Skocz do zawartości
Gość ensso

Barwy niebieskich LED, a fluo

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ensso

Witacje, 

Pytanie do majsterkowiczów którzy sami montowali swoje LEDowe lampy.
Jak świecą konkretne barwy niebieskiego? Głównie chodzi mi o efekt fluo. 
Jedyna odpowiedź jaką znalazłem to:

Z tego postu wynika, że:
aktynika 420-425nm - wyciąga zieleń,
blue 465nm - wyciąga czerwień,
Royal Blue 450nm - wyciąga zieleń,

Potwierdzicie to czy macie inne wrażenie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje używając jedynie swiatła niebieskiego tj aktoniki ( te przybliżone wartości które podaleś) widzimy "śiwiecenie korali" . U mnie np oświetlenie Maxspekt daje trzy główne  piki w aktynice (tz.  410-420, 450-465 i 465-485 nm) ale musisz wiedzieć, że aby wbudzić "śiwiecenie korali"  użuwa się też żródła  swiatła o krutszej długości niż ta którą emitują organizmy. Dlatego nurkowie używają do ogladania korali latarek emitująch światło nawet  o długości 395 nm. Jak sam zauważyłeś kazdy barwnik ma swoją optymalna długość i w celu jego wzbudzenia ( świecenia korali) trzeba uzyć nieco innej długości fali. Ponadto używając filtrów np żołtego ( używanego przy robotach chłodniczych) możesz lepiej widzieć świecenie bo eliminują one (niepotrzebne długości fali) . Możesz o tym poczytać w internecie szukając informacji o filtrach używanych w kryminalistyce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Kocur napisał:

(..) aby wbudzić "śiwiecenie korali"  użuwa się też żródła  swiatła o krutszej długości niż ta którą emitują organizmy. (..)

Wykażę się niewiedzą chyba,

Myślałem, że efekt fluo osiągamy dzięki temu, że korale odbijają światło o tej właśnie "fluo" barwie. Jest inaczej, i one jednak emitują to światło, dzięki temu że wzbudza się w nich odpowiednią długością fali świecenie?

Przynajmniej w roślinach jest tak, że widzimy to, czego dany krzak "nie wchłonie" a zatem odbije od siebie. (zielone, bo rośliny wchłaniają niebieskie i czerwone światło itp)

Co do filtrów to zupełna prawda :) Ale co to za przyjemność oglądać akwa przez niebieską folię :D (zakładam, że efekt fluo jest koloru niebieskiego ;D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No raczej jak świecisz niebieskim to nie odbiję się czerwone bo go nie ma  , tak więc wniosek końcowy poprawny ,w skrócie korale oświetlone odpowiednią barwą emitują inne barwy . 

Tu foto zbiornika oświetlonego niebieskim pasmem  z filtrem na obiektywie . Pewna "przyjemność " w widoku jest , a barwa filtra to pomarańczowo żółty .
zH1jSSk.jpg

Jak znajdę chwilę zrobię fotki przy  oświetleniu 400 -420nm  i  450nm    i 460 nm  choć aparat może nie widzieć znaczącej różnicy .Korale świecą z różna intensywnością i i nie zauważyłem żeby w danej długości któryś świecił mocniej /słabiej niż reszta . Ogólnie najjaśniej świecą wszystkie (fluo) przy okolicy 450nm . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SU1 napisał:

No raczej jak świecisz niebieskim to nie odbiję się czerwone bo go nie ma  , tak więc wniosek końcowy poprawny ,w skrócie korale oświetlone odpowiednią barwą emitują inne barwy . (..)

Z pierwszym się zgadzam, chciaż... nie o to mi chodziło, i zupełnie nie o tym mówiłem :)

A co do drugiego zdania: fakt, nie brałem nigdy dosłownie tego, że korale są fluo - myślałem, że to uproszczenie akwarystów. Wgłębiłem się trochę w temat, i wniosek jest taki, jak podsumowałeś.

Korale fluo, wykazują się faktycznie fluorescencją definiowaną jako emitowanie (to jest słowo klucz dla mnie) innej barwy światła, niż tej która jest wchłaniana. Z jakiegoś powodu żyłem w bezsensownym przekonaniu, że to jest jednak klasyczny efekt odbijania światła :P

 

Jeżeli masz dostęp do robienia zdjęć pod różnymi światłami, to w miarę możliwości prosiłbym Cię, abyś w aparacie za każdym razem ustawiał balans bieli zgodnie z instrukcją (jedne aparaty każą ustawić obiektyw na źródło światła i zrobić pomiar, inne każą pod źródłem światłą sfotografować białą kartkę). Wtedy efekt będzie w miarę "miarodajny" i zbliżony do tego co widzi ludzkie oko. Może nawet wtedy będzie widać różnice - a chętnie też bym zobaczył różnice między kolejnymi długościami fal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, iKuro napisał:

a chętnie też bym zobaczył różnice między kolejnymi długościami fal.

