Skocz do zawartości
sky

sump do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

proszę o uwagi

sump.thumb.png.f42090b9aa116e2a81fc506833c796d8.png

1. wata +ceramika

2. odpieniacz

3,4. siporax

5. pompa

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pompa większa od odpieniacza ?

a komorę odpieniacza - wymiar robi sie .. pod odpieniacz :) więc to 20 nic nikomu prócz Ciebie nie powie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komora odpieniacza robiona pod odpieniacz deltec sc 1350, ale w sumie chyba ją powiększe jeszcze ze 2 cm dla pewności kosztem komory pompy,

a komora pompy duża bo nie planuje narazie automatycznej dolewki, a żeby nie dolewać wody codziennie to daltego taka duża, (obecnie dolewam w akwarium 100litrowym około 4l na 2 dni, więc podejrzewam że tu będzie bardziej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5. -8 cm które można przeznaczyć na media,  watę robiłbym za odpieniaczem żeby zebrała to czego odpieniacz nie wyłapie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, sky napisał:

a komora pompy duża bo nie planuje narazie automatycznej dolewki, a żeby nie dolewać wody codziennie

i to ma zmniejszyć parowanie i skoki zasolenia ? :P to właśnie zmniejsz tą komorę do wym. pompy a resztę oddziel dla dolewki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz ma wymiary 180 x 160 x 500 mm więc 20-21 cm powinno wystarczyć. Dlaczego nie planujesz "narazie" dolewki? Jeśli teraz jej nie planujesz to później może być za późno, a dolewka to jedna z prostych rzeczy, która Ci pomoże. Twój pomysł z wlaniem większej ilości zasolonej wody nie do końca rozwiązuje problem. Na moje oko masz kilka opcji:

1) Jeśli narazie nie chcesz dolewki to dostosuj ostatnią komorę do wymiarów pompy. W przyszłości będziesz mógł wstawić ewentualnie zbiornik do dolewki o szerokości ok 10cm

2) Jeśli nie chcesz wydawać kasy na automatyczną dolewkę możesz zrobić dolewkę grawitacyjną (90zł) ustawiając zbiornik z dolewką ponad wysokość komory pompy (oczywiście o ile masz wystarczającą wysokość w szafce, żeby to się w ogóle opłacało)

3) Po prostu podziel komorę pompy na pół - będziesz miał na pewno miejsce na pompę (jeśli nie wiesz jeszcze jaki model) i 15L zbiornika na dolewkę. Będziesz musiał dokupić pompę za ok 200-300zł w zależności od modelu, ale wg mnie to najprostsze i najlepsze rozwiązanie, które wyręczy Cię z dolewania "do kreski". W tym rozwiązaniu też nie musisz od razu kupować sprzętu i przez jakiś czas możesz ręcznie dolewać wodę, a dopiero jak będziesz miał środki to dokonasz zakupu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi tutaj akurat o koszta, a o dźwięk przelewającej się wody podczas dolewania, (byłem u znajomego i strasznie głośno było słychać chlupotanie wody podczas dolewki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zupełnie świeże jeszcze akwarium, ale jak patrze, że co tydzień pakuje 15l ro w dolewkę to chyba bym zwariował dolewać z ręki dwa razy dziennie i mierzyć zasolenie co trzy dni    

16 minut temu, sky napisał:

nie chodzi tutaj akurat o koszta, a o dźwięk przelewającej się wody podczas dolewania, (byłem u znajomego i strasznie głośno było słychać chlupotanie wody podczas dolewki)

tutaj chyba mylisz pojęcia bo dolewa to kilka sekund max minuta dwie na kilka godzin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie chodzi o to jak woda przelewa się z 1 do 2 baniaka, w 2 jest ponad taflą wody i uderza o nią jak się wlewa i wtedy slychac chlupanie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, sky napisał:

no właśnie chodzi o to jak woda przelewa się z 1 do 2 baniaka, w 2 jest ponad taflą wody i uderza o nią jak się wlewa i wtedy slychac chlupanie :P

toż to zależy od tego jaką dasz pompę - możesz dać pompę perystaltyczną - albo ... po prostu podłączyć pod czasówkę i dolewka będzie pracować tylko w wybranych godzinach ...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, sky napisał:

no właśnie chodzi o to jak woda przelewa się z 1 do 2 baniaka, w 2 jest ponad taflą wody i uderza o nią jak się wlewa i wtedy slychac chlupanie :P

To trochę teraz pojechałeś, żeby rezygnować z dolewki przez chlupotanie ;) Wydaje mi się, że jest wiele sposobów na to żeby samo to chlupotanie jak najbardziej wygłuszyć, a zalety automatycznej dolewki masz o wiele większe. Możesz np. ustawić wężyk dolewki najniżej lustra wody i skierować go  tak, żeby woda wylewając się padała na ściankę sumpa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze w naszym hobby to utrzymanie jak najlepszych parametrów w akwarium. To podstawa by cieszyć się z ładnego widoku naszych podopiecznych. Automatyczna dolewka to podstawowa rzecz bez której nie można poprawnie prowadzić akwarium morskie. Wyobraź Sobie co będzie jeśli będziesz musiał ........ czarny scenariusz. Zostać w pracy, niespodziewany wyjazd, odpukać - pobyt w szpitalu. Nieobecność kilku godzinna w domu wystarczy by pogorszyć warunki w akwarium. Pobyt w pracy to aż czy tylko osiem godzin. A to za długi okres. Mi w ciągu godziny dolewa się ze dwa trzy razy. Można prowadzić akwarium bez odpieniacza. Są wśród nas koledzy mający takie akwaria, cudne perełki, ale automatyczna dolewka dla nich jak i dla mnie to podstawa. Pozdrawiam Roman. 

PS. Przytoczę słowa kolegi - trzeba przy projektowaniu akwarium brać zawsze czarny scenariusz, że coś się zdarzy, a na pewno się zdarzy - Prawo Marfiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemyślałem te dolewke i w sumie to macie racje, zmieniłem troche, teraz to wygląda tak:

sump.thumb.png.a454e96641ce2067df10a155efc34312.png

0. dolewka

1. wata +ceramika

2. odpieniacz

3,4. siporax

5. pompa

przepływ w sumpie będzie dobry ??

Edytowane przez sky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

daj dolewkę blisko pompy - mniej kombinacji z rurkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie bardzo mi pasuje dolewka z prawej bo chce w pionie puścić powrót do komina,

a reszta typu przepływ, wysokości komór itp może być ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watę wywal za odpieniacz to po pierwsze, ceramikę też bym przeniósł dalej, jak ją dasz w pierwszej komorze to będzie moment zasyfiona. Wg mnie powinieneś zrobić odpieniacz/wata/ceramika/ siporax/pompa/dolewka.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za dużo tych przegród, woda jeszcze zabłądzi :lol:

Zobaczcie jak zbudowane są sumpy akwarystów o wyzszym stażu, proste konstrukcje a działa ^_^

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.