Skocz do zawartości
kaziolo997

Lampa diy na POWER LED

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na początku następnego roku planuję sobie założyć swoje pierwsze akwarium morskie w życiu. Dużo czytam bo jestem w tych sprawach zielony. Większość sprzętu już nabyłem a wiec:

- akwarium 100x50x50 + sumpt

-obieg Jebao 7000

-cyrulacja 2x Jebao RW-8

i wiele innych. Ale nie o to chodzi. A mianowicie chcę zrobić sobie lampę power led. Diody, które chcę zastosować:

- Royal Blue 50szt. 3w

- 12000-15000k 18szt. 3w

- Red 8szt. 3w

-UV 4szt. 3w

- oraz oświetlenie nocne 10x Royal Blue 3w

Czy barwa będzie dobrze dobrana?? No i czy korale przy tym oświetleniu będą rosły?? Na początek planuję korale miękkie później wiadomo człowiek będzie chciał czegoś lepszego. Generalnie chodzi mi o stworzenie takiej lampy aby już nic z nią więcej nie kombinować.

Cała lampa będzie podzielona na 3 lub 4 sekcje oddzielnie sterowane potencjometrem,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem za duzo o polowe czerwonego zamień może na zielone pól na pól ,na nocne wystarczy z 4 szt RB ,

 było tutaj pisane wielokrotnie ,znajdź sobie jakaś lampę w necie i zobacz jak tam jest to rozwiązane :)

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wydaje mi sie ze lampa jest troche za mocna na rozmiar twojego baniaka.

Jak zrobisz sterowanie na arduino to bedzie ok i sobie barwe oraz moc ustawisz

Czerwonego zdecydowanie za duzo - zmiksuj je z zielonymi - ja bym dal max 2 szt i 6 lub 7 zielobych na kanal

Mozesz sie pokusic o zastosowanie led 465nm i 475nm oraz aktynike 425nm

Do tego uv powyzej 400nm

Poszezysz widmo

Zerknij jak sa zrobione chociazby lampy najlepszych marek typu pacific sun

Tam na 150w masz 1 czerwona, 1 orange, 4 zielone, 12 bialych, 12 niebieskich, 6 uv, 2 szt 475nm cyan

Bialych jest za duzo wiec mozna zmniejszyc i dac rb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, kaziolo997 napisał:

Generalnie chodzi mi o stworzenie takiej lampy aby już nic z nią więcej nie kombinować.

Cała lampa będzie podzielona na 3 lub 4 sekcje oddzielnie sterowane potencjometrem,

1. sprawdź na początek jakie i ile diod mają lampy rożnych firm - wybierz która Ci się podoba

2. a dokładniej - jakich zasilaczy chcesz użyć ?

3. policz koszty (wszystkie koszty z obudową kabelkami i śrubkami)- bo lampę DIY tej mocy nie zawsze się opłaca robić

np. Spectra 2 - 216W pełne sterowanie w PL kosztuje poniżej 2 tyś , "u chińczyków" trochę inaczej się zwie i kosztuje/kosztowała poniżej 400$

https://www.alibaba.com/product-detail/216w-60cm-led-aquarium-light-led_60674036124.html?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podpowiem że czerwone dają mocny kolor i widav go wiec czym mniej w domowej tym lepiej. Zielona ladnie sie miesza ale sam zastanawiam sie ile dac niebieskich do bialych i jakich bialych.

Wszyscy radzą jedna biala na dwie niebieskie ale bez sterowania to mi za noebiesko. 

Jakie biale? Niektore firmy dają i zmine i "cieple"  6 000 tys. W jarzeniowce red sea jest 6tys i 22 tys wymieszane wiec jednak potrzeba i cieplejszych moze ktos zrobil taka i sie podzieli spostrzezeniami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, jasiu napisał:

Wszyscy radzą jedna biala na dwie niebieskie

raczej 1 na 3 bo 3W białe maja blisko 400lm a niebieskie poniżej 100lm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem w lampach oryginalnych nie widze takiej zaleznosci ale moze tez byc tam dobre sterowanie. Na jarzeniowkach widze wiecej bieli niz na ledach nawet tych fabrycznych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Radion G4 (według sporej grupy morszczaków jedna z najlepszych lamp) ma:
Cool White: 8 Cree XT-E (40W)
Deep Blue: 6 Osram Oslon Square (24W)
Blue: 8 Cree XP-E (24W)
Indigo: 4 SemiLEDs (10W)
UV: 4 SemiLEDs (10W)

czyli 40W białego (zimy) na blisko 70W niebieskich

i do tego

Green: 4 Cree XP-E Green (14W)
Hyper Red: 4 Osram Oslon SSL (12W)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40/70 czyli 1/2 a nie do trzech jak pisałeś 

Wszyscy skrecaja ten bialy kanał wiec po co go mam instalowac w nadmiarze? 

 

Edytowane przez jasiu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, jasiu napisał:

40/70 czyli 1/2 a nie do trzech jak pisałeś 

Wszyscy skrecaja ten bialy kanał wiec po co go mam instalowac w nadmiarze?

