mbrylski
Klubowicz-
Liczba zawartości
69 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez mbrylski
-
Witam. Takie coś na czyściku. Czy to jaja ślimaka?
-
Z wave box jest o tyle problem z tego co się orientuję że ten ruch fali jest ale woda tak jakby stoi w miejscu, niema cyrkulacji. Jest to martwa fala. Tak to zrozumiałem, oglądając jeden z filmów o cyrkulacji.
-
Raz dziennie. Problem z automatyczną dolewką da się rozwiązać, stosując odpowiednio dużą komorę dla pompy i wyłączając dolewkę w czasie gdy system będzie zasysał wodę. Można też odwrotnie, wyłączyć całkowicie dolewkę i włączać ją raz albo dwa razy dziennie gdy generator fal będzie miał przerwę. Najważniejsze to nie wyssać za dużo wody aby pompa nie chodziła na sucho.
-
Miałem 560l aktualnie 2400l. Tak bez dolewki.
-
Nie mam dolewki, dolewam wodę ręcznie.
-
Witam Ogólnie bardzo ciekawy temat, więc dodam swój pomysł. Opiera się on na zastosowaniu dodatkowego zbiornika nad głównym akwarium. Obróconego do góry dnem i zanurzonego w głównym zbiorniku około 3-4cm. Z tego dodatkowego zbiornika wysysamy powietrze pompą próżniową. W momencie gdy jest cały zalany wodą wpuszczamy do niego powietrze co powoduje uwolnienie wody. Nigdy tego nie próbowałem jedynie podsyłam pomysł do rozważań.
-
Fitoplankton a rozkwit życia
mbrylski odpowiedział lukasz.s4 → na temat → Rośliny morskie - glony, makroglony
Dlatego chce rozpocząć od 1:1 aby cykl był możliwie krotki. Liczę się z tym ale zamierzam wyłączać odpieniacz na 2-3 godziny podczas podawania fitoplanktonu. Tak aby dać szansę zooplanktonowi na posiłek. -
Fitoplankton a rozkwit życia
mbrylski odpowiedział lukasz.s4 → na temat → Rośliny morskie - glony, makroglony
Dokładnie nie wiem jaki gatunek. Fitoplankton oraz pożywkę kupiłem od hodowcy. Będę używał standardowo do akwarium. Chce zwiększyć ilość zooplanktonu w głównym zbiorniku. -
Fitoplankton a rozkwit życia
mbrylski odpowiedział lukasz.s4 → na temat → Rośliny morskie - glony, makroglony
Zależy mi na tym aby okres rozwoju wyniósł dokładnie 7 dni. Zamierzam uruchomić siedem takich małych systemów na Po Wt Śr Cz Pt So Nd. Zawsze to mniejsze ryzyko gdy padnie jedna kolonia pozostałe sześć może ją odbudować. -
Fitoplankton a rozkwit życia
mbrylski odpowiedział lukasz.s4 → na temat → Rośliny morskie - glony, makroglony
Odśnieżę nieco temat. Pytanie do osób które hodują fitoplankton na nawozie F2. Jak wygląda samo karmienie fitoplanktonu nawozem F2. Rozumiem że najpierw należy rozmieszać fitoplankton i solankę w stosunku 1:1 oraz dodać 1ml z każdego preparatu na 1l dolanej solanki. Pytanie czy trzeba dozować jeszcze nawóz dokarmiając fitoplankton? Czy wystarczy tylko ta startowa dawka? -
Przepiękny zbiornik bez dwóch zdań. Mam nieco przewrotne pytanie i to nie do Pana Krzysztofa ale do osób które mają szczepki z opisywanego zbiornika. Czy udało się wam utrzymać kolorki na takim poziomie jak na macierzystych koralach? Szczególnie zależy mi na opiniach osób które mają korale już jakiś dłuższy czas.
- 832 odpowiedzi
-
- krzysztof tryc
- morskie
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Są to parazoanthus.
-
Dzięki ale xeni niebyło, niema i nie będzie
-
Mała aktualizacja, wszystko rośnie w dobrą stronę
-
Konkretnie będą to LEDy RGB takie jak na poniższej aukcji w sumie 10szt. http://allegro.pl/di...4574173272.html P.S. Zapomniałem iż będą cztery kanały. Czwarty to diody LED identyczne jak z poniższej aukcji. http://allegro.pl/di...4555811045.html
-
Z tego co pisze producent wzmacniacz jest dedykowany właśnie do takiej pracy z LEDami. Krótka specyfikacja tego wynalazku Dane techniczne: Napięcie zasilania: 8-24 VDC Pobór prądu bez obciążenia: 120 mA Całkowity pobór prądu: max. 45 A Obciążalność prądowa wyjść: 15 A/kanał Zakres napięć sterujących: 8-24 VDC Częstotliwość PWM sygnału sterującego: 1 Hz - 5 kHz Przekrój kostek kanałów wyjściowych: 10 mm2 Wymiary: 90 x 120 x 25 mm Jeżeli nie ten wzmacniacz, to może coś innego. Pytanie tylko co?
-
Być może jest na forum posolony elektronik i pomoże rozwiązać problem. Chciałbym zbudować coś w rodzaju wzmacniacza sygnału PWM by móc kontrolować LEDy bezpośrednio przez Arduino. Niestety elektronika nie jest moją mocną stroną. Znalazłem nawet gotowe urządzenie, niemniej jednak chciałbym spróbować własnych sił. LED EPM-153 ENTERIUS. Z tym że potrzebowałbym czterokanałowej wersji.
