Skocz do zawartości
piotr7

Co na dno?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W paru słowach moja sytuacja: posiadam mini-solniczkę 11 litrów (nie rafkę). Planuję przeprowadzkę do 63 litrów. Będzie kilka skał jedna na drugiej i niestety dwa jeżowce, które potrafią zrzucać całkiem duże kamienie. Co położyć na dno (pod cienką warstwę pokruszonych muszli) żeby ochronić przed stłuczeniem?

P.

P.S. Po założeniu wyglądała tak:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/47424cf3457f4cc8.html

- teraz trochę gorzej.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz dac plexe albo PCV, ja dalem PCV. Zamiast muszli wez lepiej normalny aragonit o mieszanej granulacji, w przewaga drobnego. Albo zywy piach ew. zywy piach DIY to znaczy drobno pokruszona zywa skale.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiej postaci to PCV, i gdzie kupowaleś. Jesteś pewien że ani plexa ani PCV nei reaguje z woda morską?

Co do "wysypki" na dno to wszystko musi być z Adriatyku

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCV kupowalem w markecie budowlanym, maja do wyboru do koloru. Generalnie przeszukaj forum bo ten temat sie dosc czesto pojawia.

Robisz biotop Morza Srodziemnego?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie Adriaryk,

2 lata temu przywiozłem trochę skał, w te wakacje baniak z kilkoma obrośniętymi kamieniami, parę ślimaków, 3 krabiki i 2 krewetki.

Oglądałem dokładnie żeby nie było nic więcej a tu po miesiącu mam 2 jeżowce i to po ok. 1 cm średnicy ?????

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piotr7

róznica pomiedzy plexa a pienionym PCV jest w twardosci tych materiałów. Na forum są ludzie którzy położyli PCV, są tacy którzy mają plexe (np. ja), są i tacy którzy nie mają nic, a znajdziesz i takich którzy chcieli by mieć podwójne dno. Czyli do wyboru do koloru :p Dla mnie plexa byla dobrym rozwiazaniem ze wzgledu na to iż kupiłem bezbarwną i w chwili gdy leży na dnie żwirek koralowy nie odcina się od szyby.

Kolejnym aspektem jest oczywiście jej uszczelnienie. I tu mogę powiedzieć że sylikon do klejenia szyb zdaje połowicznie egzamin, bo od samej plexy potrafi się odkleić (głównie na rogach, na większych powierzchniach raczej nie). PCV natomiast jest dosyć porowate i przyjmuje różnego rodzaju substancje dosyć dobrze.

Co do jakiejkolwiek reakcji z wodą morską to raczej mi się nie wydaje ay zachodziła. U mnie raczej plexa nie reaguje wogóle. Powiem nawet więcej przed wsypaniem żwirku zauważyłem na niej czerwone kropki od glonów wapiennych, tych które pokrywają skałę po pewnym czasie, a wiec chyba jest ok :D


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr juz trzeci rok leci jak mam PVC w akwarium, wyglada na to ze nie reaguje z woda morska.

Pokaz nam ten Adriatyk jak juz skonczysz :p z tymi jezowcami to normalne, na skale moga przetrwac naprawde zadziwiajace stworzenia :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja witam sasiada z za miedzy.:p


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jest to świetlówka kompaktowa.

Teraz, po poł roku wygląda to zupełnie inaczej: http://piotr7.fotosik.pl/

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1-cm jezowce zrzucają Ci skały ?

Dobrze, że przenosisz bo akwarium wygląda tak sobie, więc na pewno będzie lepiej. Im większy baniaczek tym łatwiej go utrzymać. Przy okazji zmian pewnie zmienisz światło, bo takie jak masz przypomina bardziej słodkowodne klimaty. Plexa jest OK ajakby co to skałki można skleić klejem do rafy np AquaMedica. Przyda sie jeszcze do klejenia korali do skałek.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo już świecisz ten kompakt, bo wygląda na zbyt słabo świecący, a może to tylko zdjęcia nie oddają rzeczywistego wyglądu.


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompakt świeci pół roku ale nie jest pierwszej jakości, to 11W przy poprzednim mimo, że miał 7W zdjęcia były lepsze.

Tak, taki jeżowiec zwala kamień 8-10 razy większy od siebie, 1 cm to oczywiście wymiar bez kolcy.

Wiem, że nie wygląda najlepiej ale Adriatyk to nie rafa, co nie znaczy że nie mam sobie nic do zarzucenia względem dbałości :-)

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko natury technicznej: czy to PCV trzeba przykleić, jeżeli tak to czy wystarczy dookoła po krawędziech czy trzeba całą powierzchnią?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr7 polecam opcje szukaj. PCV nie jest materiałem który bardzo dobrze przykleja się z silikonem. Ale więcej na ten temat znajdziesz szukając. (na marginesie dzisiaj już w dziale DIY albo technika pisałęm o tym)


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez troche obawialem sie pekniecia dna, ale bardziej na skutek mojej nieuwagi i wypuszczenia skaly z reki przy ukladaniu/przekladaniu.

Zastosowalem 2x3mm spienione (miekkie) PCV.

(chcialem miec niebieskie w akwa-wiec to na gore, dolne jest biale, bo bylo tansze a i tak pozniej nie widac) Wszystk kupione w Castoramie. Mozna tez kupic w Tuplex, ale tam maja tylko arkusze 2metry na 3metry.

622-white blue pcv kawalki.jpg

Silikn do PCV trzyma sie raczej kiepsko, ale gdy tak posmarujesz PCV zeby woda nie mogla sie dostac pomiedzy PCV a szybe, to ciezar wody docisnie PCV do szyby i bedzie git.

Ja zrobilem tak

622-white pcv z blac silikon.jpg

a dwa kawalki PCV polaczylem tez podobnie "hermetycznie", aby sie woda sie nie dostala pomiedzy plyty PCV.

622-sklejone pcv blue white.jpg

Kiedys mialem okazje (niestety) odklejac to PCV od szyby i bylo tam sucho, wiec uszczelnienie z silikonu zdalo egzamin.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Byłem wczoraj w Castoramie, czy spienione PCV to tak 2mm gąbka pod panele?

nic innego przypominającego opisy nie było.

Jeżeli to nie to, to w jakim dziale tego szukać i dla jakich zastosowań?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie to nie to.Szukaj na dziale budowlanym przynajmniej u siebie tam go znalazłem


200L ,AquaBee up2000/1, Marea 2400i 3200,odpieniacz DIY,6x24W T5 , 30kg LR, Sarco,Clavularia, E.quadricor red,Sinularia,Salarias Fasciatus, ,Dascyllus melanurus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piotr7

zapytaj sie jakiegos sprzedawcy gdzie znajdziesz,

samemu to szukaj przy deskach, blatach ogolnie przy stoisku stolarskim tam gdzie tna wszystko na wymiar, Sa takie stojaki i tam znajdziesz.

Przynajmniej jest tak w 2 sklepach w szczecinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.