Skocz do zawartości
konwiasty

Kosteczka 3x60

Rekomendowane odpowiedzi

 

10 minut temu, orthoptera napisał:

hehe co ciekawe tydzien temu już miałem lecieć po ten ukwiał do Skórzewa ale plany się zmieniły jednak ładnie się prezentuje:) też bym musiał wstawić aktualizacje ale jakoś nie ma kiedy:/ p.s a błazna gdzie kupiłes?

 

Z Quadriego jestem mega zadowolony. Błazny z Kobierna, mam je od kwietnia.

9 minut temu, elektryk2e napisał:

Czasami stosuje reef booster jak mi się przypomni ;) aczkolwiek trudno mi stwierdzić czy coś daje.  Na cyrkulator założyłem siatkę z worka na ziemniaki ;) 

 

Siatkę najłatwiej skołować chyba też tak zrobię :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, elektryk2e napisał:

W tygodniu chyba przejadę się do kobierna, jak coś chcesz to pisz :)

ok ja teraz inny kierunek napisze do p. Darka czy ma to co chce i dam znac, a do Piły nie jedziesz bo ładne Rico widziałem:)

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pavona gdyby była martwa, to by była biała, biały szkielet z czasem przebarwił by się w ciemny, brązowawy kolor. U Ciebie widać, że jest jeszcze zielona i warto o nią walczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam szansę Pavonie jeżeli taka istnieje, dzisiaj trochę ją odchudziłem odcinając "skażone" kawałki i koral powędrował wyżej, bliżej światłą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybko telefonem ustrzelone. Od rana taka niespodzianka, tydzień po wprowadzeniu ukwiału ;) . Błazenki hodowlane, jedyny minus ukwial sporo się skurczył.

IMAG0502_1.thumb.jpg.66cdd430e9fb67a8941a9ebb964a874f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Quadri lepiej wygląda, ogólnie w ostatnich dniach rozrósł się mocno i wyglądał jakby miał się dzielić, teraz jest bardziej zbity ale polipy ma fajnie spompowane. Czas pokaże jak to dalej z nim będzie.

Pavona na razie niczym już nie obłazi, jest bliżej światła z większą cyrkulacją więc może dojdzie do siebie. Ogólnie odnoszę wrażenie że przy dnie mam za małą cyrkulację natomiast w toni jest OK, muszę jakoś rozwiązać ten problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To błazenki zrobiły Ci niespodziankę na święta, będzie co obserwować :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie :) Wreszcie się skończyło ich pływanie przy szybie, w poprzednim akwarium próbowały zamieszkać w Rhodactisach ale na dłuższą metę to nie wypaliło. Quadri to zupełnie inna bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj krótka aktualizacja tekstowa, mogłaby być w sumie z foto ale w zbiorniku nie ma wielkich zmian. Niestety dopadł mnie klasyczny problem - brak czasu, w związku z tym nie mam czasu nacieszyć się zbiornikiem, nie wiele zmieniam więc cały czas jest mega low tech co niestety nie daje zbytnich przyrostów korali ale z drugiej strony jest jako tako stabilnie chociaż pojawiły się pewne problemy.

Dzisiaj wreszcie uruchomiłem docelową cyrkulację - RW4 i Tunze 6025 skutek - pralka jak cholera :) . Przestawiłem cyrkulatory, RW4 trochę skręciłem, ale jest plus przedmuchało mi skały. Niestety miękasy miotają się strasznie zobaczę jak to dalej pójdzie.

Lampa, no dzisiaj też ruszył temat do tej pory cały czas świeciło 50W więc przyrosty marne ale o dziwo kondycja korali przyzwoita, Pavona wygląda lepiej, powinno niedługo wreszcie dojść trochę mocy.

Glony, glony, glony, cóż ogólnie jest przyzwoicie, szyby pylą trochę na brązowo więc co około 3 dni muszę czyścić, tyłu nie czyszczę więc nie wygląda za pięknie ale nie ma (jeszcze) tragedii. Na skałach za to jest trochę zielono ale to przede wszystkim zielone makroglony, spaghetti i nie tylko, niestety ustrojstwa przybywa więc myślę nad jakimś pożeraczem (ostatecznie na jakiś czas mały pokolec - Borsuk, Scopas?), ale wolałbym coś innego.

