-
Liczba zawartości
56 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez Foxface
-
To nie miał być wątek o filtrze czy rybach, tylko o metodzie dozowania vódki, ale rozumiem niektórych poniosło. Po pierwsze: Sumpa nie mogę mieć czy to tak ciężko zrozumieć? Gdzieś muszę trzymać gąbki, węgiel i purigen. Nie jestem pierwszą osobą prowadzącą akwarium na filtrze kubełkowym. Po drugie Wiedziałam, że nie uniknę żadnego dojrzewania to chyba zrozumiałe. Czytałam tylko, zresztą na tym forum, że to MOŻE przyspieszyć dojrzewanie. Proszę czytać ze zrozumieniem. Po trzecie: Z reguły jak ktoś ma problem z glonami to piszecie żeby zostawić, że to dojrzewanie itp. (nawet w rocznych zbiornikach) a potem się kończy likwidacją akwarium. Dziękuję za te rady, wątek uważam za bezcelowy można zamknąć...
-
dziękuję bardzo za takie komentarze, naprawdę nikt nikogo nie zmusza do czytania Wątek jest o czymś zupełnie innym - patrz post 1, może ktoś jeszcze skorzystałby na odpowiedziach na te pytania, ludzie używają absorberów.
-
właśnie byłam w akwarystycznym i dokupiłam kilka turbo i salariasa zobaczymy co i jak Wymieniłam węgiel aktywny na nowy. Na razie absorbery zostaną, zobaczymy po tygodniu czy się coś zmieni. Właśnie się szykuje na małą podmianę wody. Mam zamiar podbić trochę Ph i skrócę czas świecenia do 8h/dobę.
-
ja rozumiem że ile akwarystów tyle opinii... Czemu mam wyjąć absorbery? Czytałam na forum że trzeba wkładać, najlepiej jak najwcześniej bo przyspieszą dojrzewanie a potem purigenu nie wyjmować w ogóle, tylko zmieniać. Z PhosGuardem to różnie piszą, raz żeby zostawić a innym razem że tylko wkładać jak jest wykrywalne PO4. I bądź tu człowieku mądry. spróbuję podnieść Ph i dokupię ślimaki i zobaczymy dziękuję za rady
-
Również się dołączam i zarazem dziękuję
-
Akwa zalane 2 miesiące temu na żywej skale i 50% żywego i 50% suchego piachu. Phosguard i purigen zostały umieszczone w filtrze bo czytałam że to przyspieszy dojrzewanie i wyeliminuje ewentualne problemy podczas tego procesu. Spróbuję podnieść Ph w takim razie.
-
Zbiornik ma 2 miesiące. Niestety nie mogłam nigdzie znaleźć tych bakterii, mam ATM Colony, mam nadzieję, że mogą być. Czyli na razie zostawić i jechać na podmianach + bakterie?
-
Nie mogę sobie poradzić z glonami, coraz więcej pojawia się glonów nitkowatych na skałach, zielonych glonów na szybach oraz występuje brązowy nalot na szybach i skałach. Posiadam następując parametry wody (mierzone wczoraj, testy API, Mg Salifert) NH4 0 NO2 0 NO3 5 PH 8.0 PO4 0 KH 9 Ca 460 Mg 1260 zasolenie 1,025 temp. 25 C Kupno jeżowca odpada, mam za małe akwa, nie chce już dokupować rybek (chyba i tak mam za dużo), a ślimaki i mitrax mają gdzieś glony. Krab trochę poskubał ale po 2 minutach odpuścił i wlazł pod skałę. Powiedziano mi, że mam za bogatą wodę i stąd wysyp glonów, w końcu kupiłam filtr RO i sama robię solankę, sól IO. Zrobiłam pierwszą podmianę tydzień temu i dodałam bakterie ATM Colony. Glony namnożył się bardzo szybko. W filtrze posiadam: węgiel aktywny, PhosGuard i purigen. Czytałam, że lanie vódki pomoże na glony, ale bakterie potrzebują PO4. Jak widać z moich testów wynik PO4 jest 0. Co do samego dawkowania już przeczytałam kilka wątków na forum. W nawiązaniu do powyższego mam następujące pytania: 1) czy zacząć lać vódkę, czy jeszcze się wstrzymać, robić podmiany i lać bakterie w razie gdyby to naprawdę był problem ze zbyt bogatą wodą, a jeśli jest to czy jeszcze coś mogę zrobić w tym kierunku? 2) jeśli lać vódkę, to czy wyjąć absorebry? jeśli tak to czy wszystkie? czy może należałoby zwiększyć karmienie? 3) czy w późniejszym czasie mogę zaprzestać lania vódki (wiadomo, nie z dnia na dzień)? Z góry dziękuję. .
