Skocz do zawartości
sebb75

Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Wreszcie spełniłem swoje małe marzenie i założyłem małe (póki co) akwarium morskie. W kilku zdaniach zrelacjonuję co w nim słychać i poproszę o dalsze wskazówki.

Akwarium z wyposażeniem dostałem w prezencie - to Newa More 30R, używane.

Po solidnym wyczyszczeniu wszystkiego pojechałem do sklepu i zakupiłem 4kg żywego piasku, 2 żywe skały i w prezencie dostałem wodę z akwarium do zalania.

Dowiedziałem się, że wpierw będzie czysto, potem brudno i znów czysto i po tej sekwencji i zrobieniu testów można myśleć o pierwszych zwierzakach.

No więc po kilku dniach skała na górze obrosła małymi glonami, pojawiły się 2 maleńkie "brązowe "rurki" długości ok 5mm, po 10 dniach wylazły 2 błękitne wieloszczety, jeden mały, drugi większy, z tym, że małego widziałem ze 3 razy w ciągu kilku dni, a większy pokazał się tylko raz. 2 dni temu, czyli po 16 dniach pojawiły się na szybach chyba oczliki i są do teraz.

Poza tym nic więcej nie zauważyłem i tu pierwsze pytanie: czy skoro dostałem żywą skałę nie powinno pokazać się więcej życia? Muszę zaznaczyć, że skała trafiła do zbiornika po ok 1,5 godziny od zakupu, była przewieziona w szczelnie zamkniętym worku, ale bez wody więc nie wiem czy to mogło spowodować wymarcie jakiejś części życia.

Co 2 dni sprawdzam temperaturę i gęstość salimetrem - temperatura 24C, gęstość 1.020

Drugie pytanie: akwarium jak było czyste tak jest nadal, jedynie na szybach widzę lekkie naloty glonów, po jakim czasie następuje ten moment sporego zaglonienia?

Trzecie pytanie: czy dołączony do zestawu cartridge z węglem od filtra trzeba wymieniać na nowy czy wystarczy go dobrze wypłukać?

Poniżej zamieszczam 2 zdjęcia - całości i wieloszczetów.


https://zapodaj.net/55939785e884a.jpg.html

https://zapodaj.net/8e940454cd608.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skała to loteria. Możesz tam mieć wiele pożytecznego życia, albo już na starcie problemy. Obserwuj skałę i weryfikuj co tam się pojawia. 

Część życia na pewno wymarła, ale tym się nie przejmuj. Po to jest dojrzewanie.

Bezpieczne zasolenie to 1,023. Jak trochę spadnie czy się podniesie to nic się nie stanie. Teraz masz za niskie. 

Z glonami to różnie bywa. Możesz mieć ich sporo, albo niewiele. Jak długo masz akwarium?

Coś jeszcze posiadasz oprócz tego zestawu?

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Pawel_Q napisał:

Żywa skała to loteria. Możesz tam mieć wiele pożytecznego życia, albo już na starcie problemy. Obserwuj skałę i weryfikuj co tam się pojawia. 

Część życia na pewno wymarła, ale tym się nie przejmuj. Po to jest dojrzewanie.

Bezpieczne zasolenie to 1,023. Jak trochę spadnie czy się podniesie to nic się nie stanie. Teraz masz za niskie. 

Z glonami to różnie bywa. Możesz mieć ich sporo, albo niewiele. Jak długo masz akwarium?

Coś jeszcze posiadasz oprócz tego zestawu?

Cześć, poza tym zestawem mam Wavemakera i jest podłączony, akwarium ma 19 dni. Jak przygotować sól aby bezpiecznie podnieść zasolenie?

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

rozpuścić więcej w "szklance" i wlać do zbiornika

a przy okazji usuń część piasku - a przynajmniej na fotce wygląda jakby było go za dużo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, silvia napisał:

rozpuścić więcej w "szklance" i wlać do zbiornika

a przy okazji usuń część piasku - a przynajmniej na fotce wygląda jakby było go za dużo

Do szklanki woda RO? Przy okazji - kupiłem 3 tyg temu 10L RO z czego 5L już dolałem, mam ją w plastikowym baniaku, czy ta reszta nadaje się jeszcze do użycia? Piasku jest 2,5cm, za dużo? Jeszcze pytanko - czy odpieniacz ma też pracować cały czas?

