Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Efekt dobry, prawie wszystkie usunięte :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony są efektem dojrzewania. A konkretnie tego, że skała oddaje materię która podnosi poziom fosforanów i azotanów. Na tym rosną glony, wręcz spożywają te azotany i fosforany. Jeśli czegoś nie uszkadzają to nie usuwaj glonów bo usuwasz tylko skutek, a nie przyczynę. Glony same przejdą jak przerobią całą materię.

No chyba że zależy Ci na estetyce albo głony zarastaja jakieś korale. Jeśli nie, to nie wyrywaj. Szybciej wszystko dojrzeje.

I raczej nie dokupuj na razie "życia" bo to kolejne źródła fosforanów i azotanów. Daj zbiornikowi dojrzeć.

 

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Nalesnick napisał:

Glony są efektem dojrzewania. A konkretnie tego, że skała oddaje materię która podnosi poziom fosforanów i azotanów. Na tym rosną glony, wręcz spożywają te azotany i fosforany. Jeśli czegoś nie uszkadzają to nie usuwaj glonów bo usuwasz tylko skutek, a nie przyczynę. Glony same przejdą jak przerobią całą materię.

No chyba że zależy Ci na estetyce albo głony zarastaja jakieś korale. Jeśli nie, to nie wyrywaj. Szybciej wszystko dojrzeje.

I raczej nie dokupuj na razie "życia" bo to kolejne źródła fosforanów i azotanów. Daj zbiornikowi dojrzeć.

 

No właśnie i tu należało by się zastanowić nad biologią zbiornika... A mianowicie jak glon ma pożywkę to musi być i coś co zacznie stymulować je do wzrostu czyli światło (można by było o tym książkę napisać) :) stąd u niektórych bujne gloniszcza. Ja jeszcze nie miałem ani grama glonu a startowałem już, albo i tylko dwa zbiorniki. I według mojej zasady na starcie potrzebna jest:

1. dojrzała woda z podmianki (można zacząć i bez niej)

2. dobra żywa skała (można wystartować na sprawdzonej suchej marco rocks)

3. duża dawka bakterii (najlepiej kilka szczepów)

4. mała ilość światła z przewagą niebieskiego koloru (glonom to światło nie pasuje)

I teraz tak bakteriom nitryfikacyjnym do namnożenia nie jest potrzebne światło a tylko pożywka i to bakterie przetworzą to co mają przetworzyć i nie ma prawa pojawić się zielony glon. Okrzemki jak najbardziej i na to dobra jest sera silicate clear.

Teraz jak już jest po "ptokach" to pozostaje rwanie i pilnowanie parametrów. Jak NO3 będzie wysokie to pozostaje dodać bakterii i pożywki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fresz33: dobrze powiedziane

z jednym bym się tylko nie zgodził - Sera silicate clear na okrzemki

nie lałbym żadnej chemii - same przyszły, same pójdą

i nie jest po ptokach - jakbyś wystartował na kiepskiej suchej skale to i Twoja metoda by nie pomogła

w suchej skale może być ukryta tak wielka bomba organiczna że bez wystrzału glonów się nie obejdzie

bakterie, odpienianie jak najbardziej - a glonów ja bym nie z rwał tylko dał im przerobić tę materię

chociaż, tu pytanie - czy glony zużywają materię do wzrostu tylko czy do odżywiania też?

bo jeśli i do odżywiania to po co je rwac jak naturalnie zbijają nutrienty jak w refugium?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sera silicate clear to nie chemia w płynie tylko absorber w postaci drobnych "kamyczków" ;) oczywiście że okrzemki przyszły to i odejdą ale można się tym wspomóc i odejdą dużo szybciej.

Jakby się okazało że mam lipną suchą skałę z dużą ilością organiki ( przeważnie sklep reanimuje skałę i sprzedaje dalej do przysłowiowego "żyda" ) to albo bym na początku dał wincyj bakterii i pożywki i czekał cierpliwie przy przygaszonym światełku z testami w ręku, albo ją wytargał z baniaka i wyczyścił, wypłukał w RODI, albo to co badziewne wywalił do badziewia albo reklamował u sprzedawcy :D rozwiązań jest dużo heh

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie skała jest wyczyszczona i wypukana w RO światełko niebieskie na 30% a białe na min. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tygrys111 napisał:

Mała sktualizacja.

Widzę że baniaczek wyszedł na prostą. Miły dla oka widok. Tak trzymaj. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam od tygodnia walczę ze skokiem no2-1mg rybki wyłowione i poszły na przechowanie do kolegi. 

Ph 8.2 

Kh 10

No3 10

Po4 -0

No2 1

Zasolenie 1.024 

Leje narazie tylko bakterię. 

Co mogę jeszcze zrobić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robić większe podmiany czy czekać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co robiłeś, co zmieniłeś, że NO2 jest wykrywalne i to tak wysoko? Może test jest walnięty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczotkowałem skałe z glonu i wypłukałem w wodzie ro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To płukanie w ro nie było dobrym posunięciem, wg mnie zabiłeś życie i czeka cię ponowne dojrzewanie akwarium. Płukać powinieneś w solance.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Tygrys111 napisał:

Szczotkowałem skałe z glonu i wypłukałem w wodzie ro.

W ro można płukać ale jakąś maleńką skałę np z majano. A wiekszy kawałek to zabójstwo dla zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był mój błąd teraz niewiem czy robić podmiany aby zbić no2? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodać bakterie i czekać na zamknięcie cyklu azotowego i na razie bez podmiany.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś o laniu gliceryny jako pożywka dla bakteri wiecie coś na ten temat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt dużo kombinujesz, znowu przedobrzysz i będzie restart.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy było napisane tu na forum w różnych tematach o czyszczeniu skały z glonów i zawsze było napisane, żeby przepłukać w solance. Teraz pozostaje Ci lać bakterie i czekać. Ja bym podmian nie robił, ale spotkałem się już tu na forum z metodą z podmianami, żeby rozcieńczyć, zmniejszyć NO2 po przez podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam naszykowane 10l solanki jutro podmienię. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze parametry. 

Ph 8.2

Kh 11

Po4 0

No3 25

No2 0.8

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz klasyczne dojrzewanie spowodowane uśmierceniem życia w skale. Tak jakbyś zaczynał od początku. Ja bym nie robił podmian przez miesiąc. Mam nadzieję, że nie masz tam zwierzaków 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ślimaki i jedną krewetkę od dwóch tygodni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.