Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od ponad pół roku siedzę trochę przyczajony na forum,  przeglądam wasze szkiełka i snuje swój własny misterny plan podbicia oceanu. Po wielu zerwanych nockach, studiowaniu forum, liczeniu i porównywaniu różnych rozwiązań wybrałem dla siebie optymalny plan założenia zbiornika rafowego. Podczas pierwszych tygodni zapoznawania się z tematem, kiedy to emocje biorą górę i chęć posiadania własnej domowej rafy jest przeogromna, chciałem kupić gotowy zestaw, żeby wszystko było na już i teraz... i na szczęście tak się nie stało. Dlaczego? Wydaje mi się, że kiedy się samemu przysiądzie i wszystko przygotuje, wyczyta to ma się o wiele większą świadomość jak twój zbiornik działa, zna się jego mocne i słabe strony.  Szczególnie kiedy to jest pierwsze akwarium rafowe:)

Chciałbym się z wami podzielić moim planem podbicia oceanu:

  • Zbiornik głowny 67x62x60cm 10mm OW/float z kominem zewnętrznym, otwory 2x32mm 25mm
  • Sump 58x35x40cm 8mm z DSB/refugium ustawionym przepływem wody równolegle do odpieniacza. Chciałem żeby komora na dsb była jak największa, a ze względu na wąski charakter akwarium kostkowego postanowiłem komorę odpieniacza oraz pompy obiegowej zmniejszyć z odpowiednim umiarem. Dla większego spokoju w sumpie jest wywiercony otwór antyprzelewowy
  • Dolewka 58x15x50cm również z otworem antyprzelewowym
  • Szafka z podwójnej płyty meblowej, na plecach otwór na kable, hydraulikę oraz wentylator 14cm. Półka z przodu leży na bolcach więc zawsze będzie można ją wyjąć podczas prac
  • Obsada głównie wszystkie mózgowe LPSy, kilka rybek pomagających kontrolę nad zbiornikiem
  • 25kg Marco Rocks
  • Żywy piasek 10 kg

Sprzęt:

  • Odpieniacz Red Star Fish 130 RSN 130 Plus
  • AI Prime HD
  • Jebao DCP 500
  • 2x Jebao OW-10
  • grzałka Eheim 150W
  • Automatyczna dolewka Sentry ATO od Pacific Sun
  • Refugium oświetlane halogenem 20W

Wszystko planuję oprzeć w większości na produktach AF. Na start jednak zastosuje bakterie Biogro, sól AF Reef Salt, AF Biofil, AF Life Source.

W tym tygodniu przyszło przesyłkami praktycznie wszystko, ilość pudełek kartonowych w moim pokoju jest tak ogromna, że pewnie przekroczyłem wszystkie normy BHP;) Dopiero dzisiaj mam chwilę, aby wszystko odpakować nacieszyć się i ruszać dalej do boju.

Poniżej kilka zdjęć. Jeśli ktoś ma jakieś uwagi czy rady, będę wdzięczny za podzielenie się spostrzeżeniami!

 

 

IMG_20180406_184254.jpg

IMG_20180406_190011.jpg

IMG_20180406_191848.jpg

Edytowane przez CzaQ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia.

2 godziny temu, CzaQ napisał:

Obsada głównie wszystkie mózgowe LPSy,

Może byćciekawie. Sum wygląda ciekawie. Daj więcej fotek sumpa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie :) 

Powodzenia ze startem :)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, katani napisał:

Powodzenia.

Może byćciekawie. Sum wygląda ciekawie. Daj więcej fotek sumpa.

 

2 minuty temu, Moljzesz napisał:

Zapowiada się ciekawie :) 

Powodzenia ze startem :)

Dzięki, pewnie się przyda:)

Na początku chciałem wykonać taki prosty sump, jednak jak zobaczyłem ile miejsca by się marnowało na samą obiegówkę postawioną w komorze to zacząłem kombinować. Dodatkowo zainspirował mnie artykuł na reefhub, w którym Tester poleca równoległe ustawienie dsb do odpieniacza i sam jestem ciekaw jaki tego będzie efekt;)

Patrząc na drugie zdjęcie: lewa dolna komora to spływ i tam woda się rozdziela, lewa środkowa to odpieniacz i prawa górna miejsce na pompę.

