Skocz do zawartości
doriand1

Suplementacja zbiornika.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mimo iż mój zbiornik jest malutki (50l) to chciałbym powoli wprowadzać do niego różne koralowce.

Magnez i wapń mam na niskim poziomie, za to Kh jest zbyt wysokie.

Postanowiłem przerzucić się wyłącznie na produkty AquaForest.

Nowa sól jaką planuje kupić:

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aquaforest-Reef-Salt/4344

Do podnoszenia Ca, Mg, Kh (chociaż na razie to chciałbym z nim zejść niżej)

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aquaforest-Ca-Plus-wapn/3103

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aquaforest-KH-Plus/4339

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aquaforest-Mg-Plus-magnez/3105

Do czego używa się coś takiego?

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aquaforest-Reef-Mineral-Salt/4326

Dodatkowo myślę nad dozowaniem Component A, B i C ale nie wiem czy jest do wymagane?

Jeśli macie inne propozycje chętnie wysłucham .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego masz magnez i wapń na niskim poziomie? jakie masz zasolenie?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam prowadzę baniak na produktach AquaForest, jestem zadowolony i jak najbardziej polecam. Też lecę na soli AF Reef Salt. Niektórzy narzekają na wysokie poziomy strontu w tej soli, ale jeszcze tego nie weryfikowałem, choć mam w planach zakupienie sobie testu na stront. Co do mieszania w parametrach, jakichkolwiek, póki co radziłbym Ci się wstrzymać. Z tego, co widzę, zbiornik niedawno wystartował, korali za dużo tam nie masz. KH spadnie samo, jak wrzucisz więcej koralowców twardych, póki co bym nie ruszał. Jak bardzo chcesz, to możesz podbić Ca i Mg do poziomów ok. 420 ppm Ca i 1320 ppm Mg, ale na Twoim miejscu też bym się nie przejmował i dał zbiornikowi czas na spokojną stabilizację. Tym bardziej przy tak młodym, małym zbiorniku z niewielką obsadą koralowców nie widzę sensu dozowania Component A, B, C. Przy 60l spokojnie dasz radę utrzymać parametry samymi regularnymi podmiankami wody (5-10%). Wiem, że na początku jest pokusa, żeby lać do akwarium wszystko, co się da, bo sprawia to masę frajdy i ma się wrażenie, że robi się dobrze koralowcom. Skutki niestety bywają opłakane, bo koralowce nie są w stanie wyciągnąć takiej ilości mikro i makroelementów z wody, więc korzystają na tym glony i inne badziewie. W moim przypadku skończyło się na inwazji cyjano, jak chcesz poczytać, to zapraszam do mojego wątku.

Co do Reef Mineral Salt jest to jeden z komponentów do metody Ballinga, obok AF Calcium, AF Magnesium i AF KH Buffer. W tak małym baniaku bez korali SPS też nie ma sensu Ballinga lać, lepiej w razie czego normować poziomy Ca, Mg i KH AF Ca Plus, AF Mg Plus i AF KH Plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

Plan mam taki. Przyjdzie sól, zrobię 2 podmianki i zamawiam trochę prostych SPSów, LPSów i miękkich.

Te co mam żyją, nic się z nimi nie dzieje, oprócz Caulastrea, która niestety nie puszcza mi nowych główek.

Przy okazji, może mi ktoś powiedzieć co zarasta mi szyby i dzisiaj skałkę wraz z koralowcem? Kolor brązowy, czasami rdzawy.

Wodę do podmian mam od jakiegoś czasu ze sklepu akwarystycznego z filtra RoDi. Wcześniej kupowałem destylowaną.

6379d39118a1.jpg

af8ce0ca66d1.jpg

Edytowane przez doriand1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze ta Caulastrea nie rozwija się wcale , wręcz przeciwnie umiera w oczach . Może poczekaj jeszcze z tymi koralami.....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ona akurat jest tutaj ze mną od początku jak tylko był zbiornik. Wtedy zamarła no i chyba już się nie rozwienie. Dostałem ją razem ze skałą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, doriand1 napisał:

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

Plan mam taki. Przyjdzie sól, zrobię 2 podmianki i zamawiam trochę prostych SPSów, LPSów i miękkich.

Te co mam żyją, nic się z nimi nie dzieje, oprócz Caulastrea, która niestety nie puszcza mi nowych główek.

Przy okazji, może mi ktoś powiedzieć co zarasta mi szyby i dzisiaj skałkę wraz z koralowcem? Kolor brązowy, czasami rdzawy.

Wodę do podmian mam od jakiegoś czasu ze sklepu akwarystycznego z filtra RoDi. Wcześniej kupowałem destylowaną.

6379d39118a1.jpg

af8ce0ca66d1.jpg

hej. Jak dobrze widze to troche wygląda jak DINO. ja przechodze to samo. korale sie zamykaja bo to cos brązowe je podraznia i dlatego. ja odsysam to i wode spowrotem wlewam do zbiornika przez watoline. daje docelowo 5ml wody utlenionej na 100l. na dzien. i chyba widać efekty. pędzelkuj tam gdzie brązowe. na cyrkulatory zalożyłem watolinę! zbiera cały  syf!

Edytowane przez jarek1989pl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle jak Adam: najpierw doprowadzilbym te niskie poziomy do "normalnych" i z pewnoscia nie lalbym tych roznych "extrasow" a,b,c,d,e ....z.:D

Po ustabilizowaniu parametrow moglbys poobserwowac te Caulastee, bo przeciez pokazuje, ze tam nie jest az tak pieknie :ph34r:

Z sps-ami jeszcze bym sie chwile wstrzymal.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, taki mak plan, żeby najpierw doprowadzić parametry do bormym PO4 mam zerowe, NH4, NO2 również, NO3 okolo 15-20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem jest tak, że PO4 wychodzi zerowe, bo glony wyciągają. Caulastrea odsłania szkielet, więc średnio to wygląda, ale daj jej czas, tragedii jeszcze nie ma. Poczekaj aż to dino Ci zjedzie (bo po zdjęciu faktycznie trochę jak dino to wygląda - "farfocle" i bąbelki powietrza), lej dobre bakterie i nie dokładaj na razie życia, niech się zbiornik ustabilizuje potem wrzuć jakieś proste miekkie (Zoa, Discosomy, Rhodactisy, itp.). Z twardymi, jakimikolwiek bym się wstrzymał do momentu ustąpienia glonów, potem jakiegoś prostego LPS-a na początek, SPS-y po minimum pół roku i to jak będą dobre warunki w baniaku. I obserwuj tą Caulastreę.

Tak na marginesie - coś Ci przekopuje ten piasek? Ile masz rybek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam babkę, jednego błazna i garbika czuja się dobrze. Ok, tak zrobie. Reszta korali czuje się dobrze. O co chodzi z odsłoniętym szkieletem?

P.S. coś na to dino mogę dac?

Edytowane przez doriand1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem dino to ograniczyłem świecenie do minimum. Białe wyłączyłem całkowicie, a niebieskie do 2-3 godzin bo już dokładnie nie pamiętam i tak świeciłem przez tydzień. Potem co 3 dni zwiększałem niebieskie o godzinę, aż do pełnego cyklu 12 godzin. Potem zacząłem białym od 3 godzin i dalej postępowałem tak jak z niebieskim, stopniowo zwiększałem. Dino znikło, ale na forum są opisane przypadki, że ta metoda nie pomogła i są opisane też inne sposoby na walkę z dino. Każde akwarium jest inne. Jednemu pomoże taki sposób jak opisałem, a komuś innemu inny sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.