-
Koraliki troszkę podrosły więc wrzucam kilka fotek. Muszę zaznaczyć iż z niektórych Montipor szczepki pojechały już w świat. Głównie za sprawą Hepatusa i spółki:) Fotki od 03-03-2014 do 18-03-2014 1-08-2014
-
Tak, krew też, kilka razy pokaleczyłem ręce sam nie wiem o co Prawie codziennie litrowy kubek świeżych pięknych i długich na 7czm glonów lądował w toalecie. Salarias mitrax i jeżowiec nie dawały rady.
-
Nie było za bardzo co pokazywać wcześniej. Pierwszy rok to walka z glonami którą można opisać krótko, pot, łzy i krew Drugi rok to głównie miękkie dopiero w trzecim LPS+SPS. Dzięki za miłe słowa.
-
Rozłożyłem w ten sposób aby uniknąć „słupów” światła z LED. Powierzchnia akwarium w ten sposób jest oświetlona równomiernie.
-
Zasilanie LEDów banalnie proste. - Zegar czasowy załączający i wyłączający zasilacz - Zasilacz przemysłowy 36V 350W (z wymienionym wiatrakiem) - Sterownik PWM Regulator obrotów silnika DC oczywiście o odpowiedniej mocy do tego zestawu. - Ledy polutowane szeregowo w jednej nitce To tyle. Kanał niebieski mam od 3lat i wszystko śmiga. Żadna dioda się nie spaliła.
-
Nie wykluczam kolejnych modyfikacji. Generalnie 10LEDów jest nie używanych w to miejsce mógłbym wstawić czerwone czy żółte. Zastanawiałem się też nad UV. Co do modułów LED to jest ciasno musiałem pozaginać blaszki do lutowania żeby nie stykały się z ramą. Co do ich mocy to rzeczywiście są mocne ale takie miałem. P.S. No i niestety przez @dale zaczynam myśleć nad wymianą tych nie używanych LEDów na RGB. Może jeszcze jakieś Arduino do sterowania całością. Czy jest ktoś kto używa RGB jako uzupełnienia palety kolorów. Jestem ciekaw jakie daje to efekty.
-
Zawsze można przykręcić LEDy są sterowane PWM. Na żywo jest trochę mniej niebiesko.
-
Witam Postanowiłem opisać swoją konstrukcje lampki. Ewoluowała ona dość długo. Na początku były same LEDy 10000K 20X20W. Niestety światło wydawało mi się za białe i lampa uległa modyfikacji dodałem 10X30W niebieskie, białe Ledy pozostały 20X20W. Aż w końcu sam nie wiem dlaczego ale postanowiłem dokonać następnej modyfikacji. Dodałem 4szt T5 80W. LEDy białe 10X20W i niebieskie 10X30W, jak się potem okazało, kanał biały LED jest wyłączony i nie używany. Ostatecznie pozostał jeden zasilacz 36V 350W dla LEDów niebieskich . Zasilacz przemysłowy z wymienionym wentylatorem, stary strasznie hałasowały. Całkowity wymiar lampy to 1514X420X50mm, wymiar akwarium 1600X500X700h. Teraz krótki opis budowy. Ramę stanowią aluminiowe kątowniki 25X15 kupione w jakimś supermarkecie, przycięte do odpowiednich długości i skręcone śrubkami. Kolejny etap to dodanie lamp LED. Podstawę stanowią radiatory o szerokości 72mm(150mm przecięte wzdłuż, akurat taki miałem) i długości 1510mm wysokość 25mm. W sumie są takie dwie na każdej po 10szt LED. Zamontowane naprzemiennie biała i niebieska. Lampy LED są przykręcone do ramy śrubkami. W radiatorach zostały wykonane otwory z gwintami. Całość wygląda następująco. Następnie zostały wykonane wsporniki dla odbłyśników, wentylatorów i zasilaczy T5. Wspornik składa się z dwóch kątowników 25X15 i kwadratowej plexi z otworami. Całość standardowo skręcona śrubkami i przykręcona do ramy. Wsporników są dwie sztuki. Do wsporników zostały przykręcone odbłyśniki i uchwyty dla świetlówek. Z drugiej strony wsporników zamontowałem wentylatory i zasilacze do świetlówek T5. Zasilacze ostatecznie zamontowałem w innym miejscu ale nie był to dobry pomysł, trochę się tam grzeją. Samych wentylatorów jest 8szt ponieważ lampa jest w zamkniętej szafce nad akwarium i musi mieć spory przepływ powietrza. W samej szafce również wywierciłem otwory aby była wymiana powietrza. W zasadzie to wszystko, pozostaje już tylko wszystko polutować i podłączyć do zegarów czasowych które włączają i wyłączają lampę. Dodatkowo LEDy są sterowane za pomocą sygnału PWM i mam możliwość serowania ich mocą. Odzienie kanał biały i niebieski. Żeby nie było że tak same szkice to tak wygląda moja lampka w aktualnej konfiguracji a tutaj zbiorniczek, niestety słaba fotka. Lampa nie jest najpiękniejsza ale w szafce i tak jej nie widać Mam nadzieję że komuś się przyda ten opis. Pozdrawiam