Skocz do zawartości
tedeus63

spsy bieleją proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Zmierzylem potas  mam okolo 350 -360   z tego co wyczytalem powinien byc najlepiej miedzy 380-400 . Wiec podniose potas do 400 i poczekam ne efekty .najprawdopodobniej byl to strzal w 10 [emoji4]  .badania ipc tak czy tak zrobie. Dzieki wszystkim za sugestie.


Czym zmierzyles potas i jaka masz gwarancje pewności dobrego wyniku? Nie odważyłbym sie podnosić potasu do górnej granicy, w przypadku tego pierwiastka jezeli dobrze pamietam niedobór jest bezpieczniejszy niz nadmiar. Jeśli juz musisz grzebać w ciemno przy potasie to podnieś go do dolnej granicy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potas mierzylem dzis kupionym i swiezo otwartym salifertem .moze masz racje podniose troszeczke do 380 i zrobie miedzy czasie badania ipc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiał bym się tego potasu bo możesz sobie zrobić więcej szkody niż pożytku , poziom jaki masz nie wpływa na komfort mieszkańców . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek a Ty taki uparty przy potasie nadal??? - i skąd ta informacja, że niedobór jest jest lepszy niż nadmiar? - pytam jak najbardziej poważnie, bez żadnego sarkazmu .

p.s.
Tadek: jak wyślesz ICP do AF i Tritona - dla porównania - to nie zdziw się jak będziesz miał różnicę w potasie 15% - i komu wtedy uwierzysz?
p.s. 2
Uważam, dokładnie tak jak Adam i Grzegorz, że ta wartość potasu to nie jest problem


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Kroczek napisał:
Tomek a Ty taki uparty przy potasie nadal??? - i skąd ta informacja, że niedobór jest jest lepszy niż nadmiar? - pytam jak najbardziej poważnie, bez żadnego sarkazmu .

p.s.

Tadek: jak wyślesz ICP do AF i Tritona - dla porównania - to nie zdziw się jak będziesz miał różnicę w potasie 15% - i komu wtedy uwierzysz?

p.s. 2

Uważam, dokładnie tak jak Adam i Grzegorz, że ta wartość potasu to nie jest problem

 

 

Kurcze chyba cos nie doczytałeś ;P

 

Wogole sie nie upieram, wręcz zalecam ostrożność [emoji6] i jezeli juz sie autor upiera grzebać przy potasie to zalecam podniesienie do dolnej granicy.

 

Dokladnosc saliferta to 15ppm wiec dla tak wąskich widełek 380-400 ten test to kasa w błoto.

 

Uważam tak jak Ty, Adam i Grzegorz ze to nie powinien byc problem [emoji6]

 

Z tym ze lepiej mniej niz wiecej gdzies czytałem, poszukam jutro

 

Edit:

 

Prosze dzisiaj

b2c7c470502dc677e81f466d177703dd.png

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam potas 410 , kh7.3 , ca410, mg1290 no3cos się próbuje bawić po4 0  i jedne bieleją, a drugie wpadły w brąz tak że trzeba szukać dalej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym powiedział że światło zrobiło swoje + przeniesie korali wyżej 

kolega na pocztaku roku przerobił ustawienie skały w akwa i dał wyzej sps  - jak sie popatrzy w jego wątek 

i ledy chyba delikatnie palą  , odessany piasek później dodany ale małą ilość ,rozjechana całą biologia , 

może namnożyły się jeden bakterie i wcinają " schabowe" 

do tego ciągłe spadki i  podnoszenie parametrów - nie w parze przy seriatoporach 

opis akwa - 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok posłucham bardziej doswiadczonych morszczaków . :)   nie ruszam tego  potasu  (dziś wlałem już3 krople i więcej nie leję, zalecane kropla na 100l a mam około 420 w obiegu)  .zrobie najpierw to ICP .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, tedeus63 napisał:

ok posłucham bardziej doswiadczonych morszczaków . :)   nie ruszam tego  potasu  (dziś wlałem już3 krople i więcej nie leję, zalecane kropla na 100l a mam około 420 w obiegu)  .zrobie najpierw to ICP .

