Skocz do zawartości
lukaszkrzyszczuk

Kolejna solniczka w Warszawie 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Calua poszła do sąsiada na rekonwalescencję, który ma mierzone parametry w odróżnieniu do mnie, bo ja ich nie mierze.

Jedynie co to sprawdziłem ostatnio temperaturę i była 23st. Kupiłem już grzałkę ale muszę przerobić przedłużacz bo brakuje mi świnki aby podłączyć.

Dzisiaj dodatkowo wjechał ładny okaz sarco zielonego fluo.

Nie spisuje nic na straty, wiec oddałem koledze na podleczenie. zobaczymy czy coś z niej jeszcze będzie. 

 

Swoją drogą, czy Waszym zdaniem powinienem lać jakieś mikro, czy inne specyfiki aby korale były szczęśliwe? Obecnie stosuje tylko podmianki i jakość wszystko się kręci, ale może warto poszukać czegoś dodatkowego? Nie jestem zwolennikiem chemii, nie mam parcia, aby coś lać, tak tylko opytam.

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update: dzień 81

Do akwarium wpadł ładny zielony Sarcophyton.

large_68.jpg.ef69956d3ab11f49e4b6dedcde38d6a8.jpg

large_69.jpg.5353570c4c713ee18c5cf772f1962a8b.jpg

Z ciekawostek to wrzuciłem grzałkę, bo temp. była już poniżej 23st. oraz dzięki uprzejmości sąsiada zrobiłem testy wody przy pomocy testów Salifert:

NO3 - 5

PO4 - 0

KH - 9,6

Mg - 1500

PH - 7,7

Ca - 500

Takie miał, takie zrobiłem. Czy jakaś dobra dusza rzuci okiem i napisze, czy jest ok, czy nie? Jak pisałem przy zakładaniu, nie będę walczył z parametrami, bo to akwarium jest dla mnie szkołą akwarystyki i chciałbym zobaczyć ile można zdziałać bez większej ingerencji.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koral bardziej przypomina mi lobophytum, a parametry to wyglądają tak jakby było trochę za wysokie zasolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Takie miał, takie zrobiłem. Czy jakaś dobra dusza rzuci okiem i napisze, czy jest ok, czy nie? Jak pisałem przy zakładaniu, nie będę walczył z parametrami, bo to akwarium jest dla mnie szkołą akwarystyki i chciałbym zobaczyć ile można zdziałać bez większej ingerencji.

 

Mg = 1500  Ca = 500  Mocno zawyżone jak na tak mało wymagające korale. Maciek ma rację co do zasolenia. Na pewno zawyżone i co do korala. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do korala, to również bardziej wygląda mi na lobophytom, ale kolega sprzedający mówił o sarco - do identyfikacji dalszej :)

Co do zasolenia, to jest obecnie 1.020 na spławiku - efekt tego, że sól osadza mi się na narożnikach akwarium, i trochę jej ubywa, czyli to może być to? Bo chyba wychodzi, że mam za małe wręcz zasolenie? Sąsiad Mg i Ca ma identyczne - biorę RO od niego, ale to kwestia soli i podmianek a nie RO jak sądze. Solanka, którą kupowałem od początku jest na Tropic Marine Pro Reef - kupiłem własne pudełko aby robić solankę i nie jeździć już więcej.

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Co do zasolenia, to jest obecnie 1.020 na spławiku

A ten spławik był skalibrowany w sklepie. Bo one potrafią o 0,010 przekłamywać i więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli w akwarium masz wodę o gęstości 1.02 kg/l to powinieneś mieć o wiele niższe stężenie magnezu, wapnia, mniej węglanów. Możesz mieć też nie odpowiednie stężenia innych pierwiastków, których nie mierzyłeś. Jeśli Lobophytum ci zdechło i to tak szybko to znaczy że jest naprawdę źle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spławik nie był kalibrowany, więc mogę jedynie odczytać co pokazuje obecnie, ale wcześniej wiem, że było 1.023, obecnie 1.020.

Lobophytum nie zdechł, a ma się bardzo dobrze, pięknie się pompuje i polipuje:) Reszta też ma się dobrze - mała kępka briareum, xenia i sinularia od Ciebie @nanokaczor;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Spławik nie był kalibrowany

Biegnij do sklepu, niech zmierzą zasolenie spławikiem i sprawdzą przekłamanie. Lub do kolegi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Polecam zakup refraktometru a najlepiej dwóch albo sprawdzanie tego pierwszego u kolegów. Można też robić roztwory wzorcowe. Czyli na przykład dodać do wody taką ilość soli jaka powinna być i wtedy sprawdzić czy dobrze mierzy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Twój kolega ma refraktometr to porównaj u niego co ten Twój spławik pokazuje, lub inaczej ile oszukuje. I będziesz wiedział jak go odczytywać czy dodawać, czy odejmować wskazania spławika i o ile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś oczywiście to zrobię, nie mniej, zakładając, że zasolenie faktycznie spadło do 1.020 to chyba Ca i Mg powinny być niższe niż przy zasoleniu 1.023 - pytanie o teorię, bo tego jeszcze się uczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jesli woda ma 35 ppt czyli jesli ma gęstość 1.025 to powinno być 1272 mg/l Mg i 400 mg/l Ca