IMG_20180406_231141.jpg

IMG_20180406_231211.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, CzaQ napisał:

Na początku chciałem wykonać taki prosty sump, jednak jak zobaczyłem ile miejsca by się marnowało na samą obiegówkę postawioną w komorze to zacząłem kombinować.

Ja zrobiłem sump tak, żebym w razie W mógł wstawić odpieniacz. Ale dzisiaj jakbym miał robić sump to bym go właśnie wzdłuż podzielił na pół. przepływ byłby najpierw tyłem, potem na przód i przodem w przeciwnym kierunku. Przy takim samym przepływie wody, ale o połowę węższym kanale woda szybciej by płynęła i byłoby lepiej.przynajmniej tak mi się wydaje. Do tego lepiej mógłbym wykorzystać miejsce.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, CzaQ napisał:

Chciałbym się z wami podzielić moim planem podbicia oceanu:

  • Zbiornik głowny 67x62x60cm

Sprzęt:

  • AI Prime HD

Tu może być problem.

Nie to, żeby lampa była zła (sam mam taką ), obawiam się jednak, że będzie ona niewystarczająca dla LPS pod 60x60cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, katani napisał:

przepływ byłby najpierw tyłem, potem na przód i przodem w przeciwnym kierunku. Przy takim samym przepływie wody, ale o połowę węższym kanale woda szybciej by płynęła i byłoby lepiej.przynajmniej tak mi się wydaje. Do tego lepiej mógłbym wykorzystać miejsce.

No pewnie, nie ma co marnować miejsca, trzeba tylko wszystko dobrze rozplanować i zrobić przejrzysty projekt do wykonania;) I twój plan ma jak najbardziej sens. Jeszcze nie widziałem do tej pory takiego rozwiązania więc jestem bardzo ciekawy jakie miałby efekty

5 godzin temu, Felix napisał:

Tu może być problem.

Nie to, żeby lampa była zła (sam mam taką ), obawiam się jednak, że będzie ona niewystarczająca dla LPS pod 60x60cm

Też nad tym sporo myślałem. Producent niby zaleca właśnie wymiary 60x60 jednak wiadomo, że lampa nie świeci równomiernie na takiej powierzchni. Z drugiej strony myślę, że dwie sztuki to by było za dużo:) Jeszcze pojedynczy Radion  G4 był w planach, jednak się nie zdecydowałem. Przyjąłem strategie, że jeśli nie będzie wystarczająco to dołożę jakieś belki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25Kg MR? Ja na akwa 130x65x60 przewidziałem 30Kg i jest wystarczająco jak ją rozłożyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, elespero napisał:

25Kg MR? Ja na akwa 130x65x60 przewidziałem 30Kg i jest wystarczająco jak ją rozłożyłem.

@elespero jak zawsze czujny ;) Tutaj rzeczywiście trochę się nie zgadza:) 25kg to masa całej konstrukcji skalnej. Żeby dobrze zagospodarować w kostce miejsce na koralowce, które się "rozlewają" lub potrzebują być odseparowane od siebie postanowiłem ułożyć półki ze skały. Do tego został wykorzystany specjalny cement, którego gęstość po zastygnięciu jest sporo większa niż porowatej skały MR. Wydaje mi się, że samej skały MR/Pukani będzie w środku 15-18kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilę temu wziąłem poziomicę do ręki i... jest mały problem. Z tego co wymierzyłem to na 40cm do idealnego poziomu brakuje 5mm. Sytuacja dla długości oraz szerokości szafki. Myślicie że jest się czego bać? Niestety nie mam regulowanych nóżek więc ewentualnie będzie trzeba coś podłożyć. Co polecacie?

IMG_20180408_195931[1].jpg

IMG_20180408_195654[1].jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krok do przodu.

Pod szafkę podłożyłem 8 podkładek teflonowych dzięki czemu nie przechyla się już na prawą stronę i jest idealnie prosto. Co prawda jeszcze lekko jest pochylona do przodu, jednak myślę, że te 5mm nie mają dużego znaczenia.

