Skocz do zawartości
45l

Kilka pytan o FO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie mowiac wprost : czy w typowym Fish only mozna spodziewac sie tak burzliwego procesu dojrzewania akwariun(glony,cyjano itp...) jak w akwarium rafowym? 

Biorac pod uwage , ze ryb bedzie malo...swiatla za malo nawet dla najmniej wymagajacego koralowca.. a koralowca zadnego. Czy proces dojrzewania , zarastania itp. W ogole sie pojawi?

Dzieki z gory..

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopóki biologia nie chwyci równowagi to i tak musi pójść dojrzewanie i tak.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała będzie czy jakieś plastiki i inne "ozdoby"?


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być nawet gorzej, bo nie będzie mialo co dojrzewać.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to będzie na suchej skale syntetycznej, do tego zywy piasek, to powinno być ok. W "projekt akwarium" tak robią i niby jest oki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oni tam dają100% sztuczne wyposażenie i 100% żywej wody morskiej. Wtedy nie ma co dojrzewać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie słabe światło to nie powinno być bujnego wzrostu glonów zielonych - one potrzebują światła. Niestety cyjano to chyba przy słabym świetle też rośnie więc jest ryzyko.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie Co drodzy forumowicze..konkretnie to znalazlaby sie tam jedynie sucha skala (nie syntetyczna) oraz piaseczek..chodzi o to , ze przy malych dzieciach brak mi niestety czasu na hobbistyczna zabawe i mierzenie parametrow dla korali..narazie musze odpuscic.

A chcialbym jednak zostac przy slonym.. ;) i ograniczyc walke z przeszkodami do minimum..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że wrzucając skałę suchą i piasek i zalewając solanką i podając rybki i ich odchody

dojrzewanie Cię nie ominie osobiście wrzuciłbym tę skałę dał jej spokojnie dojrzeć

potem potraktował całość ekipą czyszczącą plus rybki i normalnie to będzie funkcjonować

a to że nie będzie tam korali nie ma większego znaczenia przecież nie musisz ich mieć

 

osobiście starałbym się zaszczepić akwarium bakteriami tak żeby dojrzało - będzie stabilniej

bo potem produkty przemiany bakterii i tak zrobią swoje - potrzebujesz bakterii nitryfikacyjnych i filtracyjnych

bo inaczej nie obronisz się przed plagami

jaki sprzęt planujesz konkretnie? oświetlenie? kaskada? mała cyrkulacja? odpieniacz? 47 L?

co będzie napowietrzać  wodę? jaką obsadę planujesz tych rybek?? zastanawiałeś się nad tym?

 

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cykl azotowy, dojrzewanie i tak będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie więc lepiej się na to przygotować i dawać bakterie

niż mieć coś powolnego co się będzie wlokło i będziesz miał prawdopodobnie plagę po pladze

koniec końców i tak zaczniesz świecić normalnie a poza tym morskie bez światła to słaby efekt, 

światło czyni wszystko...

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wszystkich.dziekuje za wyczerpujace odpowiedzi ;)

Na wstepie powiem , ze mialem akwarium morskie , z ktorego chwilowo musialem zrezygnowac..tygodnie zawalone innymi sprawami-wyjazdy.

Nie mialem w nim zbyt wymagajacego zycia , ale radzilo sobie calkiem niezle... mialem tam Euphylie.. Xenie.Disco..Caulastree. akwarium przeszlo normalny bardzo burzliwy proces dojrzewania.. ale po tym wszystkim ustabilizowalo sie i bylo OK.Nie zmienia to faktu , ze pracy i kontroli to wymagalo nadal..

Teraz chcialem to zminimalizowac i mialem w planach :

Kostka 40x40

Sucha skala z 5 kg

Piasek

Oswietlenie wlasnej konstrukcji :P oparte na diodach PL - 3 x Royal Blue i 1 x White

Kaskada FZN 3

Bez odpieniacza(bazowanie na podmianach)..

W obsadzie 2 blazenki , jakas kreweta , slimak..

I to tyle...

Widze , ze koledzy z wieksza wiedza kaza sie nastawic na niespodzianki pomimo tego.. wiec strach myslec;) a czasu napewno nie mam i nie bede mial nadal.. wiec musze to przemyslec.

Moj poprzedni baniaczek doszedl do normy i sprzedalem..a wygladal tak pare dni przed sprzedaza 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ilosc piasku ma jakies wieksze znaczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na podobny pomysł. Po dwóch latach postanowiłem zrezygnować z rafy na rzecz FO. na 420 l świeci 200 W lampa t5. Dojrzewanie mimo tego że na skale ze starego zbiornika jest. Nie tak burzliwe ale jest. Cyjano już było ale zwalczyłem chemiclinem....(tutaj zostawiam miejsce na komentarz dla tych co to nigdy nie stosują chemii i będą mi imputować impretynencje). Nie mam gołej skały. Wrzuciłem ukwiały, rhodactisy, sinularię, zieloną pavonę-generalnie to czego raczej nie będą podgryzać chaetodony czy ustniki a jeśli zjedzą to nie będzie szkoda. Parametry mierzę od czapy, jak sobie przypomnę czyli rzadziej niż raz w tygodniu. Pomijając początkową fazę cyklu azotowego bo śpieszyło mi się z przeprowadzką(nie z braku cierpliwości tylko ryby w starym akwarium bez odpieniacza i skały bo te przeniosłem do nowegoakwa miały trochę pod górę; a codzinne podmiany wody po 100 litrów-horror).Niestety na razie nie ma się czym chwalić bo cała rybna obsada poleciała na ospę. Jeśli nie chcesz mieć glonów to w takim litrażu jakiś jeżowiec i salarias fasciatus powinny sobie poradzić. Wrzuć jakiś ukwiał i ksenie, bo to spokojnie sobie poradzi a nie będzie tak księżycowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszelkie odpowiedzi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.