-
Aktualizacja, ręce mi opadają normalnie z ilością glonów, nie mam już cierpliwości czyścic codziennie... za to korale mają się w najlepsze, oprócz Zoa któe zamyka się coraj bardziej: całość a oto glony różnej maści i ilości, ciekawi mnie co to za glony i od czego mogły powstać?? ten brązowy nalot to nie przypadkiem okrzemki? jeśli tak to jakim cudem się pojawiają przy stosowaniu PhosGuard? i co to za zielone plamy? jakieś sugestie? Testy robione dzisiaj: NH4 0 NO2 0 NO3 5 PH 8.0 PO4 0 KH 9 Ca 460 Mg 1260 zasolenie 1,025 temp. 25 C W filtrze mam PhosGuard, Purigen, węgiel i po prostu nie wiem z czego tworzą się glony. Nadmienię, w tamtym tygodniu robiłam podmiankę na dobrej wodzie RO (w końcu ) i soli IO. Dodałam również bakterii. Glonów z dnia na dzień przybywa i nie wiem co robić. Czytałam o vodka metod i zakupiłam potrzebny sprzęt Przeczytałam już jak stosować, ilości, zwiększanie, itp. Pytanie moje dotyczy absorberów w filtrze. Czy najeży je wyciągnąć czy mogę je zostawić? Czytałam że do działanie tej metody potrzebne jest PO4, moje testy pokazuję 0 więc tak na logikę myślę, że chyba trzeba PhosGuard usunąć. Co w przypadku purigenu i węgla aktywnego?
-
Spróbuj wsadzić węgiel i lej wódkę, może pomoże
-
Za bogata woda, nie wiedziałam że od nadmiaru substancji może być taki problem. Chociaż dopiero teraz moje ukwiały zaczęły się pompować na maksa. W takim razie podmienię 9l na nową solankę i zobaczymy:)
-
Miałam kaskadę w 30l - dla mnie się to nie sprawdza. Obecnie mam 90l i mam zewnętrzny filtr kubełkowy Tetra Tec 800 Plus z racji braku miejsca na sumpa, i uwierz mi, da się prowadzić akwarium morskie na zewnętrznym filtrze kubłowym. Jedyny minus to kupa roboty z tym Ja wkładam gąbki od czasu do czasu, ale wymieniam je co 2-3 dni bo inaczej się nie da. Mam PhosGuard, Purigen i węgiel aktywny. Czyszczę cały kubeł raz na 2 tygodnie, co miesiąc wymiana węgla. Także jak masz tylko czas i chęci to ja nie widzę problemu. Tylko nie wiem, czy jest jakiś mały filtr, żeby masakry nie narobić w takim małym zbiorniku.
-
Dopytałaś, powiedziano mi "Sand Anemone" czyli niewiele. Cribinopsis crassa - faktycznie wygląda bardzo podobnie. Ogólnie ukwiał się pompuje bardzo ładnie, ma jakieś 12cm średnicy w całej okazałości. Karmię go w sumie 2 razy w tygodniu i wciąga wszystko co widzi.
-
Włożyłeś już PhosGuard i purigen czy jeszcze nie? Używasz węgla aktywnego?
-
Do tej pory wodę brałam ze sklepu akwarystycznego, ale po 2 ostatnich podmianach miałam wysyp glonów i postanowiłam robić solankę sama. Dziś właśnie przyszedł mi filtr RO/DI. Sół kupiłam Instant Ocean, i obecnie czekam aż dojdzie mi czytnik TDS. Wcześniej dozowałam Reas Sea Reef Foundation ABC+ ale Tester doradził mi żeby tego nie robić, więc zaprzestałam. Dozowałam wcześniej również magnez z Saliferta przed zakupem ABC, ale od około 2 tygodni nie leję nic.
