Skocz do zawartości
Gość

Restart akwarium.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Od startu akwarium popelnilem troche bledow i coraz czesciej zastanawiam sie nad restartem. Problem w tym ze mam kilka ryb ktorych nie chce się pozbywać a nie bardzo mam gdzie je przetrzymac na czas restartu. 

Zastanawiam sie czy mozliwe jest wyjecie z akwarium skaly i odessanie piachu. Czy jezeli zostana same ryby bez korali piachu i skaly a cala filtracja to odpieniacz to czy ryby przezyja 3-4 tygodnie? Druga opcja to zaladowanie filtra przeplywowego jakims medium np siporaksem i odczekanie powiedzmy miesiac zeby taki filtr zaszczepil sie bakteriami.

Chcialbym wymoczyc skale w RO moze nawet podlacze co2 zeby obnizyc ph i rozpuscic/ dobrze oczyscic wierzchnia warstwe skaly. Kilka dni takiego moczenia wymiana wody i znow kilka dni i tak moze ze 4 razy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sklepach ryby dają radę bez skały i piachu więc u ciebie też nie powinno być problemu, tylko ogranicz ich karmienie na ten czas. jakie to plagi masz w akwarium że musisz robić restart?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Do niedawna zielone glony jakby bryopsis. Ostatnio juz odeszly ale zostalo sporo smieci przyczepionych na szybach poachu i skale. Pokrytyly to wszystko sinice. po4 kosmiczne bez adsorbenta 2 dni i skacze ponad 2ppm z adsorbentem utrzymyje niewykrywalne ale jednak cos jest nie tak bo euphillie mam 3 szt i 2 nie chca sie pompowac 3ecia jakby ok. Ogolnie korale nie chca rosnac. kilka ktore mialem wczesniej padly. Chce to wymoczyc wyplukac i zaczac wszystko od nowa. Nie wiem tylko czy po takim ubiciu skala nie zacznie oddawac jeszcze wiecej fosforanow w koncu zyje w niej na pewno juz sporo bakterii ktore ro i niskie ph zabije.

 

Za jakis czas planuje przesiadke na inny zbiornik. Raczej nie wiele wiekszy ale szerszy i z panelem. Zastanowie sie jeszcze nad tym restartem ale wielkie dzieki za odpowiedz.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

walczyłem z bryopsis ponad 9 miesięcy, walka uciążliwa, drugi raz wolałbym zrobić restart totalny.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po wykryciu fluconazole bryopsis już nie jest straszne. 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce świetnie dają radę z bryopsis jeśli są troszkę przegłodzone ;) i jeśli zbiornik na to pozwala. Sam walczyłem z tym i hepatus załatwił sprawę. 
Jakie masz ryby? Mogę je przygarnąć ale to za jakieś 3 lub 4 tygodnie dopiero jak ogarnę trochę korali. Problem będzie jedynie ze złapaniem chyba że mniejsze jakieś to trafią do refugium 100l mogę taką pomoc zaoferować jeśli będziesz się wybierał do Lublina. Jak coś to pisz pw. 

 

Edytowane przez core2a (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Pirotechnic napisał:

walczyłem z bryopsis ponad 9 miesięcy, walka uciążliwa, drugi raz wolałbym zrobić restart totalny.

Dziś mija już drugi miesiąc jak po zastosowaniu fluconazole bryopsis nie wraca! Akwarium kwitnie i jest w wyśmienitej formie! Proszę bardzo aktualny film z 14.01.2018 roku.

ANTYBIOTYK jest rewelacyjnym środkiem i niszczy tylko bryopsis całe inne życie nie reaguje na niego. Nie rozumiem jak można robić restart z powodu tak błahej plagi jak Bryopsis???

 

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@core2a dzięki za oferte ale trochę boje sie lapac ryb. raz ze to troche trudne 2 ze sie zestresuja 3 ze jak pojda do innego / wiekszego zbiornika to byc moze przestana sie dogadywac po powrocie i 4 to niby sa zdrowe ale boje sie zaszczepic jakiejs choroby w Twoim akwarium.

@waldek123blau to nie jest kwestia tylko bryposis. problem jest duzo bardziej zlozony. restart to kupa roboty ktorej robic mi sie szczerze nie chce a do tego ryzyko stresu ryb. ich choroby i zejscia. same glony nie sa wystarczajacym powodem takiej akcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś potrzebował jakiejś pomocy to daj znać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldek123blau daj proszę trochę więcej info na temat tego leczenia antybiotykiem bo obawiam się, że mnie też czeka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, boo12 napisał:

@waldek123blau daj proszę trochę więcej info na temat tego leczenia antybiotykiem bo obawiam się, że mnie też czeka

Proszę bardzo tu to opisałem:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.