Skocz do zawartości
Świeżak81

Fluval M60 i pytania swieżaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Od dłuższego czasu przeglądam Wasze forum i wreszcie po kilkunastu latach zabawy z akwarystyką postawiłem pierwsze akwarium morskie.

Padło na Fluval m60 bo udało mi się kupić zastaw z dodatkowym oświetleniem LED, 10KG żywej skały i kartonem pokarmów, testów itd bardzo okazyjnie.

 Baniak odpaliłem 3tyg temu.

Wczoraj zrobiłem pierwsze testy...NO3-50, zasolenie 1.036.

Tym za bardzo się nie przejmuję bo no3 spadnie z czasem  a jak dodam  RO to i zasolenie się poprawi, ale jest coś innego.

Na zdjęciach widać malutkie rurki o średnicy około 1mm i długości do 2cm.

Robi się tego całkiem sporo i nie wiem czy to dobrze czy źle.

Żywa skała wydaje mi się jaśniejsza niż była na początku a to już chyba źle, mam nadzieję, że nie umiera.

Proszę Was o poradę jak to akwarium dalej poprowadzić.

Narazie poza skalą nie ma tam życia. 

Uczciwie dodam, że mam tylko podstawową wiedzę o morskim akwa. 

Docelowo planuję tam trzymać grzybki, może jakieś podstawowe korale miękkie i z czasem parę błazenków.

Proszę o poradę i uwagi, jeśli coś jest źle. 

Pozdrawiam i dzięki!

 

20171210_155303-2241x3984.jpg

20171210_155349_008-3984x2241-1593x896.jpg

20171210_155331-1494x2656.jpg

Edytowane przez Świeżak81
Dodałem zdjęcia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te rurki to "dzikie" rurówki -raczej nie będą szkodzić :)

-podałeś zasolenie 1.036 --nie pomyliłeś się ? bo to duzo za słono 

 

...cyt " a jak dodam  RO to i zasolenie się poprawi,"  nie rozumiem tego ..co to znaczy? co miałeś na myśli ?

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.036, to o ile się nie mylę jakieś 48ppt. Sporo za dużo. Uśmiercasz powoli życie. Chyba że masz biotop nie z tego świata. Oznacza to, że zamiast około 40g/dm3 wsypałeś coś kolo 55g soli.

Edytowane przez Leel00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę:)

Zasolenie było Spoko, ale sporo wody odparowało...nie wpadłem na to, że ilość odparowanej  wody będzie widać tylko w panelu filtracyjnym. 

Niwre37 chodzi mi o to, że teraz zrobię podmiankę na czystą RO, to powinno obniżyć zasolenie.

Mierzyłem refraktometrem więc raczej pomiar dokładny, chyba, że był źle skalibrowany. Zabiorę bo do zoologa i sprawdzę u nich.

Wodę kupiłem już wymieszaną, ale część wody dostałem razem z żywą skalą i może ta miała zbyt wysokie zasolenie.

Jutro podjadę po wodę RO I zrobię podmiankę. 

Jedyne co mogę zrobić teraz to dolać kranówki, ale nie wiem czy warto.

Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Świeżak81 napisał:

Jedyne co mogę zrobić teraz to dolać kranówki, ale nie wiem czy warto.

Dzięki za odpowiedzi.

w markecie albo stacji benzynowej kupisz wodę demineralizowaną - w razie takich przypadków jest OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały masz fajnie ułożone, tylko za blisko bocznych szyb. Będzie ciężko Ci się czyścić te szyby. Zainwestuj we własny filtr RO/DI i wodę będziesz zawsze miał na miejscu u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dziękuję:)

Akwarium stoi we wnęce więc nie koniecznie boczne szyby muszą być czyste. Jednak jeśli to będzie problem dla obsady to mogę odsunąć skały od szyby.

Chętnie całe boki bym obłożył skałami i koralami, ale nie wiem czy tak można.

Filtr RO mam tylko muszę go podłączyć i pewnie kupić nowe membrany bo już z rok leży w schowku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie problem dla obsady. Odsunięcie skały od bocznych szyb da lepszą możliwość ich wyczyszczenia, poprawi obieg, cyrkulację wody wokół skały. Boczne szyby możesz obsadzić np. briareum, xenią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki. Fajnie.

Z tylu za skałami po lewej stronie jest falownik który zapewnia ruch wody , nie widać to ale jest za tą skałą w dolnym rogu, jest skierowany w prawą stronę.

Skały postawiłem na małych odłamkach więc jest prześwit pomiędzy dnem a skałami, trochę też z myślą o ekipie sprzątające, żeby zwiększyć powierzchnię dna.

