Skocz do zawartości
DarekB30

Automatyczna podmiana wody

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem - wymieniałeś po 50l a teraz chcesz wymieniać po 100l - jak dla mnie to wzrost o 100% [emoji4] (ale mogę się mylić)
i zadam inne pytanie - po co Ci w takim razie reaktor ? skoro niedobory (sprawdziłeś czego brakuje/brakowało?) chcesz uzupełniać zwiększonymi podmianami ...
Tak zmieniłem podmiane 50 litrów na 2 podmiany po 50 litrów. Wbrew pozorom jedna podmiana 100 litrów i dwie podmiany po 50 litrów co 3 dni dla akwarium ma to znaczenie chociaż nadal to 100 litrów to zmienna jest czas w jakim to się odbywa.
O jakim reaktorze piszesz? Nie używam reaktora.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Swego czasu nad takim projektem pracował nasz kolega adam_s ale o mile pamiętam ze względu na konieczną obsługę typu przedmuchiwanie skały, odsysanie śmieci, czyszczenie sumpa itd zarzucił temat.
Ja rozwiazalem u siebie problem przedmuchiwania skały z detrytusu i czyszczenia sumpa w inny sposób... nie łączę tych dwóch rzeczy że sobą.. podmiana wody to podmiana a sprzątanie to sprzątanie

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 godzin temu, DarekB30 napisał:



d4191fd9a4e107cf00324c41e68049f0.jpg

to nie Twoja fotka ? to co to jest po prawej - 2 kolumny Skimz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpisane filtr biologiczny... nie ma elektrody, nie ma CO2 ... podobne aczkolwiek nie jest to reaktor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to nie Twoja fotka ? to co to jest po prawej - 2 kolumny Skimz ?
Moja... według Ciebie tak wygląda reaktor?
Reaktor skimz wygląda tak.
4e2abe5a7b18999007394806d54d785d.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

podpisane filtr biologiczny... nie ma elektrody, nie ma CO2 ... podobne aczkolwiek nie jest to reaktor.
Dokładnie... jest podpisane. Wystarczy przeczytać. Opisy wprawdzie są dla domowników ale ... ;-)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, chwialek napisał:

podpisane filtr biologiczny... nie ma elektrody, nie ma CO2 ... podobne aczkolwiek nie jest to reaktor.

no to faktycznie - tylko podobne - ale nie widać też dozownika i płynów do balinga :) ... też nie ma ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr przepływowy ciekawi trochę czym wypełniony. (Seachem Matrix?)

Co do dozownika to wydaje mi się że jest, choć go nie widać. Przewody wychodzą pod pompą Automatycznej podmiany. Marku - zbiornik Darka jest niezłą wizytówką - chciałbym aby u mnie pod baniakiem zapanował taki porządek.

Tylko odbiegamy od tematu dyskusji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

prawda - i prawdą jest że skoro po "potężnej" podmianie zbiornik się rozbujał tzn. że czegoś w wodzie brakowało ... warto by było sprawdzić czego a nie "iść na łatwiznę" :)

może wystarczy zwiększyć dawkę .. nie wiem strzelam : strontu czy jodu ?

12 minut temu, DarekB30 napisał:

Moja... według Ciebie tak wygląda reaktor?

przecież są z dwoma kolumnami - niekoniecznie Skimza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no to faktycznie - tylko podobne - ale nie widać też dozownika i płynów do balinga [emoji4] ... też nie ma ?
Silvia to że czegoś nie widać nie zawsze oznacza że tego nie ma ;-)
Używam Ballinga i schodzi bo naprawę sporo na dobę. c4ac75e647610e1069bc65c784d33b7d.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

prawda - i prawdą jest że skoro po "potężnej" podmianie zbiornik się rozbujał tzn. że czegoś w wodzie brakowało ... warto by było sprawdzić czego a nie "iść na łatwiznę" [emoji4]
może wystarczy zwiększyć dawkę .. nie wiem strzelam : strontu czy jodu ?
przecież są z dwoma kolumnami - niekoniecznie Skimza
Dobrze kombinujesz ;-)
Właśnie zbiornikowi brakuje tego "czegoś" I nie jest to "chemia" bo chyba nie pomyslales że 100 litrami wody podmienianej raz w tygodniu, nawet na najlepszej soli chce uzupełnić konsumowane na bieżąco braki w Ca Kh czy Mg .
Ballinga podaje w tej chwili 150ml na dobę.. . Tylko pomysl jakie parametry musiała by mieć woda do podmiany żeby uzupełnić na bieżąco taka konsumpcję.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną wielkość zbiornika i teraz jak pokazałeś to zdjęcie to zaczołem się zastanawiać po ile dzienni dawkujesz mg ca kh bo ja właśnie muszę zmienić 1l. butelki na zamierzam 2l. .

