Skocz do zawartości
Lisek_chytrusek

Mój kawałek oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wcześniej założyłem temat nie w tym dziale

 

Z akwarystyką mam do czynienia od małego :D czyli już kilkadziesiąt lat, z przerwami oczywiście. Do tej pory w moim sercu królowały Dyskowce, jednak po kilku wizytach u MIxeera stwierdziłem, że i tego  muszę spróbować. W grudniu 2016 zacząłem kompletować sprzęt, udało mi się w okolicy kupić zestaw używany do tego dokupiłem kilka nowych rzeczy i tak cały czas coś się zbiera akwa zalane 21 luty 2017 200l wody od Mixeera reszta świeża, niestety długo miałem problem i dopiero niedawno zauważyłem że sól którą miałem na początku była "zepsuta" po rozrobieniu kh4 i można powiedzieć że wystartowałem we wrześniu od nowa zmieniając sól, tak więc obecnie :

 

  • Szafka płyta lakierowana
  • Zbiornik 100X45X70 komin float - chętnie bym to już zamienił i żałuje, że od razu szkła nowego nie kupiłem
  • obieg Jebao dct 8000
  • Cyrkulacja 2x wp10 plus sterowniki i 2x jvp 110
  • Falownik Tunze 6091
  • Odpieniacz Aqua Excel na pompie 3000l/h
  • 15 l Siporax w Sumpie w koszykach
  • Lampa UV 10w wpięta w obieg
  • Lampa Aqua Mars 300 ze zdjętymi soczewkami

W zbiorniku :

  • 30 kg skały - od Mixeer
  • Zebrasoma scopas - do sprzedania
  • Zebrasoma flavescens
  • Paracanthurus hepatus
  • Chelmon rostratus
  • Labroides dimidiatus
  • Pseudocheilinus hexataenia
  • Halichoeres chloropterus
  • Amphiprion ocellaris x2
  • Valenciennea puellaris
  • Salarias fasciatus
  • Lysmata amboinensis x2
  • Trochus x1
  • Turbo x1
  •  
    Mespilia globulus
  • Archaster angulatus
  • Rozgwiazda zielona nie znam nazwy
  • Ukwiał tricolor był jeden są dwa
  • Briareum fluo było na skałce
  • rhodactis x2
  • zoasy różne
  • Euphylia nie wiem jaka
  • Pavona zielona
  • Montipora talerzowa czerwona ( u mnie jest różowa)
  • Montipora samarensis - szybko rośnie
  • Staghorn
  • Millepora różowa
  • Aropora Frogskin
  • 3 inne acry nie znam nazw niestety
  • Seriatopora hystrix różowa
  • Styllopora pistilata

Parametry

 

Zasolenie - 1,025

KH - 8

Mg-1520

Ca - 400

Ph -  nie mierzę

No3 - 0

PO4 - 0

Chyba wszystko :P, w tej chwili na skale pojawia się w trzech miejscach montipora (prwdopodobnie) sunset Mixeer miał w tym miejscu sunset i supermen na razie nie mogę jednoznacznie stwierdzić która to. Niestety nie umiem robić zdjęć więc kiszka straszna ale cóż wrzucę co mam :P

 

 

 

 

IMG_20171104_190414.jpg

_MG_4970.jpg

_MG_4969.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ci @MixEErzrobił psikusa. Namówił na morskie i sam poszedł w słodkie ;)

 

Jak osadzisz większą ilością korali, ładnie zarośnie to będzie ładne akwarium. Jakiej soli używasz i jaki piasek?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 5.11.2017 o 15:53, katani napisał:

A to ci @MixEErzrobił psikusa. Namówił na morskie i sam poszedł w słodkie ;)

 

Jak osadzisz większą ilością korali, ładnie zarośnie to będzie ładne akwarium. Jakiej soli używasz i jaki piasek?

Mikołaj nie musiał namawiać, takie rzeczy same człowieka nachodzą, on w słodkie ale rękę ma do wody bo pięknie mu rośnie czy słone czy słodkie.

