Skocz do zawartości
Ventru

Akwarium 250 L - jakie wymiary???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Akwarium jakie planowałem 100x55x55  zrobię jednak w innym wymiarze, gdyż przy tej wysokości musiałby być szyba 10mm a nie 8 mm co mi bardzo podroży cenę akwarium

Dlatego zdecydowałem się zmniejszyć wysokość do standardowego 50 cm. Zbiornik ma mieć jednak ok. 300l.

Teraz się zastanawiam nad taką konfiguracją:

dł. x szer. x wys. [cm]

120x50x50 (komin zewnętrzny balkon na krótkim boku)

110x55x50   (komin zewnętrzny balkon na krótkim boku)

Proszę o radę doświadczonych akwarystów. Powiem szczerze, że wolałbym był dłuższe, ale czy z pewnych względów głębsze nie będzie lepsze?

 

Edytowane przez Juras (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Moim zdaniem lepiej by było zrobić: 100x60x50h lub 120x60x50h czyli odpowiednio 300L i 360L. Grubość szyby w jednym i drugim przypadku zostaje taka sama, a 60L nie zrobi Ci większej różnicy w kosztach, a w samej proporcji zbiornika już tak. Dodatkowo przy krótszym idealnie wchodzi 39w, a dłuższym 54w t5. Także decyzja po Twojej stronie - z góry bym skreślił opcję 110cm długie, a z drugiej strony 120x50x50 przy 120x60x50 wypada wizualnie dużo bardziej płasko mimo, że to raptem 10cm. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie. Niestety 360 odpada. Akwarium miało mieć 250l i pod to mam kupiony odpieniacz itp. Także, że nie chce go aż tak powiększać. Myslę, że 300 l to max.

 Na oświetlenie nie patrzę, bo mam kupioną lampę ledową 300W długości 80 cm (CHINKA-na miękkie i LPS powinna wystarczyć).

Hm..to chyba faktycznie długość 120 cm sobie podaruje.

110x55x50 lub 100x60x50 w sumie to biorę pod uwagę. Ciężko się zdecydować :(

Zostaje mi w pamięci mój poprzedni zbiornik, który właśnie był na 120 cm, ale to słodkowodne inna bajka.

Edytowane przez Juras (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy dwu ścianach w narożniku rozważ narożne. Np juwel trigon 190 lub trigon 350. Miałem takie w słodkim, był mistrz. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narożne odpada. Koszt akwarium będzie dużo większy, pozatym jedna ściana mieszkania jest za płytka - blisko drzwi balkonu po otwarciu.

Tylko prostokąt mi pasuje.

120x50x50 lub 100x60x50. Tylko dwa wymiary wchodzą w grę i nie wiem, który...

chyba dłuższe wezmę, powierzchnia dna taka sama wychodzi litraż też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Posłuchaj dobrej rady i zamów 100x60x50 lub 120x60x50. Skoro masz 60cm na szerokość to wykorzystaj to. Nie będziesz żałował!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ta lampę na 80 cm to wybierz 100x60x50. Jeżeli w planach będziesz miał zmianę lampy to dołóż te 20 cm na długości jak doradza ensso.


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, nie masz się nad czym zastanawiać. 100x60 to będzie ciekawsze dno niż 120 x50. Nie jestem zbytnim specjalistą od akwarium morskiego- właśnie zakładam pierwszy zbiornik, jednak od ponad 20 lat mam akwaria słodkie, miałem przeróżne kombinacje, i naprawdę im dno szersze tym lepsze. Nie wyważaj otwartych drzwi, ludzie mając określony litraż najczęściej idą w kostkę, jest zdecydowanie efektowniejsza.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób o największej głębi jaką możesz zamieścić. Z tych wymiarów co podałeś 100x60x50 będzie lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 120x65x55 i jest ideał. Trz zastanawialem sie nad tym czy wybrac slugosc czy glebokosc. Zastanow sie nad tym jaki chcesz miec aquascape i ro pod niego dobierz wymiar. Jesli skala ma byc po dlugosci na tylnej szybie to wybierz dluższe, jesli bardziej sklaniasz sie do aranżacjo na środku alwarium to wybierz głębsze. 

Kolejna rada to dołuż 5cm do wysokosci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 cm nie dołoże do wysokosci bo powyzej 50 cm powinienem mieć juz szybe 10 a nie 8 mm, a to generuje wyższe koszta. Szukam czegoś w rozsąnej kasie dlatego nie moge go podniesc wyzej. A moze zamiast wybierac miedzy 120x50x50 i 100x60x50 zrobic 110x55x50?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla czego uparcie dążysz, żeby akwarium miało 300l? Nie może być trochę większe litrażowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium mialo miec 250l. 300l to maks na jaki moge sobie pozwolic. Chodzi o utrzymanie i sprzet jaki juz kupilem. Szukam jakiegos konsensusu zeby bylo funkcjonalne i fajnie sie ogladalo, ale mialo nie więcej niż 300l. Dlatego zapytalem na forum bo ma to być przemyślana decyzja.

