Skocz do zawartości
PanKleks

Zbiornik 150l-210l +sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na wstępie chciałbym zaznaczyć ze nie mam żadnego doświadczenia w budowaniu ani w prowadzeniu akwarium morskiego, ale jestem nimi zauroczony i chciałbym zacząć pomału kompletować niezbędny sprzęt. Posiadam od wielu lat akwarium słodkie ale tak raczej rekreacyjnie:P.  W akwarium chciałbym mieć korale miękkie, twarde, kilka rybek rozgwiazdę, jakieś krewetki i może ślimaki . Uprzejmie proszę o rady i wskazówki. 

Sprzęt:

1. Akwarium 60x50x50 / 70x60x50 szkło opti white

2. Pompa obiegowa Jebao DCS-3000/4000

3. Pompa cyrkulacyjna jebao rw-4/8 (na początek jedna z czasem jeśli będzie potrzeba to dokupię druga)

4. Odpieniacz białek Bubble-magus curve 3/5

5. Oświetlenie Qube 50 lub zrobię coś sam 

6. Sump 3/4 komory + media filtracyjne bardzo proszę o pomoc kogoś doświadczonego nie miałem nigdy do czynienia z takim filtrem

7. komin zewnętrzny gdzie z boku czy z tyłu jakiej wielkości?

8. Filtr do wytwarzania wody osmotycznej  Easy Line 90 jakaś inna propozycja??

9. żywa skala czy sucha?? żywy piasek czy suchy??

Uprzejmie proszę o rady i wskazówki jak dobrze zacząć przygodę z akwarium morskim.

Edytowane przez PanKleks (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, oto moje poprawki, które wydaje mi się warto przemyśleć:

1. Zastanów się czy nie chciałbyś mieć 60 cm wysokości, w przyszłości możesz mocno żałować. Pamiętaj że musisz odpuścić ok 5 cm na od góry bez wody, a 45 cm to już mało

2. Ok

3. Na pewno będzie potrzeba dwóch pomp cyrkulacyjnych, jedną nie ogarniesz baniaka 210L

4. Jeśli 210L to z tych dwóch tylko curve 5

5. Takie oświetlenie nie wystarczy tym bardziej jak chcesz SPSy

6. Jakie maksymalne wymiary mógłbyś przeznaczyć na sumpa? Czy z dsb/refubium czy bez?

7. W którym miejscu to bardziej zależy od Ciebie, szerokość zależy od zastosowanej pompy obiegowej, głębokość ok 10cm

8. Easy Line nie posiada żywicy DI, która jest potrzebna do wytwarzania czystej wody. W podobnej cenie (340zł) masz klasyk https://erybka.pl/product-pol-423-Filtr-RO-DI-75.html

9. Na to pytanie najlepiej jak sam sobie odpowiesz i wyrobisz opinię czytając powtarzające się posty na forum. Polecam także zaznajomić się z:

https://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/

https://reefhub.pl/zywa-skala/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedz

3. dwa rw-4 będzie ok??

4. wybrałem  Bubble-magus bo są w rozsądnej cenie ale jestem otwarty na sugestie może ktoś ma coś sprawdzonego w porównywalnej cenie

5. będę coś z tym kombinował

6. wielkość jest sprawą otwartą będę zamawiał stelaż zleży mi żeby było dobrze. Z  refubium i ze zbiornikiem na dolewkę.

9. tak zrobię  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, PanKleks napisał:

dziękuję za odpowiedz

3. dwa rw-4 będzie ok??

4. wybrałem  Bubble-magus bo są w rozsądnej cenie ale jestem otwarty na sugestie może ktoś ma coś sprawdzonego w porównywalnej cenie

5. będę coś z tym kombinował

6. wielkość jest sprawą otwartą będę zamawiał stelaż zleży mi żeby było dobrze. Z  refubium i ze zbiornikiem na dolewkę.

9. tak zrobię  

Ja bym wybrał do 150L 2x RW-4, do 210 RW-8. Zawsze lepiej wziąć trochę większą wydajność i na początku skręcić ponieważ a) cichsza praca, b ) z czasem cyrkulatory porastają glony i wtedy można zwiększyć ich moc. Sam od pół roku mocno planuję projekt ok 230L+sump i brałem pod uwagę także Bubble Magus przy 80% LPS 20% SPS+miękkie. Nie wiem jakie planujesz mieć proporcje obsady twardej do miękkiej oraz jej wielkość, ale wydaje mi się, że spokojnie wystarczy bo opinie tego odpieniacza są naprawdę dobre. Jeśli chodzi o sump - im większy tym lepszy. Rzuć okiem na niektóre projekty z tematu 

i dobierz wielkości przegród odpowiadające wymiarom twojemu sprzętowi i planowanym mediom filtracyjnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 70 x 60 jest ok. Wysokosc - to juz zalezy od preferencji. Dla sps-ow, wysokosc 50 jest lepsza niz 60. Ja mam 120 x 75 x 47 h.

W szafce moze zmiesci sie sump 60x50  x 40 h (poziom wody ok. 22 cm) ?  Nie rob za duzo przegrod. Bez przegrod i z dobrym odpieniaczem tez sie da.:D

Stara szkola preferuje zywa skale i zywy piach. Mimo tego, dodalbym troche bakterii na start i adsorber silikatow. 

Wszystko to wrzucasz do podgrzanej i posolonej wody (pompy i odpieniacz wlaczone) i przy zmniejszonym oswietleniu (wybrana lampa jest o wiele za slaba) mieszasz wode w akwarium przez kilka tygodni i czekajac na dojrzewanie czytasz sobie w spokoju forum.:D

Ps: nad sps-ami wolalbym lampke ATI 8 x 24W.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze forum naszkicowałem projekt akwarium wraz z kominem.

Czy komin 340x100x130 (dł. x szer. x wys.) uskok 50mm będzie ok?

W kominie 3 otwory 32/25/32 jeden odpływ, drugi powrót, trzeci rewizja

Czy jest sens robić wszystkie szyby i komin ze szkła opti white?  Czy mogę  zaoszczędzić i zrobić tył, dno i komin ze szklą float?

 

 

Akwarium.png

Edytowane przez PanKleks (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam właśnie 70x60x50cm. Świecę Gesemannem 150HQI+4x24 T5. Odpieniek APF600, cyrkulacja to RW4 i RW8. Na obiegu mam Red Dragon mini 3500. Co do Sumpa to 60x35x35 cm, a w nim siporac i gruz skalny. Obsada idzie w kierunku samych LPS-ów. 

 


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnym dniu lektury zabrałem się za projekt sumpa. Oto owoc moich przemyśleń i analiz.

Oświetlenia nadal się zastanawiam i czytam.

Skały i piasek to skłaniam się ku żywej skale i suchemu piaskowi. 

Obieg Jebao DCS-4000

Odpieniacz białek Bubble-magus A5

Cyrkulacja 1x jebao rw-4, 1x jebao rw-8

Filtr RO+DI 75

Uprzejmie proszę o wszelkie wskazówki i komentarze co do dobranego sprzętu, akwarium, sumpa.

Rozważam odwrócenie obiegu w sampie teraz jest od lewej do prawej.  

 

Sump.png

Edytowane przez PanKleks (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.