Znalazłem kolejnego dzikiego kraba - przyłapałem go ciął glony wiec plus dla niego :) . Drugi, gorszy problem - ślimaki osiadłe (pełen folklor jeżeli chodzi o żywą skałę: algi wapienne, glony, rurówki, makroglony, gąbki, kraby no i te cholerne ślimaki osiadłe :( ) na fb padła podpowiedź Hexa albo Chlorek, osobiście obawiam się Hexy więc ten Chlorek byłby całkiem fajną opcją tylko czy dogada się z Babką? Ma ktoś doświadczenie z takim połączeniem w mniej więcej takim litrażu?

Babka swoją drogą oszalała na nowym mieszkaniu, wieczna zima w zbiorniku no ale taki jej urok, za to piasek mega czysty. Błazenki cóż, duży czarny wywalił z ukwiału małego, ale dzisiaj ukwiał się podzielił więc może i mały znajdzie lokum :) .

Testów nie robię bo zbiornik wydaje mi się stabilny, planowałem podmiankę ale jeszcze się wstrzymuję, mam małą obsadę koralową, trochę glonów i sporo wapiennych więc może za tydzień zrobię testowo 5-10l podmniany.

Edytowane przez konwiasty (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może na glony kup jakiegoś małego jeżowca? W starszych tematach o ślimakach osiadłych piszą, że krewetki czyszczące, lysmata seticaudata dobrze sobie z nimi radzą.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie tak jak pisze Maciej, kup jeżowca, w pewnym większym sklepie w Poznaniu była dostawa ryb, może coś przyjechało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z jeżowcem niezły tylko trochę strach bo skała niepoklejona i szczepki luzem, może mi zrobić z lekka bałagan w zbiorniku. Jeżowce czyszczą szyby czy tylko skały?

Mam dwie krewety jedną Kuekenthali i jedną czyszczącą może trochę ograniczają liczebność ślimaków, ale zdecydowanie się nie wyrabiają. Trochę poczytałem na temat Chlorka i chyba mi się odwidziało bo się boje o krewetki, chyba rozsądniej będzie dokupić krewet w takim razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jeżowiec to mespilia globulus, tylko najlepiej jakby szczepki były poprzylejane. Szyby też czyści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ten jeżowiec czy wszystkie, ale zjadają także algi wapienne, dla mnie osobiście skala bez alg wyglada strasznie brzydko..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie było aktualizacji ale jest powód, wreszcie mam (być może ;) ) docelową lampę. Po pewnych rozkminkach i podejściach do mojej nieszczęsnej lampy zdecydowałem się na rozwiązanie najprostsze, a zarazem najtańsze: 2x50W royal blue i 1x30W białe 6500k podłączane bezpośrednio pod 230V. Jedynym "szaleństwem" na jakie sobie pozwoliło było podłączenie każdej sekcji to oddzielnego timera. Przez chwilę zastanawiałem się nad T5 ale przy tym litrażu 4x24W to trochę za mało, więc musiałbym zdecydować się na 6x24W a to już regularny koszt, a miało być prosto i nie drogo. Nie wykluczam też dołożenia docelowo 2x24W ale w tej chwili chcę zobaczyć jak to pójdzie, póki co jest jak jest i czekam na rozwój sytuacji po zmianie oświetlenia (glony itp.).

IMAG0559.jpg.a8c20c5e5fea94856007d1aa17ce944b.jpg

IMAG0560.jpg.cd3cbc7a3e1136d90a2ace5ae95fccb9.jpg

Jak widać na załączonych marnych fotkach z telefonu mam trochę okrzemków, na tylnej ścianie zobaczymy co się z tym stanie po zmianie oświetlenia. Mam też jedno małe ognisko takiego nie wiadomo czego, wygląda jak cyjano z pęcherzykami powietrza, kolor i struktura trochę dziwna na dino. Celowo wrzucam fotkę sprzed porządków zaplanowanych na weekend bo nie ma co ściemniać że szału nie ma ;) . Co do cyjano-dino to myślę że to kwestia kiepskiej cyrkulacji w tym miejscu gdzie się pojawiło. Nie mogę też zapomnieć o makroglonach które mają się świetnie i póki co nie odpuszczają. Tak jak wspomniałem porządki planuje na weekend i być może pierwszą podmiankę (chociaż trochę się biję z myślami bo może dam zbiornikowi jeszcze tydzień żeby zbyt dużo nie mieszać na raz), szczepki z piachu powinny trafić w miejsca docelowe. Od dawna nie leję bakterii myślę że po podmiance coś wleję nie wiem tylko czy ma być to znów Special Blend czy dla odmiany Seachem Stability.

