Skocz do zawartości
Arexx

Pierwsza solniczka 56l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich 
Mam na imię Arek po długim czasie w końcu udało mi się odpalić moją pierwszą morską kosteczkę , jak dotąd posiadam zbiornik słodkowodny ok. 160l , ale do rzeczy :) 
Mój sprzęt wygląda następująco:
- Kostka 40x40x35h + szafka własnej roboty
- Kaskada Hbl-701 + skimmer 
- Cyrkulator Jvp 110
- Grzałka 50w
- Filtr Ro/Di (oczekiwanie na paczkę ;) )
- Lampa diy 54 w , 3 kanały  sterowana arduino  - tutaj od razu podziękowania dla użytkownika silvia za pomoc i dobre rady ;) 
 - żywa skała ok 9 kg ( z dojrzałego działającego zbiornika)
- piasek Blue Treasure -Premium Coral Sand
- bakterie Microbe-Lift Special Blend
- salimetr spławikowy , miernik tds (aktualnie czekam na paczkę od jednego z forumowiczów ;) )
Testy w drodze - salifert Ca,Mg,kH,Po4 

Akwarium zalane 29-09-2017r. - woda z dojrzałego działającego zbiornika zasolone solą Reff Salt Aquaforest ( z jednego ze sklepów na śląsku  ;) ) 
Na dzień dzisiejszy aktualnie zmierzone zasolenie 1,024 oraz temperatura 25*C

Zbiornik prezentuje się tak
34756c55d9dba268med.jpg
7508a569f9bb2bdfmed.jpg

Aktualnie świecę 6h - 1h B+RB - 4 B+RB+W  - 1h B+RB ( B+RB 70% , W 40% )
W pierwszym dniu zauważyłem na skale białe rurki z których wychodzą takie jakby czerwone miotełki ( rurówki ?? ) oraz w jednym miejscu przyczepione do skały i wijące się jakby nitki długości ok.1,5 cm 3 szt  (raz są raz ich nie ma ) .
Za wszelką pomoc oraz krytykę ( biorę na klatę ;) ) wielkie dziękuje :) 
Pozdrawiam Arek 

     

 
 

Edytowane przez Arexx (wyświetl historię edycji)

88710e5dffa9831782f1a7236448f212u1669a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Arek,no i gitara...Jedyne co zauwazylem i jezeli nie jest to wina zdjecia,wyglada na to ze po lewej stronie nie zmiescisz czyscika (Zwroc uwage czy wejdzie on wszedzie dookola skaly).Masz tez plyte szklana co moze spowodowac problem z wysoka temperatura,szczegolnie w cieple dni...Na drugim zdjeciu jak dla mnie jest za bialo,no ale masz kontroler i mozesz to zmienic...Pozdrowki.


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Iceberg napisał:

Hej Arek,no i gitara...Jedyne co zauwazylem i jezeli nie jest to wina zdjecia,wyglada na to ze po lewej stronie nie zmiescisz czyscika (Zwroc uwage czy wejdzie on wszedzie dookola skaly).Masz tez plyte szklana co moze spowodowac problem z wysoka temperatura,szczegolnie w cieple dni...Na drugim zdjeciu jak dla mnie jest za bialo,no ale masz kontroler i mozesz to zmienic...Pozdrowki.

Iceberg niestety jest to wina zdjęcia :) czyscik zmiesci się spokojnie (zależy jak będzie wielki ) , ewentualnie wejdzie żyletka na kiju ;) i heja z szybkami ,  odnośnie temperatury w ciepłe dni zainstaluje się wentylatorek i bedzie git szyba pojdzie out w tym momencie , druga fotka specjalnie zrobiona tylko pod ledami białymi ;) 

Mam pytanko jak długo można przechowywać dojrzałą wodę w baniaku szczelnie zamkniętym ?? Zostało mi jakieś 15l i nie wiem czy wylać czy zostawić ??


88710e5dffa9831782f1a7236448f212u1669a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zywa woda jest sprzedawana w sklepach - ciekawe  jak długo leży w magazynie :) jak przemieszasz od czasu do czasu to powinna trochę wytrzymać 

Gratki i powodzonka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepach jak sprzedają to raczej zlewają na bieżąco ze zbiorników przed podmianą. Nie magazynują tej wody.

Żeby woda nie skisła musisz zapewnić dostęp do powietrza i cyrkulację bo inaczej bakterie zaczną zdychać. Ja bym jej nie trzymał dłużej niż dzień może dwa.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Darek85 napisał:

W sklepach jak sprzedają to raczej zlewają na bieżąco ze zbiorników przed podmianą. Nie magazynują tej wody.

