej sprzetu do wyboru, wody w takim mini obiegu i mniej patentow czy kabli na widoku.

Jesli tylko masz mozliwosci lokalowe szczerze doradzam szerokosc 60, mozna wtedy montowac korone i male swietlowki. Przy kostce 3x50 zostaja na dobra sprawe same ledy. Tu pytanie czy chcesz firmowa lampe, dobra, tania czy wszystko na raz czyli DIY?

Niezbedne minimum wg mnie to:

Grzalka, pompa, cyrkulator albo dwa mniejsze, puszka z zywica do RO, dolewka i miernik zasolenia.

Odpieniacz jedni montuja od razu, a inni wcale, sporo zalezy od reszty systemu. 

Male wiaderko soli, butla bakterii i test na NO3, zeby wiedziec kiedy instalowac pierwsze slimaki. Ewentualnie nh4 i no2 jesli interesuje Cie przebieg cyklu azotowego. Zywy piasek to troche bajer, skoro juz trafilas na forum smialo mozesz kupic zwykly kilka razy taniej, i ozywic garscia blota od kogos z baniaka. Wazne, zeby wybrana zywa skala byla swieza i dobrej jakosci - moim zdaniem ofetra jadwigimorskiej zostawia inne sklepy internetowe daleko w tyle, oczywiscie najlepiej pojechac i obejrzec, powachac samemu - tak samo jak z rybami.

Zestaw na wymiar mozna złożyć taniej niz tą serę, ale mozna znacznie lepiej ale i pewnie drozej.

Co do wymiarow szafki, nawis takiego malego akwarium na pare cm niby moze byc, ale to proszenie sie z czasem o problemy. Nawis paru cm razem z blatem mozna smialo robic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sumpa miejsca już nie wyczaruję... 60 cm też niestety nie, pozostaje 50 cm głębokości akw. lub poszerzony blat.

Oświetlenie tylko LEDowe, inaczej zbankrutuję - już i tak płacę duże rachunki za oświetlenie+filtrację słodkowodnych. Mam już zresztą aktyniczny i morski LED na składzie w osobnej, podwójnej lampce Aquael do nano  <zawstydzony> - tylko podpiąć. Pozostał mi z eksperymentów "kolorowania światłem". Mam też testy (na NH3, NO2, NO3, PO4, pH, KH, GH).

Zamiast korony wolałabym szczelną pokrywę, bo Nemateleotris lubią skakać. Chyba że jedno drugiemu nie przeszkadza.

Szczerze to przeraża mnie kompletowanie wszystkiego samodzielnie :( a zwłaszcza DIY. Pamiętam moje błędy na pierwszym słodkowodnym akwarium, chorowanie moich ukochanych mikrogeophagus Ramirezi i to poczucie winy... nie chciałabym czegoś takiego powtórzyć z morskimi :( dlatego zwróciłam uwagę na gotowe zestawy do "solniczek". Ale może macie rację żeby nie iść w tę Serę, to może być droga na skróty, której się później żałuje.

No ale może z Waszą pomocą jakoś w miarę bezboleśnie dam radę ;)

Szafka i szkło omówione. Zostaje kupić: odpieniacz, pompę cyrkulacyjną, dolewkę, miernik zasolenia, sól, piach, bakterie. Chyba muszę też pogadać w którymś ze sklepów, może Acropora - mam w miarę blisko. Jadwigamorska gdzie stacjonuje?

TDS może być jeden do słonego i słodkiego, czy lepiej kupić osobny? a pH-metr? Do filtra RO (mam zwykłe RO3) wiem, że muszę dokupić człon z żywicą DI (taką puszkę z żywicą masz na myśli?)

I pewnie wszystkie rzeczy typu pęseta, wiadro do podmian, siatka na ryby powinny być osobne? - no tak, sama sobie mogę odpowiedzieć, przecież mam ryby miękkowodne, a biologii lepiej nie mieszać między zbiornikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...TDS jes tylko do wody RODI,czyli osmozy z dodatkowym filtrem DI,czyli zywica,gdyz tylko w ten sposob bedziesz mogla produkowac wode o czystosci 000 TDS i nie wkladaj go do slonej wody,gdyz nie do niej zostal zrobiony...Do sprawdzania zasolenia bedzie Ci potrzebny refraktometr,ewentualnie splawik czy salimetr.Kupujac sprzet,zwroc uwage na gabaryty i pod nie klej panel,jezeli na sump nie ma szans (troche szkoda)...Jak sie sprawa przedstawia z testami,do morskiego zbiornika najczesciej uzywany przez uzytkownikow forum Salifert,gdyz inne,te ktore nadaja sie do slodkiego nie koniecznie beda mierzyc slona wode,tzn.beda ale moga pokazywac jakis kosmos,dlatego najlepiej nastawic sie na te sama firme...PH metr raczej nie bedzie Ci potrzebny,wystarczy odpieniacz z przeciagnietym zasysaniem powietrza za oknem,no i czeste wietrzenie...Testu na GH nie uzywa sie w akwarystyce morskiej...Pytasz dlaczego nie chce zbiornika wyzszego nizeli 40 cm;dlatego ze ciezko w takim grzebac to raz a dwa to jestem milosnikiem tkzw. shallow reef,ale wiekszosc forumowiczow ma akwaria srednio lub calkiem wysokie...Jestes z Warszawy,moze znajdz kogos u kogo bedziesz mogla zobaczyc jak takie morskie wyglada od zaplecza i dzieki temu popelnisz mniej bledow...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Iceberg napisał:

