Skocz do zawartości
tedeus63

spsy bieleją proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  proszę o pomoc. mam 3 seriatopory caliendrium ,2 po bokach bieleją ,trzecia w srodku jest ok, poleciała mi juz  cała montipora capricornis , hystriks zielony ,zaczyna bielec hystriks niebieski. seriatopora ma 20cm na 15 cm wychodowane od małych szczepek, teraz leci cały krzak. ogólnie wszystkie spsy mają się zle. wszystkie spsy wychodowane od małych szczepek rosły jak na drożdżach i teraz od około miesiąca zaczeły bieleć.  nawet talerzówka czerwona zaczyna bieleć. za zieloną caliendrium jest chyba milka tak mi ją sprzedano ale jakos nie jestem pewny czy to milka i zaczyna tez bieleć i tracić tkankę.   akwarium w grudniu bedzie miało 2 lata cały czas jadę na soli IO. balinga leję po 80ml dziennie.Oswietlenie zetlight qweman 6600.plus 2 razy t5 54w. Filtr przepływowy deltec fr509 a w nim rowa , purigen i wegiel w woreczkach .. karmię 3 razy dziennie 2 i pół kostki mrozonki ( suchego nie chca jeść. )  co drugi dzień leję około 50ml fito. parametry  z wczoraj. TEMP 24,7 SOL 1.025,  KH8,6   ,PH8, NO3.10 PO4 0- 0,03 ogólnie brak zabarwienia. CA 420. MG 1300. przez cały ten okres te parametry utrzymują sie na mniej wiecej  takim samym poziomie. miekkie i lpsy mają sie ok .  Podmianki co tydzień 28l (akwa ma w obiegu cos około 380l)  Przez te prawie całe 2 lata nic nie zmieniałem .  proszę o pomoc :(  jakieś sugestie.  jedyne co przychodzi mi do głowy to zmienić sól na bogatszą.  .

img_20170904032849_20170903_192404_zmniejszamy_pl.jpg

img_20170904032924_20170903_192413_zmniejszamy_pl(1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłabym dużą podmianę...nic innego mi nie przychodzi do głowy...

Można też wysłać wodę na testy...

Może dziecko coś wrzuciło, ktoś coś rozpylił niedaleko akwarium...najgorzej szukać przyczyn, jeśli wszystko wydaje się być ok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zbyt ubogą sól.Podmianki rób 38 litrów co daje 10 % objętości.Lejesz coś oprócz ballinga ?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naprawdę nic się nie stało - skok kh, temp, zasolenia itp itd..

A nie jest to tak, że zwiększyłeś ostatnio biomasę koralową SPS? może im brakuje mikro i amino bo wszystko z wody wciągnęły ? jeśli tak to podając niewiele ale systematycznie zwiększając przyjdzie moment zatrzymania tego zjawiska.

Szyby pewnie pokażą, że przenawozisz.. byle by plaga nie wystąpiła.

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dużej podmiany nie robił bo to kolejna destabilizacja a nie wiadomo co jest przyczyną. W przypadku takiego RTN/RTS ułam zdrowe kawałki na mniejsze szczepki to uratujesz gatunek w akwa, ten koralowiec i tak nie obrasta tkanką w dół. Zrób sobie test ICP może tam coś wyjdzie

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem własnie z Erybki  zrobiłem testy wszystko ok tylko według  testu z erybki  MG 1440  u mnie 1300. dzieciaki nic nie wrzuciły bo juz wyszły za mąz zostałem sam z żoną. :) takie podmianki robie cały czas od grudnia moze rzeczywiście małe ale niektórzy robia raz na miesiac i wystarcza. korali nie dodawałem .szyby tez czyszczę 2 razy w tygodniu zadnych zmian.Oprocz  ballinga nic nie leję .

Wiec wychodzi za duzy MG i troszkę za dużo no3 20 z erybki  u mnie 10   ,po4 0,08  na hance u mnie na salifercie niewykrywalny. Podobno Seriatopory nie lubią wysokich parametrow  lubią MG w granicach 1300 a CA 400.

Edytowane przez tedeus63 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie  tylko podstawowe testy,

mam grotecha  coralA B C M  zastanawiam się czy nie zacząć podawać.

Edytowane przez tedeus63 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podaw

15 minut temu, tedeus63 napisał:

Nie  tylko podstawowe testy,

mam grotecha  coralA B C M  zastanawiam się czy nie zacząć podawać.