 

Skład wody oceanicznej [średni]

  mg/l
Cl
18980
Na
10561
Mg
1272
S 884
Ca 400
K
380
Br 65.00
Sr 13.00
B 4.60
Si 2.00
F 1.40
Al 0.10
Rb 0.10
Li 0.10
Ba 0.05
I 0.06
Arsenic 0.010000
Fe 0.020000
Mn 0.001000
Cu 0.001000
Zn 0.005000
Co  
Lead 0.004000
Selenium 0.004000
Cesium 0.002000
Uranium 0.001500
Mo 0.000500
Thorium 0.000500
Cerium 0.000400
Silver 0.000300
Vanadium 0.000300
Lanthanum 0.000300
Yttrium 0.000300
Ni 0.000100
Cr  
4.00000 0.000040
Mercury 0.000030
Gold 0.000006
Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak. Z ciekawości ile gram soli dajesz na jeden litr wody RO/DI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, maciej01 napisał:

Teoretycznie tak. Z ciekawości ile gram soli dajesz na jeden litr wody RO/DI?

Na to nie mogę odpowiedzieć, bo póki co, cała woda słona była kupowana w koralu, wiem, tylko, że na tropic marine, dlatego też taką kupiłem aby samemu robić, ale domyślam się, że jak będę robił, to będę stosował dawki dokładnie z pudełka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ciekawe jest to że w tym badaniu nie ma tych soli po których zastosowaniu miałem zawsze najlepsze wyniki. Na przykład ten wyhodowany ostatnio tłum krewetek. Zmieniłem sól i jest już do D. 

W soli najważniejsze są mikroelementy - to co najtrudniej zbadać i to czego na pierwszy rzut oka nie widać.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, maciej01 napisał:

Nie wiem czy czytałeś, ale może warto przeczytać i zapoznać się https://reefhub.pl/test-soli-drugie-starcie/

Tak, czytałem test. Nie mniej, wniosek dla mnie był taki, że sole faktycznie się różnią składem, ale to chyba wiadome, jedyne większe różnice dotyczą np szybkości rozpuszczania. Wyszedłem z założenia, że przy moich koralach jakość soli chyba nie będzie dogrywała aż tak istotnej roli. Dodatkowo Tropic Marine z rozmowy z człowiekiem ze sklepu jest dobrą sola, są tańsze i droższe, a że oni na takiej mają zbiorniki, to uznałem, że powinna się sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada, nie wierz we wszystko co Ci powiedzą w sklepie. Sklep sprzeda wszystko byle tylko zarobić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

rozmowy z człowiekiem ze sklepu

Wiedzy nie szuka się w sklepie. Konflikt interesów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że mają cel sprzedaży, ale zakup wody, która jest używana w ich zbiornikach jest chyba zbieżnym celem, bo ich akwaria muszą być tip top - więc pod tym względem mogłem im zaufać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update: dzień 98

Akwarium żyje, ma się dobrze. Z ostatnich dodatków, to dzięki uprzejmości jednego z kolegów zdobyłem sarcophyon w 2 szczepkach. Na jednej z nich przy nodze zaplontały się 2 piękne grzybki zoa - z czerwonymi rzęskami. Czekam teraz na zamówiony skalpel i będę próbował je oddzielić i przenieść na podstawkę.

large_75.jpg.6f037062b63c28c125f33890acbbbf3c.jpg 

Od tego samego kolegi wpadł niebieski grzybek (na środku centralnej skały) oraz kawałek montipory talerzowej zielonej. Wiem, że to twardziel, ale chciałem spróbować, a że kolega miał wyrzucać, to uznałem, że dam szanse i przykleję na kropelkę. Póki co żyje (już ze 2 tygodnie). Przyklejona nad cladiellą. 

large_72.jpg.65eff22cf58280d2420ab731c84d330f.jpg

Zacząłem też dokarmiać korale pokarmem w płynie (kropelka dziennie). Wszystko ładnie się pompuje.

Xenia całkowicie zarosła Caulastrea więc jak przyjdzie skalpel, to trochę ją przetnę aby odsłonić LPSa.

large_70.jpg.6a9f51fe7786e54abf0f54020294cf30.jpg

Nie wiem, czy to kwestia karmienia, ale ostatnio ładnie wybarwia się sinularia super fluo.

large_71.jpg.9d866599f5bdf4e6e137fba8bf977f2d.jpg

Wcześniej wrzucone Lobophytum super polipuje - coraz bardziej mi się podoba.

large_74.jpg.b9727fdb1ca6dedf68ccd615a0382e9b.jpg 

No i na koniec całość.

large_73.jpg.5339b4134d94e076e1f558f762023a5c.jpg

Wybaczcie za kolor zdjęć, ale przy actinice aquaela tak to wychodzi. W rzeczywistości skała jest jasna i tak nie kontrastuje. Piasek też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jutro jeszcze raz zdjęcia w normalnym, dziennym świetle bo na niebieskim to niewiele widać :). Jak chcesz pozbyć się trochę xeni to wystarczy poderwać paznokciem i ładnie odchodzi od skały. Zoa też bym spróbował czymś cienkim, ostrym poderwać bo jak zaczniesz ciąć, to albo uszkodzisz zoa albo sarcophytona, tak się może zdarzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.