Skocz do zawartości
Waldemar Żak

skoki PH a KH

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Waldek jaką masz pojemność swojego refugium?

Musisz dosyć dokładnie śledzić co się w nim dzieje, gdyż te "winogronka" jak dojrzeją pękają prawie w tym samym czasie barwiąc zbiornik na biało.

Po 2-3 godz woda się klaruje, ale przybywa toksyn.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

tdew , niestety tak jest jak mowisz :D niema jednakowych akwari .

Jesli chodzi o te skoki to jak to wyglada opisz dokladniej jakie masz ph z rana a jakie jest wieczorem.(to ze ph spada jest w sumie naturalne, spowodowane brakiem fotozyntezy (lub ph w gore gdy ona nastepuje), pobieraniem Co2 zawartego w powietrzu itd...)

Bardzo mozliwe tez ze powierzchnia wody zabardzo sie porusza i tym samym zaszybko ulatnia sie C02 z wody (ph idzie w gore) lub tez odwrotnie , no niewiem .... powiedz , opisz dokladnie jak to wyglada w ciagu calego dnia.

pozdr....

Ps; "przy kontakcie z woda z akwa nie zabarwia sie na bialo" - miejsce czy sie niezabarwia w ktorym kapie kalkwasser?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze mnie to zaczyna draznic, wydawalo mi sie ze juz ze nie bede mial takich sytuacji a tu nagle klops. Wszystko jest ksiazkowo, parametry sa takie ze pH powinno byc w miare stabilne a tu taka niespodzianka.

Wszystko bylo super jak czlowiek nie mial zadnych testow (albo nic nie mierzyl) i pH kontrolerow bo taki okres tez mialem. Pewnie bywalo roznie ale korale zyly sobie dobrze a czlowiek sie nie stresowal :)

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

ile zwierzat masz w zbiorniku itd.... opisz jak to wszystko wyglada , wtedy mozemy pogadac o proglemach zwiazanych z Ph :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile to ciezko powiedziec ale uzywajac jezyka mlodziezowego "od cholery"

Glownie spsy - okolo 50-60, 10 lpsow, tak samo miekkich, wszelakiej masci grzybowience, 2 ukwialy, 6 ryb. Funkcjonuje to 2 lata (wtedy sie przeprowadzilem wiec wykorzystalem to do powiekszenia zbiornika, dorzucilem przy okazji troche skaly ale w sumie mozna uznac ze juz wtedy byl to dojrzly zbiornik). Wody 360l.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

akwarium piekne:) Berlinska metoda utrzymujesz to wszystko , czy Ballingiem ??

Ps; Czasami moga byc z Ph problemy jak zdechnie jakis zwierzak , nie zauwazyls tam braku jakiegos zwierzatka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie, reaktor teoretycznie moze obnizyc pH ale rowniez powinien podbic kH i ustabilizowac wahania tego pierwszego. Zreszta wylaczylem reaktor bo trzeba przerobic druga komore na wieksza (wtedy wyciek bedzie mial pH kolo 7) i poki co zadnych zmian. Juz sie zastanawiam czy zbiornik nie jest po prostu "przekoralony" :D Moze jest tego za duzo i czas zalewac cos wiekszego :)

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwe że masz rację. Ja w swoim zyciu nie widziałem baniaka z tak gęstą obsadą nigdzie. Co do reaktora to jeśli masz taką mozliwość to pozwol żeby odciek z niego trafiał na tackę ze żwirek koralowym - to wbrew pozorom sporo podnosi pH pod warunkiem że woda się sączy powoli i z kontaktem z powietrzem poprostu sporo nie przereagowanego CO2 sie uwalnia albo zmniejsz dawkowanie co do reaktora. Co do rozwiązania problemu to fakt zalanie większego pomoże ale zastanów się na jak długo :D może trzeba się przeprowadzić nad prawdziwą rafę :)

możesz jeszcze taką wodę z reaktora podawać na wejście do odpieniacza to sporo pomaga a nie powoduje strat Ca w widoczny sposób (nawet lepsze od tacki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Waldka. Te kulki to Caulerpa racemosa. Nadaje sie ale trzeba bardzo pilnować. Te choinkopodobne algi to Calurepa sertularoides. Jest super, ale rośnie raczej najwolniej ze wszystkich calurep. Najlepiej sprawuje się Calurepa prolifera (taka podobna do słodkowodnej moczarki). Lubi mocny prąd wiec nie zaszkodzi jej i dodatkowa pompa cyrkulacyjna w regugium. Rośnie bardzo szybko i w widoczny sposób sygnalizuje że trzeba usunąć obumierające glony - tzn bieleje, ale proces ten trwa znacznie dłuzej niż u racemosy, więc trudno przegapić i się spóźnić. Zresztą rośnie tak szybko że pewnie aby przeżedzić będziesz obrywał jeszcze zielone pędy. Wtedy je do zbiornika - jeśli masz pokolce. Świetne uzupełnienie diety.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widac, ze ostatnio sporo jest problemow z reaktorami. Moze przyczyna jest brak phkomputera. W kazdym razie ja swoj odlaczylem do czasu kupna takiego. Mialem zbyt duze wahniecia, szkoda ryzyka-odkrecisz za duzo np co2 i klopot.

