Skocz do zawartości
Blyx_00

Kilka uwag do startu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Niedługo ruszam z baniakiem , sucha skała już zakupiona i cała reszta , wstrzymuje mnie tylko jeszcze parę  niewiadomych :

1. Do suchej skały , piach także suchy czy kupić w tym wypadku żywy ? Jaki wariant będzie lepszy ?

2. Czy skałę śmiało kleić za pomocą Cerasitu ? Czytałem że Cerasit nie kiedy potrafi przyblokować dojrzewanie akwarium.

3. Jakie bakterie? Special Blend czy lepiej Nite out ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam żywy piasek, ale najlepiej sprawdzić datę zapakowania lub ważności, zawsze możesz liczyć na bakterie i trochę drobnych żyjątek. W worku musi też być woda :)
Śmiało używaj Ceresit CX5 biały :)
Tu dowolność, chociaż wolę osobiście holenderskie Evo , pachną jakby migdałami i po wynikach testów wiem że są skuteczne.Inne potrafią śmierdzieć :P
https://jadwigamorska.pl/equo-bio-nitronex-150-ml.html

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na suchej skalę i suchym piasku. Zaletą jest to że zaszczepisz sobie takie bakterie jakie chcesz. Natomiast jeśli chodzi o bakterie to zdecyduj jaka metoda chcesz prowadzić akwarium i wybierz bakterie i pożywkę dedykowane do tej metody. życie zaszczepisz sobie najlepiej woda z podmianek od kogoś. Lub przyniesiesz ze szczepkami korali.

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, pinki napisał:

Ja startowałem na suchej skalę i suchym piasku. Zaletą jest to że zaszczepisz sobie takie bakterie jakie chcesz. Natomiast jeśli chodzi o bakterie to zdecyduj jaka metoda chcesz prowadzić akwarium i wybierz bakterie i pożywkę dedykowane do tej metody. życie zaszczepisz sobie najlepiej woda z podmianek od kogoś. Lub przyniesiesz ze szczepkami korali.

a jakie bakterie i pożywkę proponujesz?

 

Mam jeszcze jedno pytanko :

Panowie, powiedzcie mi proszę po co ten cały ogranicznik w filtrze RO? w które go miejsce dać?

Mam akwarium 180l , jaka membranę wziąć i ogranicznik by zalać akwarium np. w jeden dzień ?

Całkowicie zapominałem o to zapytać :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby się nie rozpisywać, zarzucam klasyk:

https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

Masz tam wszystko dokładnie i prosto napisane. Możesz przeczytać jedynie tą część o ograniczniku i membranie, jednak polecam przeczytać całość aby jak najlepiej zrozumieć wszystkie zagadki filtra RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogranicznik zakładasz na wężyku odcieku wody do kanalizacji. Kierunek montażu zaznaczony jest strzalka. Ogranicznik musi być dostosowany do przepustowości membrany np. 75gd. Przed pierwszym odpaleniem filtra odłącz membranę i żywice od filtra sendencyjnego i węglowego. Wodę puść tylko przez sendencyjnego i węglowy do czasu aż wyplukasz syf z tych filtrow. Dopiero później włącz pozostałe 2 filtry. Dzięki temu membrana pożyje dłużej. 

Metody filtracji

Biopelet, probiotyczne. KZ, berlińska.

Poczytaj sobie o nich, wybierz ta która ci najbardziej pasuje i kup bakterie i pożywki polecane do wybranej metody.

KZ to metoda na której łatwo się startuje ale jak będziesz chciał na nią przestawić już działający zbiornik to już nie będzie tak łatwo.

pellety zanim zaskoczy musi potrwać.

 


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, pinki napisał:

Ogranicznik zakładasz na wężyku odcieku wody do kanalizacji. Kierunek montażu zaznaczony jest strzalka. Ogranicznik musi być dostosowany do przepustowości membrany np. 75gd. Przed pierwszym odpaleniem filtra odłącz membranę i żywice od filtra sendencyjnego i węglowego. Wodę puść tylko przez sendencyjnego i węglowy do czasu aż wyplukasz syf z tych filtrow. Dopiero później włącz pozostałe 2 filtry. Dzięki temu membrana pożyje dłużej. 

Metody filtracji

Biopelet, probiotyczne. KZ, berlińska.

Poczytaj sobie o nich, wybierz ta która ci najbardziej pasuje i kup bakterie i pożywki polecane do wybranej metody.

KZ to metoda na której łatwo się startuje ale jak będziesz chciał na nią przestawić już działający zbiornik to już nie będzie tak łatwo.

pellety zanim zaskoczy musi potrwać.

 

Znasz jakiś artykuł o tych metodach filtracji ? Z miłą chęcią bym poczytał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.https://aqua-reef.pl/topic/2521-biopellets/

 

https://aqua-reef.pl/topic/5538-zrozumieć-zeovit/

Wpisz sobie w google metoda probiotyczne, zeovit metoda, bio pellets method . Jest tego naprawdę sporo i solidnie opisane.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pinki napisał:

.https://aqua-reef.pl/topic/2521-biopellets/

 

https://aqua-reef.pl/topic/5538-zrozumieć-zeovit/

Wpisz sobie w google metoda probiotyczne, zeovit metoda, bio pellets method . Jest tego naprawdę sporo i solidnie opisane.

Z tego co czytam to prawdopodobnie pójdę w metodę priobiotyczną, jak uważasz? to dobra metoda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Blyx_00 napisał:

Z tego co czytam to prawdopodobnie pójdę w metodę priobiotyczną, jak uważasz? to dobra metoda?

Dobra, każda metoda ma swoje wady i zalety. No to masz odpowiedź co kupić czyli bioS, probioS i np pro. Trzymać się zaleceń producenta, nie kombinować i powinno być wszystko o.k.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.