W tym tygodniu skubiąc coś każdego wieczora udało mi się ukończyć kilka rzeczy. Wszystko stoi już na swoim miejscu, hydraulika poklejona... no prawie. Zostały mi tylko ostatnie odcinki  po stronie sumpa. Tutaj mam pytanie, może trochę trywialne, jednak przez dłuższy czas mnie zastanowiło. Na jakiej wysokości od lustra wody macie ustawiony spływ i rewizję? 1-2 cm wystarczy?

Przez dłuższy czas wszystko szło bez najmniejszych problemów do czasu właśnie klejenia hydrauliki. Mimo tego, że wszystko było miesiącami planowane wiedziałem, że czekają mnie jakieś niespodzianki. Pierwszą z nich było to, że musiałem pierwszy odcinek rur łączący komin ze światem zewnętrznym (przelot przez szkło->dno komina->śrubunek) wkleić na sztywno co nie do końca mi się spodobało. Planowałem to zrobić tak, aby w razie czego można było wszystko wyjąć i wyczyścić. Mój drugi błąd to nie wzięcie pod uwagę długości podstawy uchwytu do lampy (tak to ten czułek wystający z komina, jeszcze bez lampy:P) , przez co musiałem wybierać - albo odsunąć szafkę od ściany o kolejne 7 cm albo zamontować uchwyt na boku komina. Padło na tą drugą opcję ze względu, że w niedalekiej przyszłości i tak będzie korona. 

Plan na dzisiaj i jutro to sklejanie skały. Jak wszystko dobrze pójdzie to w ciągu tygodnia już baniak będzie zalany.

IMG_20180414_073654.jpg

IMG_20180414_074937.jpg

IMG_20180414_074112.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Polane.

Wszystko wstawione, skała poklejona, zalane RO, posolone, bakterie BioGro wlane, zagroda na spaghetti wycięta. Obecnie konstrukcja skalna nie za bardzo pasuje do końca do smoczej skały Marco z prawej, jednak myślę, że jak już wszystko zarośnie to nie będzie większej różnicy. Postanowiłem podzielić konstrukcję na półki tak aby niektóre koralowce, które podczas rozrostu się "rozlewają" były od siebie odseparowane. Piasek tymczasowo jeszcze nie wszędzie na swoim miejscu. Pewnie jeszcze nie raz go gdzieś poniesie. Nie chciałem AF Life Bio Fill wrzucać luzem do komory z pompą obiegową i wpadłem na szybkości na zrobienie tymczasowej przegrody w sumpie - komorę pompy obiegowej za odpieniaczem podzieliłem na dwie części za pomocą wyciętej plexi, która się idealnie wpasowuje w wymiary oraz uszczelki gumowej. Jest sztywno, nic się nie przestawia, nie przecieka i myślę, że zyskałem tym miejsce i lepszy przepływ dla złoża. Przy okazji dokupiłem plexi na pojemnik z dolewką. W obecnej chwili jestem już na ostatniej prostej, zostało już tylko zamontowanie lampy do refugium, podpięcie automatycznej dolewki i uporządkowanie kabli. Planuję przez pierwsze kilka tygodni zasłonić zbiornik główny, żeby chociaż  trochę ograniczyć konkurencję bakteriom. Wiem, że niektóre także rozwijają się bez światła, no ale zobaczymy jak to pójdzie. Nie zabrakło kolejnych niespodzianek, nawet dziecinnie banalnych…

Dalszy problem z trochę krzywą podłogą i szafką (nawet kilka mm). Tym razem odbiło się to na moim sumpie, którego budowa wymaga wręcz idealnie prostego podłoża tak, aby woda równomiernie rozkładała się na odpieniacz i DSB. Mocno mi to potargało nerwy zanim wszystko wyregulowałem. Na przyszłości nigdy więcej szafki bez nóżek.

Dodatkowo sobotni pośpiech sprawił, że za szybko wsypałem pierwszą partię soli przez co chyba wytrącił się wapń i miałem na powierzchni całkiem sporą zawiesinę.

Kolejny problem to cały obieg. Na tą chwilę pompa DCP 5000 działa na poziomie 35 więc nie wiem czy to nie za mały obieg dla mojego zbiornika. Wiecie może czy poziom 35 na kontrolerze oznacza, że pompa pracuje na 35%?

Ahh… czasami trzeba się uczyć także na własnych błędach.

