Skocz do zawartości
12dot12

Moja pierwsza solniczka 50*60*50w

Rekomendowane odpowiedzi

Widać, że akwarium po mału się zapełnia i coraz lepiej wygląda. Koral na piasku, którego nazwy nie pamiętasz to fungia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zgadza się - fungia :) Pięknie fluoryzuje na pomarańczowo w aktynice, ale mój aparat tego nie łapie... albo czas na filtr na obiektyw, albo na lepszy sprzęt.

Jak szybko rosną euphyllie i caulastree? - nie wiem czy sobie jeszcze nie dokupić, tak bardzo mi się podobają; może wystarczy zaczekać aż się rozrosną i rozszczepić?

I jeszcze jakby ktoś z Was podpowiedział - które z tych korali, co mam, muszą być na skale, a które mogą też być na piasku? (sinularia asterolobata np. nie chciała polipować na górze, a dziś jak ją zestawiłam na piasek, jakby się "obudziła"; myślę też nad kupnem capnelli, a z niej rosną całkiem wysokie "drzewka" - chyba bardziej by pasowała obok skały, niż na niej?)

I jeszcze jedna rzecz :) znacie jakieś w miarę łatwe korale, które "świecą" w innym kolorze fluo niż zielony? (ta pomarańczowa fungia mnie zachęciła)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak szybko rosną korale. U jednego dość szybko, a u kogoś innego wolno. Zależy to od wielu czynników. Lepiej kup inne odmiany Euphyllia i Caulastrea, będzie większa różnorodność, ale można też poczekać żeby podrosły, podzieliły się i zrobić szczepki z tych co masz. Jak korale masz na podstawkach to musisz poeksperymentować w którym miejscu im najlepiej pasuje, mogą stać na piasku i na skale. Capnelle lepiej postawić na piasku w miejscu o małym, spokojnym przepływie wody. Dość proste korale, które świecą w innym kolorze niż zielony to np. zoanthusy, ricordea, discosoma, rhodactis tylko musisz poszukać odpowiednich kolorów. Jest też sporo LPS, tylko cena trochę wyższa. Przejrzyj https://pl.reeflex.net i potem szukaj informacji o tych koralach, które Tobie się podobają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pewnie obie "drzewiaste" sinularie koniec końców na piasku wylądują :P bo z tego co wiem, rosną spore.

Przepływ wody mam raczej duży... 2 pompy cyrkulacyjne i ramię odpieniacza nieźle "dają", nurt jest silny. Z obserwacji - najgorzej sobie z tym nurtem radzą - o dziwo - sinularie. Euphyllia w dość mocnym strumieniu, ale z drugiej strony wtulona w skałę, rozkwita. Caulastrea na górze czuje się świetnie pod lampą, przeszkadza jej tylko śluz ślimaków osiadłych (chyba będę musiała sobie zamówić wargatka, tylko nie wiem, czy nie mam za mało piachu).

Na razie mam fazę taką, że najchętniej z całego sklepu po jednej szczepce (prawie) wszystkiego bym wyniosła :D na szczęście to nie jest moje pierwsze akwarium "ever" i rozsądku trochę zostało. Kryteria mam takie: w miarę proste, w miarę niedrogie (choć za super-cudo jestem w stanie trochę dopłacić) i w miarę nietrujące koralowce.

Z tego co się przyjrzałam do tej pory koralom, najbardziej mi się podobają LPSy. Bardzo szybko zdeklasowały w moich oczach wszelkie miękkie... cóż, trzeba będzie więcej na nie odłożyć (chlip). Chyba zapoluję jeszcze na fungię w innych kolorach, jeżeli ta się u mnie przyjmie. I tak jak radzisz, inne rodzaje caulastrei i euphylii. Dzięki za podpowiedzi.

PS: jeszcze zadam pytanie kompletnego laika: czy koralowce mogą polować na ryby? - gdzieś "w internetach" widziałam dużego LPSa pożerającego garbika, ale nie wiem, czy nie była to utylizacja trupka... bo chyba koral aż tak szybko by się nie poruszał, żeby przepływającą rybę złowić?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2018 o 00:22, maciej01 napisał:

Pomyśl o Ricordea, są bardzo ładne i jest sporo kolorów. Kiedyś ktoś pisał, że ten koral zjadł mu rybę https://pl.reeflex.net/tiere/683_Catalaphyllia_jardinei.htm.

też tak słyszałem, że potrafią zjeść rybkę ale to bardzo rzadko. u mnie moja zjadła asterinę czym byłem mocno zdziwiony. Mimo tego bardzo polecam tego koralowca, tak samo rico. 

Jeśli mogę coś doradzić z moich doświadczeń świeżaka to jeśli podobają Ci się LPS nie kupuj już więcej miękkasów. Wybór LPS, także takich które mają dużo miękkiej tkanki powala na kolana. U mnie ephyllie, jardeni i caulastrea rosną w miarę szybko , fungia, favia, favites, scolymia, acanthastrea czy blastomussa wolniej niż SPS'y :)

Na Twoim miejscu kupiłbym małe szczepki kilku odmian tego co Ci się podoba. Polecam plerogyra sinuosa, caulastrea jardeni i acany :wub:. Jak jesteś ciekawa jak te zwierzaki wyglądają poniżej filmik z mojego akwarium, jak Cię jakiś zaciekawi to daj znać, ew. wpadnij obejrzeć w niedzielę skoro jesteś z Warszawy.

