Skocz do zawartości
Tata

Wiatraczki i chłodzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Zima się kończy (o ile się już nie skończyła), lato się zbliża i upały razem z nim.

Tak sobie pomału buduję zbiornik wraz z remontem domu.

Myślę że trzeba by pomyśleć o wiatraczkach do chłodzenia zbiornika i moje pytanie jest takie, gdzie i jakie wiatraczki kupić (najlepiej w rejonie krakowa)??

Co polecacie, proponujecie?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

giełda komputerowa, do wyboru do koloru


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MYŚLEŁEM NAD umieszczeniem wiatraka (do chłodzienia zasilacza kompa) przy spływie wody do sumpa, tylko nie wiem jak to zrobić od str. technicznej. Najlepiej byłoby gdyby woda do sumpa spływała kilkoma cienkmi rurkami podłączone do głównej a z jednej strony przymocować wiatrak. Lub spływ wody kaskadą (może po jakies ukosnej sybie czy cos w tym stylu. Myślę że przy dużych upałach zdałoby to egzamin.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tata

ostatnio w rece wpadlo mi cos takiego

52a796ab951e8d675bbbf0689385d9851.jpg

Prostota wykonania takiego urzadzenia zachecila mnie do sprobowania zbudowania czegos podobnego lub nawet identycznego.

W niemczech taki kpl kosztuje 169 euroskow. Zasilanie 12V

W rzeczywistosci jest to 5 wiatraczkow obudowanych blaszka :p

Juz znalazlem identyczne takie wiatraczki w polsce aluminiowe (srebne) i 4x tansze plastikowe ( czarne ).

Jestem wlasnie na etapie zalatwiania blachy i ciecia z gieciem. Mam wszystko dokladnie zwymiarowane, niedawno dostalem juz wiatraczki.

Calosc z budowy niedlugo przedstawie

Wiatraczek kosztuje ok 30 zl wiec 5x30 = 150

plastikowy kosztuje 6 zl wiec 6x5 = 30 :D

Kawalek blaszki odpowiednio wygietej niestety jeszcze nie wiem

Ale robie cos takiego zeby za nieduze pieniazki miec cos dobrego :p

Odpowiadajac na Twoje pytanie szukaj wiatraczkow z jak najwieksza iloscia obrotow i jak najcichsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ale jaki sposób montarzu takiego zastawu, tuż nad lustrem wody w akwarium, cxzy sumpie. Gdzie sprawdzi się najlepiej?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na zdjeciu nie widac ale jest na 2 plastikowe motylki

montuje sie nad akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze nad lustrem wody. może być nawet lekko skośnie aby dmuchało na wodę. W przypadku kiedy nie wyrabiają np wyjątkowe upały zwięlszasz falowanie powierzchni wody umieszczając odpowiednio wylot pompki.

No i pilnujesz żeby akwa nie wyschło:)

Natomiast w szafce niektórzy też mają wiatraczki,ale tu przede wszystkim jako wietrzenie i wymiana powietrza.

Teoretycznie mozna by też tak chłodzić sump, jesli ma ospowiednio dużą powierzchnię i co ważniejsze jest raczej nieobudowana


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja posiadam cztery plastikowe wiatraki chłodzące zamontowane nad sumpem tzn. nad największą komorą gdzie są podłączone do automatycznego sterowania chłodzenia i grzania wody, tylko niestety słychać jak są uruchomione, rozglądam się jednak za chłodziarką, chociaż mój znajomy ma jeden wiatrak od spawarki zamontowany przy lampie HQI i jest o.k.

Pozdrawiam.


