Skocz do zawartości
Tomwar

Chlupanie wody nagła zmiana poziomu wody w kominie regulacja pompy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od prawie 3 tygodni wystartowałem zbiornik, dojrzewa sobie spokojnie, na samym początku ustaliłem poziom wody wyregulowałem pompę oraz zawór spadu wody do sumpa i rewizję, regularnie dziennie dolewam ręcznie wody do poziomu zaznaczonego w sumpie, wszystko ładnie działało przez pierwsze 2 tygodnie, pompa DCP 3000 działała na 4 stopniu, od kilku dni często zdarza się, że nagle poziom wody w kominie znacznie opada woda zaczyna chlupać, przełączałem na wyższy bieg woda uzupełniała się w kominie i zmniejszałem do 4 stopnia, wszystko wróciło do normy, dziś woda znowu opadła postąpiłem jak wcześniej, ale po zmniejszeniu biegu do 4 woda znowu zaczęła opadać, obecnie pompa chodzi na 5 biegu i przelewa przez rewizję, jak to możliwe, że w tak krótkim czasie taka różnica mocy pompy ? Czytałem na forum, że przyczyną mogą być spadki napięć, ale jak dobrze rozumie to spadek napięcia występuje czasowo i wraca do normy czyli pompa w pewnym momencie zaczęła by podawać więcej wody i rewizja by szalała, u mnie nic takiego się nie dzieje nawet na wyższym biegu, czy mam regulować wszystko na nowo czy te pompy tak mają, że trzeba co jakiś czas wszystko regulować ?? A może przyczyna jest inna ?

Nie wiem czy to ważne, ale od czasu jak zbiornik zaczął dojrzewać w sumpie w środkowej komorze na siporax dałem fizelinę jako dodatkową filtrację, czy jest możliwość żeby jakieś włókna mogły się wkręcić w wirnik pompy i tym samym ją spowolnić ?

Jeśli chodzi o sprzęt to tak jak w moim opisie

Obsada żywa skała 10kg żywy piach 7-8kg brak życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może fizelina zmniejszyła obieg, z czasem się zasyfiła i zablokowała przepływ wody. 


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fizelinę praktycznie jak nie dziennie to co drugi dzień wymieniam dodatkowo poziom wody nawet już z zabrudzoną fizeliną w komorze pompy jest stały. Poza tym to się dzieje nagle, np dziś coś tam w domu sobie robię i nagle zaczynam słyszeć chlupanie podchodzę do aqwa a tam brakuje około 6cm wody w kominie tak jak by pompa zatrzymała się na chwilę, lecz woda już się nie uzupełnia.

Teraz zmniejszyłem przepływ pompy na 3 stopień i bawię się w regulowanie na nowo zaworu, zobaczę co się będzie działo.

Nadal nie wiem co może być przyczyną takiego zachowania pompy.

Edytowane przez Tomwar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykrec zawor tak, zeby woda przelewala sie troche przez rewizje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak, mam tak cały czas, że mały strumyk przepływa przez rewizję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być pompa DCP. Gdzieś czytałem ,że czasami tak bywa. Zalecają przeoranie pompy na 100% przez ok 2 tyg i potem kontrola na niskich obrotach. Jak nie, to reklamacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pełnej mocy w moim małym baniaku to będzie sztorm, próbowałem teraz wrzucić na większy bieg i przy 7 woda już mi podchodziła do krawędzi zbiornika, a rewizja już była pod wodą, bym musiał wyrzucić grzebień zawór maksymalnie otworzyć i wtedy odpalić jeszcze raz, dziś mam nockę w pracy tak że zostawię pompę na tym 3 biegu jutro będę miał wolne jeśli sytuacja się powtórzy to wtedy postaram się ją przegonić na maksymalnym biegu przez dłuższy czas, co nie zmienia faktu, że nie powinno się tak dziać i powinna działać stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może być tak że są spadki napięcia w gniazdku i se pompa też faluje. U mnie w okresie wakacyjnym gdzie było sporo remontów w budynku było to samo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Albo pompa się wyłącza co jakiś czas albo coś blokuje wirnik. Wyczyść ją, jak nie pomoże to reklamacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, fresz33 napisał:

Może być tak że są spadki napięcia w gniazdku i se pompa też faluje. U mnie w okresie wakacyjnym gdzie było sporo remontów w budynku było to samo...

No właśnie też tak myślę bo żeby nagle zaczęła woda w kominie spadać to dziwnie, czy listwa przepięciowa z komputera powinna zdać egzamin ?

Teraz, Stefan85 napisał:

Albo pompa się wyłącza co jakiś czas albo coś blokuje wirnik. Wyczyść ją, jak nie pomoże to reklamacja.

Dziś ją wyjąłem zaglądałem do środka i nic tam nie było czysto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Tomwar napisał:

No właśnie też tak myślę bo żeby nagle zaczęła woda w kominie spadać to dziwnie, czy listwa przepięciowa z komputera powinna zdać egzamin ?

Dziś ją wyjąłem zaglądałem do środka i nic tam nie było czysto.

 nie to do czego innego służy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w razie czego ratuje mnie tylko UPS. 