 

magazynują - chodzi mi np. o ReeFlowers Caledonia Sea Water - do dostania także w PL

Reeflowers-Sea-water.jpg

 

czy Nutri-Seawater

239683.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białe rurki z czerwonymi miotełkami to rurówki. Wijące się nitki przyczepione do skały to z dużym prawdopodobieństwem ślimaki osiadłe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, maciej01 napisał:

 Wijące się nitki przyczepione do skały to z dużym prawdopodobieństwem ślimaki osiadłe.

albo robaki piaskowe - bez dobrej fotki to tylko wróżenie

@Arexx w dziale identyfikacja - pierwszy podpięty temat - zerknij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny baniak bedzie. Trzymam kciuki :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, silvia napisał:

albo robaki piaskowe - bez dobrej fotki to tylko wróżenie

@Arexx w dziale identyfikacja - pierwszy podpięty temat - zerknij

Dzięki silvia przeczytałem i przejrzałem podpięty temat i bardzo mi pomógł , bo zidentyfikowałem ,że napewno mam u siebie : 
025efc5b2700625dm.jpg  9c6f71a6118cfa4dm.jpg rurówki

e5e76af374ef13e5m.jpg d19a9760cd2156bbm.jpg ślimaki osiadłe /dendropoma/

4eaa99c3caee5342m.jpg 7b54d2771ba050dam.jpg gąbki 

także zauważyłem isopody chodzące po skale ( ciężko im zrobić fotkę ) oraz ślimaka stomatella , pytanie co może zostać w akwa a co lepiej wyeliminować ?? 



 


88710e5dffa9831782f1a7236448f212u1669a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwalczaj ślimaki osiedłe póki masz ich niewiele. Mogą rozrosnąć się do plagi. Jak się da to zeskrobuj albo zaklejaj czubek klejem.

Reszta niegroźna.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Darek85 napisał:

Zwalczaj ślimaki osiedłe póki masz ich niewiele. Mogą rozrosnąć się do plagi. Jak się da to zeskrobuj albo zaklejaj czubek klejem.

Reszta niegroźna.

Dzięki Darek85 za radę , czy mogę zaklejać je kropelką w żelu ?? czy jakimś innym klejem ??


88710e5dffa9831782f1a7236448f212u1669a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kropelka się świetnie nadaje. Te ślimaki puszczają taką pajęczynkę do wody która drażni korale. Potrafią uprzykrzyć życie i mocno się rozrosnąć niekontrolowane.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższym czasie ;) 
Dzisiaj mija 18 dzień od zalania , jak dotąd robiłem tylko dolewki wody Ro , ograniczyłem także oświetlenie białe i czas świecenia , postanowiłem zrobić testy : No3 ,Po4, KH oraz zasolenie wyniki wyszły następująco:
No3 - jak widać na fotce  ( bardzo wysokie :( )
96284af004c6284cm.jpg
 Po4-jak widać na fotce ( 0,25)
0c25af86f8205cf8m.jpg

zrobiłem także test  KH - tutaj odczynnik zabarwił się przy skali na małej strzykawce - 0,38 to by wychodziło według tabelki 9.6 dKH 
zasolenie spadło do 1.022 .
Po około tygodniu pokazało mi się na piasku i skale taki oto nalot  :
d8f711abcedbba04m.jpgcafdb56ae209908dm.jpg648947789e520786m.jpg
Rozumiem , że jednak dojrzewanie mnie nie ominęło , postanowiłem zastosować kilka rad z wątku poniżej , mianowicie : ograniczyłem  oświetlenie białe i czas świecenia do 4h , wymiana waty w kaskadzie regularnie co 2 dni , założenie na cyrkulator waty i pędzelkiem czyszczenie skał ( 3h i wata na jvp była do zmiany ) odciągnięcie z piasku brzydkiego nalotu , po około 4 dniach w/w nalot  zniknął z piasku i skały , natomiast skała zaczyna robić się zielona - dojrzewanie ciąg dalszy ;) . Z życia zauważyłem natomiast bardzo dużo widłonogów oraz płazińce a także robaki piaskowe i wieloszczęta - eurythoe .
Można zobaczyć w tym temacie 

 

Edytowane przez Arexx (wyświetl historię edycji)

88710e5dffa9831782f1a7236448f212u1669a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No piękne dojrzewanie... Z tym światłem to mam inne zdanie, ale to moje zdanie :) Tzn ja świeciłem w 200L od samego początku docelowo czyli 10h.

Co do podmian wody - nic nie podmieniaj. Dolejesz tylko pożywki dla plag. Rób tylko dolewki. No i ja bym podniósł zasolenie do 1.024-1.025.

I węgiel doustnie - na sraczkę :) Czekamy aż plagi miną i parametry się unormują. Pierwszą podmianę zrób dopiero ja będzie jakieś życie w baniaku.

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, mihow1979 napisał:

No piękne dojrzewanie... Z tym światłem to mam inne zdanie, ale to moje zdanie :) Tzn ja świeciłem w 200L od samego początku docelowo czyli 10h.

Co do podmian wody - nic nie podmieniaj. Dolejesz tylko pożywki dla plag. Rób tylko dolewki. No i ja bym podniósł zasolenie do 1.024-1.025.

I węgiel doustnie - na sraczkę :) Czekamy aż plagi miną i parametry się unormują. Pierwszą podmianę zrób dopiero ja będzie jakieś życie w baniaku.