Sól z Jonafish "Royal Nature", piasek też od nich z worków gradacja jeśli pamiętam 0,3. w tej chwili znowu mi wysypało okrzemka, nie mogę sobie z nim poradzić.

Nie zasadzam więcej korali bo zastanawiam się nad zmianą lampy pod SPS albo 8x39 lub takie coś co mam od początku 4x39 plus 2x150w i nie mogę się zdecydować w którą stronę iść.

IMG_20170318_223127.jpg

 

 

Jak myślicie co będzie lepsze ?

Edytowane przez Lisek_chytrusek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odłącz to cholerne UV :o 


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
odłącz to cholerne UV default_ohmy.png 
Ale UV w obieg podpięte ale przecież nie włączone jest ;O :D


Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, MixEEr napisał:

odłącz to cholerne UV :o 

Czemu ma odłączyć????? Lampa UV powinna być włączona po jakiś 5 miesiącach od startu zbiornika. I wtedy ustaw sobie UV tak aby włączało się co noc przynajmniej na jakieś 3-4 godz.  Lampa działa w wodzie i tylko w wodzie. Dezynfekuje wodę promieniowaniem UV-A. Podstawa filtracji zaś leży po stronie skał i piachu plus inne zakamarki, gdzie mieści się lwia część pożytecznych bakterii, które są po prostu nieruszane przez lampę z oczywistych powodów. Lampa idealnie nadaje się do usuwania zakwitów z wody. Zastosowana lampa o mocy przynajmniej 36W daje efekt klarownej wody już po ok. 2 godzinach działania. Można ją włączyć w obieg. Nic złego się nie dzieje, a rybcie są zdorowe i co więcej, zwłaszcza przy aklimatyzacji polepszają się warunki sterylności od pasożytów. U mnie lampa działa w godzinach nocnych.

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, że zabite miktoorganizmy bakterie też zostaną zjedzone przez korale i plankton. A że są to uszkodzenia stricte fizyczne to nie jest to w żaden sposób szkodliwe. Jest to pełnowartościowa pasza.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Waldek uv-ka emituje promienie uvc ...

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, waldek123blau napisał:

Czemu ma odłączyć????? Lampa UV powinna być włączona po jakiś 5 miesiącach od startu zbiornika. I wtedy ustaw sobie UV tak aby włączało się co noc przynajmniej na jakieś 3-4 godz.  Lampa działa w wodzie i tylko w wodzie. Dezynfekuje wodę promieniowaniem UV-A. Podstawa filtracji zaś leży po stronie skał i piachu plus inne zakamarki, gdzie mieści się lwia część pożytecznych bakterii, które są po prostu nieruszane przez lampę z oczywistych powodów. Lampa idealnie nadaje się do usuwania zakwitów z wody. Zastosowana lampa o mocy przynajmniej 36W daje efekt klarownej wody już po ok. 2 godzinach działania. Można ją włączyć w obieg. Nic złego się nie dzieje, a rybcie są zdorowe i co więcej, zwłaszcza przy aklimatyzacji polepszają się warunki sterylności od pasożytów. U mnie lampa działa w godzinach nocnych.

 

Oj Waldek Waldek :clowning . . . 

Jak będzie miał włączoną UV to tak jak by mu ciągle akwarium dojrzewało, może dlatego u ciebie problemy z glonami, złe Paremetry + UV, akwarium Ci ciągle dojrzewa... 

po1. jak nic sie nie dzieje to nie ma sensu tego włączać, 

po2. bardzo łatwo przedobrzyć (czy to UV czy ozon), i wtedy dojrzewanie od początku, według mnie, te ustrojstwa mają za dużo bezwładność, i nie jesteśmy w stanie nimi precyzyjnie sterować... 


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MixEEr - poczytaj co napisałem ze zrozumieniem! " Lampa UV powinna być włączona po jakiś 5 miesiącach od startu zbiornika " U mnie nie ma żadnych problemów z glonami, moje parametry są w stopce - gdyby były złe to by były koloru czerwonego a nie zielonego.

