Jump to content

Bartegru

Klubowicz
 • Content Count

  38
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Bartek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Kluczbork - Opolskie
 • Akwarium
  80L (wkrótce 450L)

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Myślę, że zaczynasz od złej strony ponieważ w pierwszej kolejności powinieneś ustalić jaką pompą bedziesz zasilać odpieniacz to jest podstawowa sprawa ponieważ cała budowa body jest mocno uzależniona od przepływu wody i ogolnie od wydajności samej pompy. Co do budowy body to główna komora wcale nie musi być w kształcie stożka może być to zwykła prosta rura jedynie na jej szczycie można zamontować stożek a niektóre odpieniacze wcale nie mają żadnych stożków i działają. Co do dyfuzora to również nie jest konieczny jeśli dobrze ukierunkujesz prąd wody w body i prawidłowo umiejscowisz odpływ. Poczytaj dokładnie forum bo było kilku speców w tym temacie i tanim kosztem robili całkiem ładne i dobrze działające odpieniacze, zerknij sobie na odpieniacze innych firm np. odpieniacze twistmana są dość prostej konstrukcji wykonane na prostych rurach.
 2. Warto też podzielić soczewki ze wzglęgu na kolor danej diody przykładowo w samym centrum lampy można umieścić diody czerwone i zielone wtedy można na nich założyć soczewki 90 stopni a na pozostałe 60 stopni natomiast lampę zawiesić na wysokości odpowiadającej soczewką 60 stopni przez co uzyskamy mniejszą intensywność koloru czerwonego i zielonego dodatkowo wszystkie kolory powinny nieco lepiej wymieszać się.
 3. Silvia dobrze prawi faktycznie optymalnie to 60-90 stopni wszystko zależy do wysokości nad oświetlanym obszarem i jego rozmiarem. Również już w niedługim czasie rozpoczynam budowe swojej lampy i po testach zastosuję cześć soczewek 60 stopni i część 90stopni. Popularne nowe radiony mają soczewki 80 stopni.
 4. Bartegru

  Lampa led - projekt

  @VDR tkwij dalej w przekonaniu że przetwornica step-down i driver mean well to jest to samo. @alexw200powodzenia w budowie projekt ambitny i pewnie jeszcze nie jeden problem będziesz miał w trakcie budowy. W ostatnim czasie zbudowalem trochę lamp do slodkowodnego niektóre świecą już ponad dwa lata i nic się nie dzieje a roślinki rosną owszem słodkowodne i morskie to nie to samo ale kabelki jednak te same. Może nie jestem specjalistą ale mam nieco wiedzy praktycznej a to trochę więcej niż teoria wyczytana z specyfikacji w katalogu mniejsza z tym kończę udział w tym temacie - powodzenia.
 5. Bartegru

  Lampa led - projekt

  Dobra człowieku naucz się czytać i przyznawać do błędu sam wyraźnie napisałeś, żeby dać driver o wiekszym Vin żeby wytrzymał napięcie wejściowe i żeby miał na wyjściu mniejszy prąd jeszcze podajesz dokładne modele LDD-350H, LDD-500H a teraz się wypierasz?! Tłumaczę ci, że nie ważne czy będziesz miał prąd 350mA 700mA 1000mA i nie ważne jaką diodę będziesz zasilać bo diody w nitce zawsze będą miały niższe napięcie niż Vin do drivera no chyba że masz tyle ledów żeby +/- wyrównać! Jeszcze na koniec piszę Ci co w przypadku jeśli nie możemy dać wystarczająco dużo ledów to mi robisz wyliczenia - wiem o tym napisałem o tym szybciej to jest sytuacja optymalna kiedy to możemy dołożyć lampek a co jeśli nie możemy dać tyle ledów?! Wtedy musimy puścić tą energię w powietrze albo za pomocą drivera albo przetwornicy! Pozatym kombinujesz wkładanie ledów o niższym prądzie żeby dać ich więcej wtedy osiągniemy więcej volt - no tak ale są warunki często nie do przeskoczenia w projektach czyli albo nie mamy miejsa na zamontowanie większej ilości ledów albo poprostu nie chcemy tyle ledów danego koloru. To nie jest rozwiązanie uniwersalne i nie warto brać tego pod uwagę. W obu przypadkach trzeba dokładać led jeśli jest taka możliwość super dokładamy i po problemie ale jeśli nie chcemy lub nie możemy to co wtedy?! Jak to nazwałeś puszczamy w chatę albo dokładamy ledów w sumpie A jszcze co do zasilania ledów 3W mniejszym prądem - zobacz sobie ten filmik właśnie z takich testów i porównaj sobie ile światła daje 3W przy prądzie 300mA w proównaniu z 1W tez przy prądzie 300mA ewidętnie widać że led 3W daje o 30% więcej lux. Dodatkowo zobacz sobie na przykładzie diody 3W ile lux przybywa dokładając 100mA tutaj też ewidętnie widać, że im wyższy prąd tym mniej lux otrzymamy. Led 3W test - 300mA-380lux > 400mA-488lux(+108lux) > 500mA-580lux(+100Lux) > 600mA-665lux(+85Lux) >700mA-737lux(+72lux) > 800mA-790Lux(+53lux) Ewidętnie widać, że do 500mA przybywa po 100Lux a powyżej coraz mniej 85>72>53 Lux Posłuchaj dokładnie co autor filmu mówi dokładnie w 6:35 filmu - sam mówi, że opłaca się 3W ustawić na "pół gwizdka" Dalej twierdzisz, że tak bardzo warto dać na 3W diode aż 800mA?! I to nie jest puszczanie energi w chatę?!
 6. Bartegru

  Lampa led - projekt

  Dobra skończmy te dyskusje bo rozmawiamy o różnicy w napięciu Vin do Vout a Ty proponujesz zmiane drivera na niby mniejszy prąd i to nic nieda bo nie ważne ile ta dioda potrzebuje czy 350mA czy 700mA to i tak przy takim prądzie będzie miała przykładowo czerwona 2.1v -2.8v i ostatecznie zawsze będzie różnica w napięciu miedzy Vin i Vout lekarstwem jest tak jak napisałeś dołożenie odpowiedniej liczy ledów a co w przypadku omawianych czerwonych ? jak w projekcie mamy zaplanowane 6szt. a żeby była mała różnica w Vin i Vout trzeba by ich dać ze 20szt. i co wtedy gdzie zamontuje sobie te 14szt. no chyba w sumpie dla refugium
 7. Bartegru

  Lampa led - projekt

  Tutaj LDD-350H ma prąd 350mA. Czytaj ze zrozumieniem i dokładnie w poprzednim moim poście cytowałem to samo. Sory za offa ale nie mogłem się powstrzymać.
 8. Bartegru

  Lampa led - projekt

  To Ty właśnie powiedziałeś żeby zastąpić driver na 350mA, kiedy potrzeba do zasilenia diody trzy watowej 700mA niezależnie od koloru pozatym nawet jakby dać tej diodzie mniej 350mA to napięcie w nitce jeszcze będzie mniejsze i różnica na Vin i Vout będzie jeszcze większa czyli driver teoretycznie jeszcze bardziej będzie się grzał.
 9. Bartegru

  Lampa led - projekt

  Zgadza się też jestem tego zdania poprostu szybciej padła taka teza że driver będzie się mocno grzał dlatego napisałem, że jest możliwość zmiany pradu przed driverem. Czy driver będzie mocno się grzał zależy w głównej mierze jaki będzie pobór prądu czyli ile wat będzie pobierane a w przypadku ledów czerwonych jest to zawsze sporo mniej także prawdopodobnie nic nie stanie się z driverem.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.