Jeśli chodzi o dolewki to robić samą RO czy zasoloną ?? 
Węgla na sraczkę mi nie potrzeba :) mam słodkiego zieleniaka i wiem , że cierpliwość wynagrodzi wszystko pięknym baniakiem ;)
Odnośnie światła mam zamiar co tydzień wydłużać o 1h 

 

Edytowane przez Arexx (wyświetl historię edycji)

88710e5dffa9831782f1a7236448f212u1669a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie masz miejsca juz to upusc troche wody i dolej solanki aby podniesc zasolenie.

Potem tylko dolewki swieza RODI.

I czekamy cierpliwie :)

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54W to jest w powerledach? Jesli tak to pojechales grubo jak na taka wysokosc baniaka. Ja Ci powiem z wlasnego doswiadczenia z powerdeladmi, ze to za duzo. U siebie w 100 litrach(40cm wysoki) swiecilem jakies 70W i dopiero jak zmienilem ledy na swietlowki to moje rybki sie uspokoily. Przy pedach byly bardzo nerwowe, jak dla mnie czegos non stop sie baly. Przy T5 sa spokojne, beztrosko sobie plywaja i juz nie uciekaja przed czyscikiem czy nawet moja reka.. 

No ale ja moge byc jakims odosobnionym przypadkiem :)


9efc90c77f5f87919d8dccd9bd3336a9u1250a1099.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. LEDy mają większą sprawność świetlną niż T5 - wg mnie na 56L powinno być max 30-40W LED...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, mihow1979 napisał:

Dokładnie. LEDy mają większą sprawność świetlną niż T5 - wg mnie na 56L powinno być max 30-40W LED...

dla mnie 25 jest maxem. Poprzednio na 40 litrach mialem 15W przy wysokosci 35. Moim zdaniem to tez bylo za duzo no ale co ja sie tam znam :)

 

Ps. Jak wstawic tutaj foto z google drive?

Edytowane przez Decybel (wyświetl historię edycji)

9efc90c77f5f87919d8dccd9bd3336a9u1250a1099.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Decybel napisał:

54W to jest w powerledach? Jesli tak to pojechales grubo jak na taka wysokosc baniaka. Ja Ci powiem z wlasnego doswiadczenia z powerdeladmi, ze to za duzo. U siebie w 100 litrach(40cm wysoki) swiecilem jakies 70W i dopiero jak zmienilem ledy na swietlowki to moje rybki sie uspokoily. Przy pedach byly bardzo nerwowe, jak dla mnie czegos non stop sie baly. Przy T5 sa spokojne, beztrosko sobie plywaja i juz nie uciekaja przed czyscikiem czy nawet moja reka.. 

No ale ja moge byc jakims odosobnionym przypadkiem :)

Lampa na power ledach , wiem że za dużo  , sterowana arduino  3 kanały jest skręcona na 40% mocy  , nie świeci pełną mocą , stoi jakieś 15 cm nad taflą wody 

Edytowane przez Arexx (wyświetl historię edycji)

88710e5dffa9831782f1a7236448f212u1669a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100% jakbys swiecil to bys wode zagotowal :) hehe

A tak serio to pomysl nad jakas lampka ledowa ale nie na powerledach. No chyba ze lecisz totalnie budzetowo i nie chcesz wydawac kasy. Ale jak dla mnie warto zmienic. 

Powerledy sa za***iste ale jak masz wysokosci 55cm i wiecej bo fajnie swiatlo do dna przenika a tak to nawet przy 40% bedziesz stresowac ryby i korale. Z reszta sam zobaczysz. Ja u siebie widze roznice w kazdym zywym organizmie.

Edytowane przez Decybel (wyświetl historię edycji)

9efc90c77f5f87919d8dccd9bd3336a9u1250a1099.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Decybel napisał:

Na 100% jakbys swiecil to bys wode zagotowal :) hehe

A tak serio to pomysl nad jakas lampka ledowa ale nie na powerledach. No chyba ze lecisz totalnie budzetowo i nie chcesz wydawac kasy. Ale jak dla mnie warto zmienic. 

Powerledy sa za***iste ale jak masz wysokosci 55cm i wiecej bo fajnie swiatlo do dna przenika a tak to nawet przy 40% bedziesz stresowac ryby i korale. Z reszta sam zobaczysz. Ja u siebie widze roznice w kazdym zywym organizmie.

Rozumiem :) , lampkę właśnie zrobiłem w celu gdy w przyszłości będę chciał przejść na większe , ewentualnie zawsze można zmniejszyć moc pomniejszając ilość diód , będe obserwował co i jak się zachowuje gdy już dojdzie życie  :) 


88710e5dffa9831782f1a7236448f212u1669a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze rozwalil mi sie stary telefon i nie mam fotek ktore nim robilem. Pokazalbym ci roznice w wygladzie koralowca przy T5 i przy powerledach :)

U moich Przy T5 zupelnie inaczej wygladaja polipy, sa delikatne a przy ledach wygladaly na sztywne. Kurcze nie wiem jak to inaczej opisac :)

 

A co ty chcesz miec w tym baniaczku docelowo?


9efc90c77f5f87919d8dccd9bd3336a9u1250a1099.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.