wystarczy odpieniacz z przeciagnietym zasysaniem powietrza za oknem,no i czeste wietrzenie...

kompletnie nie rozumiem ocb, może rozwinąłbyś temat? :) EDIT: ok, wczytałam się trochę, zmęczona jestem widać. Masz na myśli przewlekanie czegoś za okno? - odpada u mnie, okno mam od ulicy i rzadko jest otwierane, mieszkanie wietrzę raczej przez kuchnię, która jest na przestrzał i od podwórka, bez dopływu spalin. Chyba żebym postawiła solniczkę w kuchni (ale to by raczej nie był dobry pomysł? w kuchni "lata" sporo chemikaliów, duże zmiany temperatur itp.)

Dzięki za garść porad, wezmę je pod uwagę.

Testy mam zwykłe, Zoolek i JBL. Nie wiem na ile się nadają do morskiego.

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile Zoolek jest dobry do morskiego,JBL na pewno nie...Z tym wezykiem chodzi o to ze pompuje powietrze do odpieniacza i odpieniacz oprocz tego ze wywala brod to jeszcze napowietrza wode,dzieki czemu Ph jest stabilne,ktore to tez bardzo jest powiazane z KH i te wlasnie trzeba trzymac na takim samym poziomie...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, dokładnie KH to alkaliczność wody i od niego też zależy pH... w moich "softwater" (nazwa wymyślona ad hoc przeze mnie, proszę zachować ostrożność przy powielaniu :P ) dopiero kiedy zbiłam KH do zera, mogłam obniżyć pH i ryby z Orinoko/Amazonki są szczęśliwe ^^ bo do KH~=4 bufor trzymał i poniżej 7,8 pH trwale nie schodziło. Teraz mam pH 6,8-7, jak dodam źródło garbników to koło 6,5. Temat zgłębiałam całą zimę. Ale to offtop.

Ktoś, jeszcze, coś? ;) tyle pytań postawiłam w poprzednich postach i tyle mam znaków zapytania w głowie. Oprócz jednego: to, że solniczkę stawiam, to już na 100% :D

Aha! Bardzo ważne pytanie. Z której strony www najlepiej czerpać wiedzę o rybach morskich? Dla słodkowodnych jest najlepsza seriouslyfish.com - istnieje coś takiego o morskich rybach? - chodzi mi o coś takiego, przykładowo:

http://www.seriouslyfish.com/species/mikrogeophagus-ramirezi/

- podane jasno: warunki życia w naturalnym siedlisku, wymagane parametry wody i dieta, opis zachowań, kompatybilność z innymi rybami itp.

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo konkretnych informacji o rybach i calej reszcie znajdziesz u nas na Reefhub 

Cala masa zdjec i podstawowych opisow jest dostepna na reeflex, bardzo pomocna stronka przy identyfikacji wszelakiej gadziny.

Z anglojezycznych o tematyce ogolnej polecam advancedaquarist, natomiast niezle kompedium dla poczatkujacych znajdziesz na Americanaquariumproducts

Leksykony ryb ktore znalazlem nie sa idealne, ale o popularnych gatunkach jest duzo informacji: na fishbase jest masa ryb, ale opisy nie sa robione specjalnie pod akwarystow. Na animalworld nie ma niektorych ryb, ale maja za to fajne opisy, podobnie jak na fishlore

Z kropelkowymi testami na PH jest tak, ze im wiekszy maja zakres tym mniejsza dokladnosc. Uniwersalny test z zakresem 4-10 nada sie do obu akwariow, tyle ze rownie dokladnie ocenisz kwasowosc jezykiem. Tak jak iceberg radzi, PH w morskim to wartosc wynikowa, na ktora mamy tylko posredni wplyw, wiec nie warto sobie tym glowy na razie zawracac.

Miernik TDS jest super uniwersalny, trzeba tylko plukac elektrody przed i po pomiarach zgodnie z instrukcja.

 

I na koniec jeszcze Cie pomecze, bo bez kitu nie kumam:

17 godzin temu, Roman.P napisał:

Tak jak rafał napisał. Nie da rady upchać sumpa w szafce?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poście nr 3 @Iceberg pisze na temat panela i sumpa. A ja zadaje pytanie czy nie da się właśnie zrobić w szafce na której będzie stało akwarium.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podbiłem Twoje pytanie, bo nie kumam czemu koleżanka nie ma miejsca na sumpa, skoro akwarium bedzie stalo na dedykowanej szafce.

