Skocz do zawartości
Pawel Gol

Gorący start HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś próbował odpalić swoją lampę na gorąco? (ja nie mam odwagi)

Co się wtedy dzieje?

Czy to na prawdę szkodzi żarnikowi czy on po prostu

nie chce odpalić dopóki nie ostygnie ???

:Dozingoff

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie dzieje. po prostu nie startuje zanim nie ostygnie


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc nowych zarnikow ma w bance bimetal ktory nie pozwola

zastartowac na goraco. Jednak elektromagnetyczny uklad zaplonowy

nie ma zabezpieczenia i za wszelka cene bedzie chcial wymusic start.

Moze sie to skonczyc uszkodzeniem startera.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da sie wystartowac goracy zarnik.

Potrzeba wtedy jakies 25kV a nie 5kV jak dla zimnego. Niestety standardowe uklady zaplonowe nie sa w stanie tego zrealizowac.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

witam:)

Probowalem odpalic lampe HQI kiedy byla jeszcze goraca , ale niestety nie idzie tego zrobic :) Lampa nie odpalila i nieodpali zadna .

Nic sie w ten sposob nie uszkodzilo , probowalem kilkakrotnie bo to byla stara lampa przeznaczona do kontenera razem z zarnikiem i obudowa:D no wiec spalic sie za groma nie chiala :) , nic niechcialo tez wybuchnac :D kurcze ani tez sie na goraco nie chcialo zaswiec :D bylem jednym slowem zawiedziony :)

pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha

ja ostatnio tez to przerabialem, bylem swiadkiem chwilowego zaniku zasilania

lampa po prostu zgasala

zastanawia mnie jednak czy jak ostygnie to po prostu wystartuje?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka przemyslowych lamp hqi w sklepie i faktycznie maja one ochrone przed goracym startem, same zaskakuja gdy ostygna. Czeste wylaczaie ich powoduje buczenie zarnika i w efekcie przepalenie go. Z tym ze u mnie wlaczaja(i wylaczaja) sie wszystkie naraz, natomiast przpalil sie tylko jeden. Stad wniosek ze jedne sa solidniejsze od innych.

MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam gotowa przemyslowke Zexta, przetestowalem goracy start (tak z ciekawosci), nie zaskoczylo od razu tylko po kilku minutach, troche buczalo, ale po kilku minutach przestalo, wiec chyba te przymyslowki maja jednak jakies zabezpieczenia

PS czy ustawienie zarnika wewnatrz lampy ma jakies znaczenie? moj (Osram) ma jakby nalana wypustke-kropke na bance, czy jej ustawienie ma jakies znaczenie? czy moze tylko ten zarnik tak ma?


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) dziwna nacja Ci Amerykanie, wszystko chca zmierzyc i zwazyc, no ale sa i korzysci: jak chocby odpowiedz marxa, za ktora pieknie dziekuje

pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię układzik, który opóźnia podanie 230V na lampę HQI. [zabezpieczenie przed gorącym startem]

Jak duże ustawić opóźnienie aby żarnik w miarę ostygł?

25 minut -będzie dobrze? [tyle teraz mi opóźnia]

Jak długo stygną wasze lampy?

:Dozingoff

ps

Kolega miał zużyty żarnik, który zapalał się i po nagrzaniu gasł i tak w kółko

aż któregoś pięknego dnia układ zapłonowy wydobył z siebie dym.

Zatem nie jest dobre zapalanie żarnika na gorąco bo o ile żarnik wytrzyma to

zapłonnik niekoniecznie.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakes taki Słodowy, to zrob regulowany falownik on-off

w tej cenie kupuje od razu :D


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wedlug ciebie znaczy kazda?

