Skocz do zawartości
doriand1

Odpieniacz DIY.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

szukam prostego, ale skutecznego :) projektu odpieniacza do mojego małego akwarium o pojemności ponad 40 litrów.

Jeśli ktoś na forum wykonuje coś takiego, to chętnie zamówię. Najlepiej jakby to był odpieniacz zewnętrzny, albo taki, który zmieści się do fzn-3.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj odpieniacza na kostki lipowe. Do małego akwarium to najlepsze rozwiązanie. Taki odpieniacz ma więcej zalet niż wad, nie wytrąca mikroelementów i nie zabija fito i zooplanktonu. do kupienia są małe odpienki lub do zrobienia w parę minut . Odsyłam Pana do artykułu Pana Testera //reefhub.pl/odpieniacz-z-butelek/ oraz o odpieniaczach  //reefhub.pl/odpieniacz-podstawa-filtracji-mechanicznej-w-akwarium-morskim/. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największą wadą odpieniacza na kostkę jest częste upierdliwe wymienianie ich, a dobrej jakości kostki nie są takie tanie. Wystarczy przeliczyć koszt dobrych kostek w skali roku ile to kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, maciej01 napisał:

Największą wadą odpieniacza na kostkę jest częste upierdliwe wymienianie ich

Taką kostkę wkłada się do wody gdy jest ona podłączona i uruchomiony brzęczyk, lub pompkę napowietrzającą. Praca takiej kostki przedłużysz jej żywotność kilkakrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dewoitine.roman napisał:

Taką kostkę wkłada się do wody gdy jest ona podłączona i uruchomiony brzęczyk, lub pompkę napowietrzającą. Praca takiej kostki przedłużysz jej żywotność kilkakrotnie.

Nie słyszałem jeszcze o takim rozwiązaniu i pewnie się nie przekonam bo obecnie nie mam odpieniacza, a w przyszłości w większym jak będzie, o ile będzie to na pompie z wirnikiem igiełkowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, dewoitine.roman napisał:

przedłużysz jej żywotność kilkakrotnie.

raczej o kilka dni ... przerabiałem / męczyłem się z "lipą" kilka miesięcy a potem wymieniłem na "normalny" odpieniacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, maciej01 napisał:

Nie słyszałem jeszcze o takim rozwiązaniu i pewnie się nie przekonam bo obecnie nie mam odpieniacza, a w przyszłości w większym jak będzie, o ile będzie to na pompie z wirnikiem igiełkowym.

Jak się nie ma odpieniacza to dlaczego się komuś coś doradza. Odsyłam Pana do lektury Testera o odpieniaczach. Fajna lektura godna polecenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dewoitine.roman napisał:

Jak się nie ma odpieniacza to dlaczego się komuś coś doradza. Odsyłam Pana do lektury Testera o odpieniaczach. Fajna lektura godna polecenia

Reffhub czytam, śledzę od początku istnienia tej strony. Dziękuję. Jak się nie ma odpieniacza, to nie znaczy, że nic o nich się nie wie. Z czystej ciekawości jaki masz lub nie masz odpieniacz? Na kostkę lipową?

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, maciej01 napisał:

Jak się nie ma odpieniacza, to nie znaczy, że nic o nich się nie wie

Autor tematu Pan Doriand1 napisał że szuka prostego, ale skutecznego odpieniacza. A Pan, Panie Maćku że nie mam odpieniacza. Mamy doradzać młodym stażem kolegom czy sobie nawzajem dokuczać. Pan Doriand1 napisał ten temat w dziale DIY czyli wie od czego ma ręce. A jak by jeszcze sobie załatwił sobie pieniek z lipy, to problem z kostkami byłby załatwiony na teraźniejszą dekadę. Do tego czasu zapewne przejdzie na większe akwarium. Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosty tani odpieniacz na kostkę lipową, tylko nie wiem czy zmieści się do kaskady i szkoda zachodu robić DIY http://www.salarias.pl/pl/p/Odpieniacz-z-kostka-lipowa-na-kostke-SUPER/740. Do tego odpieniacz z butelek https://reefhub.pl/odpieniacz-z-butelek/. I jeszcze odpieniacz ze strzykawkek tylko nie ma zdjęć 

wszystkie na kostkę lipową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maciej01 nie przesadzaj z tą częstą wymiany kostki. U mnie kostka aqua medic śmiga dobre trzy miechy. Dwie sztuki w erybce to koszt 23 zł. Ważne by mieć dobry i mocny napowietrzacz z regulacją. W małym oczku odpieniacz zrobiony z rurki zajmuje mało miejsca, czyści  i fajnie dotlenia wodę:). Przykład:Obraz znaleziony dla: odpieniacz na kostkę lipowa

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej czytałem opinie, że kostka wytrzymuje, jest wydajna około 1,5 miesiąca. I stąd moje przekonanie na temat tego rozwiązania odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ale to dotyczy tych, że tak powiem zwykłych kostek. Nie chcę reklamować lipek z aqua ale one naprawdę są pierwsza klasa. Często nawet nie ma potrzeby uszczelniania między rurką a drewnem. By dobrze i dużej się spisywał trzeba je też myć szczotką . Czyszcząc odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko właśnie, najczęściej czytałem o kostkach AquaMedic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2017 o 20:10, pawellb napisał:

maciej01 nie przesadzaj z tą częstą wymiany kostki. U mnie kostka aqua medic śmiga dobre trzy miechy. Dwie sztuki w erybce to koszt 23 zł. Ważne by mieć dobry i mocny napowietrzacz z regulacją. W małym oczku odpieniacz zrobiony z rurki zajmuje mało miejsca, czyści  i fajnie dotlenia wodę:). Przykład:Obraz znaleziony dla: odpieniacz na kostkę lipowa

 

Brudy ci wylatują tą cienką rurką i nie zapycha się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brudy ładnie zlatują do pojemnika. Wiadomo jak każdy odpieniacz trzeba czasowo czyścić, ale nie ma z tym problemu. W moim przypadku to kwestia 10 minut. W zasadzie mój odpieniek wygląda tak: 20171204_194408.thumb.jpg.1ce5dc1ae080d298d07f7424c5d36347.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie taki odpieniacz można kupić i za ile? Osobiście nie mam odpieniacza ale jak nie byłby drogi to bym był skłonny kupić i przetestować, bo nieraz odnoszę wrażenie, że jednak odpieniacz by się przydał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kupić ? nie wiem, ale to przecież zwykła przezroczysta rurka z korkiem w którym robisz 2 otwory

Reef-Glass-Skimmer-pic2.jpg

do jednego podpinasz zaworek z powietrzem a drugim ma odpływać piana

to najprostsza konstrukcja i wygląda .. nawet nieźle

 

 

a tu wersja DIY

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się szukać, kupować materiałów do zrobienia nawet tak prostego odpieniacza. Dla tego jestem ciekaw ile taki konkretny odpieniacz kosztuje, bo w akwarystyczny 24 jest coś na podobę, ale cena z kosmosu https://www.akwarystyczny24.pl/viv-skimmer-szklany-820-20--pieknie-wykonany-odpieniacz-bialek-montowany-wewnatrz-akwarium-p-6866.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie mój odpieniacz wyniósł 70 zeta. A to dlatego tyle że musiałem kupić rurki po 1 m:). A wykorzystałem ok 35 cm. I oczywiście miałem już pompkę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.