Skocz do zawartości

bobek

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    23
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Białystok

Ostatnie wizyty

750 wyświetleń profilu
  1. @laszekmasz oddzielną pompę zasilającą odpieniacz, czy podłączone ze spływu ? Jak widzisz ten ostatni rysunek ? wygląda to ok czy nie ?
  2. Jeszcze raz to zaktualizowałem, HELP - ktoś może korzysta z zewnętrznego odpieniacza ? Według mnie ta wersja jest ok, nie widzę tutaj żadnych problemów.
  3. Zarzucam mały update. Schemat aktualnie jest taki Rozrysowałem zaplecze i rozmieszczenie zbiorników na półkach. Mam też plan na odpieniacz, to Deltec AP702 podłączony zewnętrznie. Odpieniacz zasilany ze spływu ze zbiornika głównego i szczepkarium. Zbiornik główny zasilany z pompy z sumpa (najprawdopodobniej będą dwie oddzielne pompy), dodatkowa pompa do zasilania dsb ze zwrotu ze zbiornika i odpieniacza. Popatrzy ktoś na to ? Dzięki Chociaż teraz patrzę na to i sam nie wiem czy zwrot ze szczepkarium nie będzie cofał zwortu ze zbiornika głównego czy nie lepiej zwrot z dsb przesunąć do gółwnej komory sumpa - może być problem z poziomem wody dla dolewki w komorze pompy Ehh, niby to proste a nie jest ... Jeszcze jeden pomysł - w sumie to ta pompa do zasilenia dsb może zasilać zarówno dsb jak i odpiniacz - potem powrór z odpiniacza i dsb do komory sumpa... Ktoś coś ?
  4. @Testermasz może jakieś zdjęcie lub schemat swojego zaplecza ?
  5. @pumba07dzięki za rady, na pewno uwzględnię wysokość przegród w sumpie żeby było miejsce na spływ. @lukasz_dynMożesz w skrócie napisać jak jest u Ciebie ? Według mnie u mnie nie da się kaskadowo tego połączyć bo zbiorniki są albo na tym samym poziomie albo mają niewielką różnicę żeby był sensowny obieg grawitacyjny. A co myślicie o takim rozłożeniu przegród w sumpie ? W weekend planuję zacząć coś już dłubać w garażu i przygotowywać miejsce.
  6. Dodaje mały update rysunku. Jak to widzicie ?
  7. @lukasz_dyna mniej więcej widząc na jakim poziomie będą zbiorniki (tak jak na schemacie) to jak to zrobić? Ok może być jedna pompa na końcu sumpa zasilająca dsb i szczepkarium, ale zgodnie z tym co piszą @pumba07i co doczytałem na reefhub-ie to druga pompa pobiera wodę z komory odpieniacza. Dsb i szczepkarium będą na poziomie wyższym niż zbiornik główny. Jeszcze myślę jak zrobić w pierwszym etapie kiedy będzie tylko zaplecze, a zbiornika głównego nie będzie.
  8. bobek

    Przebicie prądu w akwarium.