650l, sump 200l, 220kg skałki, 3x150 HQI + 4x80W T5, 2x RESUN WAVER 15000A + 2x TUNZE 6060 + 2x TUNZE 7240.25

nowy projekt 1050

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,w zeszlym roku w lato mialem u siebie w pokoju 32stC ciekaw jestem czy wiatraczki zdolaly by ochlodzic wode do 27stC.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej pozostanę butelki z wodą (zamrozona) i częsta ich wymiania, chociaż w dnień. W zeszłe lato miałem w akw. 29-30 st a czaem naweet więcej ale miałem paletki...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje wentylatorki komputerowe np: z zasilaczow lub z obudow, do tego kilka kabelow i jakis dzialajacy zasilacz AT lub ATX

ja mam takich wentylatorow 12 sklejone w dwie listwy kropelka i wzmocnione zwyklymi paskami

jak chcesz TATA to moge Ci przygotowac taki komplet (wentylatory + zasilacz) - skleisz sobie sam, placisz tylko za paczke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MariuszP,

nie obraz sie, ale glupoty piszesz.

Parowanie, parowanie uber alles.

@Pieniek, jak bedzie duzy ruch powietrza nad woda to spokojnie wychlodzi.

@TMK, masz racje. Z tym ze nie wiem co masz na mysli mowiac "wiatraczki". Nalezy zapomniec o wszelkich obudowach i pokrywach, a w duze upaly obok umiesic wiatrak-wentylator pokojowy. Ew. biurkowy. Tak o srednicy wirnika ok. 20-30cm.

Nad akwa naprawde ma byc przesuwana duza objetowsc powietrza.

@mati, jak skoncze pic (ostatnie z czteropaka) piwo, to zobie fotki jak to u mnie jest w akwa. Bardzo podobne wiatraki, ale nie trzeba sie meczyc z wycinaniem blachy.

Nie mowie ze moje rozwiazanie jest najlepsze, ale moze cos Cie zainspiruje.

@Tata

(swoja droga odlotywy nick :p)

Jezeli robisz remont domu to proponowalbym Ci zrobienie osobnej wentylacji znad akwa. A jezeli nie chcesz szpecic pokoju jakims kanalem wentylacyjnym, to sugerowalbym naprawde dobra wentylacje wymuszona w pokoju z akwa.

W czym rzecz ... woda sie chlodzi przez parowanie - to oczywiste.

Od czego zalezy parowanie?

1. Od powierzchni swobodnego lustra wody - akwa jakie jest, to nawet koń widzi.

2. Od roznicy temperatur - w akwa 25*C, w powietrzu roznie - nie mamy na to wplywu.

3. Od ruchu powietrza nad powierzchnia wody

4. Od wilgotnosci wzglednej powietrza.

(zaczynam trzecie piwo)

Jak ktos ma awersjie do wykladow akademickich, to ponizsze moze pominac.

Zdolnosc do parowania cieczy (tez wody) zalezy od wilgotnosci wzglednej plynu znajdzujacego sie nad nim (powietrze to tez plyn, tylko o b.malej lepkosci)

Wilgotnosc jest to ilosc (dobra, nie bede sie wyglupial, bede pisal woda i powietrze) wody pod postacia pary wodnej rozpuszonej w danej objetosci powietrza.

Wilgotnosc wzgledna jest to stosunek (TMK - bez skojarzen prosze) wilgotnosci zmierzonej do wilgotnosci jaka by nasycila powietrze w danych warunkach.

Powietrze nasycone - maksymalna ilosc pary wodnej mozliwa do rozpuszczenia w powietrzu bez wystapienia zjawiska kondensacji, czyli wykraplania sie wody.

Dobra ... ide na obiad, dalszy ciag jak wroce.

Dobra ... wrocilem.

Ilosc pary wodnej doprowadzajacej do stanu nasycenia jest zalezna od temperatury powietrza. Im wyzsza temperatura tym wiecej wody jest w stanie "wchlonac" powietrze.

Dobra .... i taraz tak. Przy powietrzu nieruchomym, warstewka powietrza bezposrednio nad powierzchnia wody (rzedu kilku milimetrow) szybko przechodzi w stan nasycenia - czyli nie jest w stanie wchlonac wiecej wody i parowanie ustaje.

Wiec zeby parowanie zachodzilo stale, to trzeba zadbac o to, aby z powierzchnia wody stykalo sie coraz to nowe suche powietrze.