Niestety to trzeba zobaczyć osobiście ,żaden aparat nie radzi sobie  przy tych długościach .Ale zobaczę co wyjdzie z czystej ciekawości . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że to nieco obok tematu, ale białka fluo (GFP) są stosowane powszechnie w biochemii. Tu taka mała ciekawostka:november-banner15.jpg

Oczywiście większość z nich to wynik mutacjo poszczególnych genów (np mRFP1), ale pokazuje różnicę pomiędzy długością fali światła padającego i emitowanego. mBanana - my favourite ;)

Edytowane przez Leel00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Teraz to ja już sam mam mętlik w głowie ;) Nie dość, że nie mogę się zdecydować czy iść w same LEDy czy zrobić hybrydę LED+T5 - bo samo t5 odpada z racji braku blików które są u mnie opcją: must have. Obsada miękkie (głównie), z czasem proste lpsy... SPSów nie przewiduje ale może kiedyś pod samym lustrem wody jakieś naprawdę mało wymagające... Nie zakładajmy ich. Główny nacisk na miękkie. Światło planuję 120w w ledach, a w przypadku hybrydy 168-138 (2x54w + 30/60w led). Może wy trochę pomożecie w doborze światła bo już mam tyle wersji w głowie, że zgłupiałem,a trzeba zacząć zamawiać i montować światło bo zbiornik w przyszłym tygodniu do odbioru będzie.

Wstępnie wygląda to następująco w 3w diodach:
"biała" 20000k - 4szt
zielona 510-530nm - 2szt
pomarańczowa 605nm - 2szt
czerwona 625nm - 2szt (tutaj delikatna niepewność odnośnie czerwieni...)
royal blue 450nm - 20szt
aktynika 420-425nm - 5szt
blue 465nm - 5szt

Kolory w postaci czerwieni, pomarańczu oraz zieleni mają dodać "dziennego życia" w zbiorniku i być na jednym kanale wraz z 20000k - łącznie 30w. Choć zastanawiam się czy jednego z kanałów samych RB nie uzupełnić dodatkową bielą (np z 2-3 diody) o mniejszej zawartości niebieskiego (13-15k czy 9-12k?) aby choć trochę takiego jasnego dziennego zbiornika doświadczyć. Na wieczór i pod kątem fluo z samych aktynik/blue/royalblue będzie ogień moim zdaniem. Jak wy to widzicie?

Kwestia zmieszania tego z t5 - o ile jest sens... Jeśli dwie rury t5 to jakie? Celowałem w niebieskie, a na ledach zrobić dzienne bliki tylko wtedy jak to wszystko zmieszać aby zbiornik dawał pełną radość?

Z góry dzięki za pomoc :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim temacie masz spis LED jakie założyłem w lampie  , fakt kwestia gustu .Ale  , ten zestaw nie świeci jak najczęściej spotykane LED , zresztą miałem już kilka pytań jakich świetlówek używam  :) , żeby "pogłębić " efekt  i zniwelować cukierkowe bliki na led przykleiłem matową (szron) folię  .Nie mam  czerwonych LED ,bo wystarczająca ilość czerwonego jest w 10 000K , do tego stopnia że idzia na 25% ,20 .000 K  45% .
Czy samo LED czy hybryda , hm zawsze byłem zwolennikiem mieszania źródeł światła ale aspekt techniczny i wyglądu ( otwarte akwa bez korony ) spowodował że zostałem przy LED  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Rzeczywiście Twoja kombinacja prezentuje bardzo ciekawe barwy i jest inspirująca. Tak na szybko to tak bym zmienił światło zostając przy samych ledach (a to jeszcze sprawa otwarta niestety...):
 

1 kanał kolor+biel:
20k - 4szt - 12w / 9-12k - 2szt - 6w / zielona 510-530nm - 2szt - 6w / pomarańczowa 605nm - 2szt - 6w

2 kanał royal:
royal blue 450nm - 10szt - 30w

3 kanał niebieskie:
aktynika 420-425nm - 5szt - 15w / blue 465nm - 5szt - 15w

4 kanał mix niebieskiego: 
royal blue 450nm - 5szt - 15w  / aktynika 420-425nm - 2szt - 6w  / blue 465nm - 3szt - 9w



Wzorując się na Twoich zdjęciach to te dwa robią robotę

zH1jSSk.jpg
O8CvHRM.jpg

Z jednej strony chciałbym uzyskać taki efekt dzienny jak na drugim zdjęciu, ale start i cały wieczór chciałbym fluo. Czy twoim zdaniem 1/4 mocy lampy w kombinacji biel+kolor pozwoli uzyskać zbliżony efekt do drugiego zdjęcia (dziennego) przy 3/4 niebieskiego? Czy lepiej inaczej zmieszać 4ty kanał, a na fluo zostawić 2 kanały w postaci 10x royal +  5x blue i 5x aktynika?

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak założysz sterownik ,to ustawisz jak chcesz .
Kanały : 445 nm - 460 nm- 400 + 420 nm , cyjan ,orange , biały 10000K(350mA) + 20000K  .
Pierwsza fota jest z filtrem , więc wygląda to inaczej ale nie ma jak zrobić foty bez żeby pokazać fluo widziane wieczorem . 
Druga fota środek dnia wszystkie kanały działają na ustawionych poziomach . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Ja planuje na stałym napięciu i "sterowaniu" poprzez oddzielne zasilacze po 10szt diod 3w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, ensso napisał:

Ja planuje na stałym napięciu

chyba prądzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.