Jump to content

pumba07

Klubowicz
 • Content Count

  56
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Krzysiek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wrocław
 • Akwarium
  128l + DSB i refugium, w obiegu 130l wody

Recent Profile Visitors

750 profile views
 1. witam zauważyłem na forum że używasz metody DSR mogę wiedzieć gdzie w Polsce kupujesz takie proszki jak mg,kh,ca ponieważ w tym najmniejszym Pakiecie otrzymałem ich bardzo mało

 2. Ja używam Ceresitu CX 5. Można go kupić w mniejszych opakowaniach, chyba najmniejsze są po 2kg, i na pewno można go kupić w Castoramie. Podkładki z niego wychodzą ciemne. Ja go mieszam ze zwykłym grubszym piaskiem kwarcowym i wykładam takie placki na papier do pieczenia. Mogę sobie zrobić podstawki o dowolnej wielkości, grubości, kształcie i co tylko dusza zapragnie. A po wyschnięciu podkładki idealnie odklejają się od tego papieru. Tylko pamiętaj że ten cement szybko wiąże, więc trzeba szykować małe dawki i szybko je wykładać.
 3. Możesz zawsze w sklepie akwarystyczny zamówić akwarium na wymiar i wykorzystać je jako pojemnik na wodę. Ja właśnie tak zrobiłem i dzięki temu mam w 100% wykorzystane miejsce w szafce, a za to akwarium zapłaciłem coś około 40zl za pojemność około 13l.
 4. pumba07

  Sklepy WROCŁAW

  Pewnie chodzi mu o Kakadu w C.H Młyn koło Korony.
 5. pumba07

  Pasożyt na LPSach

  Ja nie używałem tego leku, ale kierowałem się spostrzeżeniami innych forumowiczów. Np. w temacie który podał @VDR. Mnie najbardziej zastanawia czy ten lek nie zabije wiloszczetów, kiełży, widłonogów, równonogów, wężowideł i ślimaków osiadłych?
 6. Niestety nie wszyscy są tak biegli w chemii jak ty, co oczywiście się tobie chwali. Dlatego wtedy przydają się takie kalkulatory. Ja na przykład z chemią mam problemy dlatego takie kalkulatory to idealne narzędzie dla mnie. Wydaje mi się że większość forumowiczów miałoby problem z policzeniem "na piechotę" ile trzeba dodać danego związku żeby uzyskać jego odpowiednie stężenie w wodzie morskiej. A tak przy okazji, to jak zacząłeś liczyć ile trzeba dodać tego chlorku wapnia to mógłby dokładniej wyjaśnić temat, ponieważ z twojego opisu nie potrafię dokładnie wywnioskować co się jak liczy. Chyba się pomyliłeś, nie 2 dni więcej tylko 1 dzień więcej czyli 36,7g więcej. Ponieważ miedzy 420Ca a 440Ca jest różnica 20 a dziennie podnosimy o 20, więc jeden dzień dłużej, więc 36,7g więcej czyli ostatecznie 476,7g (według Twoich obliczeń). Ja podałem z pewnym zaokrągleniem czyli 480g.
 7. Kalkulator DSR podaje dwie wielkości. Jedną wielkością jest czysty proszek CaCl2*2H2O i tą wartość podaje w gramach (g). Natomiast drugą wartość podaje jako ml i jest to roztwór nasycony rozpuszczonego CaCl2*2H2O w rodzie RO. No to mniej więcej to co ja podałem z kalkulatora DSR. Tylko ja jako wartość docelową przyjąłem 440 Ca. Dlatego u mnie jest trochę więcej i o jeden dzień dłużej.
 8. A to na pisaku to jakoś podobne do cyjano. Zoanthusy wyglądają ładnie, a i Euphyllia nie wygląda żeby jej źle było.
 9. pumba07

  Sklepy WROCŁAW

  Fajna sprawa z tym zlotem, ale niestety z Wrocławia jest kawałek drogi.
 10. Ja do klejenia też polecam CX5 z Ceresitu. Można kupić w każdym większym markecie budowlanym (ja kupowałem w Castoramie). Tylko przy klejeniu tym klejem pamiętaj że on szybko wiąże, dlatego szykuj go sobie w małych porcjach.
 11. pumba07

  Pasożyt na LPSach

  Tylko z chemią jest ten problem że oprócz wirków zabijamy dużo innych pożytecznych organizmów, nie mówiąc już o toksynach które podczas śmierci uwalniają wirki.
 12. Jeśli chodzi o dozowanie Ca to mi kalkulator z metody DSR pokazuje że na swoje 500l powinieneś podać około 480g chlorku wapnia dwuwodnego (CaCl2*2H2O) i tą dawkę musisz rozłożyć na co najmniej 13 dni.
 13. Tak jak radzą koledzy umyj zbiornik na RO. Ja swój zbiornik myję mniej więcej co 1 do 1,5 miesiąca. Właśnie jak robią mi się takie gluty to wtedy myje.
 14. pumba07

  No 3 ciagłe 0

  a dodajesz jakieś pożywki dla bakterii? Może jak przestaniesz je dożywiać to zmniejszą swoją populację i NO3 wzrośnie. Ogólnie za poziom NO3 są odpowiedzialne bakterie (zmniejszają NO3) oraz niezjedzony pokarm wraz z odchodami ryb (podnoszą NO3). Więc albo podniesiesz dozowanie NO3 (więcej pokarmu lub więcej ryb) albo obniżysz konsumpcję NO3 (zmniejszysz ilość bakterii). Ale tak jak koledzy pisali wszystko rób stopniowo, bo z doświadczenia wiem że jak zachwiejesz parametrami to potem ciężko to ustabilizować.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.