 

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały baniak :) Super, że jest tyle kolorów wśród LPSów - jak dotąd widziałam "w realu" tylko zielone/ziel.+fiolet i pomarańczowe. Muszę sobie kupić coś czerwonego i różowego do kompletu :D ten czerwony koral podobny do caulastrei, porastający skałkę na dole (kręcą się przy nim mandaryny), jak się nazywa? A favia z przewagą zielonego to "alieneye"?

Kiedyś może wpadnę zerknąć, dzięki za zaproszenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, 12dot12 napisał:

Wspaniały baniak :) Super, że jest tyle kolorów wśród LPSów - jak dotąd widziałam "w realu" tylko zielone/ziel.+fiolet i pomarańczowe. Muszę sobie kupić coś czerwonego i różowego do kompletu :D ten czerwony koral podobny do caulastrei, porastający skałkę na dole (kręcą się przy nim mandaryny), jak się nazywa? A favia z przewagą zielonego to "alieneye"?

Kiedyś może wpadnę zerknąć, dzięki za zaproszenie :)

hmmm mandaryny kręcą się ok 50 sekundy przy pomarańczowej Acanthastrea echinata a ok 1:15 obok lobophyllia i chyba o ten CI chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli koral w minucie 2:36 m/w :) te czerwone "poduszki" obrastające skałkę. Czyli to acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, 12dot12 napisał:

Mam na myśli koral w minucie 2:36 m/w :) te czerwone "poduszki" obrastające skałkę. Czyli to acanthastrea.

hehe no tak. lordy :) mam 5 różnych wersji kolorystycznych, najpiękniejsza jeszcze nie przywzwyczaiła się do dość silnego światła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat. Ponieważ po m/w pół roku działania akwarium i po różnych przejściach okazało się, że z LPSów najlepiej się u mnie trzymają euphyllie, postanowiłam pójść w te korale (oprócz miękkasów). I tu się pojawia jedno "ale": cyrkulacja. Zauważyłam - i wiem to już na bank, po różnych próbach przestawiania szczepek - że euphyllie nie lubią silnego nurtu wody: pompują się najładniej, kiedy stoją w zacisznych załomkach skały. Sęk w tym, że takich miejsc na skałce właściwie już nie ma, a za jakiś (rozsądny, jak wyprostuję baniak) czas chciałabym korali jednak dokupić. I teraz pytanie do Was, a właściwie 2 pytania:

* czy Tunze Nanostream da się regulować, tzn. zmniejszyć przepływ wody, żeby tak nie "dmuchało"?

* a może mogłabym wyłączyć jeden z cyrkulatorów - tylko czy to by nie było ze szkodą dla baniaka? Mam dwa Tunze Nanostream 6015 na kostkę 50x60x50w.

Wydaje mi się, że mam za dużą "pralkę" w akwarium jak na moją nie-SPS-ową obsadę. Wydaje mi się też, że jednym z powodów zrzucania tkanki przez moje caulastree, oprócz wysokich azotanów i fosforanów, mogła być za silna cyrkulacja - a ten koral w przyszłości też bym chciała mieć i utrzymać w zdrowiu. Co radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 6015 są nieregulowane, nie da się nimi sterować, zmniejszać wydajność. Musisz pokombinować z ustawieniami np. ustaw je na przeciwko siebie, lub spróbuj z jednym, lub kup jakieś regulowane z najtańszych o podobnych parametrach, przynajmniej na papierze to Jebao SW-2, a droższe to np. Tunze 6040. U Ciebie problemem może być mała ilość skały, do tego jest to konstrukcja taka przewiewna i może dlatego jest problem ze zbyt silną cyrkulacją, bo teoretycznie te cyrkulatory które masz powinny być akurat do Twojego akwarium i obsady. Musisz pokombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego się obawiałam, że nie można ich regulować... no nic, trzeba pomyśleć co zrobić.

A może kupić cyrkulator, który zamiast "pralki" generuje fale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkładając na chwilę temat cyrkulacji (mam nad czym myśleć, ale na razie nowych korali i tak nie dokładam, a "stare" dają radę na swoich miejscach), przejdę tak trochę wakacyjnie do tematu beczki na dolewkę. 20-litrowy zbiornik po soli morskiej wystarcza mi na około tydzień, więc dla spokoju ducha kupiłam beczkę 80 l:

http://allegro.pl/beczka-80l-nowa-z-atestem-na-kapuste-najtaniej-i7327476216.html

Przyjechała do mnie kilka dni temu - i wszystko ładnie, ale po wsadzeniu do niej głowy trochę "czuć" nowym plastikiem. Czy wymycie jej wodą z solą akwarystyczną / zwykłą niejodowaną, jak do tej pory robiłam z niektórymi naczyniami do obsługi słodkowodnego, wystarczy? Czy w ogóle nie zawracać sobie głowy - bo jest z atestem do żywności i nowa - i po przepłukaniu jej pod prysznicem + osuszeniu nalewać od razu RODI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.