Skocz do zawartości
Darek85

Niskie kH w świeżej solance.

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś dwa tygodnie temu po wykonaniu testów okazało się że spadło mi mocno kH. Do tej pory utrzymywało się na poziomie 9,3 a teraz spadło do 7,2. Od razu zareagowałem i zakupiłem kH Blend i zacząłem powoli podnosić. Dziś jest jakieś 8,9. Wprowadziłem dwa SPSy do zbiornika dwa tygodnie temu, ale konsumpcja magnezu i wapnia jest w granicy błędu pomiaru więc spadek nie mógł być spowodowany życiem w zbiorniku. Mój test był w połowie zużyty więc kupiłem drugi na wszelki wypadek i pokazał dokładnie to samo (salifert).

Rozrobiłem dziś trochę świeżej solanki i tu zdziwko bo test pokazuje kH=7,4. Od 6 miesięcy jadę na soli Tropic Marin. Z 10 kg zostało może z 3 kg. Źle rozmieszana sól we wiadrze?? Magnez w solance na poziomie 1430, a wapń 380.

I tu moje pytania:

Zużyć resztę tej soli czy wymienić na nową? Jaką wartość kH powinna mieć dobrej jakości sól po rozrobieniu w rodi?

Chce jutro zrobić podmiankę, a innej soli nie mam. Podnosić kH w solance we wiadrze do tego samego poziomu co w akwarium i dopiero dolewać czy lać najpierw, a potem powoli regulować kH w zbiorniku?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zle zmieszana byla, koledzy z forum turlaja nowe wiadra po mieszkaniach.

Dokladnie tak jak napisales, wyrownaj KH i wtedy wlewaj.

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tej soli używam. Na opakowaniu nie ma takiej informacji. To skąd u mnie 9.3 przy wszystkich pomiarach do tej pory?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Darek85 napisał:

To skąd u mnie 9.3 przy wszystkich pomiarach do tej pory?

Tego nie wiem.

Wiem natomiast, że masz sól ukierunkowaną dla korali SPS i uważaną za jedną z lepszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arturro napisał:

Tego nie wiem.

Wiem natomiast, że masz sól ukierunkowaną dla korali SPS i uważaną za jedną z lepszych.

Powiedz mi jak to jest z tym kH? Bo może niepotrzebnie podnosze. Sporo wątków czytałem gdzie ludziom korale podupadły bo kH spadło do 6.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że niepotrzebnie podnosisz skoro zdecydowałeś się na sól o niskim KH :).

Jest wielu akwarystów którzy utrzymują niskie Kh z uwagi na swoje acropory bo ponoć lepiej polipują.

Osobiście dobrałem sobie sól o wartości KH 8,0-8,3 (FM to taka półka cenowa jak TM) m.in z ww powodu by moja ewentualna spóźniona reakcja korekty płynów była na poziomie 6,7-7,0 a nie jeszcze niżej. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Wiaderko jest już na wykończeniu i będę musiał przemyśleć temat nowej soli. Obsadę mam zróżnicowaną. Puki co będę podbijać wodę na podmiankę do jakichś 8,5.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Darek85 napisał:

 Puki co będę podbijać wodę na podmiankę do jakichś 8,5.

Różnica Kh między solanką nie powinna byc większa niż np 1 - to podrażnia korale.

Nie musisz na silę miec wyższego Kh, TM to dobrze zbilansowana sól.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.