Jump to content

Maciuss

Klubowicz
 • Content count

  35
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Maciej
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wrocław
 • Akwarium
  Cube 64 litry

Recent Profile Visitors

243 profile views
 1. Maciuss

  Proszę o identyfikację

  Proszę o identyfikację stworzeń, dzisiaj kilka sztuk pojawiło się na tylnej szybie akwarium po zgaszeniu światła. Z wyglądu małe, białe z odnóżami i wąsami.
 2. Dzięki za poradę, mam jednak jeszcze jedno (być może dość głupie) pytanie. Do pomiarów wody używam testów Salifert gdzie najniższą wartości na skali jest właśnie "<0,25mg/L" dla przypadku gdzie woda się nie odbarwi w żaden sposób (rozumiem, że w takim przypadku NH4 nie może być dokładnie oznaczone i równie dobrze może być równe 0 jak i 0,2). Jak w takim wypadku upewnić się, że NH4 zniknęło? To mnie teraz przestraszyłeś, u mnie w każdym razie nie pojawia się ani pajęczyna ani pióropusz (na tą chwilę wyglądają na martwe) ale będę baczniej je obserwował . Mam nadzieję, że nie zrobi się z tego żadna plaga.
 3. Kolejna mała aktualizacja. Od startu zbiornika minęły dwa tygodnie, jak na razie dojrzewanie wydaje się przebiegać całkiem spokojnie =) Brązowe glony zniknęły a na ich miejsce pojawi się... trawnik. Zielone nitki zdają się powoli ale skutecznie przejmować wolną powierzchnię skały. Jak na razie walkę z glonami ograniczam do czyszczenia szyby, tak żeby mieć możliwość patrzenia na to co dzieje się w środku (podejrzewam, że koło mojej solniczki jest jakieś zakrzywienie czasu bo za każdym razem jak zatrzymuję się na kilka sekund popatrzeć to ucieka mi pół godziny ) Dzisiaj zmierzyłem też parametry wody i sytuacja wygląda tak:. Temp: 25st. Zasolenie: 1,024 kH: 9,6 pH: 8 NO3: 2 NO2: 0 NH4: <0,25 Tutaj pytanie do bardziej doświadczonych morszczaków, czy przy takich parametrach wody można zacząć kompletować ekipę czyszczącą czy może lepiej jeszcze poczekać?
 4. Maciuss

  Cube 64L

  Moja pierwsza solniczka, kostka o wymiarach 40x40x40cm
 5. Dzięki! Lampka z boku przypomina mi trochę pająka Jedyny problem jaki z nią mam jest taki, że po podłączeniu do arduino drivery led lekko piszczą :/ W międzyczasie w akwarium zaszły pierwsze widoczne zmiany, skałę pokrył brązowy nalot.
 6. Czas na małą aktualizację i opis wydarzeń z ostatniego tygodnia. Szkło i wszystkie potrzebne akcesoria trafiły w końcu w moje ręce w zeszły weekend. Całość udało się ustawić, podłączyć i zalać świeżą solanką jeszcze w sobotę wieczorem. Cyrkulatory ruszyły i woda mieszała się tak przez dwa dni (temperatura wody 25st.C, zasolenie 1,024) Na początku tygodnia doszło 7kg żywej skały z działającego zbiornika i zaczęła się zabawa w jak to wszystko ładnie ułożyć Po kilku próbach powstała kompozycja jak poniżej Minęły kolejne dwa dni, skała została przedmuchana i po odessaniu syfu z dna do baniaka trafiło 5,5 kg żywego piachu. Zapadła mgłą Całe szczęście wszystko opadło do następnego ranka i od tego czasu w zbiorniku panuje względny spokój. Czekamy na dojrzewanie. Potrzebna mi jest jednak pomoc w identyfikacji czegoś co pojawia się na skale w niektórych miejscach. Co to może być?
 7. Na ten moment planowałem prowadzić zbiornik na cotygodniowych podmiankach Widziałem kilka tematów w internecie o przekładkach skimmerów z chińskich kaskad żeby pozbyć się mgły z tafli. Ja mam do dyspozycji drukarkę 3d więc wykonanie potrzebnych elementów nie powinno być problemem Każdy kanał jest sterowany przez PWM więc białe zawsze można trochę przyciemnić i pójść w stronę niebieskiego (nawet wtedy będzie to więcej niż 0,5W/L). Lampa jest też zaprojektowana w taki sposób aby można ją było łatwo rozbudować i dołożyć diody.
 8. Zdjęcia pojawią się jak tylko będę miał cały zestaw u siebie a to kwestia 1-2 tygodni. Na razie cały czas jest faza planowania i zbierania opinii
 9. Witam wszystkich forumowiczów, jest to mój pierwszy post, ale forum (i przepiękne zbiorniki) przeglądam od około roku. Do tej pory miałem do czynienia tylko z akwarystyką słodkowodną, ale w końcu zapadła decyzja żeby wystartować z własną małą solniczką. Po przeczesaniu Internetu i kilku wizytach we wrocławskich sklepach powstał projekt akwarium, jakie chciałbym u siebie postawić. Szkło 64 litry full OptiWhite 40x40x40cm Lampa LED DIY 50W (dwa kanały, białe i niebieskie ledy w proporcji 3:2) całość sterowana przez AQma Led Control (Podziękowania dla użytkownika Magu za udostępnienie projektu tak wspaniałej rzeczy ) Woda RODI (filtr już chodzi, po DI TDS pokazuje 0 ppm) Kaskada Aquael FZN-3 (z małą modyfikacją ponieważ planuję dodrukować do niej skimmer) Wkłady do kaskady: Siporax + Purigen + Chemi Pure Elite Blue Grzałka Aquael Easyheater 50W Refraktometr do pomiaru zasolenia Cyrkulacja Sicce Voyager Nano 2000 (2szt.) Żywa skała 6-7kg Żywy piach 4,5kg Sól Aquaforest ReefSalt 5 kg Bakterie BioGro Marine Testy Salifert NO3, NO2, pH, kH, NH4 Obsada Korale: Zoanthus Acanthastrea Herpolitha Fungia repanda Clavularia Sarcophytona Ryby: Błazenek (lub dwa jeśli warunki pozwolą ) Bardzo proszę o ocenę takiej konfiguracji. Wszystkie komentarze będą mile widziane, być może o czymś zapomniałem albo z czymś przesadziłem
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.