A patrząc na to zdjęcie chyba muszę pomyśleć o znacznie większych .

A co do podmian to ja juz od chyba roku albo 1,5 nie robię wcale.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam podobną wielkość zbiornika i teraz jak pokazałeś to zdjęcie to zaczołem się zastanawiać po ile dzienni dawkujesz mg ca kh bo ja właśnie muszę zmienić 1l. butelki na zamierzam 2l. .
A patrząc na to zdjęcie chyba muszę pomyśleć o znacznie większych .
A co do podmian to ja juz od chyba roku albo 1,5 nie robię wcale.
 
Dobowe zużycie to 150 ml na dobę każdego z komponentów ( Wczoraj korygowalem dawkę w górę na 150 ) zbiorniki mam 10-litrowe. Dawke zmieniam/koryguje reguralnie w zależności od zużycia... pewnie nie każdemu się chce ale ja np Kh mierze codziennie o tej samej porze, Ca i Mg raz w tygodniu więc mam przynajmniej ogólny pogląd na zużycie dobowe.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, DarekB30 napisał:

Dobrze kombinujesz ;-)
Właśnie zbiornikowi brakuje tego "czegoś" I nie jest to "chemia" bo chyba nie pomyslales że 100 litrami wody podmienianej raz w tygodniu, nawet na najlepszej soli chce uzupełnić konsumowane na bieżąco braki w Ca Kh czy Mg .
Ballinga podaje w tej chwili 150ml na dobę.. . Tylko pomysl jakie parametry musiała by mieć woda do podmiany żeby uzupełnić na bieżąco taka konsumpcję.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

no oczywiście że nie - ale myślałem że te kolumny to reaktor a podmianami chcesz uzupełnić coś czego z reaktora nie dostaniesz ...

ja bym zrobił testy i poszukał braków bo to przecież nie RO brakowało a czegoś co jest w soli a nie ma w balingu/reaktorze a jest konsumowane - skoro braki wyrównuje podmiana tzn. że "buteleczka" tego czy tamtego wystarczy na pół roku albo dłużej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U to często mierzysz .

A czym mierzysz ? - Salifertami ?

Ja na obecną chwilę dawkuję po 120, 150 ml. zależy czego.

 

I mam taką sma popmpę też dp 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, BzykU napisał:

U to często mierzysz .

A czym mierzysz ? - Salifertami ?

Ja na obecną chwilę dawkuję po 120, 150 ml. zależy czego.

 

I mam taką sma popmpę też dp 6

Salifert się skończył teraz używam testów Aquaforest. mam taki rytuał, wstaję rano przed 6 ( taka praca) rodzinka jeszcze śpi, mam czas na kawę testy i chwilę dla siebie, tak sie przyzwyczaiłem. Testy zajmują może 10 min jest czas popatrzeć w spokoju na akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uf naprawde podziwoam i gratuluję akwa .

Mi to się niechce raz na dwa tygodnie robić testty .\

Może dziś zrobie .Sory za oftopic ale takie masz podobne te gabaryty do mojego zbiornika .

I szczeże życzę powodzenia z tą automatyczną dolewką aby ten pomysł wypalił w 102 procentach .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no oczywiście że nie - ale myślałem że te kolumny to reaktor a podmianami chcesz uzupełnić coś czego z reaktora nie dostaniesz ...
ja bym zrobił testy i poszukał braków bo to przecież nie RO brakowało a czegoś co jest w soli a nie ma w balingu/reaktorze a jest konsumowane - skoro braki wyrównuje podmiana tzn. że "buteleczka" tego czy tamtego wystarczy na pół roku albo dłużej
Silvia testy wykonuje reguralnie nie tylko te podstawowe również ICP.
Widzisz ... myślisz bardzo jednotorowo... myślisz że buteleczka tego czy tamtego powinna rozwiązać problem? Buteleczek mam sporo ale to nie "tu" leży problem ;-)
Pomyśl chwilę nie sugeruj się "popularnymi" odpowiedziami akwarystow z "wieloletnim" stażem.
666a5e52f83b9b0adf44310b9ab552c7.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkiem niezłe zaplecze .

A co podajesz jeśli można wiedzieć i w jakiej ilości ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, BzykU napisał:

Calkiem niezłe zaplecze .

A co podajesz jeśli można wiedzieć i w jakiej ilości ?