Powietrze, ktore juz nasycilo sie woda (np. pod pokrywa) nawet jak bedzie przesuwane wiatrakami to i tak nic nie da, bo wiecej wody i tak nie wchlonie.

Wiec trzeba dostarczac coraz to nowe suche powietrze w duzej ilosci - czyli duze wiatraki.

Wentylacja w pokoju - moj pokoj z akwa ma 16m2 przy wysokosci 2,6m czyli 41,6m szesciennego.

Nie chce mi sie teraz tego liczyc, ale zeby nasycic 41m3 powietrza, to wcale nie trzeba tak duzo wody.

Chodzace wiatraki zwiekszaja parowanie, zwieksza sie wilgotnosc wzgledna w pokoju, i przy braku nalezytej wymiany powietrza na nowe - suche, szybko spada parowanie (bo powietrze juz bliskie nasycenia) a wiec spada chlodzenie wody.

Najlepiej byloby, aby przestrzen nad akwa byla zabudowana i tam powietrze bylo bliskie nasycenia, i to nasycone woda powietrze usuwac przez wentylacje.

Jezeli nie ma takiej mozliwosci, to usuwac przez wentylacje powietrze z pokoju, a na jego miejsce aby bylo zasysane nowe - i tez najlepiej, aby nowe suche powietrze lecialo bezposrednio nad akwa, NIE mieszajac sie wczesniej z tym juz czesciowo nasyconym.

No ale to wymaga kombinacji .. i nie zawsze jest sens, gdy akwa jest stosunkowo male.

Jezeli ktos doczytal do tego miejsca, to GRATULACJE.

Ja skonczylem czwarte piwo, wiec jestem happy :drink


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy moim mniejszym akwarium idealnie sprawdzal sie duzy wiatrak pokojowy ustawiony na szafce obok akwarium, wiejacy centralnie na powierzchnie wody. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i gdzie ta głupota? :p_o


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MariuszP :

i gdzie ta głupota? :p_o

Tutaj

MariuszP :

Raczej pozostanę butelki z wodą (zamrozona) i częsta ich wymiania, chociaż w dnień. W zeszłe lato miałem w akw. 29-30 st a czaem naweet więcej ale miałem paletki...

Dlatego miales 30 stopni, bo stosowales butelki z woda (zamrozona)

Jakbys stosowal parowanie to bys mial tyle stopni, ile bys chcial.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz a to gdzieś na podobnym forum znalazłem... :p


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MariuszP - z butelkami z lodem jest ten problem że jak policzysz sobie ile ciepła taka butelka jest w stanie pochłonąć to się załamiesz, aby stopić jeden kilogram wody (lodu) trzeba dostarczyć około 332000 J (bo ciepło topnienia wynosi właśnie około 332 kJ/kg), a do odparowania jednego kilograma wody potrzeba aż 2300000 J (ciepło parowania to 2300 kJ/kg) co oznacza że odparowując jeden kilogram wody zuzywa się około 7 razy wiecej ciepła. teraz jak jeszcze weźmiesz pod uwagę jak niewygodnie jest wymieniać butelki to zrozumiesz dlaczego Piotr Jan Rogalski napisał że to głupota :p

(mała uwaga aby obniżyć temp kilograma wody o jeden stopień trzeba odebrać od niego 4190 J)

czyli na przykład w akwa 240 litrowym aby obnizyć temperature o 1 stopień trzeba odebrać 240*4190 J czyli 1005600 J a to oznacza że trzeba odparować 0.437 kg (można dla uproszczenia przyjąć że to jest 437 cm3) aby uzyskac podobny efekt należało by stopić około 3 kilogramów lodu.