Co do obsady pojawiła się nowa rybka - mandaryn, w tej chwili są w zbiorniku 4 ryby: 2x Błazenek, Babka i Mandaryn, generalnie chciałbym już powoli zamykać obsadę i jak nie pojawi się żadna nagła potrzeba jakieś ryby funkcyjnej dojedzie jeszcze prawdopodobnie Gramma Loreto (jedna lub para??) lub ewentualnie Pseudochromis Fridmani (para lub 1 sztuka) i koniec. Jeżowca sobie odpuściłem, na szczęście Turbosów jest coraz więcej.

Korali trochę przybyło w tej chwili trochę tego jest i chciałbym żeby zaczęło to rosnąć bo zbyt wiele nie chcę już dokładać. Na górę docelowo ma dojść jeszcze kilka SPSów (Montipora digitata, seriatopora hystrix i ewentualnie milka), z miękkich chciałbym trochę Discosom w różnych kolorach, zoasów żeby pokryć nimi puste przestrzenie na skale oraz Clavularię Papaye. Żeby koraliki ruszyły chcę wprowadzić przynajmniej reef boostera no ale zobaczymy jak tam będzie z tymi glonami.

Z korali w tej chwili mam: Anthelię, Xenię, Rhodactisy (3 rodzaje Fluo, Zielony i taki Niebieski), Sarco (3 różne rodzaje), Briareum, Discosomę, Capnellę (2 rodzaje), Euphyllię, Blastomusę, Zoasy, Pavonę Cactus, Pseudogorgonię, Duncę i małą tależówkę. Tak więc raczej chwasty ale mnie cieszą :) . Dochodzą do tego dwa Quadri, większy fajnie się pompuje, drugi raczej marudzi ale na szczęście już nie łazi.

Edytowane przez konwiasty (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosto ale skutecznie! Mam na myśli lampę :) jestem ciekaw efektów, ale wydaje mi się, że przyniesie lepsze efekty niż 100 fiolek reef boostera. Na zdjęciach akwarium wyglada coraz lepiej, teraz  po zmianie światła powinno dostać kopyta:) 

zastanawia mnie tylko dlaczego planujesz taka skromną obsadę ryb i dlaczego takie małe. Przy tych wymiarach mógłyś sobie pozwolić na coś troszkę większego od mandaryna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małą obsadę planuję z kilku powodów:

Po pierwsze wydaje mi się że im mniej ryb tym mniejsze obciążenie systemu i mniej problemów ;) ;

Po drugie kostka jest o tyle nieszczęśliwa że dla większych ryb jest trochę mało przestrzeni, wiadomo chętnie przygarnął bym pokolca ale szybko by wyrósł ze zbiornika a nie chcę się bawić w odławianie ryb, chce mieć rybki na lata;

Po trzecie większy błazenek po wprowadzeniu do ukwiału stał się samozwańczym królem zbiornika, mniejszy biedak nie ma przez niego życia. Za dnia pływa przy szybach, w nocy może iść spać do Sinularii dopiero gdy większy pójdzie spać do ukwiału. Krewety też nie mają życia z większym błaznem odpędza je strasznie, jedynie babka i mandaryn olewają tego wariata ale to nie jego waga ;) . Także przy 4 rybkach i 2 krewetach mam wbrew pozorom sporo ruchu w zbiorniku ;