Wbrew pozorom lista jest bardzo krótka i mało skomplikowana, "nauczyłem" się swojego akwarium wiem już na co i jak reaguje teraz obsługa to przyjemność a nie obowiązek.

Regularne podmiany, Balling, mikro i makro elementy według zapotrzebowania, średnio 5 ml dziennie A- i K+ i do tego dużo bakterii i pożywki . 

pozostałe dodatki takie jak Jod czy Stront wedle zapotrzebowania.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, DarekB30 napisał:

Silvia testy wykonuje reguralnie nie tylko te podstawowe również ICP.
Widzisz ... myślisz bardzo jednotorowo... myślisz że buteleczka tego czy tamtego powinna rozwiązać problem? Buteleczek mam sporo ale to nie "tu" leży problem ;-)
Pomyśl chwilę nie sugeruj się "popularnymi" odpowiedziami akwarystow z "wieloletnim" stażem.

przecież nie miałem myśli "zwykłych" testów - a ha ... czyli wiesz dokładnie czego brakuje i można to rozwiązać jedynie takim sposobem - decyzja (przemyślana) widzę zapadła

no nic - pozostaje jedynie życzyć powodzenia i przy okazji wesołych świat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

przecież nie miałem myśli "zwykłych" testów - a ha ... czyli wiesz dokładnie czego brakuje i można to rozwiązać jedynie takim sposobem - decyzja (przemyślana) widzę zapadła

no nic - pozostaje jedynie życzyć powodzenia i przy okazji wesołych świat :)

slivia

moja decyzja jest na pewno przemyślana, czy wiem czego brakuje? szczerze nie wiem po prostu się domyślam i chcę to potwierdzić, obserwuję akwarium i staram się wyciągać wnioski (pisałem o tym w pierwszym poście) 

automatyczna podmiana nie jest jedynym rozwiązaniem dla tego co chcę osiągnąć, ja bym powiedział najbardziej optymalnym  według moich obserwacji

ważne jest aby plusy dodatnie przysłoniły plusy ujemne jak mówił klasyk ;-) 

I jeszcze krótki filmik z pracy układu



Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, DarekB30 napisał:

slivia

moja decyzja jest na pewno przemyślana, czy wiem czego brakuje? szczerze nie wiem po prostu się domyślam i chcę to potwierdzić, obserwuję akwarium i staram się wyciągać wnioski (pisałem o tym w pierwszym poście) 

automatyczna podmiana nie jest jedynym rozwiązaniem dla tego co chcę osiągnąć, ja bym powiedział najbardziej optymalnym  według moich obserwacji

ważne jest aby plusy dodatnie przysłoniły plusy ujemne jak mówił klasyk ;-) 

I jeszcze krótki filmik z pracy układu
 

 


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

 

Witam

Napiszę tak , to super rozwiązanie .Kiedy takie pompy ukażą się w sprzedaży ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chwialek napisał:

Są cały czas ... tylko to nie jest pompa akwarystyczna.

Witam

Podaj link , jeśli możesz.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak jest to składak (prototyp) pompa dwukanałowa + obudowa od pompy R Doser Milestone 6 + czujniki pływakowe i prawdopodobnie układ wszystkim sterujący... (prototyp) Producent jest widoczny na pierwszym zdjęciu pod jego adresem są dostępne niezbędne elementy... Mam nadzieję iż niebawem będzie to ogólnodostępne rozwiązanie.

Za wprowadzenie w błąd przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam
Napiszę tak , to super rozwiązanie .Kiedy takie pompy ukażą się w sprzedaży ?
Pozdrawiam
JerzyB
Pompa została złożona przez te firmę
https://www.pompydozujace.com
W akwarystom znana jako Aqua Trend
To faktycznie jest prototyp złożony z dostępnych elementów między innymi pompy laboratoryjnej.
Podobieństwo do pompy Milestore jest przypadkowe i podobna jest tylko obudowa która zostanie docelowo wymieniona na inną konstrukcję.
Czy takie zestawy pojawia się w sprzedaży... nie wiem to już zależy od producenta czy zdecyduje się na wprowadzenie takiego rozwiązania do sprzedaży,
Ja chce zrobić automatyczna ciągła podmiane u siebie docelowo stąd pomysł na takie rozwiązanie, chce żeby było proste i niezawodne więc męczę Łukasza, dobrze że ma cierpliwość i jeszcze mnie nie pogonił ;-)

Kolejny projekt to pełna automatyzacja i kontrola akwarium ale to dopiero po nowym roku, na razie gromadze wiedzę i sprzęt.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@DarekB30  Dzięki za link  , w którym  znalazłem pompy dwukanałowe.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.