Skocz do zawartości
CzaQ

Odstępy między rurami

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym się Was zapytać jakie powinny być minimalne lecz bezpieczne odstępy między otworami w kominie? Będę miał rury 2x32mm 1x25mm więc otwory w szkle to 2x45cm oraz 1x35mm. Zlecam wykonanie szafki stolarzowi pod akwarium i muszę podać szerokość otworu w plecach na rury przy kominie zewnętrznym. Zależy mi aby ten otwór był jak najwęższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

takie żeby swobodnie dało się przykręcić i odkręcić / włożyć rękę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, silvia napisał:

takie żeby swobodnie dało się przykręcić i odkręcić / włożyć rękę

A mógłbyś mi doradzić jaka to odległość? Nigdy nie miałem okazji włożyć ręki do komina:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to włóż do jakiegoś pojemnika (po płatkach ?)  i zmierz :D - skąd mam wiedzieć czy masz "damską rączkę" czy "kowalską łapę"

rozrysuj sobie śrubunki żeby się nie zdziwić że "włażą" na siebie i nie da się przykręcić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha no masz racje:lol: Prototyp komina zrobiłem i od strony użytkowej wiem już co i jak. A ze strony technicznej są jakieś paragrafy w kodeksie akwarysty które mówią np.

"§ Odległość otworów powinna być nie mniejsza niż 1cm" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o tym,że przelot przez szkło na rure 32 ma średnice zewnętrzna ok.60mm ,otwór potrzebny to 45mm  wiec wymierz tak by się przeloty zmieściły .

A z własnego doświadczenia to nie rób wszystkiego na styk , miałem tak w starym akwarium z kominem wewnętrznym ,wszystko się mieściło,skręcić się dało  ale jak już system działał to było kiepsko jak trza było coś z komina wyłowić albo wyczyścić. Nie dość tego to opaska z akwarium przysłaniała cześć komina od góry co jeszcze bardziej ograniczało dostęp. 

Edytowane przez Kris81 (wyświetl historię edycji)

8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

chyba nie ma §  - a przynajmniej nie słyszałem ... na pewno ciut szerzej niż nakrętki śrubunków

ale za to jak ustawisz rury blisko siebie i coś Ci wlezie / wpadnie do komina ... to będzie masakra wyłowić ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin wew czy zew? Jak zewnętrzny to zastanów się jak chcesz zorganizować spływ bo masz teoretycznie więcej miejsca do wykorzystania i możliwość budowy cichego spływu ale w praktyce to trochę miejsca zajmuje. Policz sobie dokładnie jakie średnice rur potrzebujesz (przy uwzględnieniu spadku wydajności pompy obiegowej przy podnoszeniu) mnie wyszło w teorii o 100% za dużo i w praktyce bez zaworu precyzyjnego na spływie ani rusz ... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Oczywiście nie chcę robić wszystkiego na styk, zawsze zostawiam te kilka cm przestrzeni. Jednak planuję kostkę więc miejsce jest ograniczone i chciałbym nim zarządzić z głową:) W erybce zaproponowali mi komin szeroki na ok 24cm z uwzględnieniem szerokości grzebienia oraz pompy obiegowej. Licząc, że na nakrętki od śrubunków przeznaczę 17cm (2x6cm, 1x5cm) to w sumie te 7 cm nie dają mi dużego pola do manewrów bo jeszcze trzeba zachować jakiś odstęp od szkła.

@krk_258 Mówiąc cichy spływ masz na myśli dołożenie kolanka i trójnika czy jakiś inny patent?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.