Ja bym podawał i zdecydowanie obniżył NO3.


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem dziś preparat na obniżenie no3 i   podałem juz 1 dawke Grotecha  do tego zrobię jedną dodatkową podmianę wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, tedeus63 napisał:

kupiłem dziś preparat na obniżenie no3 i   podałem juz 1 dawke Grotecha  do tego zrobię jedną dodatkową podmianę wody.

Przede wszystkim zbadaj potas, może to też być zakażenie

Ale najpierw zbadał bym potas, mi przy niskim potasie leciały serniatopory ( miałem walnięty test) acroporom nic się nie działo. Możliwe że potas powolutku spadał aż doszło do punktu krytycznego. Hystrix mi poleciał w jeden dzień przy zakażeniu tkanki- z tym niestety nic nie da się zrobić, można ułamać powyżej zakażonego miejsca, parę szczepek tak uratowałem, pomagało też moczenie w dipie Fauna Marine   Pest Control. Te no3 też za wysokie


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też obstawiam potas, u mnie seriatopora poleciała cała w 3-4 dni zanim się połapałem że to wina niskieo potasu


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dz za porady nie mam testu na potas musze kupic i zrobic pomiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu zaczął bym od zmiany soli na Red Sea ( mój pewniak )  i zrobił podmianę 15 -20 % , bo to jedyne co pomaga jak są problemy z nie wiadomo z czym ;)  IO stosowałem na start zbiornika i na tym się skończyło , bieda

 

 

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, wolan91 napisał:

Ja na twoim miejscu zaczął bym od zmiany soli na Red Sea ( mój pewniak )  i zrobił podmianę 15 -20 % , bo to jedyne co pomaga jak są problemy z nie wiadomo z czym ;)  IO stosowałem na start zbiornika i na tym się skończyło , bieda

 

 

to nadal wprowadzanie zmian w ciemno, destabilizacja i proszenie się o dalsze kłopoty. ICP kosztuje niecałą stówkę, wyjaśniając wiele niewiadomych. 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Coltrane napisał:

to nadal wprowadzanie zmian w ciemno, destabilizacja i proszenie się o dalsze kłopoty. ICP kosztuje niecałą stówkę, wyjaśniając wiele niewiadomych. 

Faktycznie  jeśli zrobicie ICP to wtedy ma sens wstrzymanie się ;) jestem ciekaw  wyników .

 

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie mozna zrobic takie badania wody  ICP  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Kupujesz np w sklepie online fiolke za 80zł i dosjaesz z koperta. Nalewasz wode i wysyłasz koperte. Już jest zaadresowana. Np marinlab lub triton

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A gdzie mozna zrobic takie badania wody  ICP  ?


Ja kupuje tutaj większość rzeczy

http://www.reefguard.pl/sklep/aquaforest-marinlab-test-icp-zestaw-2/



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzylem potas  mam okolo 350 -360   z tego co wyczytalem powinien byc najlepiej miedzy 380-400 . Wiec podniose potas do 400 i poczekam ne efekty .najprawdopodobniej byl to strzal w 10 :)  .badania ipc tak czy tak zrobie. Dzieki wszystkim za sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę że potas na poziomie 350-360 był tego powodem - bardziej obawiałbym się podniesienia do 400 w jeden dzień - https://reefhub.pl/potas-suplementacja-w-akwarium-morskim/


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tadziu w Aqario masz test IPC zrób najlepiej zrób  z wodą Ro...

3 minuty temu, Kroczek napisał:

nie sądzę że potas na poziomie 350-360 był tego powodem - bardziej obawiałbym się podniesienia do 400 w jeden dzień - https://reefhub.pl/potas-suplementacja-w-akwarium-morskim/

Też nie sądzę by to był Potas...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fito?   to mnie zaskoczyłeś  . leje fito cały  od jednego dostawcy. od połtora roku po 50ml co drugi dzień . wiadomo ze potas podniosę powolutku, Qrde byłem dzis w Aquario mogłem zapytac ech.

Jutro nie dam rady ale pojadę  w piątek .

A co masz na mysli jesli chodzi o fito.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko domysł , fito jest na jakimś nawozie . Lejesz , zakładam że może coś być w nim co normalnie w małej dawce nie ma znaczenia ale z czasem kumuluje Ci się w zbiorniku i zaczyna powoli pojawiać się problem . Oczywiście to tylko teza , możemy gdybać ale uważam nie nie ma na to czasu i trzeba działać . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.