-
Mała aktualizacja:) Do akwarium trafiły 2 nowe okazy: Pocillopora oraz Caulastrea curvata (lepszego zdjęcia na razie nie udało mi się zrobić) razem z ukwiałem i krabikiem Co do starych lokatorów to od pewnego czasu Zoa nie chce się otwierać w całości. Nie mam pojęcia dlaczego, parametry mierzone w niedziele (poniżej) są w normie. Ktoś doradzi co może być przyczyną? W sprawie lania bakterii. Zakupiłam ATM Colony w sumie Pan polecił w akwarystycznym i że niby używają tego w swoich akwariach. Oczywiście po ostatnich rewelacjach z gonioporą itp. byłam dość sceptycznie nastawiona. Mija 4 dzień po wlaniu bakterii (wlałam mniej więcej 50% zalecanej dawki) i o dziwo akwarium zrobiło się dużo czystsze, nie muszę latać z czyścikiem co drugi dzień... Teraz myślę dolewać jakieś 10ml co tydzień lub dwa przy podmianach. Czy ktoś jeszcze używa tych bakterii? Co o tym sądzicie? Parametry mierzone w niedziele: NH4 0 NO2 0 NO3 0 PH 8.0 PO4 0 KH 10 Ca 420 Mg 1350 zasolenie 1,025 temp. 25 C
-
Goniopora odeszła na wieczną rafę... Testy robione wczoraj: NH4 0 NO2 0 NO3 0 PH 8.0 PO4 0 KH 12 Ca 480 zasolenie 1,025 temp. 25 C Poza tym żadnych nowości. Pojawia się coraz więcej glonów wapiennych, skałki się ładnie robię fioletowe.
-
Czy rozumiem że w tym przypadku nic się nie da zrobić? Żadne płukanie w jodynie czy RO nie pomoże już (czytałam, że ludzie to polecają, ale wolę się upewnić)?
-
Dziękuję za odpowiedź. Dozowałam na początku Ca z Kenta i Mg z Saliferta, bo poziomy była bardzo niskie. Teraz przy dozowaniu ABC utrzymują się stałe, więc nie wiem czy jak nie przestanę dozować to nie spadnie mi za bardzo poziom Ca i Mg. Gonioporę polecił Pan z akwarystycznego, nie wiedziałam, że to tak trudny koralowiec;/ Czy 10% co 2 tygodnie podmiany wody będzie wystarczająco? Czy może jeszcze rzadziej, bądź mniejsze ilości?
-
Domyślam się, że doświadczonym akwarystą jest łatwiej Stopka uzupełniona, akwarium zostało zalane 9 stycznia. Były okrzemki, były w niewielkich ilościach glony zielone, do tej pory jeszcze jakieś tam są. Pojawiają się już fioletowe i różowe glony wapienne. Niedawno miałam plagę glonów po podmianie wody, ale już wyczyszczone i jest dużo lepiej. Obecnie w akwarium posiadam: 2x Zoanthus Klyzum sp ukwiał (niezidentyfikowany) Heteractis crispa Grzybki Goniopora (z którą z resztą jest coś nie tak i nie wiem czy już jest spisana na straty, czy nie, zdjęcia dostępne http://nano-reef.pl/topic/71501-90l-nano-reef/) Parametry: NH4 0 NO2 0 NO3 0 PH 8.1 PO4 0 KH 12 Ca 460 zasolenie 1,025 temp. 25 C Co 2 dni dozuję Red Sea Reef Foundation ABC+ oraz leje Quick Start.
-
Witam, mam już jakiś czas akwarium, ale nie używałam do tej pory filtra RO/DI gdyż wodę RO i morską brałam za sklepu akwarystycznego. Po podmianie wody w tamtym tygodniu nastąpił niesamowity rozrost glonów. Domyślam się, że to wina wody bo do tej pory było dobrze, a parametry się nie zmieniły. Postanowiłam więc zainwestować w filtr RO i sama będę przygotowywać wodę do podmian. Czytałam o różnych solach i jest taki wybór że naprawdę nie wiem co kupić. Zastanawiałam się nad Instant Ocean lub Reef Crystals. Czy możecie doradzić która sól byłaby najlepsza?
