Skocz do zawartości
AmonS

240L SPS Bez sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Brnąc dalej w kompletowanie sprzętu itp nie chcę zaśmiecać forum tworząc nowe wątki na ten sam temat...

Potrzebuję pomocy w wyborze świetlówek do tej lampy 4x54w T5

Padło na Giesemanna (mam po prostu dobry dostęp i bardzo dobą cenę na świetlówki tego producenta)

i teraz mam 4sztuki do kupienia tylko pytanie brzmi... Jakie???

myślałem nad:

2x Actynic blue

1x aquablue azure

1x aquablue coral

Czy to dobry wybór? czy będzie "za niebiesko" "za biało" ...?? Czy przy tych świetlówkach kolory korali będą ok (czy fluo będą fluo?)? I chyba najważniejsze czy spsy będą rosły pod tym światłem (pomijając parametry wody)?? 

Myślałem żeby zamiast aquablue coral dać super actynic albo super purple ale tu chyba byłoby za różowo??

Co myślicie?? 

A może ktoś ma 4x T5 od giesemanna i mógłby coś pokazać(fotka)??? :) 

Za wszelkie sugestie będę wdzięczny ;) 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie mogę edytować poprzedniego posta :X

Druga kwestia to ułożenie skały. Będą spsy więc starałem się by było sporo "tarasów" myślę że nie ma tragedii aczkolwiek czekam na podpowiedzi i sugestie...

IMG201801_qxawhha.jpg

IMG201801_qxawhhs.jpg

IMG201801_qxawhrp.jpg

IMG201801_qxawhhq.jpg

IMG201801_qxawhrr.jpg

IMG201801_qxawhrh.jpg


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

śledzę ten wątek jakiś czas, może trochę dopomogę. Co prawda nie mam SPS-ów, ale też baniak o pojemności brutto 240l. Co ważniejsze bez sumpa.

Po 6 miesiącach nie widzę, żadnych ograniczeń co do braku sumpa. Parametry stabilne. Jedyne co to okrzemki (TDS 15:o), zbieram się do wymiany wkładów. Korale rosną jak szalone, ale to proste w utrzymaniu zwierzaki. Tylko miękkie. Powoli rozglądam się za LPSami. 

Świecę 2x54w (biała i niebieska) oraz jedną tubą ledową (niebieską). 

Też się zastanawiałem nad odpieniaczem. Nawet kupiłem tunze 9004, ale go nie użyłem i zainwestowałem w model 9012. Uznałem, że brak sumpa trzeba czymś nadrobić. Dodatkowo zamontowałem wewnętrzny filtr tunze z siporaxem i watą wymienianą 2 razy w tygodniu. NO3 tylko raz przekroczyło 5, gdy ustalałem porcję mrożonek, PO4 zero. 

Ryb mam siedem w tym pokolca. 

Z suplementacji to raz na dwa tygodnie jod. Raz w tygodniu podmiana 10% na soli Red Sea Salt. Z jedzenia to gównie mrożonki i jakiś Aquaforest (nie pamiętam nazwy) oraz coś dla korali raz w tygodniu.

Żadnego ballinga czy zeolitu nie stosuje. Baniczek ładnie się kręci.

Tak to wygląda w akwarium bez sumpowym. Na SPS-y trzeba się bardziej przygotować. Wszystkie niedociągnięcia będzie widać. Życzę powodzenia. 

Jakieś pytania, to piszB)

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AmonS napisał:

Padło na Giesemanna (mam po prostu dobry dostęp i bardzo dobą cenę na świetlówki tego producenta)

Masz może dostęp do 39w w dobrej cenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pawel_Q napisał:

Cześć,

Świecę 2x54w (biała i niebieska) oraz jedną tubą ledową (niebieską). 

Życzę powodzenia. 

Jakieś pytania, to piszB)

Cześć,

jakiej mocy jest ta tuba led bo w sumie 2x54w to nie wiele jak na 240l i swoją drogą ja u siebie myślę nad dodaniem do tych 4x54w czegoś jeszcze ... albo ledy albo jakaś 54 jeszcze ...
 

Godzinę temu, boo12 napisał:

Masz może dostęp do 39w w dobrej cenie

niestety znajomy mi załatwia 4sztuki ... tylko muszę mu podać nazwy do jutra :/ 

 

To co myślicie że będzie ok?

2x Actynic blue

1x aquablue azure

1x aquablue coral


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, AmonS napisał:

Cześć,

jakiej mocy jest ta tuba led bo w sumie 2x54w to nie wiele jak na 240l i swoją drogą ja u siebie myślę nad dodaniem do tych 4x54w czegoś jeszcze ... albo ledy albo jakaś 54 jeszcze ..

39W

Możesz starować od 4x54W, a jak będzie brakować do dołóż jeszcze jedną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiania skały mam już dość :X co 5 minut coś zmieniam, coś wyjmuję, coś dokładam :X Zobaczcie to bardziej fachowym okiem ;)

IMG201801_qxawxna.jpg

IMG201801_qxawxns.jpg

IMG201801_qxawxnw.jpg

IMG201801_qxawxnx.jpg

IMG201801_qxawxnq.jpg

IMG201801_qxawxne.jpg

IMG201801_qxawxnn.jpg

IMG201801_qxawxnp.jpg

IMG201801_qxawxnr.jpg

Coś budzi Wasze wątpliwości??? Gdzieś coś będzie "bardzo złym pomysłem"??

