Skocz do zawartości
JerzyB

HQI al'a słońce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam żarnik HQI 250w w oprawie od halogenu 1000W.Oprawa jest tak zamontowana że przesuwa się z jednego końca akwa na drugi w ciagu nastawionego czasu .Wraca z powrotem gdy jest wyłączona ,czyli w nocy.Akwarium ma 125cm. Zastanawiam się nad moim wynalazkiem , czy to ma jakis sens. Zrobiłem to z myślą o sztucznym słońcu.Dodam jeszcze że przed wł.HQI zał.się świetlówki emitujące sztuczny swit oraz zmrok,czyli z regulacją światła.

Akwarium mam jeszcze nie zalane , dlatego tele pytań .

Proszę o praktyczne rady

JurekB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to raczej bez sensu. W ciągu dnia zmienia się kąt padania promieni słonecznych, a co za tym idzie wydłuża się doga jaką musi przebyć światło, żeby dotrzeć na daną głębokość. Wraz z wydłużeniem sie tej drogi zmienia się intensywność światła i jego widmo. Dzieje się to płynnie.

Dodatkowo proces ten przebiega inaczej dla raf inaczej zorientowanych względem stron świata. Jest to raczej nie do odtworzenia w warunkach akwarystycznych.

pozdrawiam


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej ma sens, chociazby dlatego ze takie ruchome zrodlo swiatla oswietle danego korala pod roznymi katami, szczegolnie w przypadku rozrosnietych SPS-ow zdarza sie ze pewne fragmenty korala nie dostaja dostatecznie duzo swiatla i czesto bieleją. Wydaje mi sie ze takie ruchome zrodlo swiatla pozwoli zredukowac to zjawisko, zdaje sie ze nawet gdzies o tym w necie czytalem... nie wiem czy nie na ReefCentral w dziale DIY.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt, o tym nie pomyślałem (pewnie dlatego, że SPSy są poza moim zasięgiem). Tym niemniej obstaję przy zdaniu, że z odtworzeniem naturalnych warunków, nie bedzie to miało wiele wspólnego.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze lepiej zeby hqi obnizalo sie i podwyzszalo??

A najletwiej dac 2 lampy zapalane na przemian z 2 stron baniaka pod katem, chyba swir tak mial w starym baniaku.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdyby tak przesówało się po takim łuku zamiast po lini prostej ?? Czy wtedy nie byłoby zmiany kąta padania "promieni słonecznych". Musiałoby to dosyć Ciekawie wyglądać :p


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JerzyB,

jezeli juz zrobiles i dziala to na pewno w jakims stopniu bedzie symulowalo swiatlo sloneczne. To na pewno na PLUS.

Natomiast stosunek ilosci wlozonej pracy i kosztu mechanizmu do efektu juz nie wyglada tak fajnie.

(tez o tym kiedys myslalem, ale po zastanowieniu uznalem, ze gra nie warta swieczki)

Ale skoro juz masz, to na pewno zle nie bedzie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ew. zastsowac zaplonnik elektroniczny i odpowiednio ustawione T5 - prostopadle do przedniej szyby baniaka + kilka wlacznikow czasowych i efekt podobny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piona :

a czy słonce wedruje po lini prostej????????:D

Od czasow Kopernika wiadomo, ze to Ziemia wedruje, a nie Slonce :p

I droga po jakiej wedruje, daleka jest od linii prostej :p


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piona :

jednak Warszawa to Warszawa....:p:P

wez Ty mnie nie obrazaj :D:p

To nie moja wina, ze mnie matka w tym miescie urodzila :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wymyslil to ponoc pierwszy niejaki Mitch Gibbs , Kentucky (USA)

wlasnie tak wygladal ten jego projekt tutaj ( fotki z ksiazki )

wymyslil jeszcze ciekawe jakby to nazwac ...( "sztuczne fale " )

40ddzf9.jpg

2val2dx.jpg


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dodam jeszcze że przed wł.HQI zał.się świetlówki emitujące sztuczny swit oraz zmrok,czyli z regulacją światła.

JerzyB- powiedz mi, czy masz stateczniki ściemniane do jakiegoś kompa podłączone, czy jakieś DIY ściemniacze?

Tak wogóle to z czego zrobiłeś ten mechanizm przesuwający lampy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

"olekszwarc'

Stateczniki mam do ściemniania , w akwa. słodkowodnym miałem ściemniacz podłonczony do przekładni i w ten sposób sterowałem oświetleniem.Teraz mam zamówiony u loccutusa układ elektroniczny .

W szynie aluminiowej zamontowany jest pręt gwintowany o średnicy M 12 na którym to zawieszona jest lampa. Na końcu szyny przykręcony jest mechanizm LM 24-F firmy BELIMO.(jest to mały siłownik który montuje się w kanałach wentylacyjnech )Ja trochę go przerobiłem by mógł kręcić prętem. Lampa przemieszcza się do momentu wyłończenia przez wył. krańcowy. Całością steruje przekaźnik PCU-520 oraz timer.

Pozdrawiam

JerzyB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.