Odpieniacz ustawiłem początkowo na suchą pracę dla napowietrzenia zbiornika. Plan na następne dwa tygodnie to ciągła obserwacja i oczekiwanie na plagi. Za jakiś czas wrzucę porcję widłonogów, fitoplankton oraz Life Source AF do sumpa. Jak myślicie spaghetti również dodać w tym czasie czy dopiero czekać jak będzie wykrywane PO4?

IMG_20180421_092601.jpg

IMG_20180421_092626.jpg

IMG_20180421_092653.jpg

IMG_20180424_180933.jpg

IMG_20180424_181031.jpg

IMG_20180424_181052.jpg

IMG_20180424_181602.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.05.2018 o 23:00, Jointela napisał:

Jaki masz poziom w komorze odpieniacza a jaki w komorze refugium?

Nie zauważyłem twojego pytania, ale już odpowiadam;) W komorze odpieniacza poziom wody wynosi 22cm, refugim 25cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po miesiącu wracam z aktualizacją. Przez ten czas dużo wizualnie się nie działo - baniak dojrzewał z zasłoniętymi szybami, cotygodniowo były uzupełniane bakterie Biogro oraz łyżeczka Life Source (od 2 tygodni). Jak na tą chwilę nie zauważyłem wybuchu życia w sumpie, ale czekam jeszcze cierpliwie. Dodatkowo zostałem wyposażony w porcję widłonogów, codium oraz piasku z działającego zbiornika od znanego forumowicza, dzięki jeszcze raz! Wszystko trafiło do komory dsb/refugium. Co 3 dni wlewam mrożonkę czerwonego planktonu lub drobnego krylu bez płukania. Nad codium świeci 20W halogen LED i cały czas zastanawiam się czy to nie za dużo na komorę o wymiarach 58x17 cm, jednak oznak poparzenia codium nie zauważyłem.

Odpieniacz nie ma za dużo do roboty, wyrzuca trochę brudnej piany jednak woda jest tylko żółtawa. Szczerze mówiąc trochę się z nim męczyłem bo przez długi czas chodził jak wiertarka i na noc musiałem go wyłączać. Teraz jest już lepiej chodź miałem nadzieję, że będzie jeszcze ciszej. Kupiłem matę kauczukową i starałem się wygłuszyć szafkę, jednak efekt był znikomy a o wiele szybciej rosła wilgotność w szafce więc odpuściłem sprawę.

Bardzo jestem zadowolony z rolet termicznych. Mieszkam na 7 piętrze, okna od strony południowego-zachodu i w wiosnę/lato w pokoju miałem dosłownie piekarnik. Była to jedna z moich obaw czy w ogóle stawiać zbiornik rafowy. Jednak te rolety to jak zbawienie. Cały czas utrzymuje się stała temperatura powietrza 25 stopni, temperatura wody 26 i ani pół stopnia w dół ani w górę niezależnie od pogody na zewnątrz. Próbowałem kilka dni nawet nie włączać grzałki i temperatura była taka sama, jednak na dłuższą metę nie będę ryzykował:P Możliwe, że w upały temperatura wody podskoczy dlatego już szykuję montaż wentylatorów do chłodzenia tafli. Również w miarę szybko udało mi się ustawić prawidłową cyrkulację, trzeba naprawdę długo poczekać aż pokarm czy pył opadnie.

Wczoraj przyszła lampa AI Prime HD, bardzo podoba mi się jej światło oraz obsługa. Na tą chwilę myślę, że ilość światła wystarczy, jednak już myślę nad dołożeniem T5 i zrobienie hybrydy aby doświetlić boki akwarium. Szyby zostały odsłonięte już kilka dni wcześniej co pozwoliło na drobny dostęp codziennego światła. Zauważyłem drobne, dopiero co wyrastające glony włosowate, zobaczymy jak to teraz się wszystko rozkręci pod LEDami. Muszę jeszcze znaleźć jakieś ustawienia spektrum i ustawić harmonogram. Na początku planuję przez kilka następnych tygodni świecić spokojnie.

Co tydzień lub dwa robię testy NO2, NO3, PO4, PH, zasolenie. Wiem, że na tą chwilę wyniki nie mają większego sensu jednak nie mogę się powstrzymać i ręka sama się do nich ciągnie żeby coś posprawdzać :) NO2 0,05 PH 8,2 zasolenie 1,025.

