Skocz do zawartości
sky

braki SBS ?

Rekomendowane odpowiedzi

obecnie w swoim akwarium robie zwykłe podmianki i czasem widze że zaczyna lekko brakować mg, ca i spada KH, ale nie dużo więc manualnie dodaje je do akwarium,

ciekawi mnie czy z biegiem czasu z racji że nie dodaje SBS do swojego "ballinga", może to mieć negatywny wpływ na korale ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SBS podaje się, żeby wyrównywać rożnicę poziomów między NaCl i innymi solami w soli morskiej. Jak dodajesz Ca i Mg to to dodajesz sód i chlor. Z czasem możesz mieć przy stałm zasoleniu zbyt mało innych soli.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W wodzie morskiej nie ma soli są jedynie pierwiastki w formie jonów lub jonów zaadsorbowanych do różnych związków organicznych. 

Sól to mówiąc prostym językiem i bardzo upraszczając związek 2 pierwiastków o przeciwnych "ładunkach", które wiążą się ze sobą za pomocą wiązania jonowego. Woda [jeśli stężenie nie jest zbyt wysokie] "rozrywa" te wiązania i dlatego sole rozpuszczają się w wodzie. 

Jeśli chodzi o utrzymanie stężenia poszczególnych makroelmentów to jeśli podmieniasz minimum 10% objętości zbiornika co tydzień to nie powinieneś mieś problemów z utrzymaniem równowagi jonowej wody morskiej. Generalnie jonów sodu i chloru jest o wiele więcej niż pozostałych składników wody morskiej. Jeśli masz jakieś podejrzenia to zrób sobie ICP-MS i będziesz wszystko wiedział. 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wybacz ale w tym tekście nie ma praktycznie nic o metodzie ballinga.

Balling to jest tak naprawdę uzupełnianie tych jonów które są zużywane przez korale. Są więc różne wersje metody ballinga. Balling to jest wcześniejsza wersja rozwojowa metody DSR - z czasów gdy nie były tak dostępne badania ICP-MS. 

 Ta "sól bez soli" to tak naprawdę nie jest żadna "sól bez soli" [ja nie wiem kto wymyślił to pojecie - ale jest to totalna głupota - to tak jak by ktoś napisał że woda morska to woda bez wody] tylko mieszanka soli zawierająca wszystkie [oprócz wapnia, magnezu, sodu, chloru] pierwiastki wchodzące w skład wody morskiej. Przynajmniej hipotetycznie - a to dlatego że jeszcze nie widziałem żeby jakiś producent podzielił się wiedzą o tym jaki jest skład tej mieszanki. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, nanokaczor napisał:
Wybacz ale w tym tekście nie ma praktycznie nic o metodzie ballinga.
Balling to jest tak naprawdę uzupełnianie tych jonów które są zużywane przez korale. Są więc różne wersje metody ballinga. Balling to jest wcześniejsza wersja rozwojowa metody DSR - z czasów gdy nie były tak dostępne badania ICP-MS. 
 Ta "sól bez soli" to tak naprawdę nie jest żadna "sól bez soli" [ja nie wiem kto wymyślił to pojecie - ale jest to totalna głupota - to tak jak by ktoś napisał że woda morska to woda bez wody] tylko mieszanka soli zawierająca wszystkie [oprócz wapnia, magnezu, sodu, chloru] pierwiastki wchodzące w skład wody morskiej. Przynajmniej hipotetycznie - a to dlatego że jeszcze nie widziałem żeby jakiś producent podzielił się wiedzą o tym jaki jest skład tej mieszanki. 

Konrad, wymyślił to ów Balling. Z reakcji płynów Ballingowych powstaje NaCl więc by zachowany był ów stosunek tych jonów czy soli czy jak kto sobie tam kto nazwie do innych, w soli bez soli (czyli mówiąc wprost bez związku NaCl) znajdują się składniki które mają równoważyc efekt reakcji plynow. Ów Pan doktor, którego nazwisko nosi ta metoda tak to po prostu wymyślił. Stosując pełna metodę nie było potrzeby dodawania mikro/makro itd. Ale jak sam wiesz bo o ile pamiętam szukałeś prochow by samemu robić pełnego Ballinga, część z nich jest droga i sprzedawana w zbyt dużych ilościach. Rzadko który producent podaje co jest w ich magicznych płynach czy proszkach inaczej poszedł by z torbami jakby się okazało że ich towar to 500% marży. Mi prochy do Ballinga za 300zl służyły kilka lat (czda). A MgCl2 do dnia dzisiejszego mam bo magnez uzupełnial się u mnie podmianami. Jakbym chciał gotowe płyny.... Wydałbym znacznie więcej.

Czy sol bez soli jest ważna? Jeśli się nie mylę bo pisze z głowy podając 2l płynu musimy uzupełnić o 25g SBS. Czyli jakieś 2 łyżki czubate stołowe. Jeśli ktoś podaję 20ml dziennie to po 100dniach czyli ponad 3 miesiącach skończą mu się butle.

Czyli przez te 3 miesiące a dokładniej 100dni powinien według teorii dodać te 25g SBS. Licząc na dzień to wyjdzie 0,25g. Po tygodniu 1,75g SBS. A jak robimy podmiany może się okazać że to równoważymy. IMHO dopóki nie lejemy "litrów" Ballinga ma to dość marginalne znaczenie. Ja u siebie robiłem raz na kilka miesięcy podmiane rzędu 20% zamiast 10%.

U mnie po SBS w baniaku zielenialo. Pojawiały się glony i baniak średnio wyglądał sterylnie. Puszkę kupiona wieki temu mam do dzis. Podmiany robiły robotę ale jakoś dużo płynów dziennie mi nie szło.

I krótki filmik z info od samego Hansa Wernera Ballinga:



Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.