-
Dziękuję za identyfikację, dobrze wiedzieć co się kupiło... Co do goniopory, to wygląda o tak: podejrzewam, że jest chora, może ktoś to potwierdzić? Miała w tym miejscu lekki nalot od momentu kiedy ją kupiłam, ale no wtedy nie wyglądało to tak jak teraz. Jej stan się pogarsza, nie pompuje się już w ogóle, nie wiem co robić. W ostatni weekend robiłam podmianę wody 10%, co 2 dnia zaczęły się robić glony, wczoraj wyczyściłam akwarium, dodałam gąbki do filtra, wymieniłam PhosGuard. Wodę morską biorę ze sklepu akwarystycznego i moje pytanie brzmi, czy to mógł być powód? Przed podmianą na szybach było troszeczkę glonów w niektórych miejscach, praktycznie niewidoczne a po podmianę normalnie plaga. O dziwo testy po podmianie idealne... W związku z tą całą sytuacją zastanawiam się nad zakupem filtra RO. Czy możecie coś polecić? Ta sama sytuacja z solą. Proszę wziąć pod uwagę, iż mieszkam w UK i nie wszystko jest to dostępne. Myślałam nad solą RedSea Instant Ocean lub Reef Crystals?
-
Do akwarium dołączyły nowe okazy: - czerwone Zoa - ukwiał (czy to entacmaea quadricolor - tak mi powiedziano w sklepie) czy może ktoś pomóc z identyfikacją? Testy robione w piątek wzorowe NH4 0 NO2 0 NO3 0 PH 8.1 PO4 0 KH 12 Ca 480 zasolenie 1,025 temp. 25 C W sobotę podmiana wody, w niedziele testy wyszły identycznie, oprócz Ca - 460. Teraz mam problem z tym ukwiałem którego zakupiłam w piątek. Do tej pory nic nie chce jeść, kładłam mu kawałeczek ryby na mackach, olał to totalnie więc dzisiaj położyłam mu ją na środku, prawie w otworze gębowym. Wydawało mi się, że zaczyna sobie to połykać, zaczął się zwijać do środka, ale po chwili to wypluł. Wczoraj wieczorem natomiast cały się zwinął do środka, było widać tylko stopę, była strasznie maleńka. Nie wiem czy jest z nim coś nie tak, czy może jest chory? Czy może to ja przesadzam? Na gonioporze natomiast zauważyłam czarny nalot, jakby coś gniło, i za nic nie wiem co to jest. Próbowałam zrobić zdjęcie, ale akurat się rozłożyła i zasłoniła to miejsce. Poza tym całe akwarium wygląda w porządku, skały miejscami zaczynają się robić różowe i fioletowe Co 2 dni dawkuję Red Sea Reef Foundation ABC+, chyba pomaga. Rybki karmię rano mrożoną a wieczorem pokarmem suchym w granulkach.
-
Jakoś do mnie te miękkie nie przemawiają Jedynie sinularia mi się podoba. Narazie i tak nie dokupuję nic, może za tydzień się przejadę do sklepu, zobaczę co mają. Dzisiejsze wyniki testów: NH4 0 NO2 0 NO3 0 PH 8.0 PO 4 0 KH 9 Ca 400 Mg 1250 zasolenie 1,026 temp. 25 C Dodaję już Red Sea Reef Foundation ABC+ według skali dla LPS. Gorgonia wygląda przewspaniale, rozkłada polipy i chyba jest szczęśliwa 2 krewetki wundermanni odeszły na wieczną rafę, jedną odłowiłam a druga gdzieś zniknęła. Myślę, że to sprawka kraba bądź krewetki. Gąbki wczoraj wyjęte, na razie kubełek działa bez nich. Druga pompa cyrkulacyjna została zamontowana, teraz to są prawdziwe fale w akwarium. A oto zdjęcia: całość Ukwiał (do tej pory nikt go nie zidentyfikował, więc nie wiem jaki:P) goniopora
-
Do akwarium trafiły w ubiegły piątek. Niestety myślę, że były to krewetki bo kolor był ten sam. Właśnie wyłowiłam jedną, druga zniknęła, nigdzie jej nie widać. Poczekam, może się gdzieś schowała.