Skocz do zawartości
PanKleks

Lampa Led

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już wcześniej wspomniałem 50/70 cm.

A kat świecenia jest tez zależny od wysokości na jakiej będzie zawieszone oświetlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak już wcześniej wspomniałem 50/70 cm.
A kat świecenia jest tez zależny od wysokości na jakiej będzie zawieszone oświetlenie.
Dioda ma stały kat świecenia od wysokości zależy raczej jaki obszar dna oświetlić może.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale jeśli zastosuje soczewkę mogę dać wyżej lampę.

Dyskusja na ten temat nie była celem założenia tego tematu  tylko czy jest sens drążenia tego tematu czy  tego typu oświetlenie może sprawdzić się w akwarium które planuje:)

Edytowane przez PanKleks (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tak ale jeśli zastosuje soczewkę mogę dać wyżej lampę
Pomyślałes jak będzie wyglądało akwarium z lampą wisząca "metr" nad nim ;-)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kiepsko:)  ale będzie dobry dostęp:)
Kwestia gustu... A o gustach się nie dyskutuje ;)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, PanKleks napisał:

Wracając do tematu czy warto rozważać oświetlenie oparte tylko na Led COB? 

a czym prócz wymiarów i mocy różnią się ledy COB od "nie COB" ? jeśli nie planujesz wymagających korali to COB wystarczą

a jak poszukasz to może spodoba Ci sie np taka

HTB1Lsc0GXXXXXXBXFXXq6xXFXXXk.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedz

tym ze zamiast lutować 10 diod można to zrobić jedna, ale lepiej zapytać 10 razy niż skazać jakieś życie na śmierć.

Jestem zupełnie zielony:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zgadza sie mniej lutowania ... ale światło słabo "wymieszane"

jakbym miał teraz robić jakąś lampę to pomyślałbym nad czymś takim

https://pl.aliexpress.com/store/product/Cree-XPE-XP-E-Epileds-Led-Beads-DIY-Lamp-Light-10000K-430NM-450NM-470NM-495NM-660NM/434692_32299270225.html?spm=a2g17.12010108.1000016.1.e319b69XkxBDE&isOrigTitle=true

albo takim

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobną konstrukcję do Darka, w sumie 200W w COBach (bridgelux royal blue) na środku i krawędziach lampy plus 8x80W w T5. Jeśli planujesz hybrydę wtedy dajesz diody tak jak my i soczewki nie mają żadnego sensu. U mnie kryją cało dno (2m długości, 80cm szerokości), światło nie jest punktowe, świecą naprawdę szeroko. Bliki takie sobie, po włączeniu świetlówek praktycznie znikają. Oświetlenie tylko na COBach jeśli nie planujesz typowego zbiornika spsowego na pewno zda egzamin. Odnoszę wrażenie że acry wyraźnie lepiej radzą sobie pod tymi diodami niż pod 3W na których się mocno sparzyłem. Boki zbiornika oświetlane są w dużej części przed diody i acry całkiem ładnie pod nimi funkcjonują.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wracając do "punktowo" - chodziło mi o to że jest jeden mocny "punkt" / źródło świtała a nie obszar jaki oświetla, przy takich diodach (jedna barwa) ciężko jest dobrze oświetlić zbiornik,  jak ktoś ma duży zbiornik i kilka kolorów diod to nie ma większego problemu ale jak kolega chce zbiornik 70cm i około 200l to musiałby dać tam ile diod żeby to jakoś wyglądało ? więc albo dorobi sterowanie (to po co dawać takie moce skoro trzeba skręcić o mniej więcej połowę ?) albo będzie miał ... prześwietlony zbiornik ? bo gdyby dać 3 diody (te przykładowe 50W) np. 2 niebieskie i jedną białą - to  jak to będzie wyglądać ?

no chyba że ktoś doradzi dokładnie jakie i ile diod dobrać - dlatego uważam że lepiej będzie dać kilka słabszych i rożnej barwy niż potem się zdziwić że boki zbiornika są niebieskie a środek biały/żółty

zupełnie inna sprawa jak diody mają być "dopalaczem" do świetlówek (zwłaszcza przy 8 sztukach) bo wtedy dowolnie można dobrać kolor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 70 cm można odpuścić sobie 50-100 W a wybrać 30 W i wtedy dać ich więcej  np. 6 - 4 niebieskie i 2 białe. Przy takim kącie świecenie nie powinno być stref białych i niebieskich.

Pzdr

Edytowane przez tdew (wyświetl historię edycji)

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jeśli lampa ma być tylko ON-OFF to słusznie

jeżeli planujesz dodać sterowanie to pamiętaj że są albo na 230V albo 32V-34V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.