Edytowane przez Juras (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej dobierz wymiary do swoich możliwości mieszkaniowych i finansowych, do tego musisz wziąć też pod uwagę ryby które będziesz miał. Jednym podobają się akwaria typu jamnik, a innym kostki. Ja bym wybrał z tych wymiarów co podawałeś 100x60x50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz konsensus jest, wszyscy tutaj twierdzą że im głębsze tym lepsze. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz długie ręce czy nie?

ja mam 176 cm wzrostu i powiem szczerze że ledwo sięgam ręką do dna

mam 100x50x50 ...ale sięgam

zrobiłbym dokładnie takie samo jak napisał Maciek

100x60x50 to jest równo 300 l

daje piękną powierzchnie do wyłożenia skały a co najważniejsze 

łatwo też zrobić super lampę DIY odpieniacze jeszcze nie kosztują fortuny

obiegowki sumpy wszystko w rosądnych wymiarach do tego

a z drugiej strony kawał stabilnej wody z dość dużym oporem na zachwianie stazy


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, marcinsoroka napisał:

masz długie ręce czy nie?

ja mam 176 cm wzrostu i powiem szczerze że ledwo sięgam ręką do dna

mam 100x50x50 ...ale sięgam

zrobiłbym dokładnie takie samo jak napisał Maciek

100x60x50 to jest równo 300 l

daje piękną powierzchnie do wyłożenia skały a co najważniejsze 

łatwo też zrobić super lampę DIY odpieniacze jeszcze nie kosztują fortuny

obiegowki sumpy wszystko w rosądnych wymiarach do tego

a z drugiej strony kawał stabilnej wody z dość dużym oporem na zachwianie stazy

Wczesniej mialem zbiornik słodkowodny 120x50x50 i nie mialem  problemów z jego obsługą. Jestem trochę wyższy. Lampę mam 300W Chinkę. Pdpieniacz, pompę,falowniki, automatyczą dolewkę, grzałkę lampę UV już mam. Skały ok.40 kg suchej.

Dzięki za radę. Uważasz, że masz za płytki swój zbiornik?

Czyli optimum to 100x60x50.

Edytowane przez Juras (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak, ja tez mialem miec 100x50x50 ale zona powiedzala ze to bez sensu brac troszke wieksze niz sie ma (80x40x40). Postawila warunek albo znacznie wieksze albo zostaje stare ;) i tak oto mam 120x65x55 i ono wcale nie jest jakies wielkie :)

Co do sprzętu to co za różnica czy akwarium ma 300 czy 350 odpieniacz da rade, pompa tez itd

Edytowane przez MaciejK (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to prawda uważam że mam za płytki zbiornik na głębokość a nie na wysokość ( bo wtedy nie sięgałbym do dna)

te 60 po dnie jest na prawdę idealne obsługi i czyszczenie

jak jesteś wysoki to wysokość o te pięć też możesz do dać 

ale pomyśl czy ze skały ukleisz jakieś wyższe obiekty bo bez sensu mieć  wysoki zbiornik i 2/3 wysokości puste

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MaciejK napisał:

Powiem ci tak, ja tez mialem miec 100x50x50 ale zona powiedzala ze to bez sensu brac troszke wieksze niz sie ma (80x40x40). Postawila warunek albo znacznie wieksze albo zostaje stare ;) i tak oto mam 120x65x55 i ono wcale nie jest jakies wielkie :)

Co do sprzętu to co za różnica czy akwarium ma 300 czy 350 odpieniacz da rade, pompa tez itd

Jest różnica bo akwarium miało mieć 250l, dlatego podałem 300 to maks na jaki mogę sobie pozwolić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MaciejK napisał:

Powiem ci tak, ja tez mialem miec 100x50x50 ale zona powiedzala ze to bez sensu brac troszke wieksze niz sie ma (80x40x40). Postawila warunek albo znacznie wieksze albo zostaje stare ;) i tak oto mam 120x65x55 i ono wcale nie jest jakies wielkie :)

Co do sprzętu to co za różnica czy akwarium ma 300 czy 350 odpieniacz da rade, pompa tez itd

 

10 godzin temu, MaciejK napisał:

Powiem ci tak, ja tez mialem miec 100x50x50 ale zona powiedzala ze to bez sensu brac troszke wieksze niz sie ma (80x40x40). Postawila warunek albo znacznie wieksze albo zostaje stare ;) i tak oto mam 120x65x55 i ono wcale nie jest jakies wielkie :)

Co do sprzętu to co za różnica czy akwarium ma 300 czy 350 odpieniacz da rade, pompa tez itd

Ale twoje akwa ma 429 l. To dużo za dużo dla mnie.

Wczesniej mialem 300l słodkowodne i większego nie chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.