Oczywiście w obliczeniach zrobiłem sporo uproszczeń (ale nie wpływających w sposób widoczny na ilości) np. nie liczyłem o ile woda nagrzewa się od pomp, światła itp.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Oceanic Cube oświetlenie jest zamknięte pod przezroczystym pleksi.W obudowie od góry wmontowane są dwa wiatraki jeden wdmuchuje a drugi wydmuchuje powietrze , więc nie są nad lustrem wody a ciepłe powietrze jest odprowadzane z pokrywy akwarium a w lecie na szczęście w pokoju mam chłodzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o faq, nie wiedziałem. Ale nadal myślę nad dużym lub kilkoma wiatrakami (raczej nad sumpem) ale tak jak wcześniej pisałem tzn, czy lepszy efekt będzie jak woda płynęłaby do sumpa kaskadą a na nią będzie skierowany dość duży strumień wiatru. W pokrywie zamontuję jeden nieduży wiatrak. Apropo, macie gdzieś stronkę z czujnikiem temp. włączającym takie wiatraki.?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab, dzieki ze przypomniales obliczenia.

Kiedys, ponad rok temu tez "produkowalem sie" na forum wlasnie z tymi obliczeniami ... dalbym link, ale juz nie chcialo mi sie szukac.

Thx.

MariuszP :

Widzisz a to gdzieś na podobnym forum znalazłem... :p

No bo nie mozna bez weryfikacji stosowac wszystkiego co komus slina na jezyk przyniesie.

Czasem dobrze jest uzyc wlasnego rozumu i policzyc.

No chyba ze dopiero w tym roku stuknie Ci 12 lat i fizyki jeszcze nie miales w szkole.

Dobra, obiecane fotki.

Na pierwszej widok ogolny, na drugiej szczegoly mocowania.

Generalnie to jest to katownik aluminiowy przypilowany na bokach, z przymocowanymi 3 wiatrakami o sr. 10cm kazdy.

Wisi to nad akwa 150 litrow, i zdaje egzamin do ok. 28-29C temp. zewnetrznej. Jak cieplej to juz d*pa blada. Trzeba stosowac wentylator pokojowy (nie mam fotki, ale taki zwykly wiatrak o sr. ok. 30cm)

A do wentylacji w pokoju - trzecia fotka (na razie tymczasowe mocowanie) mam wentylator 2-biegowy. 300m3 lub 550m3 powietrza na godzine.

41m3 powietrza z pokoju wysysa chwila-moment.

622-wiatraki nad akwa 002.jpg622-wiatraki nad akwa 003.jpg622-wiatraki nad akwa.jpg


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz takie jak u Ciebie wiatraki nad akwarium mi nie wejdą-pokrywa jest przerobiona z oryginału aquaela. Odległość świetlówek na wodą ok 15 cm. (dlatego ten sump). Masz rację z fizyki d*pa ze mnie blada była jak i z matmy,


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MariuszP :

wiatraki nad akwarium mi nie wejdą-pokrywa jest przerobiona z oryginału aquaela.

Jak sie upierasz przy pokrywie,

to kup chlodnice juz teraz.

Inaczej to cienko to widze.

Jezeli przyjdzie takie lato jak ostatnio, to za 3-4mc bedziesz pisal posty na forum RATUNKU, AKWA MI SIE PRZEGRZEWA.

A tak swoja droga,

co to jest, ze co roku w lato pojawiaja sie te same tematy, sa te same pytania i te same odpowiedzi .... a ludzie i tak po swojemu robia, tak jakby przez ostatni rok prawa fizyki sie zmienily.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kupię chyba kupię chłodziarę :p majątku nie wydam a i nie będę sie martwił o wodę... I tak z akw. chciałem startować przed wakacjami, jak się z kasą nie wyrobię to start po wakacjach i będę miał czas na zakup chłodziarki.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam uwazam ze lepiej kupic klimatyzator i po problemie. Cena podobna do chlodziarki a sluzy nie tylko rybom.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

@mati, jak skoncze pic (ostatnie z czteropaka) piwo, to zobie fotki jak to u mnie jest w akwa. Bardzo podobne wiatraki, ale nie trzeba sie meczyc z wycinaniem blachy.

Nie mowie ze moje rozwiazanie jest najlepsze, ale moze cos Cie zainspiruje.

Piotr, jak ciecie i wyginanie blachy beda kosztowaly wiecej niz to warte to odpuszcze sobie szybciutko, nie musi byc ladnie jak bedzie zasloniete.

Thx za fotki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.