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Najlepiej poprzeglądać stronki z aquascaping i się na czymś po wzorować. Oto kilka przykładów. Trzeba pamiętać że będziesz akwarium oglądał przez długi czas. Warto poświęcić na ustawienie trochę czasu. Pozdrawiam Roman.

100_1427.jpg

2898c1d2de3f47c1fe6fe711f44566e2.jpg

9c6cf5a33af33636d25ec7c1c5137cb4.jpg

aquascaping 1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.01.2018 o 20:16, Pawel_Q napisał:

Cześć,

śledzę ten wątek jakiś czas, może trochę dopomogę. Co prawda nie mam SPS-ów, ale też baniak o pojemności brutto 240l. Co ważniejsze bez sumpa.

Po 6 miesiącach nie widzę, żadnych ograniczeń co do braku sumpa. Parametry stabilne. Jedyne co to okrzemki (TDS 15:o), zbieram się do wymiany wkładów. Korale rosną jak szalone, ale to proste w utrzymaniu zwierzaki. Tylko miękkie. Powoli rozglądam się za LPSami. 

Świecę 2x54w (biała i niebieska) oraz jedną tubą ledową (niebieską). 

Też się zastanawiałem nad odpieniaczem. Nawet kupiłem tunze 9004, ale go nie użyłem i zainwestowałem w model 9012. Uznałem, że brak sumpa trzeba czymś nadrobić. Dodatkowo zamontowałem wewnętrzny filtr tunze z siporaxem i watą wymienianą 2 razy w tygodniu. NO3 tylko raz przekroczyło 5, gdy ustalałem porcję mrożonek, PO4 zero. 

Ryb mam siedem w tym pokolca. 

Z suplementacji to raz na dwa tygodnie jod. Raz w tygodniu podmiana 10% na soli Red Sea Salt. Z jedzenia to gównie mrożonki i jakiś Aquaforest (nie pamiętam nazwy) oraz coś dla korali raz w tygodniu.

Żadnego ballinga czy zeolitu nie stosuje. Baniczek ładnie się kręci.

Tak to wygląda w akwarium bez sumpowym. Na SPS-y trzeba się bardziej przygotować. Wszystkie niedociągnięcia będzie widać. Życzę powodzenia. 

Jakieś pytania, to piszB)

Hej a chcesz moze sprzedac odpieniacz tunze 9004?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, united723 napisał:

Hej a chcesz moze sprzedac odpieniacz tunze 9004?

Niestety już sprzedany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi żeby było jak najwięcej "tarasów" na akroporki :D 

tak więc powstało dziś coś takiego:

IMG201801_qxaahen.jpg

IMG201801_qxaaher.jpg

IMG201801_qxaahex.jpg

IMG201801_qxaaheh.jpg

Co sądzicie?? 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno lepiej niż na poprzednich zdjęciach. Fanem acropor nie jestem, ale myślę, że będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jakby pod spodem było więcej przestrzeni co by cyrkulacja hulała i nie było martwych stref, a tak to ułożenie skały bardzo fajne, sporo terenu do sadzenia acropor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję spory ruch wody więc martwych stref być nie powinno... Będzie głowica aquaela 2000l/h jako prąd wody, do tego 1x sw-8 od jebao i planuję zobaczyć jak będzie i dokupić jeszcze jeden w zależności od potrzeby (sw-4 lub sw-8 lub sw-15)

Zastanawiam się nad piaskiem ... co by tu pasowało, żeby nie było problemu z cyrkulacją... Macie jakieś pomysły??


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, maciej01 napisał:

no właśnie myślałem o tym z KZ albo o zwykłym koralowym (https://erybka.pl/product-pol-4314-Zwir-koralowy-b-drobny-1-3-mm-1-kg.html).

Muszę poszukać czegoś co dadzą radę przekopać babki/ślimaki/inne zwierzaki a jednocześnie nie będzie latał po akwarium dmuchany pompkami...


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie za 100 pkt...

Wiem, że przepływ przez CARBON i PHOSPHATE MINUS (oba Aquaforest) powinien być na poziomie 400-600 l/h gdy są one w "reaktorze" i się ruszają. Czy będą one działały gdy będą w siatkach ale z przepływem 1500-2000 l/h (mam turbofilter aquaela z głowicą 2000 - jest ona regulowana więc mogę zmniejszyć przepływ ale chciałem by robiła nie tylko za pojemnik na wkłady ale i za prąd wody)??

Mam takie "skarpetki" które były dodawane do RowyPhos... myślę, że jak umieszczę w nich media to troszkę zmniejszy to przepływ przez same media a część wody "obmyje skarpetki" i pójdzie bokiem. 

Czy mój tok myślenia jest ok czy jednak będę musiał ustawić przepływ na te 400--600 l/h??

 

 

 

PS: nie mogę edytować poprzedniego posta (to już któryś raz nie mam możliwości edytować postów sprzed dnia lub kilku dni...)

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Trzymam węgiel AF w odpieniaczu deltec mce 601 na full przepływie. Trzymałem wcześniej w kaskadzie versamax 3 1200l/h.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich co maja problemy z założeniem sumpa z powodu Np. Braku możliwość wiercenia otworów polecam kupić najlepiej filtr aqua one marisys 240 stawiasz go obok szafki i nie ważne czy jest dotego przystosowana . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.01.2018 o 19:27, AmonS napisał:

Co sądzicie?? 

I oto chodzi. Teraz wygląda super. Pozdrawiam Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc tu na forum jaki i tym co wspierali na pw, facebooku i w realu... :wub: 

Akwarium ruszyło więc dalsze jego losy będą już tu:

Pozdrawiam,

Maksymilian


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.