Po czwarte jakoś takie spokojniejsze, falujące akwarium mnie bardziej relaksuje :D jak jest dużo pływających od szyby do szyby kolorowych punkcików mam jakiś taki dyskomfort że strasznie się męczą te zwierzaki no ale to już moja subiektywna ocena ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trochę tekstowo, w niedzielę pierwsza mała podmianka - 10l soli i porządki - przedmuchanie skał, czyszczenie tylnej szyby i wata na kilka dni do sumpa bo powoli zaczął mnie irytować pył który dzięki uprzejmości babki klei się do skały w całym akwarium. Przy okazji testy pierwsze testy od baaardzo dawna, NO2, NO3, PO4 wyszły niewykrywalne, chociaż zwłaszcza do dwóch ostatnich podchodzę z dużym dystansem (dość dawno otwarte Sera i Zoolek chociaż potrafiły już kiedyś co nieco wskazać). KH około 9-10, piszę około ponieważ nigdy tak do końca nie wiem czy ta woda jest już dostatecznie żółta ;) , także w teorii ogólnie przyzwoicie. Jedyny problem wyszedł po wizycie kolegi elektryka2e - zasolenie na refraktometrze wyszło 1027, a na moim spławiku - 1025. No i mój glonowy problem, szyby pylą brunatnie, nie ma tragedii ale po czyszczeniu tylnej szyby przed podmianką widać glony jeszcze nie odpuszczają. Glon wraca, co prawda nie błyskawicznie ale wraca, do tego pewnie moje NO3 nie jest takie do końca zerowe ale glony na szybach, w refugium i makroglony które również nie odpuszczają w akwarium konsumują na tyle że nie test go nie wykrywa.

Do kolekcji makroglonów pojawił się bąbelek Valonii o tyle w szczęśliwym miejscu że podczas planowanych na przyszłą niedzielę postaram się wyciągnąć kawałek skały i się go pozbyć. Przy okazji może uda się wywalić z tego kawałka podejrzanego kraba (niby taki Gorilla crab ale po szczypcach stwierdzam że chyba nie są takie groźne, albo mam po prostu 2 kraby i raz wydaje mi się mniej a czasem bardziej drapieżny :D )który tam rezyduje, może kupię Mitraxa ale czy on coś na te glony pomoże?

Po podmiance jakoś nie zauważyłem szału wśród korali, niektóre nawet jakby lekko obrażone. Ogólnie wydaje mi się że zbiornikowi brakuje jeszcze sporo do osiągnięcia jako takiej stabilności tak więc planuję zmniejszenie podmianek do symbolicznych 5l żeby powili zmniejszyć delikatnie zasolenie, wrócę jednak do bakterii po podmiankach (ostatnio sobie odpuściłem) i pomysły w stylu reef booster zostawię na później (czy ewentualnie płyn Lugola albo jakaś witamina C dla zoa w tej chwili dobry pomysł czy także odpuścić?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wyszukiwania problemów - polecam się na przyszłość ;)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jak problem może będzie to rozwiązanie problemu - glonów ;) .

A i bym zapomniał, ślimaki osiadłe mają się świetnie także krewetki raczej je olewają więc chyba pozostanie mi kropelka w żelu :(

Edycja:

Miało być bez fot ale zapozował ;)

DSC_6485.jpg.7da3c54369a1e6a6cafd0d0414caa049.jpg

Edytowane przez konwiasty (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kronikarsko z telefonu kilka kiepskich fotek. Większość szczepek kupionych jakiś czas temu w zeszłym tygodniu trafiła na swoje miejsca docelowe, zeszłotygodniowe testy nie wykazały jakiś odchyłów więc poszły 2 nakrętki Seachem stability i podmiana 5l. Siedem ostatnich dni trochę poprawiły sytuację jeśli chodzi o glony ale cały czas jest daleko od ideału więc na razie nic nie dokładam. Dzisiaj powtórka z rozrywki dwie nakrętki stability 5l podmiany, porządki i foty po wieczornym karmieniu, można na upartego zlokalizować tam całą skromną ekipę :) .

IMAG0582.thumb.jpg.717ed1193df0a893389b48d3ddd06135.jpgIMAG0583.jpg.7fbe998b542b4df986edd1f2244a38b6.jpgIMAG0589.jpg.b17c63bf70d16924161218581c9ada6a.jpg

Na fotkach tego zbytnio nie widać ale są pewne niewielkie przyrosty więc w sumie się cieszę :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłeś różnice po zmianie lampy ? 

Pioch czysty aż w oczy razi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.