Zastanawia mnie jeszcze jedno, jeśli występują spadki napięć, to po jakimś czasie napięcie powinno wrócić do normy i wtedy pompa powinna podawać za dużo wody i musiał bym bieg obniżyć z 5 na 4, u mnie nic takiego się nie działo bieg chodzil caly czas zwiększony z 4 na 5, i problem ze spadkiem w kominie się powtarzał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy spadki są na sieci czy pompa się kończy,może sąsiad spawa poza licznikiem i końca nie dojdziesz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pompa na prąd stały , skoki w sieci mogą być i niczego to nie zmienia .Na moim jest napisane że poprawnie działa od 100 do 240V .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to świeże akwarium to zerknij czy na wirniku nie ma osadu bakteryjnego,moze to zmniejszyć moc pompy. Ale pompa jak spada jej moc przez skoki napięcia to musi wracać do swojego ustawienia,no chyba że jest z nią coś nie tak faktycznie. 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, bober6662 napisał:

Jak to świeże akwarium to zerknij czy na wirniku nie ma osadu bakteryjnego,moze to zmniejszyć moc pompy. Ale pompa jak spada jej moc przez skoki napięcia to musi wracać do swojego ustawienia,no chyba że jest z nią coś nie tak faktycznie. 

Tak dokładnie .
Jeśli jest powolny spadek wydajności , w dłuższym czasie to obrastanie syfem może tak działać  . Miałem dwie pompy i tak było .Dopiero po czasie korekt spływu w miarę się ustabilizowało (właściwie jednej odwalało nonstop : DC Runner)  .Dziwnym trafem nie dotyczy to obecnej pompy ,  ustawiona raz  już kilka miesięcy daje wyjątkowo równo .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, bober6662 napisał:

Jak to świeże akwarium to zerknij czy na wirniku nie ma osadu bakteryjnego,moze to zmniejszyć moc pompy. Ale pompa jak spada jej moc przez skoki napięcia to musi wracać do swojego ustawienia,no chyba że jest z nią coś nie tak faktycznie. 

również taki osad lub syf,glon może robić się w rurze powrotnej i również będą skoki wydajności


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

19 minut temu, roboakwa napisał:

nie wiem czy spadki są na sieci czy pompa się kończy,może sąsiad spawa poza licznikiem i końca nie dojdziesz 

Pompa jest nowa, sąsiad raczej nie spawa :) 

 

7 minut temu, SU1 napisał:

Tak dokładnie .
Jeśli jest powolny spadek wydajności , w dłuższym czasie to obrastanie syfem może tak działać  . Miałem dwie pompy i tak było .Dopiero po czasie korekt spływu w miarę się ustabilizowało (właściwie jednej odwalało nonstop : DC Runner)  .Dziwnym trafem nie dotyczy to obecnej pompy ,  ustawiona raz  już kilka miesięcy daje wyjątkowo równo .

Tak jak wcześniej pisałem wyjąłem pompę zaglądałem do środka tyle ile się dało nic tam nie było żadnego grubego syfu.

Spadek wody w kominie następuje nagle to nie jest proces który trwa kilka godzin, w ciągu paru sekund poziom wody w kominie spada o kilka cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wina pompy i nic na to nie poradzisz ,żadne ups ,sresy ,itp to taki wredny typ byle jakie pieniądze  byle jaka pompa...ja( już gdzieś tutaj na forum pisałem ) mam DCP 5000 to samo ,wymienili mi w sklepie na nowa z nowszym sterownikiem i jest jeszcze gorzej niż z pierwsza ..mam tez DCP 8000 i ta działa dobrze...


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, niwre37 napisał:

to wina pompy i nic na to nie poradzisz ,żadne ups ,sresy ,itp to taki wredny typ byle jakie pieniądze  byle jaka pompa...ja( już gdzieś tutaj na forum pisałem ) mam DCP 5000 to samo ,wymienili mi w sklepie na nowa z nowszym sterownikiem i jest jeszcze gorzej niż z pierwsza ..mam tez DCP 8000 i ta działa dobrze...

Po jakim czasie Twoja pompa zaczęła świrować ? 

Pobawiłem się trochę powalczyłem znalazłem trochę czasu i przegoniłem ją na maxa przez dłuższą chwilę, teraz tak wyregulowałem, że chodzi na najniższym przepływie, zobaczę czy przez noc coś się zmieni, jutro najwyżej będę próbował walczyć dalej.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Tomwar napisał:

Po jakim czasie Twoja pompa zaczęła świrować ? 

Pobawiłem się trochę powalczyłem znalazłem trochę czasu i przegoniłem ją na maxa przez dłuższą chwilę, teraz tak wyregulowałem, że chodzi na najniższym przepływie, zobaczę czy przez noc coś się zmieni, jutro najwyżej będę próbował walczyć dalej.....

od samego początku ,myślałem ze może po czasie się dotrze ale się nie dotarta,  dlatego reklamowałem ja i dostałem druga ,robiłem wszystko co mi przychodziło do głowy ,mam ups ,zwiększałem moc zmniejszałem moc ,czyściłem co tydzień ...nic... bywa tak ze pracuje dzień lub dwa dobrze a bywa ze w ciągu dnia muszę ja regulować 2 razy bo mi chlupie ,generalnie w moim przypadku jest tylko spadek mocy ,nie zauważyłem żeby był wzrost ..


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to wina kiepskiej jakości zasilaczy? Sprawdź czy się nie nagrzewa.


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacz tez zmieniałem na mocniejszy (dostałem go gratis od jednego pracownika ze sklepu w którym kupiłem pompę,na początku myśleliśmy ze to tylko zasilacz)


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ta sama sytuacje z dcp 10000 , jak pochodziła na 100% przez dwa tygodnie ,wszystko się unormowało i śmigała bez skoków.

Teraz mam dcp 18 000 i też faluje ,jadę na 70% mocy ,jak spada moc i chlupie,trwa to tak z dwie godziny po czym wraca do ustawionych 70% , Jak chciałbym podregulować recznie to wystarczy zwiększyć moc o 1% ale ona i tak po tych dwóch ponosi moc i znowu przelewa  więcej do rewizji .Także narazie nic nie robię i poczekam jeszcze , jak się nie poprawi to pogonie ją na full z dwa tygodnie :rolleyes:


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.