40/70 to jest pół na pół ? zauważ jeszcze że białe a białe "Cool White" to spora różnica bo to 5000-8300K - a w tym białym jest sporo niebieskiego

chyba czegoś nie załapałem - wcześniej pisałeś że więcej białych

no to jeszcze raz

5 godzin temu, jasiu napisał:

Wszyscy radzą jedna biala na dwie niebieskie ale bez sterowania to mi za noebiesko.

ja proponuje 3 niebieskie na 1 białą więc to mniej czy więcej niebieskiego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem ciebie a ty mnie ale 1/2 a 1/3 to już powinieneś zrozumieć gdzie wyczytaleś ze piszę 40/70 to pół na pół. 

Czytaj a nie klep w klawiaturę jak opętany. 

Edytowane przez jasiu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie. tylko ja nadal nie wiem co mam użyć. Czy ktoś mógłby jasno sprecyzować co u siebie pod taki zbiorniczek by użył?? O koszta się nie martwcie wolę sam zrobić taką lampę i znać ją od podstaw jak kupić jakiegoś chińczyka i łapać się za głowę jak coś w niej padnie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 18 cree RB, 2 cree zielone i jedna cree czerwoną do tego dolożoną swietlowkę ati 29 wat. 

Dzis inspirowany twoim działem poczytalem stare opisy lamp z tego forum i tam wogole odradzali RB :) bo nie rosnie a ja robilem w tych czasach i kazali przedewszystki  RB więc też mam metlik ale pod tym co ci pisze rosnie wszystko kolor rzecz gustu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jasiu napisał:

Ja mam 18 cree RB, 2 cree zielone i jedna cree czerwoną do tego dolożoną swietlowkę ati 29 wat. 

Dzis inspirowany twoim działem poczytalem stare opisy lamp z tego forum i tam wogole odradzali RB :) bo nie rosnie a ja robilem w tych czasach i kazali przedewszystki  RB więc też mam metlik ale pod tym co ci pisze rosnie wszystko kolor rzecz gustu

 

gdzie odradzali RB?pierwsze słyszę te diody to podstawa


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kaziolo997 napisał:

a na samych 3w jak byś to rozwiązał?? Oczywiście pod 250l

Ja w poprzednim miałem na 250l 54 diody cree 3w czyli 36 Royal blue 450 i 18 sztuk białych 8000k.Białe chodziły na 56% więc mogło by być ostatecznie 12 sztuk na jakieś 80-90%

gallery_11383_2326_496437.jpggallery_11383_2326_532131.jpggallery_11383_2326_474446.jpggallery_11383_2326_1157411.jpg


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że podstawa bo czytałem twoje opisy i wzorowalem sie na tqoich doswiadczeniach za co dzięki ale dziś wrzucilem w przegladarke nano reef a tu posty z 2013 roku chyba ze niebieski tylko dla oka a rosnie pod 6000 k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no łądne narezie jestem zielony w tym temacie dlatego pytam nie chcę zrobić jakiegoś szajsu a za miesiąc znowu pchać kasę w nowe lampy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen a teraz czym swiecisz? 

Bo masz dryg do dobierania diod. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sygen napisał:

Ja w poprzednim miałem na 250l 54 diody cree 3w czyli 36 Royal blue 450 i 18 sztuk białych 8000k.Białe chodziły na 56% więc mogło by być ostatecznie 12 sztuk na jakieś 80-90%

@Sygenco strzałkami zaznaczałeś? fragmenty krali źle doświetlone i źle wybarwione?

Miałeś soczewki i jak miałeś rozłożone diody w czasie kiedy były robione zdjęcia?

ten FTS był robiony wyraźnie w innym czasie niż pozostałe


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, katani napisał:

@Sygenco strzałkami zaznaczałeś? fragmenty krali źle doświetlone i źle wybarwione?

Miałeś soczewki i jak miałeś rozłożone diody w czasie kiedy były robione zdjęcia?

ten FTS był robiony wyraźnie w innym czasie niż pozostałe

to były zdjęcia jak zwykle do przepychanki że pod ledami nie rośnie i to jest porównanie przyrostów przez 6 miesięcy z mojego tematu

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Witam , co do lampy , właśnie zrobiłem sobie , testy w trakcie , ale z doświadczenia mogę podpowiedzieć , u mnie na 64 W niebieskich

jest tylko 16 W białych , dość mocnych 14000K ale święcę je tylko na 50procent i to tylko max 4 godziny , potem 4 na 25 procent .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 14000 przelamuja ci ten niebieski? 

Ja mysle dolozyc 6000 k 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jak odpalę białe na 50% niebieskich wcale nie widać , muszą być na 25% chyba są za mocne w stosunku do niebieskich .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Mirosław.sa napisał:

 Jak odpalę białe na 50% niebieskich wcale nie widać , muszą być na 25% chyba są za mocne w stosunku do niebieskich .

a na ile masz wysterowane drivery i co to za diody?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.