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

może być woda ze zbiornika :) albo RO - tak nadaje sie (o ile nie naplułeś itp.  :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, silvia napisał:

może być woda ze zbiornika :) albo RO - tak nadaje sie (o ile nie naplułeś itp.  :P)

To jeszcze 3 pytanka: piasku jest 2,5cm, za dużo? Czy odpieniacz ma też pracować cały czas? No i czy wieloszczety powinienem usunąć ze zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, sebb75 napisał:

Do szklanki woda RO? Przy okazji - kupiłem 3 tyg temu 10L RO z czego 5L już dolałem, mam ją w plastikowym baniaku, czy ta reszta nadaje się jeszcze do użycia? Piasku jest 2,5cm, za dużo? Jeszcze pytanko - czy odpieniacz ma też pracować cały czas?

Niech pracuje. Wyciąga syf ze zbiornika  B) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

2,5 cm jest OK - na fotce wygląda na więcej - odpieniacz napowietrza wodę

niech chodzi cały czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wieloszczetów zdania są podzielone. Są pożyteczne, ale jak urosną to mogą Ci w nocy psa zjeść :P

A tak na serio, jeżeli nie są duże to mogą zostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Pawel_Q napisał:

Co do wieloszczetów zdania są podzielone. Są pożyteczne, ale jak urosną to mogą Ci w nocy psa zjeść :P

A tak na serio, jeżeli nie są duże to mogą zostać.

Heh mam kota więc może sobie z nimi poradzi :D póki co są małe więc będe obserwować. Niestety jak dotąd większego widziałem tylko raz a mniejszego 3 razy. Rozumiem, że chowają się w kanałach skały i rzadko się pokazują, a czy jest możliwość, że ten większy zdechł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sebb75 napisał:

Heh mam kota więc może sobie z nimi poradzi :D póki co są małe więc będe obserwować. Niestety jak dotąd większego widziałem tylko raz a mniejszego 3 razy. Rozumiem, że chowają się w kanałach skały i rzadko się pokazują, a czy jest możliwość, że ten większy zdechł?

Skoro go widziałeś to raczej nie. Po zgaszeniu światła powinien się pojawić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Pawel_Q napisał:

Skoro go widziałeś to raczej nie. Po zgaszeniu światła powinien się pojawić :)

Ok, będę obserwować :) wracając do soli - mam kuchenną morską, takie większe granulki może być taka?

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sebb75 napisał:

wracając do soli - mam kuchenną morską, może być taka?

Traktuje to jako żart

https://allegro.pl/kategoria/zwierzeta-akwarystyka-1118?string=sól morska&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-hou-1-1-0115

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sebb75 napisał:

Ok, będę obserwować :) wracając do soli - mam kuchenną morską, takie większe granulki może być taka?

:popo: 

Cały dział dla początkujący prze Tobą.

I na pewno to:

Musisz kupić sól morską do akwarium. Ja używam Red Sea Niebieską.

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sebb75 napisał:

oops :/ niepotrzebnie wypaliłem, muszę się jeszcze wiele nauczyć...

Gdzieś musiałeś się dowiedzieć, akwarium masz zalane na soli spożywczej ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sam oglądałem te preparaty na allegro i w sklepach, nie wiem co mi odwaliło :/

Teraz, boo12 napisał:

Gdzieś musiałeś się dowiedzieć, akwarium masz zalane na soli spożywczej ? 

Heh no właśnie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz już do kogoś z dłuższym stażem jak to ratować, bo ja to za krótki jestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sebb75 napisał:

A sam oglądałem te preparaty na allegro i w sklepach, nie wiem co mi odwaliło :/

Heh no właśnie :P

Serio? :smile_question:

Pisałeś że masz wodę ze sklepu z akwarium? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, boo12 napisał:

To teraz już do kogoś z dłuższym stażem jak to ratować, bo ja to za krótki jestem

Nie nie, wodę dostałem wsklepie prosto z ich akwarium także wszystko w porządku :)

Teraz coś mnie tak przyćmiło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow, to jak będziesz kupował sól w stacjonarnym sklepie gdzieś to weź spławik i porównaj zasolenie czy nie trzeba poprawki nanieść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link do artykułu, właśnie się zagłębiam i mam nadzieję, że uniknę głupich pytań ze swojej strony :)

13 minut temu, boo12 napisał:

wow, to jak będziesz kupował sól w stacjonarnym sklepie gdzieś to weź spławik i porównaj zasolenie czy nie trzeba poprawki nanieść

A czemu tak? Tą wodę od nich wykorzystałem od razu całą podczas zakładania akwarium. Zasolenie wynosiło wtedy 1.024, teraz 1.020 więc robiąc dolewkę z soli będe go kotrolować.

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o sprawdzenie czy spławik nie przekłamuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, boo12 napisał:

chodzi o sprawdzenie czy spławik nie przekłamuje

Aha ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.