Skocz do zawartości
łukasz_jeden

sól zmiana

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ,używam sól cały czas kenta, 130l .20kg skał całość zarośnięta koralowcami, dużo miękkich ,lps i sps np różne kolory odmian acropory,caulastery,Euphyllia . Wszystko szybko sie dzieli,szybko buduje szkielet acropora. Ale poziom ca 620 a mg 1540 , podmiana 13l co tydzień,wiec sol za bogata jaka polecacie ? używałem kiedyś chwilowo Reef Crystals ale nie mogłem  za cholerę dobrze wymieszać, zawsze w wodzie pływały grudki i sol w pudełku szybko ciągła wodę. Coś w sklepach kenta brakuje,nawet na sklepach w necie ciężko znalezsć możliwe go wycofali produkcje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym robisz testy? I czy dobrze robisz? Jezeli masz LPS I SPS i wszystko ma przyrosty, jest to niemozliwe - bez suplementacji, na samych podmianach na dłuższą metę nie utrzymasz wymaganych poziomów Ca i Mg. A u Ciebie wrecz przeciwnie - wywalone w kosmos, Ca zwłaszcza. Albo masz ostro przesoloną wodę...

 

baszurek nadaje mobilnie...

 

 

 

 


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie wysokie Ca i Mg to z dużym prawdopodobieństwem masz za duże zasolenie. Możesz dać zdjęcie akwarium? Bo jestem ciekaw jak mocno zarośnięte koralami masz akwarium. Sól Kent jest np. w Crazy Coral.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20171203_200609.thumb.jpg.562ab8a2da38c5cae32b525bb27aee4c.jpg test robiłem kilka krotnie test JBL mg/ca

 

Nie mogę dodać całego zdjęcia akwarium przekracza 1mb ,zainteresowanym mogę na emaila wysłać

Edytowane przez łukasz_jeden (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z zasoleniem, masz pewność, że jest dobre, nie za wysokie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arometr mam tylko jeden od początku  zawsze mam zasolenie 1.040 na litr wody idzie ok 0,045kg soli. Szczerze od roku zawartość Ca,mg nie sprawdzałem ,dopiero niedawno i trochę mnie to przeraziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i masz odpowiedź za duże zasolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam źle napisałem mam 10.24 sprawdzane raz w tygodniu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz pewność, że Twój miernik zasolenia pokazuje prawidłowy wynik? Do tego Ca i Mg na tej soli jest wysokie, a Ty masz trochę za wysokie. Sypiesz trochę za dużo gram soli na litr wody. Porównaj z testem soli na reefhub https://reefhub.pl/sol-akwarystyczna-test-porownawczy/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według wykresu to faktycznie za dużo soli sypie,jaki miernik polecasz ? To sprawdzę wiarygodność zasolenia drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz gdzie to sprawdź, porównaj w sklepie, u kogoś znajomego ten co masz i będziesz wiedział ile oszukuje. Wtedy będziesz wiedział ile i w którą stronę korygować odczyt, lub kup refraktometr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak, jak radzi maciej01. I zainwestuj w testy na Ca,Mg i kH (Saliferta, Colombo lub Aquaforest) [emoji4]

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś sprawdziłem areometrem sera (nie polecam mało czytelny) pokazuje zasolenie 10.27 na areometrze reef pokazuje 10.24. tylko ciekawe czy ten sera jest poprawny skoro na takim zasoleniu wszystko mi żyje? 

 

miejmy nadzieje ze sera jest sprawny przez ile dni schodzić zasolenie z 10,27 na 10.24? w 130l ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie sera pokazuje bardziej prawidłowy wynik zasolenia do ilości soli jaką sypiesz. Sprawdziłeś, porównałeś tak jak radziłem ten Twój spławik? Jak nie, to nie masz pewności jak na prawdę pokazuje. Na zasoleniu 1027 większość korali powinna żyć, podstawa to stałe parametry bez skoków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"sera pokazuje zasolenie 10.27 na areometrze reef pokazuje 10.24"

 

Na dniach bede miał areometr jbl wiec porownam 3 splawiki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie testy kolegi forumowego pokazały że sól kenta jest bardzo bogata w te dodatki 10% to dość sporo przy tej soli a realnie patrząc ze skałą piachem nie po sam brzeg może to być więcej jak 10%. Jeśli nie masz tyle pochłaniaczy mg/ca to będzie ona moim zdaniem za bogata.

 

Łukasz a jakie masz KH przy tych parametrach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis kupilem arometr jlb .

 

Wiec tak-

Arometr reef 10.24

Sera 10.27

Jlb 10.27

Takze okazalo sie ze od x czasu mam podwyzszone zasolenie,dlatego moze wiekszy poziom ca,mg. Co dzien bede dolewal 1l ro/di w odstepach czasowych po 250ml.

 

Ben sage nie posiadam test kh,szczerze wszystko rosnie ladnie i sie dzieli , dlatego kupilem test ca,mg zeby sprawdzic czy przy szybkim tepie wzrostu starcza mg,ca.

Czy wieksze zasolenie szkodzi? Bo nic nie odczulem zbiornik ma ponad rok czasu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już wcześniej, żeby wiedzieć jaką dokładnie wartość zasolenia masz w akwarium, to musisz te Twoje spławiki porównać z refraktometrem. Jak Sera i JBL pokazują tyle sam to i tak nie masz pewności czy prawidłowo. Przy większym zasoleniu korale będą rosły, byle nie przesadzać  bo zrobisz morze martwe. Najważniejsze utrzymywać wszystkie parametry na stałym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aerometry są do bani- miałem ten problem. Polecam refraktometr (jakby co to mam na sprzedaż bo kupiłem dwa żeby mieć taniej). Sól kenta jest świetna. Co z tego ,że wysokie Ca? To żaden problem wg. mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.