Co do dojrzewania to gdybyś przeczytał ze zrozumieniem to byś wiedział że: " Podstawa filtracji leży po stronie skał i piachu plus inne zakamarki, gdzie mieści się lwia część pożytecznych bakterii, które są po prostu nieruszane przez lampę" 

I na koniec: we wszystkich aquaparkach z morskimi wielkimi akwariami jest włączona na stałe lampa UV a większość akwarystów morskich ma również lampy uv. Znam sporo zbiorników które tak jak mój działają od lat z włączoną lampą UV w nocy  i jakoś dojrzewania tam od lat nie ma.

A ci co mają po kilka pokolców w akwarium wręcz muszą mieć lampę UV bo bez lampy UV walka z ospą jest strasznie utrudniona.

Lisek_chytrusek poczytaj sobie za i przeciw lampie UV i sam wyciągnij wnioski.

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=32755

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MixEEr - poczytaj co napisałem ze zrozumieniem! " Lampa UV powinna być włączona po jakiś 5 miesiącach od startu zbiornika " U mnie nie ma żadnych problemów z glonami, moje parametry są w stopce - gdyby były złe to by były koloru czerwonego a nie zielonego.

Co do dojrzewania to gdybyś przeczytał ze zrozumieniem to byś wiedział że: " Podstawa filtracji leży po stronie skał i piachu plus inne zakamarki, gdzie mieści się lwia część pożytecznych bakterii, które są po prostu nieruszane przez lampę" 
I na koniec: we wszystkich aquaparkach z morskimi wielkimi akwariami jest włączona na stałe lampa UV a większość akwarystów morskich ma również lampy uv. Znam sporo zbiorników które tak jak mój działają od lat z włączoną lampą UV w nocy  i jakoś dojrzewania tam od lat nie ma.
A ci co mają po kilka pokolców w akwarium wręcz muszą mieć lampę UV bo bez lampy UV walka z ospą jest strasznie utrudniona.
Lisek_chytrusek poczytaj sobie za i przeciw lampie UV i sam wyciągnij wnioski.
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=32755
Waldek jeżeli poziom akwarium który cię satysfakcjonuje to taki jak w aquaparku czy zoo to ok... I taki zresztą masz na ten moment, same miekasy i to w nie najlepszej kondycji... Argument że dwa najprostrze SPS Ci poliouja daruj sobie prosze...
Ja tu mówię o akwarium z SPS (cukierkowe kolory plus akry), bo do takiego dąży Tomek...
To i tak dalej co innego niż Ty zamierzasz bo z tego co pisałeś w wątku chcesz włożyć głównie LPS....
Skoro nie masz problemu z glonami to o co chodzi w twoim wątku z byropsis?

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MixEEr interesuje mnie poziom akwarium miesiąca Brunona który ma wpiętą lampę UV i włączoną przez całą dobę i jego akwarium zdobywa laury tu masz link:

http://brunon-reef.com/totm.html

W opisie technicznym zbiornika i filtracji Jest jak wół napisane że cytuję " filtr węglowy i lampa UV pracuje całą dobę bez przerwy"

Co do mojego akwarium to znowu nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Gdybyś rozumiał to byś wiedział że przy (26 pokolcach tak jak u mnie) nie można utrzymać samych SPS-ów i byś wiedział że LPS-y i miękkasy to jedyne wyjście. Co do byropsis to parametry w akwarium nie mają wpływu na tą plagę. Stani w swoim akwarium z pięknymi akrami i wzorcowymi parametrami wody też miał ten problem. Po prostu razem z koralem którego kupiłem przywlokłem to dziadostwo. Ale czemu atakujesz moje akwarium a nie opisujesz za i przeciw stosowania lampy UV?

Popatrz sobie na fotki Brunona i zastanów się czemu u ciebie tak nie jest bo słodkowodne akwarium nie ma się co równać z akwarium Brunona? -a rybki  w twoim morskim które karmisz z ręki powinny być wspomagane lampą UV bo możesz kiedyś żałować że nie stosowałeś lampy. Ospa może zaatakować w każdej chwili.