Osobiscie przetestowalem:

AM PH2000 - troche szarpnie na poczatku ale w sumie moze byc

AquaBee 1000 - te nawet niezle startuja, troche zapiszcza przy starcie

MaxiJet 750 - katastrofa, przy starcie terkocze jak traktor

JBL ProFlowMaxi 750 - katastrofa, przy starcie terkocze jak traktor (ta pompa to chyba dokladnie to samo co MaxiJet tylko nazwa inna)

TIP 400l/h - jakas mala pompka kupiona w praktikerze, startuje w sumie dosc cicho

Czyli wedlug moich doswiadczen nie kazda spasuje.

W ten weekend jesli mi sie uda zrobie uklad gdzie start moze nie bedzie bardzo ostry. Plytke juz wytrawilem.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spasuje kazda, ale czasem bedzie glosno :(

a z tym MJ to masz pecha, bo wszyscy sobie chwala te pompki do falownikow

mam 750ke i jest cichutenka, jak dostane wieszak to podepne ja wlasnie pod timer i bedzie dzialac jako cyrkulacja


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi!

(do Arcadio)

Pompa cicho zastartuje jeżeli częstotliwość U zas. będzie narastać aż do 50Hz.

Jeżeli kombinujesz tylko ze zmianą wartości U zas. to nie tędy droga, choć nie wykluczam, że coś to może dać.

Jak chwycę trochę kasy to zabiorę się za mały falowniczek ze wzrastającą częstotl. od kilku Hz do 50Hz. Problem jest taki, że mój falownik będzie współpracował tylko z pompami o określ. mocy.

Jak się uda 20W to tylko pompki o mocy 20W. Prostota układu stawia taki warunek zależności mocowej.

Przy okazji jakie pompki są najpopularniejsze? Jakiej mocy najczęściej używacie?

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana napiecia nic nie da i to wiadomo od dawna.

Tak jak napisales pozostaje zastosowanie falownika (przemimiennika czestotliwosci). Niestety nie wpadlem jeszcze na prosta metode jesli chodzi o falownik. Najlepiej jesli ktos sie zna na uP. Wtedy mozna posluzyc sie gotowym algorytmem i zaprojektowac sterowanie np. do IR3103 - polmostek na MOSFETach razem ze sterowaniem, jak dla mnie super sprawa dla malych mocy.

To co ja chce zrobic to start pompy w momencie kiedy napiecie przechodzi przez zero. Nie wiem czy to wiele pomoze ale jutro albo jeszcze dzisiaj bede to wiedzial.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak włączysz w zerze to najbliższe max. sinusoidy nastąpi po 1/50s. i wtedy magnes uderzy w luźno zawieszony wirnik i zacznie się zwykłe bujanie wirnika wzgl magnesu obj się znanym terkotem. Teoretyzując dalej to magnes wirnika jest za ciężki aby zdążyć obrócić się w 1/50s i synchronicznie zakręcić.

Ale działaj dalej będziemy ogólnie więcej wiedzieli.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tez wlasnie sobie to wytlumaczylem. Ale jak dla mnie nie ma to jak eksperyment.

Jeszcze jedno co zapomniaem napisac.

Mozna sie pokusic o zbudowanie wzmacniacza komplementarnego (np. na BJT) z zasilaniem +/- 220V. Do tego prosty generator sinusa i to mogloby moze pracowac.

Ewenutualnie jest jeszcze jedno rozwiazanie. Generator+jakis wzmiacniacz + trafo dopasowujace na 220V na wyjsciu.

Nie wiem na ile sa to realne pomysly... troche czasu juz jestem poza taka elektronika.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Zrobilem ten uklad. Efekt raczej mizerny. Jesli ktos bedzie chcial to wrzuce schemat na moje www i bedzie mozna sobie pobrac.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli efekt mizerny to chyba chetnych wielu nie znajdziesz :(

czy ktos probowal na stale skleic wirnik z lopatkami w pompce?

jaka jest przyczyna, iz jest to luzem? czyzby pompa miala problemy ze startem z racji wiekszego obciazenia (lopatki stawiaja opór)?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.