Skocz do zawartości
majki

jaka sól

Rekomendowane odpowiedzi

Ty wiesz coś więcej! Grzegorz. I badasz nas?

a my tu :baby:

Edytowane przez Diabeł prawdziwy (wyświetl historię edycji)

Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sól to 30% sukcesu ,ważne żeby parametrów nie zmieniała przy podmianach .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat soli powraca jak rzeka. Chyba nic innego nie było tak często dyskutowane na forum, a jednocześnie tak zupełnie żadne wnioski z tego nie wynikają.

Zapewne dla każdej soli znajdą się zwolennicy jak i przeciwnicy. Na dodatek moda zmienia się z czasem. Pamiętam 3 lata temu jak zakładałem pierwsze morskie to wszyscy pisali że IO to najgorsza sól jaka tylko może być i nawet do fish only się nie nadaje. Teraz wiele osób ją zaleca jako najlepszą sól. Nie sądzę żeby sól się zmieniła - to raczej zmieniła się moda.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i doszły doświadczenia. :secret:


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem tak. Od roku używam soli Preis jestem z niej bardzo zadowolony. Kolory korali poprawily się mam ogólnie mniejsze problemy ze stabilnością parametrów po podmianie. Ale przyrosty spsow nie są oszałamiające. W ciągu roku szczepki powiększyły się mox o 150% Postanowiłem wiec podmienic solą ReefCrystal i po 2 podmiankach korale ruszyły zauważyłem też wzrost PO4. I wiem jak to brzmi ale na InstantOcean miałem najleprze przyrosty. Tylko glonów było dużo a kolory korali nienajleprze. Może powodem braku przyrostów na soli Preis jest zbyt jałowa woda w fosforany, azotany itp. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem tak. Od roku używam soli Preis jestem z niej bardzo zadowolony. Kolory korali poprawily się mam ogólnie mniejsze problemy ze stabilnością parametrów po podmianie. Ale przyrosty spsow nie są oszałamiające. W ciągu roku szczepki powiększyły się mox o 150% Postanowiłem wiec podmienic solą ReefCrystal i po 2 podmiankach korale ruszyły zauważyłem też wzrost PO4. I wiem jak to brzmi ale na InstantOcean miałem najleprze przyrosty. Tylko glonów było dużo a kolory korali nienajleprze. Może powodem braku przyrostów na soli Preis jest zbyt jałowa woda w fosforany, azotany itp. ?

Twojego ostatniego zdania nie rozumiem,


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam red coral od 4 miesięcy , tania i wcale ni najgorsza sól, a rozrabiam we wiadrze łyżką drewnianą zmętnienie występuje jakieś 10 min , a sól bardzo ładnie się rozpuszcza po pół godziny wlewam do do akwarium i jest "cacy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat a mógł by ktoś mi podsunąć sól która jest uboga w MG i CA,do tej pory sypałem kenta ale nie mogę się pozbyć wysokich parametrów.I chcę spróbować zmienić sól na ubogą.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat a mógł by ktoś mi podsunąć sól która jest uboga w MG i CA,do tej pory sypałem kenta ale nie mogę się pozbyć wysokich parametrów.I chcę spróbować zmienić sól na ubogą.

Może zamiast zmieniać sól powinieneś zweryfikować Ballinga?

Ja Kenta używam od zawsze i tylko raz się zdarzyło żeby Ca skoczyło po podmiance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mogę wystartować z ballingiem przez ten wysoki mg i ca,miękkim to pasi ale lpsą sie nie podoba


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mogę wystartować z ballingiem przez ten wysoki mg i ca,miękkim to pasi ale lpsą sie nie podoba

to dorzuć trochę spsów i po sprawie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wysokie mam NO3 na spsy,i mam zerowe PO4 też dla nich nie dobrze.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapakuj jakieś proste montipory - rosną jak na szalone i Ca poleci Ci na łeb ;)

I po sprawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat a mógł by ktoś mi podsunąć sól która jest uboga w MG i CA,do tej pory sypałem kenta ale nie mogę się pozbyć wysokich parametrów.I chcę spróbować zmienić sól na ubogą.

Może Aquaforest Full Synthetic Sea Salt. Zasypałem na niej nowy baniak i po włożeniu kilku twardych Balliing nie wyrabia.

KH 8. Teraz muszę posypać coś mocniejszego.

Dorzuć tez twarde tak jak proponują powyżej. One ci zjedzą te parametry w oczach.

Edytowane przez rozwielita (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Aquaforest Full Synthetic Sea Salt. Zasypałem na niej nowy baniak i po włożeniu kilku twardych Balliing nie wyrabia.

KH 8. Teraz muszę posypać coś mocniejszego.

Dorzuć tez twarde tak jak proponują powyżej. One ci zjedzą te parametry w oczach.

To zejdź trochę z tym kh tak do 7 (zalecane jest od 6,5 do 7,5) i ballinga dawkuj wg zużycia kh


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja będę upierdliwy i ciągle powtarzał, że nie stosuje się metody ballinga i ubogiej soli jednocześnie, bo zawsze parametry będą się rozjeżdżać i wtedy zawsze jest walka z parametrami :alien:


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I prawda jest taka że nie można się z Tobą nie zgodzić ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zejdź trochę z tym kh tak do 7 (zalecane jest od 6,5 do 7,5) i ballinga dawkuj wg zużycia kh

Na ten moment to ja chce podnieść KH a nie obniżać. Tą sól dałem tylko na start i ona ma niski poziom parametrów.

Dawkowanie Ballinga zwłaszcza z magnezem według zużycia życia KH nie jest takie oczywiste i jednoznaczne.

Już sobie z tym jakoś radzę bo mam już z tym Ballingiem ładnych kilka lat doświadczenia.

Teraz przyszedł już czas za zmianę soli.

Edytowane przez rozwielita (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment to ja chce podnieść KH a nie obniżać. Tą sól dałem tylko na start i ona ma niski poziom parametrów.

Dawkowanie Ballinga zwłaszcza z magnezem według zużycia życia KH nie jest takie oczywiste i jednoznaczne.

Już sobie z tym jakoś radzę bo mam już z tym Ballingiem ładnych kilka lat doświadczenia.

Teraz przyszedł już czas za zmianę soli.

Hmmm a jest metoda Ballinga bez magnezu ?? :animier:


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a jest metoda Ballinga bez magnezu ?? :animier:

no nie ma ,ale prowadząc nawet mocno obciążony system na dobrej jakości soli ,na płynach do ballinga czy reaktorze o Mg nie ma co się martwic tak jak z potasem zawsze powinien być

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a jest metoda Ballinga bez magnezu ?? :animier:

No na upartego jest :) . Wystarczy nie dozować soli magnezu :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo @rozwielita

Hmm pierwsze słysze o metodzie ballinga bez magnezu ?? albo jest metoda ballinga i się do niej stosujemy bo chyba jest jasno wyjasnione albo uzupełniamy je z osobna w innych ilościach ale to już nie metoda ballinga

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka ze mało kto stosuje taką prawdziwa pełna metodę Ballinga z reguły są to jej uproszczone wersje lub "wariacje na temat" ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No raczej,

metoda ballinga z założenia miała uzupełniać Ca i utrzymywać kH, magnez i cała reszta są tylko dodatkami.

Idąc tym tokiem myślenia, nie dodając magnezu oraz reszty pierwiastków miało by sugerować, że nie stosuje się metody Ballinga co nie jest prawdą.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie skoro podany jest magnez w jego metodzie to powinno się to tak stosować no ale za niedługo to nawet jak samo Ca będe dozował to tez to nazwiecie metodą ballinga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.