Skocz do zawartości

adiC

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    147
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez adiC


  1. Czołem!

     

    Od przeprowadzki prowadzę akwarium bez piasku (względy utrzymania porządku itd.). Brakuje mi czegoś na tym dnie :) 

    Żeby nie zejść na niepotrzebne dyskusje - wszelkie + i - dodania piasku do stabilnego zbiornika mam opanowane. 

     

    Pytanie jak w tytule: czy ktoś używał piasku Nature's Ocean Australian Gold #5 i jest w stanie podzielić się opinią/fotkami zbiornika? :)


  2. Nie porwałbym się na taką zmianę. Musisz podchodzić to tego na jedno podejście?

    Jeśli wywalasz skałę to zlej najpierw większą część wody, wywal co masz wywalić, spuść syf i wyczyść sump. Poźniej dolej spuszczoną wodę i uzupełnij podmianką. Mniejszy szok dla systemu. Przynajmniej ja tak do tego podchodziłem przy mojej podmianie skały na ceramikę.


  3. Czołem!

     
    100 lat minęło od ostaniej aktualizacji, postaram się co nieco nadrobić :)
     
    Akwarium przechodziło swoje wzloty, upadków nie było bo to szkło i by się potłukło :)
    Przez 28 miesięcy prowadzenia mojej kostki nauczyłem się, że plagi i inne tragedie są nieodzowną częścią hobby. Kwestia tylko jak bardzo to my, opiekunowie rafy, przyłożyliśmy się do nich.
     
    Akwarium przechodziło kilka aquascaping'ów. Wystartowałem z piaskiem, obecnie mam żwirek koralowy, szukam opcji 3 ;)
    Skały raczej ubywało niż przybywało a ostatecznie wróciłem do połowy początkowej ilości skały, z której spora część to kawałki towarzyszące mi od początku (po małym spotkaniu z młotkiem :) ). Mimo zmian system pozostał stabilny, jeśli mam jakieś problemy z koralem w 160'tce to trafia on na kurację do kostki.
    Dolewki jak nie było tak nie ma. Po zlikwidowaniu kaskady parowanie ustabilizowało się na tyle, że dolewanie z ręki przestało być kłopotliwe - przynajmniej zimą:)
     
    Jakiś czas temu zalałem lampę, z którą startowałem swój zbiorniczek. Po rozebraniu okazało się, że Zetlight ma dość kiepsko osłoniętą płytkę. Był to jedyny moment, w którym zastanawiałem się na poważnie nad likwidacją. Poświęcałem czas i fundusze na 160'tkę i nie chciałem inwestować w sprzęt do kostki. Rozmyślanie długo jednak nie trwało. Po paru minutach zabawy z multimetrem i lutownicą lampka śmiga spięta "na krótko" ... a kostka nadal działa. I działać będzie.
     
    W weekend kolejny raz zabrałem się za zmianę wystroju. Po jakichś 5/6 godzinach udało mi się osiągnąć zamierzony efekt :) Póki nie zrobię porządku z nadmiarem szczepek i szczepuniek układ pozostanie taki:  jak widać na załączonym obrazku.
     
    Zostało tylko sprzątanie wszystkich pierdół użytych do całej operacji ;)
     
    Tyle opowieści. Teraz czas na konkrety :)
    Oświetlenie:
    Zetlight 11W, świecę 11 godzin głównie aktyniką, białe przełączam jak mi się przypomni.
    Aquael 11W Marine - wysłużona świetlówka "do testu", świeci 11h.
     
    Cyrkulacja:
    Hydor Koralia 900. Po zmianie wystroju dodatkowo wykorzystam FZN-3 z matrixem (od początku jest cały czas w kostce) i kawałkami skały w jednej komorze, w drugiej tymczasowo gąbka.
     
    Woda:
    Sól BT SPS Salt. Podmianki to 3-5l świeżej solanki co tydzień, czasem doleję dodatkowo wodę z większego.
    Za filtrację odpowiada jakieś 4-5 kilo skały, wspomniany matrix, żwir koralowy (~1,5 cm) oraz makroglony Codium/Caulerpa Profilera.
    Przy większych manewrach w akwarium leję bakterie Microbe Lift Special Blend (jeśli są ryby to w połączeniu z TheraP).
    Od czasu do czasu wkropię coś z ampułek Prodibio: Bioptim, Stront, CoralVits, ReefBooster. A samą kostkę karmię resztkami po płukaniu mrożonek dla ryb w 160'tce :)
     
    Obsada:
    Mieszana, głównie grzyby i nieodzownie towarzysząca mi od pierwszej szczepki Xenia! :) Niebawem znajdzie się też trochę LPS t.j. Caluastrea, Pavona Cactus lub Montipora talerzowa.
     
    Z mobilnej głównie ślimaki. Rybki póki co nie uświadczysz.  
    Trochę korci mnie wpuszczenie jakiegoś stadka krewetek atlantyckich i jakiegoś dużego, brzydkiego kraba :)
     
    ToDo na najbliższy czas wygląda następująco:
    - dopalić watów! Podoba mi się efekt połączenia led i T5. Moja obecna świetlówka wymaga już wymiany;
    - wymienić lub sprzedać szczepki, które się powtarzają;
    - zrobić nowy odpieniacz na kostkę lipową i wpakować go do kaskady;
    ... i najgorsze, wywalić z szafki pod akwarium wszystkie zbędne pierdoły.  
     
