Skocz do zawartości
ScovY

Oświetlenie max 40cm

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc. Tym razem chciałem poprosić o pomoc w doborze oświetlenia do mojego akwarium 40x40x40 (powierzchnia oświetlana okolo 40x30x40)

Akwarium z oryginalna pokrywa w której sa świetlówki z trzonkiem 2g11 -sick... Nie ma wyboru  jesli chodzi o tego typu sweitlowki, a do tego muszę "wypruć" bebechy z pod pokrywy aby zrobić miejsce na odpieniacz tym samym wywalić elektornike która obecnie zasila moje świetlówki.

Mam 3 opcje:

1- zastosować 3-4x aquael leddy tube. Moge je bez problemu podczepić pod pokrywa.

2- zrobić cos z led (ale jestem w tym temacie zielony) miejsca na diody - 30cm x 13cm

3- świetlówki t5 8w (30cm). Powiem szczerze to mi najbardziej odpowiada.

* Koszt świetlówek nie jest duży wiec wymiana co jakis czas nie bedzie bolala.

Myślałem o zastosowaniu 3 lub 4x 8w.

Kupić oprawki bryzgoszczelne na allegro (są gotowe z przewodem co ułatwi podłączanie) 

 Przykladowy link z allegro

Przy okazji chciałem zapytać jak to podłączyć. Załóżmy 4x 8w. Potrzebuje 4 zestawy z linku wyżej, a statecznik ?

Przykladowy link z allegro

Wystarczy jeden taki czy 4 ?

 

Opcja 1 koszt około 300zł (jedna taka świetlówkę mam no to zostanie jakieś 220zł)

Opcja 2 - nie mam pojecia :)

Opcja 3 - Jeśli wystarczy jeden statecznik do tego oprawki, odbłyśniki to niech będzie około 120zł  + koszt świetlówek .

 

Podpowie ktos cos :) ? A moze macie inne propozycje.

 


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostają ci jedynie jakieś ledy, bo z tego co mi wiadomo 8w t5 do morskiego życia nie dobierzesz przynajmniej ja się nie spotkałem  , chyba, że słodkie robisz bo nie napisałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia: 

1. Aquael w miarę tani i łatwo dostępny,  świeci w miarę ok ale na ten litrarz trzeba co najmniej dwie  

2. DIY chyba najlepsze rozwiązanie.  Na forum jest mnóstwo ciekawych projektów, można coś dla siebie wybrać. Dodatkowo można kombinować z kolorami diod itd. Dołożyłem małą lampkę diy i efekt super 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boo12 akwarium morskie :)

natan2012 Jednego aquaela leddy tube  juz mam o barwie 10000k (marine), jak by dołożyć jeszcze jedna taka sama i jedna 20000k (actinic), albo 2 niebieskie jedna biala? Koszt niecałe 150zł a czas montażu 15 min to na duzy plus :) Wtedy 3 takie myślisz ze byly by ok ? Wody "oświetlanej" jakies 42 l (w obiegu 55)


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 też spoko dadzą radę moim zdaniem.  Widzę poprostu u siebie różnicę na power ledach :)i te światło jakoś ciekawsze i bliki super. Aquael plug and play i to też plus,  na początek będą ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Oryginalny Aquael 30L ma dwie świetlówki led białą i niebieską , spokojnie sobie radzą , myślę że jak dołożysz do tego jeszcze jedną niebieską ,

powinno być o.k.

Co do stateczników to zależy jakie świetlówki , większość ledów jest na 220V , czasami mają własne zasilacze , trzeba sprawdzić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 godzin temu, natan2012 napisał:

1. Aquael w miarę tani i łatwo dostępny,  świeci w miarę ok ale na ten litrarz trzeba co najmniej dwie 

tani ? (AQUAEL LEDDY SLIM DUO 2W1 MARINE+ACTINIC )180zł za 10W (500lm) lampkę bez sterowania ? jedna dioda Dioda 10W hybryda 6x Royal Blue 450nm 3x Cool White 10000K (900lm czyli blisko 2x jaśniejsza)  - kosztuje niecałe 24zł , DIY z zasilaczem radiatorem i obudową - spokojnie wychodzi poniżej 100zł

jeszcze taniej wyjdzie z ledami "na paskach" aluminium :) taka lampka - z 50 - 70zł (nie liczyłem dokładnie i zależy gdzie się kupi części)

np. pierwsza z brzegu - kolor BLUE http://allegro.pl/sztywna-tasma-led-alu-5630-50cm-blue-i6891150677.html

do tego profil aluminiowy i zasilacz

albo tu : http://allegro.pl/oswiet-led-8520-7020-zestaw-do-zlozenia-50-cm-i6791026612.html

zestaw do złożenia za .. 25zł kolory do wyboru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silva to mi teraz dales do myslenia ;p

a jak by zastosowac moduly led:

Biały Niebieski

Montaż dziecinnie prosty (chyba :) ), kwestia jak z barwa czy takie były by ok ? Jeszcze kwestia grzania...

 

 


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

te moduły są dość słabe więc trzeba by ich sporo - i lampa zrobi się ... duża

ja kupiłbym np. Profil Led WIDE

profil_wide.png

(bo wchodzą 2 taśmy aluminiowe obok siebie)

https://allegro.pl/uzytkownik/atlon_pl?string=WIDE&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-spo-1-3-1003

 zaślepki , 2 paski led (te na aluminiowym podkładzie)

biały np. coś takiego (oba mają w/g opisu pomad 20W na metr)

spec3030lgLED.png

spec7020x1v1.png

a drugi niebieski

specyfikacjatasmaALU5630.png

, do tego zasilacz 12V 2A (24W lub mocniejszy) i KLEJ termo-przewodzący TERMOGLUE

a jak dołożysz jeszcze http://allegro.pl/kontroler-sterownik-do-tasm-led-10key-rgb-radiowy-i5309625068.html

to masz lampkę która można ściemniać/rozjaśniać pilotem

trzeba po prostu porozglądać się po sklepach/portalu i dobrać części - jak klocki lego :)

a jak kupować lampkę - to porządną na PowerLedach np. https://sklep.seafrags.pl/77-lampy-led-sirius-nano

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za konkretna odp, na pewno skorzystam z Twoich wskazowek :)

Jak juz cos zmontuje to opisze co i jak.


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam z jeszcze jednym pytaniem

Moduły goq Samsung

Niebieski x15 szt

Biały X5 szt

Do tego 1x Aquael leddy tube marine 10 000 (mam w domu więc mogę ją podłączyć też)

Mam kawałek aluminiowej płytki do której przykręcił bym moduły.

Koszt 120zl + zasilacz

Warte to swojej ceny ?

 


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej i najprościej to zdemontuj obudowę z akwarium. Wtedy będzie łatwiej dobrać jakieś sensowne oświetlenie, lampę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamowiona taśma sztywna. Jak coś uklepie to opiszę w odpowiednim dziale. Dzięki raz jeszcze.


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.