Skocz do zawartości
slipknot1989

Budowa lampy hybrydowej - chinka +t5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niebawem wystartuje u mnie zbiornik 200l 60x60x50h. Jedyne co mi pozostało do ogarnięcia to budowa oświetlenia. Jako że w słodkich zbiornikach takie połączenie mi się sprawdzało postanowiłem zbudować hybrydę opartą na chince 180w ściemnialną potencjometrami i rurkach t5 4x24w. Wybór zawęziłem do dwóch lamp.  W pierwszej mamy dwie barwy 30x niebieska 440nm + 30 x biała 8000-14000k. W drugiej jest 6 ( 30x blue 440nm, 14x biała 8000-14000k, 2x red 630nm, 2x red 660nm, 8x żółta 2700k).  Oczywiście nie jest dla mnie żdanym problemem przelutowanie diód jeśli mi coś nie spasuje w barwie :) w zbiorniku będą same miękkie i lps. Która waszym zdaniem będzie dobrą podstawą do zbudowania hybrydy? 

25188278_1522373347881986_1562688040_n.jpg

25323126_1522373391215315_1348248759_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne akwarium - tyle że wyższe 60 cm. Miałem oświetlenie oparte początkowo na 8x24W potem, 6x24W. Ja brał bym tą z większą ilością kolorów i myslę że dwie rury 24 W wystarczą - one mają tylko uzupełniać światło tam gdzie ledy nie sięgną. Pamiętaj jednak że t5 powinno być relatywnie nisko, zaś ledy - jak dasz na tej samej wysokości i nie skręcisz ich - popalą Ci korale. Pamiętaj że wizualnie trudno jest ocenić "moc" ledów - one świecą mocno liniowo i kierunkowo. W porównaniu do t5.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny projekt tylko że akwarium ma 160x60x60cm i mam 3x160W LED + 4x80W T5. Nic mi nie przypala korali-wystarczy aklimatyzacja. W chinka'ch prze-lutowałem wszystkie białe diody na royal blue(zostały tylko po 2szt zielonych i 2 szt czerwonych) , białe światło a tak naprawdę 15-20k biorę z T5-tek. Jest jasno i tanio ;-) a wieczorem po wyłączeniu T5 maga fluo, które jest nie osiągalne w innych lampach.

Jak będziesz potrzebował jeszcze jakieś info daj znać.

Edytowane przez papryk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam taką lampę, tyle, że w wersji z kolorami, akwarium 75x75x55 i czuje, że 1 sztuka takiej lampy może być chyba mało :( kupiona była pod inne szkło, inne zostało ostatecznie kupione, także nie wiem, czy zdjęcie soczewek załatwi sprawę.

Zdejmował ktoś w takich lampach? są jakoś nakręcone, czy naklejone?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.02.2018 o 18:01, lukaszkrzyszczuk napisał:

Ja również mam taką lampę, tyle, że w wersji z kolorami, akwarium 75x75x55 i czuje, że 1 sztuka takiej lampy może być chyba mało :( kupiona była pod inne szkło, inne zostało ostatecznie kupione, także nie wiem, czy zdjęcie soczewek załatwi sprawę.

Zdejmował ktoś w takich lampach? są jakoś nakręcone, czy naklejone?

U siebie pościągałem co drugą soczewkę - gdy lampa wisi 10cm nad taflą wody lepiej się miesza światło.

Soczewki są na wcisk na diodę.

lukaszkrzyszczuk na Twoje akwarium 1 szt "Chinki" to za mało a dwie to już będzie ścisk.

Chyba że dasz w poprzek, to się zmieszczą.

Zaproponowałbym rozwiązanie z 4szt(6szt) T5 + Chinka- i będzie super.

Zobacz jak to zrobić-temat :

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.