Plan na następne tygodnie to oprócz tego co do tej pory to będzie: zamontowanie oświetlenia w szafce, podpięcie wentylatora w szafce, budowa korony. Powoli też zaczynam poszukiwania obsady do zbiornika, myślę że w pierwszej kolejności zaproszę do siebie Salariasa i jakąś inną rybkę na kontrolowanie sytuacji w zbiorniku.

 

IMG_20180523_180205.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na takiej wielkości akwarium to ta mała lampa nieźle oświetla/doświetla całość, jest moc. Ciekawe jak będzie dawała radę jak dojdą korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, maciej01 napisał:

Jak na takiej wielkości akwarium to ta mała lampa nieźle oświetla/doświetla całość, jest moc. Ciekawe jak będzie dawała radę jak dojdą korale.

To prawda, sam jestem zaskoczony, nawet skała z prawej strony od szyby jest nieźle doświetlona. A na zdjęciu i tak wszystkie kanały były ustawione na 18-20%, biały na 10%. Na Korale jeszcze pewnie za wcześnie,  ale już się nie mogę doczekać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę czasu i się doczekasz :). Ja bym już spróbował coś dać, może jakiś Twój znajomy ma jakieś szczepki i można spróbować. Skała Marco Rocks podobno nic nie oddaje do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam znajomego w okolicy ze zbędnymi szczepkami, ale czeka już na mnie w sklepie Clavularia i Blastomussa. Myślę, że za jakieś 2 tygodnie już będzie można je włożyć i zobaczyć jak się im będzie podobało:) 

Zastanawiam się nad obsadą. Nie wiem do końca w jakiej kolejności najlepiej dodawać życie do zbiornika oraz co mogę już wpuścić w najbliższym czasie... będę wdzięczny za rady;)

Oto obsada, którą wstępnie wybrałem dla docelowego już mocno dojrzałego zbiornika:

- ślimaki Trochus

- ślimaki Strombus

- krab Percnon/Mitrax

- krewetka czyszcząca/na aiptasie

- Salarias fasciatus 1x

- Halichoeres Chrysus 1x

- Labroides Dimidiatus 1x

- Ctenochaetus strigosus 1x (lub podobny mniejszy gatunek)

- Siganus Lo Vulpinus 1x

- Synchiropus Splendidus 2x (mandaryny oczywiście najpóźniej jak już będzie wystarczająca ilość żywego pokarmu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o dodawanie korali to blastomussa jest dość delikatna, nie dawał bym jej jako pierwszego koralowca do tego zbiornika 

jak nastawiasz się na LPS to spróbuj z faviami  i favites, a jak mieszana rafa to jakieś miękkie korale na początek powinny być OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Ura napisał:

jeśli chodzi o dodawanie korali to blastomussa jest dość delikatna, nie dawał bym jej jako pierwszego koralowca do tego zbiornika 

jak nastawiasz się na LPS to spróbuj z faviami  i favites, a jak mieszana rafa to jakieś miękkie korale na początek powinny być OK

Dzięki, w takim razie Blastomussa jeszcze poczeka. Raczej nastawiam się na LPS, jedynie Clavularia to mój must have z miękasów. Dobrze się składa bo mam też już zakupione Favites pentagona i w takim razie to ten okaz pierwszy trafi z Clavularią do zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) uwaga Calvularia lubi Jod jak jest mało to się zwija - dobrze mieć test na jod Colombo i celować w stężenie 0,06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę miał to na uwadze podczas następnych zakupów:) @Ura mógłbyś doradzić, które LPSy oprócz favi/favites lepiej się czują w nowym zbiorniku, a których na pewno na początku nie wkładać? Sporo czytałem jednak przeważnie mówi się o poziomie trudności utrzymania koralowca a nie o tym jak znosi nie do końca dojrzałe akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie miałem problemu z Euphyliami mam ich sporo i różne gatunki w pierwszym mało stabilnym miałem Euphyllia yaeyamaensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie zaszły 2szt dlatego że dotykaly piasku,teraz mam na skałach i jest ok,nie dotykaja piachu,coś w tym jest...-_-


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.