    Tyle update'u na dziś :)
     
    Pozdrawiam!
    adiC

    20170503_174053.jpg


  4. Miękasy możesz ładować natychmiast to tylko pomoże w starcie baniaka, a napewno przeżyją, capnella, xenia, discosomy itp. możesz walić w opór to przeżyje w soli kuchennej :thumbup:

    @spajdi takie rady dla kogoś kto startuje przygodę z morszczyzną? Pozwolę sobie zacytować ;P

    ... się zastanów czy Twoje myślenie jest skierowane w dobrą stronę, bo moim zdaniem NIE... :whistle:

    :whistle:

    @morsik88 trzymaj się swojego założenia, cierpliwość w naszym pięknym hobby popłaca :) Podpytam jeszcze o skałę, kleiłeś czymś?


  5. Forumowicz odpisał dość obszernie ;)

    chyba że jest opcja dokupienia dodatkowego sterownika z pełnym sterowaniem

    Jedyny ból tej lampy to właśnie brak możliwości podpięcia sterownika. Materiały handlowe i opinia sprzedawcy wprowadziły mnie trochę w błąd a po już było za późno (tak mi się wtedy wydawało ;)). Włącznik czasowy i ręka akwarysty to jedyna opcja sterowania :)

    Całkiem ciekawie wygląda to ciemne podłoże :) ciekawe jak wpływa na postrzeganie kolorów zwierzaków :)


  6. Piasek możesz wypłukać, wysuszyć i odłożyć na później ;) nic mu się nie stanie tylko przy ponownym użyciu może coś tam do wody oddać.

    Jeśli chodzi o filtry RO zerknij sobie na http://www.waterpure.pl/ masz tam sporo zestawów, które tanio można rozbudować o dodatkowe prefiltry. Nie myślałeś o filtrze 10"? Mają sporo zalet, głównie większa wydajność (w sensie mniejszy odpad) i są tańsze w dłuższej eksploatacji.

    Siporax pełni inną funkcję niż węgiel ;) na pewno o węgiel Ci chodziło? A co do bakterii to osobiście polecam Microbe Lift Special Blend, gro osób poleca też AF.

    Podejście "inni leją kranówkę albo nic nie mierzą" może Ci się nie sprawdzić i zemścić na dłuższą metę ;) Nie mówię, że się nie uda ale mały litraż nie wybacza tak łatwo błędów ;) no i szkoda zwierzaki męczyć. Xenia się przyjęła? ;)


  7. @Nikel wiesz co, też miałem podobne podejście biorąc szczepki. Miałem już palythoa i nie było problemu, na wszelki wypadek obchodziłem się z nimi z większą uwagą :) Przestałem luźno podchodzić do tematu gdy żegnałem się z moimi wszystkimi euphylliami, caluastreą, zmaltretowanym rico i dosłownie porozrywanymi rhodactisami. Tylko lobo i xenii nie było nic widać. Większość zwierzaków już dochodzi do siebie, z resztą jeszcze nie wiadomo ... a co przemyślałem to moje ;) To zwierzak, u Ciebie zachowa się tak u innego akwarysty inaczej ;)


  8. I nie ma żadnego innego sposobu, np takiego jak "zastrzyki" na aiptasie?

    Albo postawić euphylie obok. Tak żeby porządnie poparzyła polipy...

    Przed pochopnymi działaniami weź pod uwagę, że każdy większy stres - mam tu na myśli zastrzyk czy inne fizyczne działania lub parzenie przez polipy innych korali - spowoduję naturalną reakcję obronną. Koral broni się wydzielanym śluzem zawierającym toksynę (wybaczcie, mocno spłaszczyłem temat ;)). Działając po za zbiornikiem możesz zrobić krzywdę sobie lub domownikom. Jeśli będziesz działał w zbiorniku to skutki obrony tego korala poczuje cały zbiornik. Kwestia skali stresu i reakcji zwierzaka. Nic dobrego z tego nie wychodzi ... piszę z własnego doświadczenia ;)

    Rady o pozbyciu się skałki są trafne w mojej opinii ;) Gdyby ktoś reflektował to zapraszam :)


  9. @czarek, a zwróciłeś uwagę na kąt świecenia? 60 stopni mocno ograniczy Ci wykorzystanie światła. W takiej kostce to dość istotna sprawa. Sam się nieźle namęczyłem. Pomyślałbym o 3 albo 4 słabszych żarówkach. Będziesz miał więcej możliwości i spokojniejszą głowę. Kolega Rafał też dobrze Ci poradził :)

    Planując kostkę 35x po raz drugi połączyłbym efekt świetlówki kompaktowej aktynicznej i modułów Aquaela/polutował kilka led sam. Efekt połączenia T5 i ledów jest masakryczny :) Świecę świetlówką Aquaela i Zetlight zn1702.


  10. Ach te skrajności :) Nie płaczę jedząc burgera czy zabijając rybę, którą złowiłem i zamierzam zjeść :) Nie toleruję natomiast sadyzmu czy bezmyślnego obchodzenia się ze zwierzętami.

    Powiedzmy @remkowski, że złapiesz w końcu górujący gatunek Dascyllusa i zapomnisz o negatywnych emocjach żywionych do niego ;) No i teraz pytanie - co z nim zrobisz zakładając, że nie masz go gdzie trzymać i nikt się po niego nie zgłosi? Spuścisz go w klo, zamrozisz go czy "łup w główkę jak karpia"? Nie chce wymyślać jak niehumanitarnie można do tego podejść żeby dać trochę kontrastu do pytania.

    Nie chodzi mi też o skrajności, jak płakanie nad kotletem, raczej o konkrety w granicach przyzwoitości :)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.