 

1 godzinę temu, Lisek_chytrusek napisał:

Panowie, nie ma po co się stresować, UV mam wpięte w obieg ale nie włączone.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
 

Na tą chwilę zrobiłeś dobrze ale po 5 miesiącach od startu proponuję abyś lampę UV włączał przynajmniej 5 godzin na dobę.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, R.I.P napisał:

... Waldek uv-ka emituje promienie uvc ...

PK

R.I.P. zależy jaka lampa! Wiele korzystnych właściwości promieniowania ultrafioletowego, które wykorzystujemy w lampach bakteriobójczych do naszych akwarium, wynika z położenia widma elektromagnetycznego między promieniami X, a światłem widzialnym. Promieniowanie ultrafioletowe jest podzielone na cztery główne kategorie, UV-A, UV-B, UV-C oraz UV próżniowe. Obszarem między 100 i 280 nm jest UV-C, znane powszechnie jako obszar bakteriobujczy ale są też lampy które mają szerszy zakres promieniowania i one obejmują 2 lub nawet trzy poniższe przedziały:

  • UV-C – długość fali: 100–280 nm
  • UV-B – długość fali: 280–315 nm
  • UV-A – długość fali: 315–380 nm

Ale ogólnie masz rację w akwariach morskich większość lamp UV emituje promieniowanie UV-C


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, waldek123blau napisał:

Co do mojego akwarium to znowu nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Gdybyś rozumiał to byś wiedział że przy (26 pokolcach tak jak u mnie) nie można utrzymać samych SPS-ów i byś wiedział że LPS-y i miękkasy to jedyne wyjście.

uwierz mi że Mikołaj wie co mówi ;)
https://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak mimo że wielu uważa lampę UV za zbędną w akwarium morskim jest cała reszta która jej używa i sobie chwali Skąd Tomku wiesz że Mikołaj wie co mówi? Przecież niedawno straciłeś prawie całą obsadę ryb przez ospę. Gdybyś miał lampę UV może by do tego nie doszło?

A Mikołaj ma 7 pokolców a nie 26

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pstryknij fotkę tak aby było widać czy są bąbelki na tym brązowym nalocie. Jak nie ma bąbli to okrzemki i na to warto włożyć sera silicate clear do sumpa  a jak są,  to może być zaczątek dino 

Tak czy siak sprawdź sobie stan wkładów filtrów RO/DI może trzeba wymienić żywicę? Okrzemki najczęściej wyskakują jak filtr RO/DI przepuszcza krzemiany.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powinieneś zmniejszyć  światło białe, dozować dużo różnych szczepów bakterii i wymienić sera silicate na świeże.Do sumpa wsadź węgiel aktywny Białe światło niech świeci na 50% mocy i skróć czas świecenia o 2-3 godziny. Niebieskie światło pozostaw na dotychczasowym poziomie. Jak nie pomoże w ciągu paru najbliższych dni proponuje całkowite zaciemnienie akwarium na okres 44 godzin. Polecam następujące bakterie i dozować jednocześnie:

 Microbe-lift spec. blend,  Nitribiotic Bacteria Essential, BioDigest, ProBioS i NUTRAFIN CYCLE.

Powinno się wlać tzw. bombę bakteriologiczną  czyli dużo tych bakterii różnych szczepów na raz


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a gdzie Waldek dostałeś Cycle?

Poszukuję od dłuższego czasu i nikt nie ma w ofercie.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, R.I.P napisał:

... a gdzie Waldek dostałeś Cycle?

Poszukuję od dłuższego czasu i nikt nie ma w ofercie.

PK

 

Proszę bardzo:

https://www.ebay.de/itm/NUTRAFIN-CYCLE-2-LITER-biologischer-Wasseraufbereiter/112619090802?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Ja kupuję w większych opakowaniach bo leję tego trochę do 25000 litrów w obiegu.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak 2500 litrów w obiegu to był błąd.

Godzinę temu, R.I.P napisał:

... " Kein Versand nach Polen  "

PK

po 15.11.2017r. będę sobie kupować 2 opakowania jak chcesz to kupię i dla ciebie. Ja mieszkam w Berlinie i nie spojrzałem  że nie wysyła do Polski.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.