Dzięki za podpowiedź z obsadą na boki:)Tak zrobię jak już będę wiedział jak robić żeby nic nie zabić:)

Na zdjęciu trochę widać prześwity

20171128_170346-2124x1195.jpg

Edytowane przez Świeżak81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ogolnie jestem tutaj nowy bo mam akwarium niecaly rok ale jezeli chodzi o wode, to mysle ze nie warto kupowac wody demi z hipermarketow. Taka woda jest produkowana tanim kosztem a zeby bylo tanio to sprzet sluzacy do tych celow wiekszosc elementow ma zrobionych z miedzi. Ryby i reszta zycia raczej za tym nie przepadaja. Co do zasolenia, poki nic tam nie bylo to mogles zapomniec dolac wody ale jak juz tam cos zywego bedzie to poziom wody powinien byc stabilny. Woda odparuje ale sol nie dlatego trzeba uzupelniac wode zeby zasolenie bylo stabilne. A co do no3 ja mam obecnie 25 i korale mi rosna, jak mi sie uda to postaram sie je obnizyc, Po4 mam na poziomie 0,12 wszystko zyje (oczywiscie chce zejsc do 0,06). 


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jak już będzie zycie to będę bardziej pilnował. Chce kupić auto-dolewkę więc to załatwi sprawe:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj! Bede bacznie obserwowac bo bylam przez 2 mac posiadaczka tego zestawu i byla to moja porazka. Pozbylam sie go tak szybko jak sie na niego napalilam. Czyszczenie szyb w tym akwarium to masakra wiec napewno odsuniecie skaly by sie przydalo. Przeplyw i syf w panelu to kolejny problem. Trzymam kciuki zeby tobie sie udalo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet czytałem o Twoich zmaganiach:)

Zestaw kupiłem z wszystkim za £150 więc nawet jak nie wyjdzie to nie szkoda:)

Ostatecznie można "odciąć " panel i zrobić akwa bez niego i też powinno być spoko...chyba:)

Pozdrawiam również z UK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Świeżak81 napisał:

Nawet czytałem o Twoich zmaganiach:)

Zestaw kupiłem z wszystkim za £150 więc nawet jak nie wyjdzie to nie szkoda:)

Ostatecznie można "odciąć " panel i zrobić akwa bez niego i też powinno być spoko...chyba:)

Pozdrawiam również z UK

Zmaganiach?? To byla walka o przetrwanie ;)

z jakiego miasta w uk??

przerobka panelu w tym modelu to napewno lepsze wyjscie noz trzymanie w oryginale. £150 to dobra cena a mojego sprzedalam za sporo wiecej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy czy mi się uda:)Na Youtube jest fajny patent jak ten panel usprawnić. 

Jestem z Taunton w Somerset.

Co myślisz o oryginalnym oświetleniu? Ja mam dwie lampy i nie wiem, którą zostawić. Ta druga ma takie duże ledy w kolorach biały, niebieski I kilka zielonych i czerwonych.podobno jest lepsza tylko nie wiem jak to porównać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Świeżak81 napisał:

Zobaczymy czy mi się uda:)Na Youtube jest fajny patent jak ten panel usprawnić. 

Jestem z Taunton w Somerset.

Co myślisz o oryginalnym oświetleniu? Ja mam dwie lampy i nie wiem, którą zostawić. Ta druga ma takie duże ledy w kolorach biały, niebieski I kilka zielonych i czerwonych.podobno jest lepsza tylko nie wiem jak to porównać.

 

Ja uzywalam tej do zestawu czyli Marine Led ale to byla kaszana. Biale niebieskie na dotyk i wez tu sciemniaj zjasniac kilka razy dziennie. Teraz mam AI Prime i zyc nie umierac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie pościemniam:)

Moja się włącza na pstryczki, jest możliwość ściemniania, ale też bym musiał "pstrykać " kilka razy dziennie. Podobno korale lepiej na niej rosły więc zostawię narazie, zobaczę jak się sprawdzi z czasem.

Kupiłem dziś 2.5l demineralizowanej wody...tyle znalazłem w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj w RODI. Ja szalu dostawalam z laniem ro kubkiem. A uwierz ze w m60 ok 1L dziennie ucieka. Teraz w sumpie mam automatyczna dolewke wiec sto razy lepsza opcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam V2 ale cos

musze ja podkrecic bo dolewa duzo ale nie czesto a chce zeby lala malutko a czesto

miales juz okrzemki i glony?? Jak sobie przypomne drapanie zyletka z tej szyby mrozonki na dole to az mi ciarki ida 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko taki meszek, na początku był nalot na szybach, ale teraz jest czysto.

Wolałem 10l wody i zasolenie 1.031...jutro jadę po RO. 

Zrobiłem małe przemeblowanie, może jutro kupię kawałek skały to dołożę na tył.

Kasiu możesz mi podać pełną nazwę tej dolewki? Może też taką kupię skoro u Ciebie daje radę:)

 

20171211_220134-2448x1836.jpg

20171211_220155-1632x1224.jpg

Edytowane przez Świeżak81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zejdź z tą sola na 1.024,

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zjechałem:)

No3 -25,  po4 -1, sól 1.024

Widać poprawę. Pojawiają się zielone kępki glonów. Niestety skała się wybieliła...kupię ze 2 kawałki i może jakieś bakterie, trzeba to ratować. Po Waszych sugestiach przestawiłem troszkę skalę. 

Już widzę, że morszczyzna bardziej uczy pokory niż słodkowodne:)

Czy odpieniacz powinien już chodzić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz odpieniacz to powinien być włączony. Pokaż jak przestawiłeś skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.