Skocz do zawartości

Artur_M

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    26
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Artur_M

  1. A może Barwig 0333? Jest o połowę tańszy. Zastanawia mnie czy Barwig 0333 i Tunze 5000.020 to jedno i to samo.
  2. Jaką pompkę polecacie do automatycznej dolewki Levelautomatic V2?
  3. Artur_M

    sump jednokomorowy

    Marcin_ do sterowania dolewki używasz elektrozaworu? Magu, a jak Ty sobie z tym radzisz? Oczywiście jeżeli inni koledzy się włączą do dyskusji to będzie fajnie.
  4. Artur_M

    sump jednokomorowy

    Masz na myśli to http://www.sklep.aqua-trend.pl/automatyczna-dolewka-levelautomatic-v2-p-17.html ?
  5. Artur_M

    sump jednokomorowy

    Marcin, a który konkretnie model masz zastosowany u siebie w zbiorniku?
  6. Artur_M

    sump jednokomorowy

    Marcin mógłbyś to rozwinąć?
  7. Gaber, wychodzi na to, że mogę liczyć tylko na Twoje merytoryczne informacje. Powiedz mi proszę, co z żywą skałą? Przyjmuje się ogółem 15% skały w zbiorniku? Ile żywej, a ile suchej? Którą polecasz? Kiedy wpuszczać do zbiornika czyścicieli, np. jakiegoś kraba, brzydala, może jakieś krewetki? Możesz polecić coś konkretnego i w jakiej ilości do takiego zbiornika? Co z piaskiem? Ten, który polecasz stosuje się również w biotypie Malawi. Ja w swoim Malawi mam piasek przywieziony znad morza (mam blisko). Oczywiście odpowiednio oczyszczony. Mogę do solniczki również wrzucić piach znad Bałtyku? Ile piasku i kiedy? Czytałem, że piasek daje się później. Jeszcze jedno, jakiej wielkości siporax, 14, czy 25mm?
  8. Gaber, dzięki za tak szybki odzew. Jutro będę wgryzał się w to co napisałeś. Póki co to mnie to przerasta. Od lat mam biotyp Malawi (kubełek zamiast sumpa), ale to dziecięca zabawka w porównaniu z morszczyzną. Dosłownie się miotam. Akwarium jest w fazie projektu, który będę realizował etapami. Temat ten dotyka pewnie wiele osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką morską. Mam nadzieję, że nie tylko ja skorzystam z lektury jego treści. Jeszcze raz dzięki i dobranoc.
  9. Witam, jaką metodę polecilibyście do nowo zakładanego zbiornika osobie, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z morszczyzną? Zbiornik 300 litrów. Planowana obsada: LPS/SPS/Miękie/ jeden lub dwa ukwiały + kilka rybek. Czytam, czytam i mam już mętlik w głowie. Ręce mi opadają. Najbardziej skłaniam się do jednej z tych metod: pellety, probiotyczna, zeovit. Nie potrafię pogodzić następujących kryteriów: brak doświadczenia/koszty prowadzenia/uciążliwość/zadowolenie z uzyskanych kolorów. A jak każdy początkujący marzę o pastelowych majtkowych kolorach
  10. Ok. Gdyby nie automatyczna dolewka to tak bym też rozumował. Zadałem to śmieszne pytanie, gdyż nie wiem czy z uwagi na pływaki, które będą się bujać w tej właśnie komorze, nie należałoby odpowiednio zwiększyć powierzchni komory. Postawie więc inaczej pytanie, czy zachować wymiary sumpa zakładając, że jednak go podzielę na dwie komory, czy też zwiększyć jego wymiary? Jeżeli tak, to o ile? Filtracja pellety.
  11. Marek, doradź mi proszę, wielkość tej komory. Pozdrawiam, Artur
  12. Ile mocniejsza? Metoda filtracji ku której się skłaniam to pellety. Co sądzicie o sumpie jednokomorowym do takiego małego baniaczka jak mój? Tak na moje oko łatwiej będzie w nim grzebać. Np. 60x30x40H cm.
  13. Waldek, ale ja już przy tym litrażu obawiam się o stropy Toż to jak nic robi się ze wszystkim pół tony. Moje Malwi to maleństwo w porównaniu z innymi zbiornikami, zaledwie 180 litrów, a mnie ładnych parę lat już cieszy. Raczej nastawiam się, że 300 litrów będzie moim finalnym zbiornikiem. Toż ile ogórków zmieści się do tego słoika. Czyli przy takim nastawieniu dalej uważasz, że pompka nie za duża? Wolę jedną pompę i pod nią podpięte wszystko co się da, niż każdą zabawkę zasilaną z osobnej pompki.
  14. Artur_M

    Odpieniacz "samoczyszczący"

    Czyli praca odpieniacza na sucho. Dzięki za rozjaśnienie mi w głowie. Co sądzicie o Deltec 1455 do baniaczka 300 litrów? Całą hydraulikę wykonać na rurach fi 32mm?
  15. Przyłączam się do dyskusji. Mnie również ciekawi ten temat.
  16. Dzięki waldek123blau. Koniecznie muszę podjechać do Ciebie i popatrzeć co i jak A czy ta pompa nie jest za duża jak do mojego litrażu? Może właściwszy byłby model 3000 http://sklep.wodna-kraina.pl/p/150/1767/jebao-dc-3000-z-kontrolerem-pompa-obiegowa-pompy-obiegowe-akwarystyka-morska-.html ? Pozdrawiam, Artur
  17. Ok. Przekonaliście mnie do metalowego stelażu. Skłaniam się do filtracji biopelletsami. Rozważałem również metodę zeovit. Ta druga bardziej mi się podoba, ale wydaje mi się, że jest zbyt zaawansowana jak dla mnie Co sądzicie o takim filtrze przepływowym http://erybka.pl/product-pol-9976-TMC-V2-Bio-React-500.html do mojego zbiornika? Jeżeli jest ok, to jaką pompę 1500l/h byście do niego polecili?
  18. Artur_M