Siatka, pipeta, hydrometr, jakies pojemniczki i buteleczki spokojnie zmieszcza sie na poleczce, albo w szafce obok pod slodkim akwarium. Moze sa jakies inne rzeczy nie zwiazane z akwarium, i szfka miala by robic na przyklad za komode ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, tihs napisał:

Ja podbiłem Twoje pytanie, bo nie kumam czemu koleżanka nie ma miejsca na sumpa, skoro akwarium bedzie stalo na dedykowanej szafce.

Siatka, pipeta, hydrometr, jakies pojemniczki i buteleczki spokojnie zmieszcza sie na poleczce, albo w szafce obok pod slodkim akwarium. Moze sa jakies inne rzeczy nie zwiazane z akwarium, i szfka miala by robic na przyklad za komode ;)

 

To ja nie zajarzyłem. :)


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sumpa w szafce nie będzie miejsca, bo na dole stanie akwarium "słodkie", a obok za przegródką jeszcze filtr do słodkiego. Mam ryby do rozdysponowania po kilku mniejszych baniakach i tu nic nie zmienię.

PS, bo bym zapomniała: dzięki za linki :) i proszę nie męczcie mnie już o tego sumpa. Może z czasem sytuacja się zmieni i sump powstanie, ale na razie jest jak jest - to będzie pierwsza solniczka, chcę się na razie pouczyć "jak to się je".

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne, nie zrozum mnie źle, nie próbuję Cię przekonywac do jakiejś tam jedynej słusznej drogi. Sump jest przez wielu traktowany jako istotne usprawnienie systemu, ale nie spelnia też żadnej unikalnej roli, której nie dałoby się zrealizować w panelu.

 

edit @Roman nic dziwnego, bo skladnia tamtego zdania byla na poziomie KalegoB)

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko :) choć już się trochę przestraszyłam, że bez sumpa nie da rady odpalić solniczki, ale z drugiej strony - widziałam tu już trochę tematów o akwariach na samym panelu wklejanym, a nawet o piko-rafce z samym koralem bez jakiejkolwiek filtracji poza piaskiem/skałą (OIDP).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze da sie bez sumpa i mozna wkleic panel a ten ma sens,jezeli jest odpowiednia duzy...Jezeli z 50-ciu cm zabierzesz powiedzmy te minimum 15-scie to zostanie Ci 35 cm a to juz jest mniej fajnie. Woda morska znieksztalca,tworzac wrazenie plytkosci w i tak juz plytkim zbiorniku...Juz wczesniej pisalem ze panel musi byc na tyle obszerny by bez problemu pomiescil caly osprzet,ktorego nie chcesz widziec...Sa takie pico-rafki o ktorych piszesz,jednak wymagaja one wiele doswiadczenia i nielicznym udaje sie je utrzymac przez dluzszy czas...To troche tak jak z pewnym dziadkiem,ktory palil papierosy cale zycie i dozyl stu lat...Owszem,zdarza sie,ale nie kazdy jest takim dziadkiem i rozsadnym jest nie nasladowac go...Zaczym zaczniesz wklejac panel,wybierz najpierw sprzet,zmierz go,by byc pewnym ze nie bedzie niespodzianek...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogadałam trochę w sklepie. Bardzo zachwalali mi Reefmaxa. Podobno wyjdzie taniej od zestawu robionego na zamówienie (na wycenę kostki 50*3 jeszcze czekam). Podobno też reefmax ma lepsze światło i odpieniacz niż zestaw Sery. Ma jednak brzydką profilowaną szybę i jest mniejszy pojemnościowo.

Mam trochę mętlik w głowie. Nie czuję się na siłach sama składać zestawu, bo mało jeszcze wiem, dlatego tak kuszą mnie gotowce. To jednak musiałby być kompromis... coś podpowiecie?

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tam do skladania jest? Szklarz sklei Ci zbiornik z panelem dokupisz odpieniacz, grzałkę, cyrkukacje i lampę i już masz całe akwarium gotowe.

Ewewntualnie podjedz do Seafrags i Ci zrobia juz z konstrukcja skalna, tez bardzo fajny zbiornik

 

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest orientacyjny koszt takiej kostki z panelem? Żeby mnie sklep nie próbował naciągnąć. Można zaufać "zwykłemu" szklarzowi? Czy powinien mieć doświadczenie w klejeniu akwariów?

Serio bym nie chciała tego reefmaxa, wygląda niepoważnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To grosze kosztuje taka kostka. Widze, ze z Warszawy jestes podjedz do chlopakow z Seafrags oni Ci to zrobia na gotowo ze skala fajna.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź :) a stelaże też robią pod akwaria?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale Ci napewno doradza gdzie robic. Nie znam Warszawy.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.