Po odlaczeniu i dozowaniu kalkwasser, jakby wrocilo do normy, tylko przybylo glonow:)

MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Co2 nie idzie odkrecic za duzo :) poniewaz do tego stosujemy liczniki

babelkow CO2 jezeli jeszcze sobie takiego niekupiles czy zrobiles to proponuje bez tego nawet niezaczynac .

A to ze narazie odstawiles Kalkreaktor i czekasz na PH kontroller , uwazam ze to jest madra decyzja:)

pozdr....

Ps; Raczej niemozliwe jest podlaczenie Kalkreaktora bez PH kontrollera , niemamy wtedy zadnej kontroli nad takim reaktorem .

Mozna byloby oczywisce stac i sprawdzac testami kropelkowymi wartosc PH , ale ile litrow takich testow byloby nam potrzebne powiedzmy przez okres miesiaca :) lub dwuch:satisfied :Dozingoff napewno po jakims czasie kosztowaloby to nas nowy PH kontroller , a w dodatku takie testy kropelkowe niesa dokladne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat mam pH kontroler i wiele to on nie pomaga w kwestii wahan pH. Albo w wersji wewnetrz reaktora "pilnuje" odczynu - trzyma ustalone, z reguly jest to 6,5 albo mierzy go w zbiorniku. Sam myslalem tez o wersji z dwoma elektrodami albo o drugim kontrolerze. Z tym ze trzeba zalozyc i tak na tyle duza bezwladnosc reaktora ze nawet odlaczenie CO2 gdy w zbiorniku pH spadnie za nisko wiele tu nie pomoze, co najwyzej zapobiegnie tragedii. Ale nie traktowal bym tego jako metode kontroli wahan pH. Odpalilem przedwczoraj reaktor ponownie juz z wieksza druga komora, odciek ma 7 wiec juz jest nieco lepiej. Ale pH dalej fruwa i nie za bardzo jestem w stanie z tym walczyc, kalkwasser bedzie sie lal tylko w nocy, dorzucilem jeszcze jedna pompe cyrkulacyjna, moze to cos pomoze.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Mozna to wszystko kontrolowac za pomoca jednego Kontrolera PH .

Elektroda wtedy siedzi caly czas w glownym baniaku i mierzy PH, gdy tylko przekroczy ono ustawiona na kontrolerze gorna granice np;Ph8,3 rozpoczyna sie dozowanie Co2 do reaktora wapna, ilosc pecherzykow Co2 mozna ustawic z taka predkoscia zeby nie obnizaly PH ponizej np;Ph 7 , troche z tym bawienia i kontrolowania testami ale mozna tak ustawic .

Nastepnie , jak juz PH w baniaku glownym obnizy sie do ustawionej odpowiednio wartosci , automatycznie zawor elektromagnetyczny zamyka dozowanie Co2 .

Mozna dodatkowo kontrolowac PH miernikiem wartosc PH w Kalkreaktorze , nawet jest lepiej wiedziec ile ono wynosi , ale nie koniecznie musowo.

tdew jednak nie bardzo moge zrozumiec ten Twoj problem z PH .

Jakiej firmy jest ten Kalkreaktor , moglbys powiedziec ?

pozdr....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tdew, nie wiem jaki masz odpieniacz ale spróbuj zapewnić mu dostęp powietrza bezpośrednio z zewnątrz - naszemu koledze Andrzejowi Rogodzie właśnie ten 'element' pomógł w kłopocie z wachnięciami pH :D

p.s. no i jak zauważyłem, obaj mieszkacie w Krakowie, więc bezpośrednio możecie przedyskutować tą kwestię :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

pobieranie świeżego powietrza z zewnątrz pomogło do czasu. Gdy podłączyłem reaktor Ph spadło 8.0-7,60 ( taki sam problem jak ma tdew). Do wczoraj woda uzupełniana była automatycznie przez mixer na okrągło , od wczoraj uzupełnianie wody tylko w godzinach nocnych, zobaczymy czy będzie lepiej?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku bezwladnosc reaktora to jakies 12-24 godziny w zaleznosci od jego pojemnosci i szybkosci wkraplania. Sterowanie dozowania CO2 na bazie pH w zbiorniku jest IMHO na dluzsza mete bez sensu. Po prostu efekty tego zaczynaja byc widoczne najwczesniej po kilkunastu godzinach kiedy pH zaczyna mocno wzrastac ze wzgledu na oswietlenie i wtedy akurat trzeba byloby dozowac CO2. IMO reaktor sterowany przez elektrode w akwa zylby swoim wlasnym zyciem raz pomagajac a raz poglebiajac problem :D

Osobiscie nie trzymam elektrody w reaktorze a wlasnie w zbiorniku, pH wewnatrz reaktora interesowalo mnie w czasie jego odpalania.

