Skocz do zawartości
TomekM

Kilka pytan

Rekomendowane odpowiedzi

jakie oswietlenie proponujecie do 100 L akwa.??

planuje 4 x t5

myslalem o 3x10 000k i jeden Actinic

albo 2xActinic i 2 10000k

i jaka proponujecie kolejnosc ich rozmieszcznia oraz moze preferowane modele swietlowek?

Jako filtracja planuje kubełek jbl cristal 250( juz go mam) i odpieniacz tylko jeszcze nie wiem jaki zastanawiam sie nad miniflotorem bo mysle ze wystarczy poniewaz bedzie tam zywa skala i tylko z 2 rybki. Jaka Pompe cyrkulacyjna proponujecie i napowietrzacz do miniflotora.

Z gory dziekuje za odpowiedzi i przy okazji witam sie na forum :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sporo jest podobnych pytań na forum, poczytaj.

Podaj jeszcze wymiary akwarium, trochę inna może być konfiguracja dla akwarium kwadratowego i wysokiego, a inna dla niewysokiego prostokąta czy narożnego.

Ze swojej strony proponuję zestaw chyba standardowy :(

4 x T5 24W w konfiguracji 2 10000k i 2 aktyniczne, rozmieszczone na zmianę (np. aquastar i coralstar).

Kubełek wyrzuć.

Cyrkulacja - Marea 3200 + jakaś mniejsza pompka z przepływem 600-1000 l/h umieszczona tak, żeby dmuchała za skałki.

Miniflotor wystarczy, choć lepszy byłby jakiś odpieniacz zewnętrzny (nie zajmuje miejsca w akwarium) - jeżeli planujesz sump to bez problemu jakiś dobierzesz, jeżeli nie - Biostar Flotor.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie nie wiem o co chodzi z kubelkami w morskich, na kubelkach jest napisane zeby stosowac w morkich a niektorzy pisza zeby nie stosowac, choc widzialem ze niektorzy tez uzywali kubelkow, jest jakies racjonalne wyjasnienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze na kubelkach bedzie napisane ze "stosowac w morskich" - w koncu producent chce jak najwiecej kubelkow sprzedac :(

Odpowiedz sobie na pytanie: w jakim celu chcesz zastosowac kubelek, co chcesz przez to osiagnac i w jaki sposob ma w tym kubelek pomoc.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro ludzie uzywaja filtrow kaskadowych jako filtracji mechanicznej to nie da sie tego kubelkiem zrobic? przy okazji cyrkulacja sie poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha, czyli do filtracji mechanicznej chcialbys kubelka uzywac?

No oczywiscie sie da, ale istnieja lepsze sposoby. Kubelek jest dosc upierdliwy w czyszczeniu a stosujac filtracje mechaniczna w akwarium morskim musimy bardzo czesto myc badz wymieniac wklad.

Zastanow sie czy bedziesz mial czas i ochote co 3 dni czysic wklady w kubelku, i jak szybko zacznie Cie to denerwowac? Jesli chcesz stosowac filtracje mechaniczna to najlepszy jest filtr wewnetrzny bo w nim wymiana wkladu to zaden klopot i trwa moment w porownaniu z kubelkiem. A cyrkulacje i ak zalatwiasz pompkami, nie ma sensu uzywac kubla do tego celu. To znaczy: da sie, ale sensu w tym nie widze.

W ogole zastanow sie nad sama filtracja mechaniczna: w duzym stopniu przejmie ja odpieniacz tak wiec nie wiadomo czy w ogole bedzie potrzebna :( Jesli nie chcesz odpieniacza to wtedy filtr mechaniczny bardzo sie przydaje. Oczywiscie: obok zywej skaly ktora dziala jako filtr bilogiczny. Przy czym zaraz po wlozeniu skaly filtracja mechaniczna jest IMHO niezbedna w kazdym akwarium, swierza skala produkuje strasznie duzo detrytusu i najlepiej wywalic to w cholere z systemu jak najszybciej.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w przyszlosci wykozystasz kubelek do okresowej filtracji weglem i innymi takim tam...:(

Tomek - z kubelkami chodzi o to, ze wkladasz do nich jakas gabke, wate albo np. rurki ceramiczne na ktorych po jakims czasie (kilka dni) zbiera sie detrytus. I do tego momentu kubelek jest przydatny. Problem zaczyna sie, gdy tych filtracyjnych mediow nie bedziesz regularnie plukal lub jeszcze lepiej - ich wyrzucal i wkladal nowe. Na tych materialach rozmnoza sie bakterie nitryfikacyjne i zaczna przerabiac "odpadki", zgodnie z cyklem azotowym, produkujac nitrat. Ten, mimo ze jest mniej trujacy niz np.nitrit pozostaje w wodzie w formie nieuchwytnej dla odpieniacza. Czyli z uplywem czasu bedzie go coraz wiecej. Jego stezenie bedzie roslo szybciej niz go podmianami wody zdazysz rozcienczac, az zacznie podtruwac zwierzaki.

Gdy w akwa nie bedzie filtra gdzie sila rzeczy po kilku dniach powstaje nitrat, to odpieniacz wyciagnie "uchwytne" dla niego zwiazki bialkowe i wyprowadzi na zewnatrz, jeszcze zanim zacznie sie cykl azotowy. Ewentualne resztki zalatwi zywa skala jak napisal AquaManiac.:)

Paradoksalnie w dojrzalym akwarium brak filtra mechanicznego, ktory z czasem zamienia sie w mechaniczno-biologiczny, pomaga nam w wyczyszczeniu wody.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.