    Odpieniacz "samoczyszczący"

    Na jak długo? Da radę 3 tygodnie?
  19. Artur_M

    Budowa szafki pod akwarium

    Co sądzicie o takim design'ie szafki? Jaką wysokość szafki przyjąć żeby było i estetycznie i praktycznie?. Szafka ma być pod akwarium 300 litrów 100X60x50. Sprawdzą się tego typu drzwiczki? Modyfikacja o jakiej myślę to jedne i drugie drzwi ażurowe.
  20. Artur_M

    Odpieniacz "samoczyszczący"

    To spytam inaczej. Jaki odpieniacz polecilibyście do akwa 300l+100l sump?
  21. Witam, jestem na etapie konfiguracji sprzętu do zbiornika o pojemności 300 litrów + sump ok. 100 itrów. Czy mógłby ktoś z Was polecić mi odpieniacz z głowicą czyszczącą? Chodzi mi o takie ustrojstwo, które w okresie wakacyjnym będę mógł zostawić bez dozoru na okres 2-3 tygodni. Do karmienia zwierzyńca osobę znajdę, do grzebania w sumpie już raczej nie. Zależy mi również na cichej i stabilnej pracy urządzenia. Pozdrawiam, Artur
  22. A jaki odpieniacz byście polecili do mojej rafki? Problem polega na tym, że wakacje spędzamy poza domem. Do karmienia zwierzyńca znajdę jakąś życzliwą sąsiadkę, ale nie ma takiej opcji żeby podjęła się gmerania w sumpie Czyli wychodzi na to, że powinien to być jakiś odpieniacz samoczyszczący. No tak żeby opróżnianie zawartości kubełka można było robić powiedzmy co 2-3 tygodnie. Moglibyście polecić jakieś sensowny zestaw odpieniacz-pompa? Coś w miarę cichego i stabilnego. Rozważań na temat szafki ciąg dalszy Zastanawiam się nad zastąpieniem stelaża metalowego drewnianym i wykonania szafki w stylu amerykańskim. Co sądzicie o design'ie jak na zdjęciu? Jeszcze jedno, co z elektryką? Gniazdka, sterowanie w szafce? Trochę niebezpiecznie.
  23. Od lat mam akwarium , ale morskie ogromem wiadomości jaką mam do przyswojenia wręcz mnie przytłacza. Skoncentruję się póki co na stelażu metalowym i budowie szafki, widzę, że nie zależnie od zasobności portfela to długa droga jeszcze przede mną. Sporo muszę sobie przyswoić, ale to też ma swój urok Życie w akwarium będę podglądał siedząc w odległości metra, półtorej od przedniej szyby. Wysokość szafki jaką sugerujecie waha się od 65 do 85 cm. Rozrysowałem sobie kredą na ścianie akwarium na tych wysokościach i skłaniam się do wysokości 75cm. Ponieważ nie mam żadnego doświadczenia w gmeraniu w sumpie i uciążliwościach z tym związanych skupiłem się wyłącznie na ocenie wysokości szafki jedynie z punktu widzenia obserwatora akwarium. Nie wiem czy słusznie, ale obawiam się, że przy wysokości 85cm, akwarium będzie już "za wysoko", a ja siedząc na przeciwko akwa będę mógł obserwować pokrywę od dołu. Dzięki za namiary na Szczecin.
  24. Dzięki za tak szybką i liczną odpowiedź. Za Waszą radą zamówię szkło o wymiarach 100x60x50H. Prawdę powiedziawszy nie sądziłem, że szafka powinna być aż tak wysoka. W Malawi mam szafkę o wysokości 50 cm i ogląda się pyski rewelacyjnie. Przy wysokości 85cm będę musiał podziwiać mój ocean na stojąco Słucham Waszych rad uważnie, rozrysuję to sobie dzisiaj na ścianie (wysokość szafki 85cm+akwa). Znacie kogoś w Szczecinie godnego polecenia kto spawa ramy samonośne pod akwaria? Może jest taka osoba na Forum? Tak jak zaznaczyłem na początku akwarium będę budował krok po kroku. Ile się da własnymi siłami. Póki co mój stan posiadania równy jest zeru, ale idą przecież Święta. Może macie jakieś pomysły na prezenty od Świętego Mikołaja? Problem polega na tym, że budowę akwarium planuję skończyć w przeciągu roku (wariant optymistyczny), półtorej roku. Tak więc raczej w żaden sposób nie będę mógł zweryfikować otrzymanych od Mikołaja zabawek, a i gwarancja będzie mi leciała na sucho. Wracając do SUMPA. Czy jedną z komór (czwartą) mogę przeznaczyć na szczepkarium? Jakie przyjąć wymiary SUMPA? Iść na całość i pakować tyle ile mi się zmieści do szafki, czy też założyć sobie 1/3, lub 1/4 objętości zbiornika głównego? Jaką wysokość przyjąć? 40 cm? Zakładając, że szafka będzie miała 70-80cm wysokości Do takiego litrażu planuję 2 grzałki (dla bezpieczeństwa). Czy dobierając grzałki uwzględniać litraż SUMPA ? 300 litrów akwarium+ ok. 100 litrów SUMP. Sprawa wydaje mi się oczywista, ale wolę spytać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.