    Ja kiedyś miałem przebicie na pompie odpieniacza - tania chińszczyzna. Nie raz coś tam mnie trzepło ale w słonej wodzie wkładając rękę do akwa i mając jeszcze mokre skarpetki bo coś tam się rozlało to miałem taki strzał w rękę, że 3 dni była drętwa. Oczywiście w domu wywaliło od razu zabezpieczenia. Od tego czasu straciłem zaufanie do chińczyków ....
  9. Zaktualizowałem trochę ten schemat żeby było widać poziomy na jakich będą zbiorniki @elesperoto fajny pomysł ale u mnie się nie da bo DSB będzie mniej więcej na poziomie akwa a szczepkarium wyżej.
  10. Witam, zaczynam powili zbierać sprzęt do nowego projektu. Plan ogólny jest taki zbiornik główny 500l w salonie, wbudowany w zabudowę szafy w ścianie - pewnie na stelażu ale to jeszcze skonsultuję ze stolarzem cała "maszynownia" za ścianą w garażu - tu pojawia się pierwszy problem techniczny bo garaż w sumie nie jest ogrzewany ale wszystko chcę zabudować w szafie obudowanej styropianem 5cmm - wewnątrz szafy będzie mały grzejnik - temperatura w garażu w zimie spada do +5 - taka zabudowa powinna rozwiązać sprawę Jeżeli chodzi o cały osprzęt to chcę to zorganizować na metalowej półce w której będę miał trzy zbiorniki zbiornik 200l na sump zbiornik 200l na DSB + ferugium zbiornik 200l na szczepkarium W sumpie odpieniacz + skała lub siporax oraz absorbenty, dalej DSB z refugium oraz sczepkarium Zrobiłem schemat - bardzo poglądowy - opisujący raczej przepływ wody a nie konkretne rozłożenie rur i mam do tego kilka pytań - byłbym super wdzięczny za podpowiedzi Jedna pompa zasila DSB oraz szczepkarium - dodałem dodatkową regulację na zaworze do DSB do ustawiania przepływu - z tego co się doczytałem to przepływ powinien być 10xilość wody czyli 4tys/h - myślicie że Jebao FA-4000 da radę czy szukać coś większego Zrobiłem spływ z DSB już za odpieniaczem, szczepkarium oraz główny do komory odpieniacza - czy to jest OK ? bo nie wiem czy nie przekombinowałem, doczytałem gdzieś żeby nie zrzucać z DSB do komory odpieniacza bo wybije z wody wszystko co dobre ... Rozkład komór w Sumpie - odpienacz 30cm, 2x5cm, komora 35cm na skałę lub siporax, 5cm, 20cm komora pomp - czy to jest OK ? Co myślicie o takim odpieniaczu ? https://www.olx.pl/oferta/odpieniacz-skimmer-reef-octopus-CID103-IDnRkzm.html#40cdba4f6d jak nie to co proponujecie ? hałas mnie nie za bardzo boli bo wszystko jest poza domem. Oraz najważniejsze pytanie - plan mam taki żeby na początku uruchomić tylko te 500-600 litrów w garażu, uruchomić DSB, kupić 50-60 kilo skały i włożyć to do sumpa oraz szczepkarium - po 2-3 miesiącach jak całość przejdzie wstępne dojrzewanie i dsb wystartuje to podłączyć zbiornik główny, przenieść skałę i uruchomić docelowy system. Wydaje mi się że to dobry pomysł ale na pewno po przełożeniu skały i dodaniu 500l solanki rozpocznie się ponowne dojrzewanie - tylko pytanie czy jest szansa że skończy się szybciej. Przy starcie dsb chcę odessać cały piach z istniejącej nano rafki - jest tam masa życia, ślimaków, rurówek, itp - pewnie jak trochę się to ustabilizuje to trafią tam moje aktualne korale oraz jeden błazenek. Szczepkarium będzie normalnie oświetlane 2x60W w LED z cyrkulacją (pewnie na chińczykach). Co o tym myślicie ? Dzięki za wszystkie sugestie.
  11. bobek

    Nowa lampka LED

    @marekdziubakTak, to prawdziwe mcpcb - wszystko robione w Chinach - cały projekt zrobiłem od podstaw, płytka, gerbery itp
  12. bobek

    Nowa lampka LED

    Da się utrzymać w rękach jak świeci na 100% - w lampce i tak dodatkowo będą wiatraczki do chłodzenia - Zapomniałem napisać że driver ma też czujnik temperatury przyklejony do aluminiowej części PCB - także przesyła temperaturę modułu do kontrolera głównego. @lukaszkrzyszczuk Lampka świeci fajnie - przykładałem do aktualnego akwarium to kolor jest super. Wymiary tego to 10x15 cm. Moduły są tak zaprojektowane że można je łączyć szeregowo. Właśnie to chciałem osiągnąć że teraz zrobię sobie lampkę z 4 modułami, w sumie 240W plus jeden do Sumpa - ale jak mi się zamarzy coś większego to dodam kolejne i tyle. @silvia jeszcze jeżeli chodzi o radiator to cały PCB jest aluminiowy na którym są LED'y - to też nieźle oddaje ciepło
  13. bobek

    Nowa lampka LED

    Cześć wszystkim, w sumie się pochwalę nowym projektem - zaprojektowana lampka LED 21 LED 3W - 6x Cool White, 7x440nm, 6x460nm, 2x420nm 4 kanały sterowane PWM 6x diody białe - jeden kanał 2x420nm + 3x440nm - kolejny kanał 3x460nm + 2x440nm - kolejne dwa kanały To jedna z wielu płytek które składam - pozostaje jeszcze kwestia obudowy i sterownika (na razie wygląda jak pająk) Załączam kilka fotek Z driverem Sam driver
  14. Witam, proponowałbym zgłoszenie do google prośbę o przeindeksowanie strony. Aktualnie jeżeli cokolwiek wyszukujesz na google odnośnie akwarium morskich to nie działa żaden link do nano reef.
  15. bobek

    50L fluval reef tank

    Z tego co tu czytałem to sporo ludzi świeci UV w nocy. Te lody co ja wstawiłem to mają 420-422 nm - 2x1. Całkiem fajnie to wygląda. Jeżeli chodzi o dostęp to na razie daję radę. Może tego nie widać ale cała góra oraz lampka są zdejmowane, na długich przewodach także odkładam sobie po prostu na bok. Co dziennie chwilkę czyszczę magnetycznym i co jakiś czas czyścikiem "na kiju". Martwi mnie trochę ta elektronika. Widziałem ze w sporej części projektów DIY drivery są praktycznie na radiatorze a ledy zaraz nad wodą, ale nigdzie nie czytałem o problemach z korozją. Zobaczymy co da lakier bezbarwny w sprayu. 50 ślimaków to chyba przegięcie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.