Ale cos tam pomoglo, bo mam mniejsze skoki (drugi dzien z rzedu spadaja o 0,1 - teraz mam wahniecie 8,0 - 7,5 czyli wciaz za duze). Co do podlaczenia wezyka do odpieniacza na zewnatrz myslalem o tym ale mam dosc daleko do okna :D Genaralnie nie daze do tego by pH bylo na wzorcowym poziomie czyli 8,2 z malutkim skokiem. Moze sie wahac miedzy 7,8 a 8,0 byle ta amplituda nie byla tak duza.

Poza tym coraz bardziej jestem przekonany ze mam zbyt duzo skaly i korali i co za tym idzie mala wody jak na ta pojemnosc zbiornika, do tego nie mam dna a to raczej pH nie stabilizuje.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tdew; z tego co piszesz wynika ze nie da sie raczej sterowac reaktorem, majac nawet dwie elektrody ph. A jednak wiekszosc akwarystow jakos sobie z tym radzi( a moze i u nich tez wystepuja spadki i podpieraja sie mikserem i jest ok).

Ja narazie swoj wylaczylem do czasu kupna kontrolera. Ale po tym co piszecie nie wiem czy i to pomoze.

MM

ps. im dalej w las tym wieksze klopoty, po odlaczeniu go mam sporo glonow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldemar Żak: węgiel akwtywny nie pomoże na CO2 tu by się przydała płuczka zrobiona z wody wapiennej albo wersja sucha tzn pojemnik szkalny wypełniony CaO (w sporych kawałkach tak żeby pobierane powietrze przechodziło przez złoże, to rozwiazanie jest standardowym w labach chemicznych i sprawuje sie idealnie., a kosztuje naprawde niewiele u szkarza np na ul. sebastiana można sopbie kupić lub zamówic odpowiedni zestaw szkła do tego (nie taki chyba strasznie drogi - bo to nic skomplikowanego) jedyne na co trezba uważać to na pył z CaO bo pieroński drażni śluzówkę i oczy (nawet ślepota grozi więc jak ktoś ma dzieci to trzeba nieźle zabezpieczyć)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sterowania konkretnie reaktorem wystarczy jedna elektroda. Służy ona tylko i wyłącznie do ustaiwnia ph w komorze na ok 6,5 - co sprzyja racjonalnemu wykorzystaniu CO2 i co za tym idzie rozpuszczaniu wkładu w celu wzbogacenia wody w wapń i inne mikroelementy. Dalszej regulacji podlega tylko wypływ wody z reaktora co ustalamy raczej doświadczalnie do konkretnego zbiornika z konkretną obsadą.

Problemem może być zbyt niskie ph a co za tym idzie zbyt duża zawartość CO2 (odrotnie oczywiście). Przeciwdziała temu np. druga - ale wystarczająco duża komora reaktora czy w najprostrzym przypadku przepuszczenie wody z reaktora przez coś w rodzaju filtru ociekowego (rura z żwirem koralowym). Przy odpowiedniej ilości żwiru (są to nieduże ilości, ważniejsza jest długość) można uzyskać ph rzędu 7,2 - 7,3.

Jednak wydaje mi się że przy dobrym (nie za dużym) ustawieniu przepływu reaktor nie powinien mieć wpływu na skoki ph.

Ustaw oczywiście dozowanie wody wapiennej na noc i sprawdź jej ph - może się zdażyć że po prostu mikser łapie za duzo dwutlenku węgla z powietrza i ph obniża się .


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz; elektroda w reaktorze wyreguluje go dobrze, ale na wyplywie z reaktora mamy 6,5ph i bez kontroli wody w akwa moze sie obnizac ph. Byc moze maly wyplyw niedopusci do tego, sprzawdze jak podlacze phkontr.

Jeszcze jedno: czy taka dodatkowa komora nie bedzie sie zapowietrzala co2?

Jak zrobic taka komore? Wystarczy zwykla rura pcv z wlotem i wylotem?

MM

ps. czy to mozliwe ze co2 z powietrza tak radykalnie obnizyl kalkwasser w mixerze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH wysokie - PH wyzsze

U mnie wygląda to tak - KH 9.6 PH 7.9

Czyli wysokie KH przy dosyć niskim PH. Mam w planach błazenki, krewetkę i jakieś 2 łatwe korale. Czy takie parametry dadzą radę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.