Brawo Ty ;)


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ant korale przenosiłem w grudniu  do wiekszego akwa od grudnia nic nie ruszałem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może cyrkulacja za  bardzo daje na te sps 

ta pompa w głebi na bocznej 

komin ile ma szerokości bo coś co to marnie wygląda

po prostu bym powiedział że ma kociołek a nie przepływ do sumpa  

img_20161224090834_20161224_140524_zmniejszamy_pl.jpg


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a parametry cały czas mniej wiecej takie same prowadze zeszyt od samego poczatku i badam wode co niedziele. systematycznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak  walka z wirkami pisałeś 

używałeś chemii czy zostawiłeś to naturalnym killerom 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komin ma 22cm szerokosci . co do pompy jest jedna zmiana  ( zapomniałem )  rw8 przestała mi chodzic z przerwami bo zatrzymywał się wirnik i nie startował więc załączyłem ją na stały przepływ raz mocniej raz słabiej . to jest jedyna zmiana ale falownik ustawiony jest nie na korale i na 1 biegu.

 

wirki odsysam odmulaczem ,  nie lałem żadnej  chemii  . Tylko hexa ale widze ze za bardzo nie gustuje w wirkach . krzemiany nie wykrywalne Salifertem .

Seriatopory są nawet troszke niżej niż w starym akwa  wiec raczej to nie swiatło.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź zasolenie czy czasami nie skoczyło do góry. Nie wiem czym mierzysz ale sprawdził bym zasolenie. U mnie ostatnio też zaczęły lecieć korale. Niby wszystkie parametry w normie. Fakt no3 zerowe i dodaje obecnie troszeczke nano3 do dolewki ale jak sorawdziłem zasolenie spławikiem medicowskim to niby oki, ale jak włożyłem spławik tm okazało się że mam 1.028 nawet lekko więcej. Obniżyłem do 1.024 i bielenie ustało.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz a czy w miejscu znikania tkanki u seriatopory nie ma brązowego gluta? bo wydaje mi sie ze na zdjęciach widać, a to juz infekcja bakteryjna. Przerabiałem to i nie tylko ja.

"Nie obyło sie bez katastrofy :( ktoregoś dnia przelałem na noc koral fluid (za mocno przechylilem butelke) kiedy rano wstałem 4-6 ryb leżały poduszone martwe, nie wszystkie mogłem wyłowić brakowało mi chromisa. Po paru dniach na wielką seriatopore (hodowaną od 2cm szczepki) wszedł brązowy glut i z dnia na dzień ją pożerał, odratowałem z niej tylko kilka szczepek, gdzieś przeczytałem że w jelitach ryb żyją jakieś patogenne bakterie i faktycznie w miejscu gdzie glut zaatakował seriatopore znalazłem martwego, rozkładającego się w prawie ciekłym stanie chromisa... Nauczka na przyszłość żeby jednak wyławiać co padło...
7504602_DSC_1925.JPG7504606_DSC_1930.JPG7504605_DSC_1929.JPG"

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie mam 1,025   w erybce potwierdzone.   w miejscach utraty tkanki nie ma zadnych glutów  ( jak na mój wzrok)  a tylko biały szkielet jedynie te które pierwsze strcaiły tkankę maja brazowy nalot ale to  wygląda na zwykly brazoway nalot.  i tak prawdopodobnie juz po niej wiec wyciągnę ja i porobie szczepki może uda mi sie ją odratować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli tak jak pisałem bakterie 

i jest jescze jeden prawdopodobnie killer - a kolega musi przy karmieniu luknac czy nie zablisko siebie są 

sps - fotka 

img_20170904032849_20170903_192404_zmniejszamy_pl.jpg

i klier pod spodem - polipy mogą podrażniać seria. i leci 

przykładowy filmik - korala 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Favia ma do seriatopory około 7 cm ale druga seriatopora nie ma nic i tez leci, jak inne prawie wszystkie spesy oprócz seriatopory niebieskiej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest brązowe to zakażenie, też to przerabialem, hystrix wielkości piłki do siatkówki poleciał w jeden dzień co ciekawe dzieje się tak przy niskim potasie przynajmniej u mnie, miałem tak dwa razy i dwa razy miałem niski potas (ok.320). Potas trzeba uzupełniać jak jak kh, Ca czy mg ja nie wiem czego wy panikujcie? Test saliferta zaniża z biegiem czasu, u mnie pokazywał 350 a było grubo ponad 400, chyba 460 jak dobrze pamiętam, bo podnosilem, myślałem że jest za mało. Koralom i rybom nic się nie dzialo, za to przy niskim potasie korale leciały w oczach, głównie serniatopory. Zazwyczaj wystarczają podmianki wody do uzupełnienia potasu, potas jest też w sbs także każdy z nas go uzupełnia, mniej lub bardziej świadomie. I moim zdaniem groźniejszy jest niedobór.

Jeszcze jedna sprawa są takie małe robaczki, budują gniazda w serniatoporach, takie czarne malutkie kuleczki. No i oczywiście obgryzają tkankę. Kompiel w dipie załatwia sprawę. Wyciąg korala i pomacaj go czy coś tam nie biega, bo france są przejrzyste i nie tak łatwo je zauważyć. W tym wypadku niektóre korale lecą od spodu a inne od środka, zależy gdzie robalom lepiej..   kąpiel należy powtórzyć kilkukrotnie co tydz, dwa. 

Edit sorry znalazłem icp, miałem wtedy 509 potasu

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie jeszcze dodam ze takie "złe" bakterie moga wytworzyc sie w źle przechowywanym czy starym pokarmie w płynie lub mrożonkach. Dla przykładu Coral fluid nie trzymałem zawsze w lodówce...
Co do potasu chciałem kiedyś podbić tym preparatem https://www.clarias.pl/aqua-art-planta-gainer-k-500ml-potas-w-plynie-z-dozownikiem-p-78.html
efekt byl straszny, momentalnie wyszystkie seriatopory pochowały polipy, a na drugi dzień wiekszość sps bardzo pociemniały (montipory talerzowe czerwona i zielona wygladały tragicznie)
dolałem 3ml na 200l wiec mało. Korale wychodziły z tego 2 miesiące.  Wg. mnie przedawkowanie potasu jest duzo gorsze niz lekki niedobór. 
Myśle ze z podmianek + ew. mikroelementy typu Grotech ABC w zupełności wystarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam   akwarium wyszło juz na prostą :) . wszystkie korale napompowane i rosną jak szalone. nawet wydawałoby ( myslałem) się ze juz martwe montipora samarensis czerwona ,monti digitata czerwona, monti capricornis zielona ruszyły żwawo:) i zielone calendrium jak i pozostałe równiez  .  Było wiele opcji ze za duzo MG za duzo  Ca mało potasu itd.ZA DUZE PO4 I NO3   Napisze jak wyszedłem z tego problemu . Moze sie komus przyda.    Po pierwsze jak czytaliscie zrobiłem testy   ICP  w Marin lab. okazało się ze było brak róznych pierwiastków miedzy innymi stront, bor itd.   do Sumpa włożyłem absorber na Fosfor był mocno przekroczony kupiłem i leję na 420l w obiegu  skoncentrowane krople. z AF  STRONTIUM 3 kropelki  ,micro e 1 kropla . Fluorine 1 kropla ,af energy 1 kropla ,Af vitality 1 kropla i iodum 1 kropla wszystko na dobę. AF podaje 1 kropla na 100l ale myślę  ze to zależy od ilości korali i zapotrzebowania  więc zacząłem od 1 kropli i strontium 3 krople.   Zastanawiam się czy nie zwiekszyc dawki ale nie chce znowu przesadzic . jest dobrze a nawet bd :) . za niedługo zrobię znowu testy ICP i wtedy sie coś zdecyduje. I uwaga przy tym jak korale ruszyły z kopyta zwiększył sie równiez popyt na ballinga trzeba pilnowac bo zaczeło mi spadac MG ca KH i ph , ale juz opanowane.

img_20171112074627_20171028_125045_zmniejszamy_pl.jpg

img_20171112074654_20171028_161120_zmniejszamy_pl.jpg

Dodaję zdjęcie mojego cukiereczka . :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś napisałem temat z wynikami testów nie wiem jak Cie na niego naprowadzić. spróbuję wstawic tutaj

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.